Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Sztum - pomnik żołnierzy radzieckich
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2007 17:50   Sztum - pomnik żołnierzy radzieckich

pomnik postawiony u zbiegu ulic Pieniężnego i Domańskiego, na miejscu założonego w 1945 roku cmentarzyka żołnierzy radzieckich, którzy polegli podczas zajmowania Sztumu. do końca PRL jego szczyt zwieńczony był czerwoną gwiazdą...
na razie fotka z jesieni, jutro-pojutrze przejdę się i zrobię nowe, wyraźne fotki! ;-)

pomnik żołnierzy sowieckich.jpg
Plik ściągnięto 15507 raz(y) 79,77 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2007 17:56   

Chcę napis z płyty :-D
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2007 18:12   

Azaziz napisał/a:
Chcę napis z płyty :-D

proszę - świeżutka fotka!

tablica 01.jpg
Plik ściągnięto 15484 raz(y) 70,35 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2007 21:19   

Ten napis na pomniku jest tak głupi, że aż rewelacyjny
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 29 Kwi, 2007 13:59   

Azaziz napisał/a:
Ten napis na pomniku jest tak głupi, że aż rewelacyjny

prawda? Sztum i "prastare polskie ziemie warmińskie" - gdzie Rzym, gdzie Krym? :mrgreen:
poniżej reszta fotek z dzisiejszej sesji...

pomnik 2007.jpg
Plik ściągnięto 15479 raz(y) 79,77 KB

tablica 02.jpg
Plik ściągnięto 15479 raz(y) 80,43 KB

tablica 03.jpg
Plik ściągnięto 15479 raz(y) 82,93 KB

tablica 04.jpg
Plik ściągnięto 15479 raz(y) 60,31 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Kwi, 2007 18:20   

Jestem za widowiskowym wysadzeniem tego pomnika :idea: :!:

Od czasu zakończenia ery komunizmu mineło 18 lat, a taki napis widnieje na pomniku - SKANDAL :-D

Szkoda, że nie napisali ilu Sztumian zostało rozrywkowo wymordowanych i o których nikt nie pamięta
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 29 Kwi, 2007 18:43   

Azaziz napisał/a:
Jestem za widowiskowym wysadzeniem tego pomnika

daj spokój! pomniczek nikomu nie wadzi, właściwie już za miastem, ładnie się wkomponował w zieleń... poza tym, to już PAMIĄTKA historyczna, świadectwo epoki, a tablica z napisem sam widzisz, że kapitalna! jestem z gruntu przeciwny usuwaniu pamiątek przeszłości - choćby niechlubnej! czy to pruskie, czy hitlerowskie, czy też stalinowskie - były? niech zostaną, nawet jeśli szpetne czy haniebne - może następni wyciągną wnioski...
_________________

 
 
mw
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Kwi, 2007 19:10   

Hagedorn napisał/a:
Azaziz napisał/a:
Jestem za widowiskowym wysadzeniem tego pomnika

daj spokój! pomniczek nikomu nie wadzi, właściwie już za miastem, ładnie się wkomponował w zieleń... poza tym, to już PAMIĄTKA historyczna, świadectwo epoki, a tablica z napisem sam widzisz, że kapitalna! jestem z gruntu przeciwny usuwaniu pamiątek przeszłości - choćby niechlubnej! czy to pruskie, czy hitlerowskie, czy też stalinowskie - były? niech zostaną, nawet jeśli szpetne czy haniebne - może następni wyciągną wnioski...


albo bezmyślnie przeczytają, potem jeszcze zobaczą w telewizji 4 pancernych i psa... i potem będą sie dziwić gdy im ktoś powie o zbrodniach PRLu...

trzeba brać pod uwagę to że większość ludzi wie o historii niewiele albo nic, o ideach, systemach politycznych jeszcze mniej. Pomniki stawia sie w celach przede wszystkim informacyjno-edukacyjno-propagandowych, a nie żeby za x lat były historyczną ciekawostką dla garstki pasjonatów historycznych - a takie przeświadczenie tutaj widzę...

dla ludzi którzy nie interesują sie niczym źródłem "prawdy" jest serial telewizyjny a w lepszym przypadku pomnik który zobaczą przy drodze. Stąd też wzbudzające u niektórych śmiech próby zaprzestania emisji 4 pancernych i psa czy usuwanie takich pomników są bardzo ważne, bo to kształtuje świadomość

Jeżeli nie ma pieniędzy, chęci do wyburzenia, ok, ale dlaczego przy odmalowywaniu, obrzydliwej socrealistycznej, ateistycznej płyty z cmentarza wojennego Armii Czerwonej przy drodze na Wielbark odmalowywać także napis o "wdzięcznej za wyzwolenie (sic!) ludności miasta Malborka"? przecież to jest policzek dla ludzi którzy umierali po 45 roku w walce z komunistami... przynajmniej w moim odczuciu
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Kwi, 2007 19:24   

Hagedorn napisał/a:
daj spokój!


A co Ty z Warmii jestes? :-D

Hag na takie koszmary to jest muzeum a nie miejsca publiczne 8-) z eksplozją to zarcik :idea:
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 29 Kwi, 2007 20:21   

sowieckie pamiątki drażnią mnie właśnie ową nachalną i prymitywną propagandą! że o ich kiczowatości nie wspomnę...
bezmyślne niszczenie nie jest najlepszym pomysłem - przynajmniej z mojego punktu widzenia (nie ukrywam: jestem miłośnikiem historii wszelakiej!) - nie chodzi o to (a tak chyba sugerował mw), że chciałbym co krok mijać pozostawione po PRL popiersia Lenina czy czerwone szyldy typu "Program XX zjazdu PZPR pomostem w XXI wiek!" - jeśli jest ich za dużo i kłują w oczy albo zwyczajnie szpecą (jak Beczka Śmiechu na Rynku w Sztumie...) powinno się je zdemontować, rozebrać etc - i przenieść w specjalne miejsce (patrz muzeum w Kozłówce na Lubelszczyźnie)
z pomniczka w Sztumie zdjęto na szczęście czerwoną gwiazdę, teraz jeszcze przydałoby się umieścić obok jakąś odpowiednią tablicę informującą co, jak i dlaczego "oswobodzano" i pomnik może sobie stać dalej jak stoi!
:-)
_________________

 
 
mw
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Kwi, 2007 20:27   

Hagedorn napisał/a:

z pomniczka w Sztumie zdjęto na szczęście czerwoną gwiazdę, teraz jeszcze przydałoby się umieścić obok jakąś odpowiednią tablicę informującą co, jak i dlaczego "oswobodzano" i pomnik może sobie stać dalej jak stoi!
:-)


też o tym pomyślałem i jak najbardziej uważam to za dobre rozwiązanie
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Kwi, 2007 21:25   

Hag - tablice do muzeum na Pl. Wolności :-D i dać nową tablicę
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 30 Kwi, 2007 07:38   

Nie zapominajmy o drugim końcu kija! Czyż nie mierzi nas gdy są hece z otwarciem cmentarza Orląt we Lwowie, problemy z upamiętnieniem Katynia...
Nie niszczmy, nie wysadzajmy tylko pokazujmy następnym pokoleniom jaka była rzeczywistość, jak wygladało życie pod jarzmem czy to sowieckim, czy hitlerowskim.
Niech takie miejsca będą przestrogą dla potomnych i dla tych, którzy już dziś uważają się za nieomylnych.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Kwi, 2007 08:02   

Chcę zadać podstawowe pytanie:

Czy były jakieś walki o Sztum i ziemię Warmińsko-Sztumską ;)?

Przykład - na mogile jest liczba 405 poległych - skąd się wzięła, to naprawdę ogromna liczba? Przecież nikt o Sztum nie walczył! O ziemie wokół Szumu też nie walczył. Dla porównania w walkach o Malbork zginęło ok 500 żołnierzy szarańczy, ale walki w Malborku trwały wiele tygodnii i sami wiecie "Festung Marienburg"

Moim zdaniem tablica kłamie i dlatego nie powinno jej być na cmentarzu w miejscu publicznym, w muzeum owszem opatrzona stosownym wyjaśnieniem. Kłamstwa trzeba tępić.

Chyba, że to liczba zapitych żołnierzy na śmierć :evil:
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 30 Kwi, 2007 11:02   

Azaziz napisał/a:
na mogile jest liczba 405 poległych - skąd się wzięła, to naprawdę ogromna liczba? Przecież nikt o Sztum nie walczył! O ziemie wokół Szumu też nie walczył.

masz rację, walk o Sztum i okolicę nie było. liczba 405 poległych nie wydaje mi się zawyżoną, jeśli wziąć pod uwagę, że są to straty sowieckie ze stycznia, lutego i marca 1945 z całego powiatu i okolicy, a więc m.in. ranni zwożeni do sztumskiego szpitala z oblężonego Malborka, a tu zmarli w wyniku ran - tych zapitych na śmierć, albo zmarłych w wyniku wypadków spowodowanych po pijanemu też pewnie było niemało...
dziwne tylko, że jedna tablica (centralna na ziemi) mówi o 405 poległych, natomiast na dwóch stellach po bokach jest wykutych po ok. 30 nazwisk (łącznie trochę ponad 60) - reszta co? nieznani? a może to zabici cywile, których wrzucono do wspólnego worka, tj. pardon - dołu, żeby podnieść liczbę poległych "wyzwolicieli spod faszystowskiego jarzma" do bardziej efektownego poziomu? :?:
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Kwi, 2007 11:08   

Może tablica jest fikcyjna, bo co tu napisać, że w wyniku wal toczonych na terenie powiatu sztumskiego zginęło 5 niezwyciężonych żołnierzy radzieckich? Takie tablice to decyzje polityczne, a potem ochrona do 1989 przez partię komunistyczną, a obecnie pod ochroną innych ugrupowań.

Skoro oczekujemy od rosji z taką zaciętością prawdy o Katyniu i innych miejscach ludobójstwa. Prezentujmy prawdę o historii naszych ziem.
 
 
mw
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Kwi, 2007 11:22   

Azaziz napisał/a:
Chcę zadać podstawowe pytanie:

Czy były jakieś walki o Sztum i ziemię Warmińsko-Sztumską ;)?

Przykład - na mogile jest liczba 405 poległych - skąd się wzięła, to naprawdę ogromna liczba? Przecież nikt o Sztum nie walczył! O ziemie wokół Szumu też nie walczył. Dla porównania w walkach o Malbork zginęło ok 500 żołnierzy szarańczy, ale walki w Malborku trwały wiele tygodnii i sami wiecie "Festung Marienburg"

Moim zdaniem tablica kłamie i dlatego nie powinno jej być na cmentarzu w miejscu publicznym, w muzeum owszem opatrzona stosownym wyjaśnieniem. Kłamstwa trzeba tępić.

Chyba, że to liczba zapitych żołnierzy na śmierć :evil:


albo zmarłych z głodu, bo przecież im tylko wódkę dawali a jedzenie musieli sami "zdobyć"
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 30 Kwi, 2007 11:22   

Azaziz napisał/a:
Prezentujmy prawdę o historii naszych ziem.

otóż to! jako pasjonat historii zawsze dążę do tego, żeby dojść, jak było NAPRAWDĘ...
niestety, wiele osób nie potrafi być obiektywnych, przeważnie też powody polityczne, społeczne i inne powodują, że sami fałszujemy historię... :-/
_________________

 
 
mw
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Kwi, 2007 18:55   

a propos tematu

http://www.tvn24.pl/2045222,12690,0,0,1,wideo.html
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 30 Kwi, 2007 21:38   

mw napisał/a:
a propos tematu

też to chciałem wrzucić! idea słuszna, ale diabeł tkwi w szczegółach - nie chciałbym, żeby wyczyszczono kraj zupełnie z każdego pomnika!
na początek powinno się "posprzątać" w kwestii nazewnictwa ulic i placów w miastach. w takim Starym Targu do dziś jest ulica Świerczewskiego - dla mnie hańba! gdyby tak, jak pisałem w wątku o rondzie nazywała się np. Główna nie trzeba by było teraz zmieniać... a z nazwiskami tylko kłopot :-/
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Kwi, 2007 21:45   

Brak jest dobrej woli by zmienić te kłamstwa
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 02 Maj, 2007 19:01   

Najpiękniejsze miejsce w Sztumie :evil:

sztum pomnik zol radzieckich 01.jpg
Plik ściągnięto 13207 raz(y) 67,28 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 02 Maj, 2007 19:09   

Azaziz napisał/a:
Najpiękniejsze miejsce w Sztumie

bez przesady! są ładniejsze... :mrgreen:
pytałem dziś p. Ryszkowskiego o te 405 ofiar wymienione na tablicy - potwierdził to, o czym wspominałem - zwieziono tu poległych i zmarłych z całej okolicy, m.in. 10 poległych Rosjan z grobu polowego w Jurkowicach oraz tych co zmarli z ran w szpitalach w Sztumie i okolicy...
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Maj, 2007 08:25   

Hagedorn napisał/a:
405 ofiar wymienione na tablicy


Dorzucę już tylko jako OT ciekawostkę ze strony Kazika :

Cytat:
Ciekawa jest historia ujawniania wielkości strat poniesionych przez ZSRR w 2 Wojnie Światowej. W 1946 roku Stalin stwierdził, że w walkach z wojskami niemieckimi zginęło 7 000 000 ludzi. Już dziesięć lat później Chruszczow mówił o 10 000 000 ludności cywilnej i 10 000 000 żołnierzy. W roku 1989 historycy radzieccy ujawnili, że podczas 2 Wojny Światowej zginęło 8 500 000 żołnierzy na polu bitwy, poległo 2 500 000 żołnierzy od ran, 6 000 000 żołnierzy radzieckich w obozach jenieckich, rannych było 25 000 000 żołnierzy. Obecne badania dowodzą, że walkach zginęło 14 300 000 żołnierzy, poza frontem 5 700000, 25 000 000 cywili.


ufff, 45 mln, Niemcy nie mogli tej wojny wygrać :shock:
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 13 Maj, 2007 10:53   

Azaziz napisał/a:
ufff, 45 mln, Niemcy nie mogli tej wojny wygrać

tak jak Rosja nie wygra wojny z Chinami! codziennie jeden milion będzie podddawał się do niewoli... :mrgreen:
_________________

 
 
sztumianka 

Wysłany: Sro 27 Cze, 2007 00:11   

a ja mam bardzo fajne zeznania starszej kobiety ze Sztumu jak ich rodzinę (niemiecką) potraktowali Rosjanie. pisałam to w gimnazjum do jakiejś pracy o wyzwoleniu... bo w Czerninie zastrzelono 2 chłopców jeden 12 lat drugi 8 lat. pijany sowieta zastrzelił chłopców za to, że odezwali się po niemiecku podczas nieobecności matki. chłopców pochowano na cmentarzu za pomnikiem czyż to nie jest jakaś paranoja dwoje chłopców zabitych, a tuż przy miejscu ich pochówku stoi pomnik ku chwale armii czerwonej. pisałam o chłopcach w dzienniku bałtyckim mam sporo materiałów na ten temat :)
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Nie 06 Paź, 2013 16:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group