Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - ulica Mickiewicza
Autor Wiadomość
mazur222 

Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 15:47   Morąg - ulica Mickiewicza

To zdjęcie zrobione jest gdzeiś okolo 1960 roku.
Fragment Mickiewicza. Po prawej, niewidoczny na zdjęciu młyn. Rzeczka płynęła wtedy sobie spokojnie, mikomu nie przeszkadzając a my łapaliśmy sobie ryby na tzw oczka a woda była czysta.
Po prawej stronie widać fragment ogrodzenia i nie za bardzo pamiętam co tam było, za tym ogrodzeniem. Po lewej widoczne budki warzywne. Tzw cebulak i budka pp. Białousów

Ulica Mickiewicza, ca.jpg
Plik ściągnięto 6014 raz(y) 84,63 KB

Ostatnio zmieniony przez StormChaser Pią 23 Sty, 2009 19:23, w całości zmieniany 1 raz  

marti 

Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 18:00   

Mazur - wytłumacz mnie w którym to jest miejscu???? Uduś - ale nie kojarzę!!! :bag:
To i ja dodam fotkę z lat 80. Początek ul.Mickiewicza.

skanuj0005.jpg
Plik ściągnięto 5998 raz(y) 49,28 KB

Ostatnio zmieniony przez marti Pią 23 Sty, 2009 18:07, w całości zmieniany 1 raz  

mazur222 

Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 19:09   

Na Twoim zdjęciu Marti widać też dworzec kolejowy w oddali.
Zdjęcie, które umieściłem zrobione jest od strony południowej czyli masz widok na skrzyżowanie 3-go maja i Mickiewicza. Na stronie p. Kozicza masz ten dom narożny z ładnymi balkonami: http://www.etang.hg.pl/pliki/album/169sdkm.html który możesz widzieć na zdjęciu pierwszym ale w oddali i pod innym kontem.
Poniżej umieszczam zdjęcie domu, w którym mieszkali lekarze. Ciekawy jestem, czy władze w roku 1945, wiedząc zapewne, że był to dom gdzie mieszkali lekarze, przeznaczyli ten dom dla polskich lekarzy?

Mickiewicza. Dom lekarzy.jpg
Nie wiem co mieściło się w następnym budynku ale dalej widać kawałek dachu Domu Parafialnego, dzisiaj Domu Kultury. Zdjęcię wzięte z "Zwichen Narien und Geserich".
Plik ściągnięto 5981 raz(y) 94,95 KB

Mickiewicza. Dom lekarzy.jpg
Plik ściągnięto 5981 raz(y) 94,95 KB

mazur222 

Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 19:21   

Jeszcze jednen dom z dawnej ulicy Lutera a potem, hm, imienia pewnego psychopaty, dzisiaj Mickiewicza
Dzisiaj Dom Kultury ale wtedy w roku 1936 był to Ewangielicki Dom Parafialny.
Wzięte z "Twischen Narien und Geserich"

Ewangielicki Dom Parafialny, 1936.jpg
Plik ściągnięto 5971 raz(y) 35,91 KB

Ostatnio zmieniony przez mazur222 Pią 23 Sty, 2009 19:29, w całości zmieniany 2 razy  

mazur222 

Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 20:03   

Przepraszam za pomyłki a szczególnie za ten kont i za ekstra zdjęcie. Powinno być oczywiście pod kątem
Jeszcze jedno zdjęcie. To jest mały fragment ze zdjęcia starówki morąskiej i okolicy zrobionego z samolotu.
Zródło: Zwichen Narien und Geserich"
Jakość nie jest najlepsza ale zdjęcie pokazuje z oddali te trzy budynki, których zdjęcia umieściłem powyżej

Kawalek Mickiewicza.jpg
Plik ściągnięto 5957 raz(y) 101,34 KB

mazur222 

Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 14:58   

Niemal to samo ujęcie ulicy Mickiewicza jak na mojej pierwszef fotce. To zdjęcie zrobiłem podczas moich krótkich wakacji w Morągu w roku 2006

Mickiewicza2006.jpg
Plik ściągnięto 5932 raz(y) 117,33 KB

mazur222 

Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 15:20   

Chcę załączyć jeszcze raz powiększoną fotkę Ewangielicki Dom Parafialny bo scenka przed budynkiem jest ciekawa. Wygląda mi, że był tam jakiś przystanek, może autobusowy? Ludzie najwyraźniej tam stoją na chodniku czekając na coś.
Co się stało z tymi pięknymi metalowaymi płotami? Pamiętam je jeszcze z dzieciństwa. Może były za brzydkie dla polskiego Morąga?

Ewangielicki Dom Parafialny, 1936.jpg
Plik ściągnięto 5922 raz(y) 88,94 KB

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 15:21   

mazur222 napisał/a:
Ludzie najwyraźniej tam stoją na chodniku czekając na coś.

typowa poza ludzi na dawnych pocztówkach: zastygli, bo zauważyli, że ktoś im robi zdjęcie!

mazur222 

Wysłany: Pon 26 Sty, 2009 00:04   

Co zaś robi ten wartownik stojący przed samym wejściem do Domu Parafialnego? Strzeże wiary?!
Może się mylę ale widać kogoś trzymającego broń na ramieniu.

marti 

Wysłany: Wto 27 Sty, 2009 21:07   

Według mojej wiedzy w przedwojennym domu parafialnym w czasie wojny mieściła się siedziba gestapo z wielkim kasynem na dole w którym stał potężny stół bilardowy z marmuru z napisami po bokach, stół został zabrany ( nie wiadomo przez kogo) dźwigiem podczas budowy kina Narie pod koniec lat 80-tych . W piwnicy obecnego MDK-u walało się trochę akt i różnego rodzaju dokumentacji którą widziałem swego czasu osobiście – niestety nie przyszło mi wtedy do łba aby się tym zająć a gdy tam wróciłem po latach to już nie było o czym rozmawiać :evil: . O siedzibie gestapo dowiedziałem się podczas pobytu w szpitalu od morążanina który wojnę spędził na robotach w Niemczech a pod koniec 44 został przewieziony w okolice Morąga , szczęśliwie przetrwał całą zawieruchę wyzwolenia w Miłakowie. Podczas swojego pobytu w szpitalu , gdzie na oddziale znajdowali się sami starsi ludzie dowiedziałem się sporo o naszym mieście i okolicy w zasadzie to był jedyny powód iż żałowałem że mnie wypisują do domu.
Dorzucę parę współczesnych fotek ul.Mickiewicza.

146_4608.JPG
Plik ściągnięto 5870 raz(y) 52,93 KB

146_4610.JPG
Plik ściągnięto 5870 raz(y) 86,32 KB

165_6578.JPG
Plik ściągnięto 5870 raz(y) 64,2 KB

Ostatnio zmieniony przez marti Wto 27 Sty, 2009 21:15, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu