Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Wierciny - kościół baptystów
Autor Wiadomość
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 09 Maj, 2011 16:05   Wierciny - kościół baptystów

Nie mam 100% pewności, więc może ktoś mnie skoryguje, albo potwierdzi moje przypuszczenia.
Na mapach z ok. 1910 i 1934r. jest zaznaczony (jak na pierwszym obrazku) kościół baptystów. Oględziny wycieczkowe wykazały stojący w tym miejscu ładny budynek z czerwonej cegły, prawdopodobnie z ostatniej ćwierci XIX w. (ale mogę się mylić). Budynek zdobi krzyż - nie wiem, czy oryginalnie też tam był, a obecnie jest to plebania (co wynika z krzątaniny xiędza, której byliśmy świadkiem) kościoła katolickiego, który powstał we wsi w 1924r.
Zatem prawdopodobnie ów budynek jest właśnie dawnym zborem baptystów :-) O tyle ciekawe, że na wsiach żuławskich rzadko kiedy można spotkać kościoły baptystyczne - znam jeden - w Tujsku. Znacznie bardziej popularne były oczywiście luterańskie, katolickie i mennonickie kościoły, kaplice i domy modlitw.

00.JPG
Plik ściągnięto 15069 raz(y) 97,72 KB

01.JPG
Plik ściągnięto 15069 raz(y) 93,97 KB

02.JPG
Plik ściągnięto 15069 raz(y) 88,94 KB

03.JPG
Plik ściągnięto 15069 raz(y) 96,35 KB

04.JPG
Plik ściągnięto 15069 raz(y) 95,52 KB

_________________
.............................................
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 09 Maj, 2011 16:44   

Zagadka. Na stronie http://holland.org.pl/art...t=obiekt&id=468
"We wsi znajduje się kościół katolicki z 1924 r oraz dawny kościół baptystów (lub Mennonicki ?) i dwa cmentarze."
też mają wątpliwości. Kościół baptystów, czy mennonicki?. Niemcy byli dokładni w sporządzaniu map i sądzę, że to jednak był kościół baptystów. A skąd się wzięli tam baptyści ?
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 09 Maj, 2011 17:56   

Może być tak, że miejsce zostało celowo wybrane - kościół w Wiercinach mógł zbierać wiernych z okolic. Ci z wszystkich ellerwaldzkich Triftów mogli przeprawiać się przez Nogat, a ci z drugiej strony z- okolic Lubstowa, Rakowisk i Myszewa, też mogli łatwo i prędko dotrzeć. Bo np. luteranie z Wiercin gromadzili się w Myszewie albo w Zeyer- Kępkach (dziś ta część to Bielnik), mennonici zaś podlegali gminom w Różewie i w Ellerwaldzie właśnie (Adamowo), w zależności od tego, z której części wsi pochodzili. Więc może w przypadku baptystów uznano, że Wierciny będą takim najlepszym punktem dla wiernych zza obu brzegów Nogatu? Bo kościół ten jest znacznie nowszy od tych mennonickich domów modlitwy, czy luterańskich kościołów, więc można było podjąć decyzję o budowie na podstawie wnikliwej analizy przestrzenno-demograficznej ;-)
_________________
.............................................
 
 
elblążanin 

Wysłany: Sob 14 Maj, 2011 22:30   

Witam!
Jestem nowym użytkownikiem forum, chociaż kilka razy korzystałem z opublikowanych informacji.
Otóż w sprawie kościoła baptystów w Wiercinach. Wg moich informacji, powstał on na przełomie XIX i XX w.Został wybudowany w 1899 roku, dokładnie ustalę niebawem. Społeczność kościoła stanowiły osoby z pobliskich wiosek jak Solnica, Rakowiska, Orliniec Jazowa. Zdjęcia przedstawiają tzw. Predigerhaus, czyli dom pastora ale pełniący także funkcje np. katechetyczne i inne , stąd taki duży. Kaplica była dobudowana prostopadle , a widoczna na zdjęciu 4 część dachu to właśnie pozostałość dachu kaplicy. Do wkroczenia wojsk sowieckich nie była uszkodzona. Ponieważ mieszkańcy wraz z ostatnim pastorem zostali wysiedleni, ich miejsce zajęli osadnicy z głębi Polsk wyznania Rz-kat.i. Wobec braku kościoła katolickiego jesienią 45 podjeto się remontu kaplicy i ukończono go w styczniu 46 a 2 lutego został wyświęcony przez franciszkanina o. B. Talarka, jako kościół katolicki. Jednak pośpiesznie wykonany remont pozwolił na użytkowanie go do 55 roku i następnie rozebrano. Stąd widoczne ślady dachu. Kościół posiadał charakterystyczną dla budowli sakralnych typu protestanckiego jak balkony a także dla potrzeb baptystów baptysterium (chrzcielnicę), w której dokonywano chrztu przez całkowite zanurzenie wg wzoru apostolskiego. Zamontowane organy pochodziły prawdopodobnie z elbląskiej firmy Terlezki. Zbór Baptystów posiadał także kilkudziesięcioosobowy chór. Pastorami byli: Otto Nehring, Hebenstreit, R. H> Fenner. F. Tiedeman.
W związku z tym informacja o kościele katolickim z 1924 roku nie wydaje się być prawdziwa.
Przygotowuję właśnie pracę o elbląskich Baptystach, stąz znajomość tematu, ale z Waszego forum skorzystałem już z informacji o cmentarzu żydowskim a teraz o tej kaplicy. Pozwolę sobie na opublikowanie zdjęcia nr1 i mapy, jak też zdjęć kirkutu.
Posiadam zdjęcie tego kościoła z przed wojny, nie wiem jak je wstawić, bo chętnie je pokażę.
O ile ktoś z forumowiczów ma jakieś w tym temacie informacje, chętnie skorzystam albo podzielę się swoimi i uwagami
_________________
elblążanin
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sob 14 Maj, 2011 22:51   

Hm, witaj, dzięki za wiadomości, ale jedno mnie zastanawia - przecież we wsi jest kościół katolicki - z 1924r., więc czemu po wojnie używano baptystycznego? Czy katolicki był bardziej zniszczony?

Linki świadczące o powstaniu kościoła katolickiego w 1924r.: http://pl.wikipedia.org/w...ny_w_Wiercinach

http://holland.org.pl/art...t=obiekt&id=468

Fotka (bardzo chętnie ją zobaczymy!) - zmniejszasz do odpowiedniego rozmiaru, czyli do najwyżej 100 kb, a potem masz pod spodem "odpowiedz", jest tam miejsce na tekst i pod spodem nazwa załącznika - przeglądasz, dołączasz i wysyłasz :-)

A jeśli chodzi o fotki z marienburg.pl, to prosimy o zaznaczenie, skąd pochodzą :-)
_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Sob 14 Maj, 2011 23:07, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
elblążanin 

Wysłany: Nie 15 Maj, 2011 19:19   

Witaj !
Dzięki za odpowiedź> Taka informacje posiadam od autora historii o Wolnym Mieście Gdańsku, bo to był ten teren do 1945 roku. Sam nie dochodziłem Chyba muszę sie wybrać do Wiercin, poczekam na milszą pogodę na wycieczki. Rzeczywiście są tu jakieś nieścisłości, ale ta informacja pochodzi z pracy doktorskiej pt. Losy poewangelickich obiektów sakralnych przejętych przez Kościół Rzymskokatolicki w diecezji gdańskie po II wojnie - KUL 1991 rok. Pitwierdza to też pismo PPRN w N.Dworze Gd. z 24.03 1955 roku.Myślę, że dziś kuszenie kopii o te informacje nie jest aż tak bardzo zasadne.

co do wykorzystania zdjęć, oczywiście przy każdym użycu są odnośniki źródła pochodzenia
pozdrawiam
próbuję wysłać fotkę
_________________
elblążanin
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 15 Maj, 2011 20:18   

Zapewniam, że nikt o nic kruszyć kopii nie zamierza. Jestem ciekawa tylko, czemu zaadaptowano najpierw ten kościół baptystów, może tamten katolicki był w ruinie? Obecnie wychodzi na to, że pastorówka - pozostałość po kościele baptystów - pełni funkcję plebanii kościoła katolickiego. No, ale jeśli wybierasz się do Wiercin, zapewne będziesz wiedział więcej, bo pewnie też odwiedzisz księdza :-)
_________________
.............................................
 
 
elblążanin 

Wysłany: Pon 23 Maj, 2011 18:00   

Może teraz uda mi się wkleić zdjęcie kaplicy w Wiercinah

Kaplica wolfsdorf.jpg
Plik ściągnięto 14855 raz(y) 84,69 KB

_________________
elblążanin
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 23 Maj, 2011 18:27   

Udało się, wielkie dzięki :clap: A z obrazka można domniemywać, że to, co nie istnieje, było jednak częścią mieszkalną, a pozostał budynek kaplicy - tak przynajmniej się to przedstawia na visus, trzeba by jeszcze wnętrze obadać. Bo ważne jest, w której części była empora, ta część budynku, która ocalała, swobodnie by je pomieściła, nie wiem, jak ta druga, której nie ma, choć to też możliwe, ze względu na piętro.
_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Pon 23 Maj, 2011 18:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
elblążanin 

Wysłany: Pon 23 Maj, 2011 20:10   

Witam
Wg mnie to ocalała część mieszkalna. Od czoła budynku jest jakby ganek a nad nim mały taras. I to jest widoczne na zdjęciach obecnych. Zdjęcie nr 1 i przesłane moje archiwalne wykonano z tego samego punktu.
Pozdrawiam
_________________
elblążanin
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 23 Maj, 2011 21:01   

Nie będę się upierała, choć można zastanawiać się, czemu zaprojektowano trzy duże okna z jednej strony. Ale pewnie masz rację; swoją drogą, to przydałyby się jakieś plany wnętrza oraz więcej przedwojennych danych :-)
Taki skromny budynek, a tyle zagadek ;-)
_________________
.............................................
 
 
elblążanin 

Wysłany: Sob 04 Cze, 2011 17:54   

Witam
Mam prośbę. Możesz mi podać link do prezentowanego fragmentu mapy ?
pozdrawiam
_________________
elblążanin
 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Sob 04 Cze, 2011 18:10   

http://amzpbig.com/maps/1881_Zeyer_1931.jpg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group