Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Plany likwidacji malborskich przedszkoli publicznych?

Czy jesteś za likwidacją malborskich placówek przedszkolnych?
TAK
9%
 9%  [ 6 ]
NIE
88%
 88%  [ 54 ]
NIE MAM ZDANIA
1%
 1%  [ 1 ]
Głosowań: 61
Wszystkich Głosów: 61

Autor Wiadomość
grabowski.s 
literki, typografia, projekty

Wysłany: Wto 08 Lut, 2011 18:02   

Cytat:

Drodzy Mieszkańcy Malborka,
Na najbliższej sesji Rady Miasta Malborka zostaną poddane pod głosowanie projekty uchwał, dotyczące zamiaru przekształcenia Przedszkola Nr 2, Przedszkola Nr 8, Przedszkola Nr 10 i Przedszkola Integracyjnego Nr 13 w Malborku. Kwestia ta budzi dzisiaj w malborskim społeczeństwie wiele kontrowersji i komentarzy, które nie zawsze znajdują swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dlatego też pragnę odnieść się do najczęściej pojawiających się w tym kontekście wątków.

Najgorsze w tym jest to, że zdecydował się Pan na to na dwa dni przed planowanymi uchwałami...
Cytat:

Przede wszystkim, uchwały, o których mowa są uchwałami intencyjnymi, nie stanowiącymi o likwidacji przedszkoli, ale będącymi ważnym elementem konsultacji społecznych w tej sprawie. Ten proces konsultacji jeszcze się nie zakończył, jesteśmy w jego trakcie, a opinia miejskich radnych kierunkuje nasze dalsze działania związane ze zmianą funkcjonowania systemu edukacji przedszkolnej w mieście. Zmianą na lepsze, bo w naszym przekonaniu, działania te mają na celu zwiększenie poziomu nauczania przedszkolnego w Malborku, nie odwrotnie. Dlatego też spotykamy się z pracownikami przedszkoli, bierzemy od uwagę głosy mieszkańców, ale i to, w jakim kierunku idą przemiany wokół nas. To dobro naszych dzieci jest głównym wyznacznikiem i główną intencją naszych działań. Ich celem, co trzeba sobie jasno powiedzieć, nie jest ratowanie miejskiego budżetu, ale podniesienie poziomu edukacji w mieście.

Tu jakoś nie mogę uwierzyć w to, co napisał Pan na stronie 82-200. Jako mieszkaniec Malborka, ojciec przedszkolaka oraz pedagog i nauczyciel, a także jako wyborca stwierdzam, że z radnych miejskich, którzy kandydowali z ramienia Platformy Obywatelskiej do RM (pańskie ugrupowanie) ŻADEN dotychczas nie zorganizował spotkania z mieszkańcami. Dosłownie! Nie mogę uwierzyć w jakiekolwiek konsultacje społeczne w Malborku, bo ich od dłuższego czasu – niestety – nie ma!
Cytat:

Etap konsultacji będzie długi, a zakończy się w momencie rozstrzygnięcia konkursów na prowadzenie przedszkoli, które planujemy ogłosić. Należy tu podkreślić, że przedszkola nadal będą funkcjonowały, lecz jako jednostki niepubliczne i to tylko pod warunkiem, że oferenci spełnią nasze wysokie wymagania co do funkcjonowania tych jednostek, zapisane w ogłoszeniu o konkursie. Obowiązkiem osób, zainteresowanych prowadzeniem przedszkoli, będzie złożenie oferty i udowodnienie nam, że mają koncepcję, pomysł na funkcjonowanie takiej jednostki na poziomie przynajmniej takim samym, a w moim założeniu wyższym niż do tej pory. Tylko z tymi osobami, które to udowodnią będziemy skłonni podpisać umowę. W przeciwnym wypadku, uchwała Rady Miasta odnosząca się do danego przedszkola pozostanie tylko uchwałą intencyjną, a jednostka będzie funkcjonować na dotychczasowych warunkach, do czasu znalezienia odpowiedniego oferenta. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że ktoś, kto wystartuje w konkursie z programem nauczania gorszym niż jednostka oferowała do tej pory, wygra ten konkurs. Na takie rozwiązanie nie będziemy się godzić. Istotnym czynnikiem decydującym o ofercie będzie dla nas również dbałość o to, by opłaty za uczęszczanie przedszkola nie wzrosły. Intencją miasta jest to, aby niepubliczne przedszkola rywalizowały ze sobą, jeśli chodzi o ofertę edukacyjną i możliwości rozwoju młodych ludzi, a w naszym przekonaniu konkurencja na rynku wymuszać będzie zarówno podnoszenie poziomu edukacji, jak i formowanie atrakcyjnej cenowo oferty jednostek przedszkolnych. Dzieci wrócą po wakacjach do swoich przedszkoli, przypuszczam, że w większości z tymi samymi wychowawcami, gdyż spodziewam się, że w dużej mierze te same osoby będą chciały prowadzić przedszkola.

Panie Burmistrzu! Otóż nie raz i nie dwa mieszkańcy miasta mieli możliwość doświadczyć, że przetargi często w naszym mieście kończyły się niepowodzeniem – tzn. plany i intencje radnych były, być może i słuszne, w wielu przypadkach pozostały tylko planami. Przykłady: budynek po dawnym przedszkolu na Derdowskiego, budynek, który uległ spaleniu i już nie istnieje przy ul. Głównej, vis-a-vis kładki (to takie moje przykłady, które zapewne każdy by wzbogacił o dodatkowe pozycje).
Cytat:

Są przykłady w wielu miastach Polski, które poszły tym kierunkiem, przykłady udowadniające nam, że prywatne przedszkola nie funkcjonują gorzej. Wręcz przeciwnie, prywatne przedszkola dysponują bogatszą ofertą dodatkowych zajęć, nowoczesną bazą materiałową i wykwalifikowaną kadrą, dbającą o wysoki poziom edukacji. Musimy równać do innych miast, gdzie to się dzieje, by poziom wykształcenia małych malborczyków był jeszcze wyższy, by potrafili konkurować z innymi dziećmi, mieli zajęcia dodatkowe, języki itd. My nie jesteśmy gorsi od mieszkańców innych miast.

W wielu miastach Polski, gdzie istnieje spora liczba przedszkoli niepublicznych, np. w Gdańsku, władze tych miast starają się zapewnić równowagę pod tym względem w ilości przedszkoli publicznych i niepublicznych. Tak jest obecnie w naszym mieście i naprawdę nie rozumiem, dlaczego chce Pan razem z Platformą to zmieniać?
Tak samo nie rozumiem, dlaczego „skazujecie” Państwo mieszkańców miasta na jedną słuszną opcję! Dlaczego akurat Przedszkole nr 5 (na Starym Mieście) ma pozostać placówką publiczną? Dlaczego dąży się do tego, by placówka, która jest deficytowa pozostała placówką publiczną? Czy aby nie dlatego, że kwota subwencji oświatowej na przedszkola niepubliczne będzie uzależniona od ilości pieniędzy przekazywanych na przedszkole publiczne? Jeśli rzeczywiście jest prawdą to, czego na razie się tylko domyślam – to proszę mi powiedzieć jako mieszkańcowi: Dlaczego nie wspomnieliście jako kandydaci PO do Rady Miasta o swoich planach w programach wyborczych? Miał Pan świadomość, że dzięki temu wynik wyborczy PO w Malborku mógłby być niższy niż uzyskany...
Cytat:

Zmiany w przedszkolach są jednym z elementów pakietu głębokich reform w sferze kultury i edukacji, które chcemy wprowadzić w naszym mieście, a wszystko to ma służyć temu, aby nasze dzieci, młodzież i dorośli żyli w coraz lepszych i godniejszych warunkach, nie tylko jeśli chodzi o inwestycje i infrastrukturę miejską, ale także o funkcjonowanie innych sfer życia mieszkańców. Jest to coś, czego dotychczas nie robiono, a o czym mówiło się od wielu lat, tak jak się wcześniej mówiło o likwidacji targowiska w sąsiedztwie zamku, o restrukturyzacji MZK, przebudowie centrum miasta. To też nie były łatwe decyzje, podjęliśmy je w poprzedniej kadencji, kiedy wzbudzały ogromne kontrowersje, niejednokrotnie opór społeczności, a dzisiaj skutkują w sposób pozytywny. Ilu z nas pamięta dziś o protestach sprzed czterech lat? Nie możemy zamykać oczu na to, co dzieje się wokół nas, na przemiany, które wokół nas zachodzą. Nie można zaniechać wprowadzania reform, gdyż reformy stanowią nieodłączny element rozwoju. Stać w miejscu oznacza cofać się, a nasze miasto nie może sobie na to pozwolić. To wszystko, co robimy nie ma służyć lepszemu funkcjonowaniu naszemu, władzy wykonawczej, czy Rady Miasta tej kadencji, bo zmiany te mają skutkować na wiele kolejnych lat. Jest to wyjście na przeciw rzeczywistości, z jaką się stykamy, rzeczywistości, w której ważne jest nowoczesne zarządzanie miastem i jego strukturami, a nie utrzymywanie jedynie status quo.

Ja pamiętam! Pamiętam jak nie wzięto pod uwagę opinii mieszkańców przy planowaniu zmiany zagospodarowania skweru Placu Narutowicza (restauracja MC Donald's). Zgadzam się z Panem, że stanie w miejscu to dla miasta cofanie się. Reformy? Tak, o ile wprowadzane są w porozumieniu z ludźmi, których te reformy bezpośrednio mają dotykać. A tak jak pisałem wcześniej – w Malborku nie było, moim zdaniem, konsultacji społecznych w wielu kwestiach. Po prostu stawia się mieszkańców przed faktem dokonanym i tyle...
Cytat:

Budowanie wokół tych przemian atmosfery sensacji, bez refleksji nad tym, czemu te zmiany mają służyć, jest graniem na emocjach ludzi, którzy boją się zmian, na emocjach pracowników przedszkoli i rodziców. Kilka miesięcy temu społeczeństwo wybrało mnie na burmistrza Malborka również dlatego, że potrafię podejmować trudne decyzje. Są to decyzje często niepopularne, ale nie unikam odpowiedzialności za nie. Takie decyzje, od wielu lat były zapowiadane, ale nie było odwagi, by wprowadzić je w życie. Ja muszę kierować się na stanowisku burmistrza odpowiedzialnością za miasto, a nie za kolejny wynik wyborczy. Wiem, że zaniechanie reform będzie w przyszłości skutkować tylko zmniejszeniem możliwości działania przedszkoli w mieście i obniżeniem poziomu edukacji naszych dzieci. Przerzucanie w dużej mierze kosztów funkcjonowania edukacji przez państwo na samorządy powoduje, że takie ruchy, które dziś wykonujemy będą i tak nieuniknione w przyszłości. Co możemy zrobić dzisiaj, to stawić czoła tym wyzwaniom i lepiej przygotować się do przyszłych wydarzeń. Nikt mnie z tej odpowiedzialności, poza samymi mieszkańcami, nie zwolni. Zmiany w Malborku działy się za poprzedniej kadencji i muszą się dziać w czasie obecnej, chyba, że chcemy skazać miasto na stagnację i marginalizację. Ja się na taki scenariusz nie zgadzam.

Nikt nie próbuje budować sensacji nad planami, o których tu mówimy. Chodzi o to, że założyliście Państwo jedną słuszną opcję z pozostawieniem placówki publicznej w określonej lokalizacji. Zastanawia mnie to, dlaczego nie konsultuje się tego z rodzicami dzieci, dlaczego nie wybiera się placówek, które mają „największe wzięcie” u rodziców.

Cytat:
Burmistrz Miasta Malborka
Andrzej Rychłowski

Sebastian Grabowski
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 09 Lut, 2011 08:36   

Wczoraj na posiedzeniu komisji pojawił się też bliżej chyba nieznany wątek. Otóż umowy z potencjalnymi dzierżawcami/właścicielami na prowadzenie placówek przedszkolnych mają być ważne 5 lat. Wynika z tego, że po tym okresie, w budynkach będzie można prowadzić praktycznie każdą działalność gospodarczą. Ciekawe....

Na stronie mc2 można przeczytać o tym, a także zobaczyć kto w Komisji ds. Społecznych głosował za, a kto przeciw.
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 09 Lut, 2011 11:13   

Witkiewicz napisał/a:
postawienie radnych pod presją czasową ( jeśli uchwała nie zostanie przyjęta w lutym nie będzie można zrealizować transformacji w tym roku)
mc2
burmistrz napisał/a:
Przede wszystkim, uchwały, o których mowa są uchwałami intencyjnymi, nie stanowiącymi o likwidacji przedszkoli, ale będącymi ważnym elementem konsultacji społecznych w tej sprawie. Ten proces konsultacji jeszcze się nie zakończył, jesteśmy w jego trakcie, a opinia miejskich radnych kierunkuje nasze dalsze działania związane ze zmianą funkcjonowania systemu edukacji przedszkolnej w mieście.

A prawda jest córką czasu
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 09 Lut, 2011 12:05   

Intencyjna była reorganizacja SM stała się faktem, chociaż bóg jeden wie co poza terminologią się w niej zmieniło.
Intencyjna była prywatyzacja MZK, prawie się intencje ziściły, gdyby nie ustawiony przetarg, do dziś nie wznowiony.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 09 Lut, 2011 16:34   

Dobrymi intencjami Malbork wybrukowany ;-)
 
 
mama 2 dzieci 

Wysłany: Sro 09 Lut, 2011 20:37   Likwidacja przedszkoli

Po pierwsze jak można pisać że uchwały o których mowa są uchwałami intencyjnymi jak robi się wyceny budynków.
Po drugie proszę się w końcu zdecydować jaki jest cel likwidacji , lub prywatyzacji przedszkoli skoro burmistrz w swoim oświadczeniu napisał „celem nie jest ratowanie miejskiego budżetu, ale podniesienie poziomu edukacji w mieście” - to dlaczego władze miasta nie konsultują tak istotnych spraw z rodzicami przedszkolaków.
Po trzecie słowa burmistrza „prywatne przedszkola dysponują bogatszą ofertą dodatkowych zajęć, nowoczesną bazą materiałową i wykwalifikowaną kadrą, dbającą o wysoki poziom edukacji” -To dlaczego Panie burmistrzu sam dał swoje dzieci do przedszkola publicznego?????????
Po czwarte. „Istotnym czynnikiem decydującym o ofercie będzie dla nas również dbałość o to, by opłaty za uczęszczanie przedszkola nie wzrosły” -publiczne jest niedochodowe a niepubliczne musi przynosić zyski w jaki sposób przy takich samych opłatach? ( na czym prywata będzie ciąć koszty? Na jedzeniu i co najgorsze na kadrze pedagogicznej.
Po piąte” Są przykłady w wielu miastach Polski, które poszły tym kierunkiem, przykłady udowadniające nam, że prywatne przedszkola nie funkcjonują gorzej”- No to sami zobaczcie że wręcz przeciwnie stronka - portal pomorza.pl i artykuł -GDAŃSK. „Prywatny” problem. Jednym ze sposobów ułatwienia dostępu do edukacji naszym najmniejszym gdańszczanom miało być usamodzielnienie się ośmiu miejskich przedszkoli poprzez oddanie ich w prywatne ręce, a także otwarcie pięciu nowych niepublicznych placówek tego typu. Jednak wydatek, jaki rodzic musi ponieść za pobyt dziecka w takim przedszkolu, zaskoczył wszystkich

Więc reasumując Czy ktoś policzył ile będzie kosztować go przedszkole niepubliczne? Bo ja tak, przy dwójce dzieci całą moją pensję. Więc po co mam wracać do pracy lepiej chyba żebym poszła na zasiłek i niech mi gmina płaci. To się nazywa GOSPODARNOŚĆ!!
_________________
mama 2 dzieci
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 09 Lut, 2011 21:59   

W Panoramie poleciał materiał o malborskich przedszkolach.
_________________
.............................................
 
 
Robin Hood 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 09 Lut, 2011 22:26   

No i stało się... :shock:
To co wcześniej wieszczyły baby po wsiach okalających las Sherwood, że szeryf Nottingham utracił ostatki instynktu samozachowawczego po tem, jak ponownie wybran został na szeryfa, stało się faktem. Wiewióry ciepłem ostatnich dni ośmielone. na przeszpiegi ze swych dziupli wyszły i o tym też doniosły naszej kompanii, że lud gnębion przez szeryfa jakieś plebiscyty szykuje... Braciszek Tuck co to szkół nieco liznął powiada, że ten plebiscyt mieszczanie referendum zwą i zniesmaczeniu swemu chcą dać wyraz. Czy to prawda :?:

Wiewióry znalazły też na leśnym trakcie elaborat ręcznym pismem pisany - chyba przez jakiegoś ekonoma co to wyliczył, że plebs będzie za swe dziatki do ochronki posłane po tej prywatyzacyji z górą pół raza więcej niż teraz płacić musiał. :-? :nununu:
_________________
Liber is est existimandus, qui nulli turpitudini seruit.
Cave me, Domine, ab renegatus, ab inimico vero me ipse cavebo.
Ostatnio zmieniony przez Robin Hood Sro 09 Lut, 2011 22:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agrest123 
Dojrzały/niedojrzały owoc


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 09 Lut, 2011 23:24   Mądrze prawisz..

Robin Hood napisał/a:
No i stało się... :shock:
To co wcześniej wieszczyły baby po wsiach okalających las Sherwood, że szeryf Nottingham utracił ostatki instynktu samozachowawczego po tem, jak ponownie wybran został na szeryfa, stało się faktem. Wiewióry ciepłem ostatnich dni ośmielone. na przeszpiegi ze swych dziupli wyszły i o tym też doniosły naszej kompanii, że lud gnębion przez szeryfa jakieś plebiscyty szykuje... Braciszek Tuck co to szkół nieco liznął powiada, że ten plebiscyt mieszczanie referendum zwą i zniesmaczeniu swemu chcą dać wyraz. Czy to prawda :?:

Wiewióry znalazły też na leśnym trakcie elaborat ręcznym pismem pisany - chyba przez jakiegoś ekonoma co to wyliczył, że plebs będzie za swe dziatki do ochronki posłane po tej prywatyzacyji z górą pół raza więcej niż teraz płacić musiał. :-? :nununu:

A czyż szlachetny Robin nie raczyłby wziąć udział w jutrzejszej dyspucie u Szeryfa z Nothingham? Wyjawiwszy mu jego niecne, niegodne postępki wobec mu ludu płacącego podatki, może sprowadziłby go Robin na prawą drogę? Bez pisania nieuchronnych glejtów wypowiadających posłuszeństwo owemu....
_________________
Malbork - kocham to miasto!!!
Ale czy ludzi niekompetentnych, robiących z niego własny folwark i prowincję?
 
 
agrest123 
Dojrzały/niedojrzały owoc


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 09 Lut, 2011 23:32   A wystarczyło...

..postawić mniejszego konia i może nie trzeba byłoby ciąć wydatków na dzieciach.
Z drugiej strony może i taką figurę należałoby postawić patrząc na to jakie zamysły ma nasz Szeryf. Wyrażałby stosunek do społeczeństwa...

IMG_0839.JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 88,93 KB

_________________
Malbork - kocham to miasto!!!
Ale czy ludzi niekompetentnych, robiących z niego własny folwark i prowincję?
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 00:52   

Udało mi się obejrzeć panoramę, choć z małym poślizgiem. Linki do materiałów telewizyjnych znajdziecie na stronie mc2

Dostaliśmy również ciekawą analizę wzrostu kosztów pobytu dziecka w typowanych do przekształcenia przedszkolach.Po krótkim zastanowieniu postanowiliśmy ją opublikować. Znajdziecie ją na podanej wyżej stronie.

A swoją drogą - ciekawa sesja się dziś zapowiada.
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 01:40   

Czy to są naprawdę tylko "konsultacje"? Przecież słowo "likwidacja" jest jednoznaczne :!: :!:
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 07:43   

argus napisał/a:
Czy to są naprawdę tylko "konsultacje"? Przecież słowo "likwidacja" jest jednoznaczne


Cytat:
Zobowiązuje się i upoważnia Burmistrza Miasta Malborka do dokonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia likwidacji, w szczególności do zawiadomienia o zamiarze likwidacji przedszkola rodziców dzieci i Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz do wystąpienia do Pomorskiego Kuratora Oświaty o opinię o likwidacji przedszkola.


Gdzie tu konsultacje?

A w temacie pobocznym - likwidacji placówek kultury w Malborku, co się planuje umieścić w budynkach przy Placu Słowiańskim 18 i na Starym Mieście 13? Filialne placówki MWC? W zajmowanie przez Centrum Kultury czterech posesji wierzyć trudno, przy jednoczesnej redukcji etatów.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
mama 2 dzieci 

Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 19:52   likwidacja przedszoli - Sesja rady miasta

Byłam , widziałam. Pan burmistrz zachowywał się jakby go to nie interesowało, robił miny, wzdychał, robił coś na komórce, masakra. Jestem rozżalona, cenię ludzi za ich zdanie nawet jeśli jest inne, ale brak szacunku ze strony burmistrza to przesada. A co do głosowania….. wszystko było zaplanowane , nie ma szans, tak maja głosować to głosują. Zrozumieją problem dopiero jak będą mieli swoje dzieci, lub wnuki.

ps.
Panie burmistrzu niech Pan sobie kupi słownik języka polskiego , bo wstyd za pana
- nie mówi się PRZEDSZKÓL
_________________
mama 2 dzieci
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 20:04   

Czyli co, likwidacja już przyklepana?
mama 2 dzieci napisał/a:
Zrozumieją problem dopiero jak będą mieli swoje dzieci, lub wnuki.


Chyba za późno, patrząc na średnią wieku. Sami tego nie zaznali, bowiem wychowali swoje potomstwo w PRL-owskich przedszkolach, które były dostępne praktycznie dla każdego.
_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Czw 10 Lut, 2011 20:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
grabowski.s 
literki, typografia, projekty

Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 20:09   

Uchwały zapoczątkowały proces przekształceń w kierunku placówek NIEPUBLICZNYCH...

Czy ktoś może mi opisać prawne aspekty złożenia do KW wniosku o referendum o odwołanie...
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 20:33   

grabowski.s napisał/a:
Czy ktoś może mi opisać prawne aspekty złożenia do KW wniosku o referendum o odwołanie...

Sprawę reguluje: USTAWA z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym.
 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 20:40   

mama 2 dzieci napisał/a:
brak szacunku ze strony burmistrza to przesada.


To jest, niestety, częste.
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 20:54   

Jest już materiał prasowy: http://malbork.naszemiast...ed8e3fd82,1,3,3
_________________
.............................................
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 20:57   

Aby zorganizować referendum o odwołanie burmistrza potrzeba zebrać podpisy 10% wyborców.
W ostatnich wyborach samorządowych było uprawnionych w Malborku 31 395 wyborców, czyli należałoby zebrać co najmniej 3140 podpisów. Sądzę, że w obecnej sytuacji jest to mocno realne.
 
 
grabowski.s 
literki, typografia, projekty

Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 21:25   

jutro zaczynam... zbierac....
 
 
tomek_67 

Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 22:18   

argus napisał/a:
Aby zorganizować referendum o odwołanie burmistrza potrzeba zebrać podpisy 10% wyborców.
W ostatnich wyborach samorządowych było uprawnionych w Malborku 31 395 wyborców, czyli należałoby zebrać co najmniej 3140 podpisów. Sądzę, że w obecnej sytuacji jest to mocno realne.


Mogę się mylić ale przy takiej liczbie uprawnionych do głosowania mielibyśmy prezydenta. :hihi:
Chyba by należało brać pod uwagę uprawnionych do głosowania na burmistrza i być może do rady miasta.
Tak na chłopski rozum to jest tylko i wyłącznie sprawa mieszkańców miasta nie gminy i nie powiatu. Ale mogę się mylić. :mrgreen:
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 22:34   

tomek_67 napisał/a:
Ale mogę się mylić
i się mylisz http://wybory2010.pkw.gov...000/220901.html

m. Malbork
Liczba mieszkańców 38 477
Liczba wyborców 31 395
Obwodów 23

A mi dzisiaj radny powiedział, że jest za bo 40 000 mieszkańców jest za
e tam- mówię- uprawnionych do głosowania jest ok 31 000 skąd ta liczba?
a młodzież, Młodzieżowa Rada Miasta jest za
odpuściłem

...
grabowski s. napisał/a:
jutro zaczynam... zbierac....


Rozdział 3
Przepisy ogólne dotyczące referendum przeprowadzanego na wniosek mieszkańców

Art. 11. 1. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum na wniosek mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego wystąpić może:
1) grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, a w odniesieniu do referendum gminnego - także pięciu obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy,
...
Art. 12. 1. Inicjator referendum powiadamia na piśmie przewodniczącego zarządu danej jednostki samorządu terytorialnego, a w gminie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum.

...

Art. 13. 1. Inicjator referendum, na swój koszt, podaje do wiadomości mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego przedmiot zamierzonego referendum, przy czym podanie do wiadomości w gminie następuje w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie, a w powiecie i w województwie - poprzez ogłoszenie w prasie codziennej ogólnodostępnej w danej jednostce samorządu terytorialnego.


Art. 14. 1. W terminie 60 dni od dnia powiadomienia, o którym mowa w art. 12 ust. 1, inicjator przeprowadzenia referendum zbiera podpisy mieszkańców uprawnionych do wybierania organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, którzy chcą poprzeć inicjatywę w tej sprawie.

....

proponuję przeczytać, pomyśleć i zacząć po kolei.
Ostatnio zmieniony przez stanisławn Czw 10 Lut, 2011 22:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 22:43   

tomek_67 napisał/a:
argus napisał/a:
Aby zorganizować referendum o odwołanie burmistrza potrzeba zebrać podpisy 10% wyborców.
W ostatnich wyborach samorządowych było uprawnionych w Malborku 31 395 wyborców, czyli należałoby zebrać co najmniej 3140 podpisów. Sądzę, że w obecnej sytuacji jest to mocno realne.


Mogę się mylić ale przy takiej liczbie uprawnionych do głosowania mielibyśmy prezydenta. :hihi:
Chyba by należało brać pod uwagę uprawnionych do głosowania na burmistrza i być może do rady miasta.
Tak na chłopski rozum to jest tylko i wyłącznie sprawa mieszkańców miasta nie gminy i nie powiatu. Ale mogę się mylić. :mrgreen:

Ze strony Państwowej Komisji Wyborczej:
 
 
kopa 
Kopa


Wysłany: Pią 11 Lut, 2011 00:09   

Jestem pierwszy do wpisu.
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Pią 11 Lut, 2011 00:15   

Proszę wziąć to pod uwagę:
Cytat:
USTAWA z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym. (Dz. U. Nr 88, poz., 985)
Art. 5.
1. W sprawach odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji rozstrzyga się wyłącznie w drodze referendum przeprowadzonego na wniosek mieszkańców, o którym mowa w art. 4.
1a. Wniosek mieszkańców gminy, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć odwołania rady gminy i wójta (burmistrza, prezydenta miasta) albo odwołania jednego z tych organów.
1b. Referendum w sprawie odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) może być przeprowadzone także z inicjatywy rady gminy.
1c. Uchwała rady gminy o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) podejmowana jest w trybie art. 28a albo art. 28b ustawy, o której mowa w art. 6 pkt 1.
2. Wniosek mieszkańców, o którym mowa w ust. 1 i 1a, może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu albo 10 miesięcy od dnia ostatniego referendum w sprawie jego odwołania i nie później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem jego kadencji.
 
 
MrKłosik 
Mistrz
Inwestycji


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 11 Lut, 2011 00:50   

Najwcześniej w październiku ;-)
_________________

"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości." - Władysław Grzeszczyk

"Co ludzi najchętniej nazywają głupotą? Mądrość, której nie rozumieją." - Marie von Ebner-Eschenbach
 
 
 
agrest123 
Dojrzały/niedojrzały owoc


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 11 Lut, 2011 06:11   

MrKłosik napisał/a:
Najwcześniej w październiku ;-)


Jest gdzieś zapis audio-wizualny owego zdarzenia? Chętnie bym obejrzał...
_________________
Malbork - kocham to miasto!!!
Ale czy ludzi niekompetentnych, robiących z niego własny folwark i prowincję?
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 11 Lut, 2011 14:03   

Pan Kasyna nagrywał, więc będzie . Też czekam, bo nie mogłem być tam za długo
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
Ostatnio zmieniony przez Waldek.K Pią 11 Lut, 2011 14:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
znajomki 

Wysłany: Pią 11 Lut, 2011 19:55   

A kto zamieści link do tego co wczoraj o 17.05 bylo w Radiu Gdańsk" Na żywo wypowiadali się nauczyciele i rodzice i oczywiście przemadrzały pan wice - burmistrz. Nie mogę tej audycji znależć na stronie. ponoc bylo gorąco!
_________________
znajomki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group