Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Plany likwidacji malborskich przedszkoli publicznych?

Czy jesteś za likwidacją malborskich placówek przedszkolnych?
TAK
9%
 9%  [ 6 ]
NIE
88%
 88%  [ 54 ]
NIE MAM ZDANIA
1%
 1%  [ 1 ]
Głosowań: 61
Wszystkich Głosów: 61

Autor Wiadomość
grabowski.s 
literki, typografia, projekty

Wysłany: Czw 03 Lut, 2011 22:34   Plany likwidacji malborskich przedszkoli publicznych?

10 lutego ma się odbyć sesja Rady Miasta, na której ma zostać poruszona sprawa likwidacji malborskich przedszkoli publicznych.

Jednym z projektów jest likwidacja obecnie działających placówek publicznych z jednoczesną ich reorganizacją w przedszkola niepubliczne (jeśli znajdą same na to pieniądze!) oraz pozostawienie jednego przedszkola publicznego w mieście (tu wskazanie jest na obecnie "deficytową" placówkę na Starym Mieście).

Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że np. w Przedszkolu nr 8 (ul. Mickiewicza 40) dzieci chętnych do uczęszczania do tej placówki jest więcej niż miejsc, co roku jest tworzona tzw. lista rezerwowa. Dodatkowo to przedszkole jako jedyne w Malborku prowadzi bezpłatną opiekę 5-cio godzinną bez wyżywienia. Z tej możliwości korzysta wiele rodzin, których nie stać na opłacanie pobytu dziecka w przedszkolu, a dzięki temu pociechy z tych rodzin mogą korzystać z wychowania przedszkolnego oraz uspołeczniać się.

Ciekawi mnie, czy w ogóle RODZICE w naszym mieście są poinformowani o planach władz miejskich odnośnie przedszkoli. Zastanawiam się tylko, czy te działania to wynik coraz większego zadłużenia naszego miasta i jednocześnie próba podratowania miejskiego budżetu poprzez oszczędności na oświacie i wychowaniu najmłodszych. Zastanawiające również jest to, dlaczego władze miasta likwidują to, co spełnia swoją misję i funkcję. Grupy przedszkolne już w tym momencie są bardzo liczne (30 osobowe). W przypadku przedszkoli niepublicznych liczebność grup prawdopodobnie zwiększy się! W przedszkolach niepublicznych pedagodzy przedszkolni prawdopodobnie będą podlegać pod Kodeks Pracy (z 40-godzinnym czasem pracy w tygodniu) - zapewne przyczyni się to do zwiększenia zmęczenia pedagogów, a przez to do ich mniejszej aktywności i "uwagi" poświęcanej maluchom, która wynikać będzie z przemęczenia. Zmniejszy się też zapewne liczba nauczycieli przedszkoli.

W innych miastach władze miejskie czynią starania by liczbę przedszkoli zwiększać, by placówki te nie były przepełnione, by zapewnić maluchom jak najlepsze warunki już na tym etapie edukacji. Czy likwidacja placówek przedszkolnych w Malborku nie jest przypadkiem próbą ratowania malborskich podstawówek? Czy aby te działania nie mają na celu zmuszenie rodziców, by obecne 5-6 latki poszły już do klas "zerowych" w szkołach podstawowych, które od pewnego czasu odczuwają skutki niżu demograficznego.
Od niedawna w PL sześciolatek może za zgodą rodziców rozpocząć edukację w szkole podstawowej. W 2012 będzię to już obowiązkowe - co za tym idzie wszystkie dzieci urodzone w 2006 roku rozpoczną szkołę podstawową rok wcześniej niż dzieci z lat wcześniejszych. Zgodnie z tą ideą konieczne będzie utworzenie (prawdopodobnie) odpowiednich klas zerowych dla pięciolatków. I podejrzewam, że w dużej mierze właśnie te projekty likwidacji przedszkoli publicznych w Malborku mają być początkiem takich właśnie zmian.

Dlaczego władze miasta nie konsultują tak istotnych spraw z rodzicami, którzy oddali swoje dzieci do malborskich placówek przedszkolnych. Dlaczego miasto decyduje się na "ocalenie" jednego przedszkola publicznego, które ze względu na swoją lokalizację nie jest atrakcyjne dla rodziców - blisko ruchliwej i pełnej spalin przelotowej trasy nr 22 (dzieci wychodząc do ogrodu przedszkolnego po prostu są na spaliny i hałas skazane), nieatrakcyjna wiekowo okolica - Stare Miasto jest w dużej części osiedlem zamieszkanym przez ludzi, którzy już raczej dzieci nie będą oczekiwać...

Moim zdaniem trzeba zacząć działać w obronie malborskich placówek przedszkolnych. Sesje Rady Miasta są (chyba) ogólnodostępne...
Ostatnio zmieniony przez StormChaser Pią 04 Lut, 2011 19:32, w całości zmieniany 1 raz  

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011 08:53   

grabowski.s napisał/a:
Dlaczego władze miasta nie konsultują tak istotnych spraw z rodzicami, którzy oddali swoje dzieci do malborskich placówek przedszkolnych. Dlaczego miasto decyduje się na "ocalenie" jednego przedszkola publicznego, które ze względu na swoją lokalizację nie jest atrakcyjne dla rodziców - blisko ruchliwej i pełnej spalin przelotowej trasy nr 22 (dzieci wychodząc do ogrodu przedszkolnego po prostu są na spaliny i hałas skazane), nieatrakcyjna wiekowo okolica - Stare Miasto jest w dużej części osiedlem zamieszkanym przez ludzi, którzy już raczej dzieci nie będą oczekiwać...

Moim zdaniem trzeba zacząć działać w obronie malborskich placówek przedszkolnych. Sesje Rady Miasta są (chyba) ogólnodostępne...
Nie pierwszy to raz władza wie lepiej, patrząc na zdumiewająca jednomyślność szanownej Rady, jeśli coś jest zaplanowane przez Najwyższego to tak jakby już zagłosowanie, głos wyborców liczy sie tylko raz na cztery lata, a potem ... w kubeł i modlić się i wychwalać.
Po głębszym namyśle, czy w naszym mieście dziś są "aż" trzy publiczne przedszkola, w tym jedno integracyjne, które także władza zagospodaruje inaczej?

grabowski.s 

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011 10:01   

StormChaser napisał/a:
Nie pierwszy to raz władza wie lepiej, patrząc na zdumiewająca jednomyślność szanownej Rady, jeśli coś jest zaplanowane przez Najwyższego to tak jakby już zagłosowanie, głos wyborców liczy sie tylko raz na cztery lata, a potem ... w kubeł i modlić się i wychwalać.
Po głębszym namyśle, czy w naszym mieście dziś są "aż" trzy publiczne przedszkola, w tym jedno integracyjne, które także władza zagospodaruje inaczej?

Nie wiem, czy malborska władza właśnie oczekuje takiego zachowania o jakim piszesz. Nie mi to osądzać. Ale nie chciałbym w przyszłości zostać zmuszonym do korzystania z "jednej słusznej" opcji.

Jeśli chodzi o przedszkola to po namyśle wymienię:

Przedszkole nr 2 (publiczne, Zieleniecka)
Przedszkole nr 5 (publiczne, Stare Miasto)
Przedszkole nr 8 (publiczne, Mickiewicza) - z oddziałami 5-cio godzinnymi, listami rezerwowymi (wiem)
Przedszkole nr 10 (publiczne, Reymonta)
Przedszkole nr 13 (publiczne, 17 Marca) - integracyjne

oraz

Przedszkole Bratek II (niepubliczne, Derdowskiego)
Przedszkole Promyk (niepubliczne, Kościelna)
Przedszkole Bajka (niepubliczne, Gałczyńskiego)
Przedszkole Krasnal (niepubliczne, Szopena)
Przedszkole "Czerwony Kapturek (niepubliczne, Bema)

Więc jeśli chodzi o ilość placówek to nie można narzekać. Moim skromnym zdaniem (ojca) równowaga w ilości przedszkoli publicznych i niepublicznych jest dobra dla miasta i jego mieszkańców. Być może lepiej by było, gdyby tego typu placówek w Malborku było jak najwięcej, ale dlaczego rodzą się pomysły by likwidować to co publiczne i dobrze funkcjonujące. Nie wiem... Jestem przeciw likwidacji przedszkoli publicznych. Miasto, moim zdaniem, niech szuka oszczędności gdzie indziej - w pensjach burmistrza, wydatkach na pseudo pomniki, prezentach dla fast-food'ów w postaci tanich dzierżaw za grunty, itp.

Nie sztuką jest chcieć coś robić (efekty są w jakiś sposób widoczne, owszem...), ale trzeba czasem przeliczyć siły na zamiary. A tego w ostatnich latach w naszym mieście i naszym miejskim radnym niestety brakuje.
Kiedyś wyczytałem gdzieś informację, że jeśli zadłużenie miasta przekroczy (chyba) 60% rocznego budżetu to miastem powinien "rządzić" komisarz - może warto by tak się stało... by odpowiedzialni za obecny (i być może przyszły) stan finansów miasta mieli czas do przemyśleń... Nie sztuką jest nakładać wyższe podatki, nie sztuką jest likwidować publiczne placówki oświatowe. Sztuką jest tak zarządzać by zaspokoić potrzeby i interesy wszystkich mieszkańców miasta, którzy (głosowali lub nie głosowali w wyborach) mieszkają w tym mieście.

Szanowni malborscy radni i włodarze miasta - to miasto nie jest tylko WASZE - pamiętajcie o tym, że zostaliście wybrani w określonym celu i przez ludzi. A podejrzewam, że ludzie, wyborcy nie będą zachwyceni pomysłem likwidacji lub przekształcenia przedszkoli, tak jak nie są zachwyceni podwyżkami pensji burmistrza (na przykład)...
Ostatnio zmieniony przez grabowski.s Pią 04 Lut, 2011 10:15, w całości zmieniany 2 razy  

grabowski.s 

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011 12:03   

StormChaser,

czy jest mozliwosc odblokowania ankiety, tak by mozna bylo glosowac bez zalozenia konta?

w watku o likwidacji przedszkoli

toru 

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011 13:15   

Hmm..... jeśli okazałoby się, że Rada Miasta uchwaliłaby taką Uchwałę, życzyłbym sobie aby każdy z głosujących za, stanął przed kamerą TV Malbork i indywidualnie uzasadnił swoją decyzję.

Jeśli którykolwiek z Rajców pokusiłby się o argument potencjalnych oszczędności to jestem w stanie wskazać kilka innych tworów i procesów, które mogą przynieść oszczędności.

Gdyby w Radzie Miasta zasiadali ludzie, którzy sami mają dzieci w przedszkolach.......

Będę bacznie obserwował tę sytuację i może rzeczywiście warto pójść na posiedzenie RM.

stanisławn 

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011 15:35   

Ja zapotrzebowanie na przedszkola mam już dawno za sobą ale kojarzy mi się że niedawno wprowadzono ustawę umożliwiającą zakładanie przedszkoli zakładom pracy może to ten kierunek. Albo tak jak pisał kol. grabowski.s plany MEN likwidacji Karty Nauczyciela na początek w przedszkolach przez eliminację publicznych przedszkoli. No i jeszcze kwestia dochodowości wiadomo publiczne jest niedochodowe a niepubliczne musi przynosić zyski.

grabowski.s 

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011 16:29   

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011 19:13   

grabowski.s napisał/a:
StormChaser,

czy jest mozliwosc odblokowania ankiety, tak by mozna bylo glosowac bez zalozenia konta?
Nie ma. i wyprzedzając może fakty przestrzegam, przed próbą praktyk wciskania tego zagadnienia do każdego tematu jak w serwisie malbork.naszemiasto.pl, jest to spam czystej wody i nic nie tłumaczy takiego postępowania, na tym forum, za coś takiego jest blokada konta.

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011 19:24   

Niepubliczne miało powstać na Michałowskiego, od roku nie postawiono tam choćby cegły, to co zostało zrobione to minimum pozwalające uniknąć kary, teraz widać nie warto inwestować skoro będzie można dostać w gratisie.

Waldek.K 
Waldek.K.

Wysłany: Sob 05 Lut, 2011 09:59   

grabowski.s napisał/a:

Sesje Rady Miasta ogólnodostępne. Komisje również są ogólnodostępne!!! To gwarantuje nam prawo polskie. Niestety w naszym mieście tylko teoretycznie! Komisja Finansowo-Budżetowa oraz Oświaty, Kultury i Sportu odbyły się cichaczem, bez powiadomienia mieszkańców w żadnej formie, 2-go lutego. Obradowano między innymi nad tym tematem. Tak odbywają się konsultacje społeczne w Malborku.

Sprawa jest bulwersująca w wielu aspektach. Ciekawe jak się skończy? Mam nadzieję, że przybyciem sporej grupki mieszkańców na sesję i wyrażeniem swojej opinii. Dla demokracji nie ma większego zagrożenia niż powiększająca się grupa społeczna "obserwatorów", czyli osób które owszem widzą, ale nie reagują. Oczywiście są też tacy, którzy nie widzą :idont:

Odpowiedz do tematu