Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare pieniądze znalezione w Malborku.
Autor Wiadomość
krzyżak82 
Semper Fidelis

Wysłany: Wto 09 Lis, 2010 22:37   

..

01.JPG
Plik ściągnięto 257 raz(y) 73,04 KB

02.JPG
Plik ściągnięto 194 raz(y) 88,65 KB

Dohler 

Wysłany: Wto 09 Lis, 2010 23:06   

Monetka dość stara, bo z 1586 roku, bita przez administratora pruskiego Georga Fridricha.

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Sro 10 Lis, 2010 08:03   

zgadza się, a moneta to ternar, czyli po polsku trzeciak:
http://www.medievalcoinag...saur/1/2688.htm

OLE2008 
mrPWOmk na YOU TUBE

Wysłany: Sro 10 Lis, 2010 08:04   

a gdzie takie coś znalazłeś ?? :)

Wiar 

Wysłany: Sro 10 Lis, 2010 17:00   

Trzeciak pruski ( trzy denary) Jerzego Fryderyka mennica Królewiec
Kopicki 3823 R3
Zbigniew Herbert

stanisławn 

Wysłany: Sro 10 Lis, 2010 20:05   

OLE2008 napisał/a:
a gdzie takie coś znalazłeś ?? :)
dostał od dziadka jakby znalazl musiałby zgłosić

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Sro 10 Lis, 2010 20:42   

stanisławn napisał/a:
jakby znalazl musiałby zgłosić

bez przesady, wartość znikoma...

Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 11 Lip, 2012 23:59   Zapłata z ziemi?

Wpadło mi do głowy posadzić przed moim blokiem aksamitki, króre rozsiały mi się w ogródku. Podczas sadzenia, wykopujac dołek pod kolejną roślinkę zauważyłam metalową blaszkę. Z początku miałam zamiar zagrzebać ją jako przypadkowy śmieć, ale zauważyłam, że blaszka ma jakąś fakturę (dobra, sprawdzę to później) W domu opłukałam znalezisko i zauważyłam coś, jakby koronę (Ach?!). Blaszka została zalana w szklance popularnym rozpuszczalniliem kończącym się na " - Cola". Po jakimś czasie widoczne stały się szczegóły monety, bo tym okazała się blaszka. Znajomy - pan Tomek, który zna się na rzeczy, stwierdził, że jest to grosz z 1520 r. czyli z czasów Zygmunta Starego, opinię tę potwierdził potem niezależny niemiecki ekspert.

Za swoją pracę właściwie społeczną, dostałam od ziemi XVI wiecznego grosza - cieniutkiego, trochę przytartego, ale srebrnego!
Jako pazerna ;-) baba ciekawa byłam ile "zarobiłam" i okazało się, że jako XVI - wieczna kobieta to chyba nawet dość sporo, ale na tle zarobków mężczyzn, to jednak niewiele :-(
Dyskryminacja płci ciągnie się od wieków :nook:
1 zł = 30 groszy
Robotnik bez kwalifikacji na początku XVIw zarabiał 1,5 grosza na dzień

Dziewka folwarczna w 1525 roku otrzymywała 1 zł i 5 groszy na rok =35 groszy/rok

dworka, czyli przełożona żeńskiego personelu na folwarku (bez dodatkowych dochodów w postaci produktów naturalnych np. zboża) otrzymywała w gotówce 1 zł i 15 groszy za rok = 45 groszy/rok.
(
Koń w tamtych czasach kosztował 270 groszy; ćwiertnia żyta (ok 101 kg) 10 groszy; para butów również tyle.
Źródło: Folwark szlachecki i chłopi w XVI w. [republika.pl])

To za 2 godziny pracy w tych czasach zarobiłam trochę więcej niż jako ówczesna dziewka dworska czy dworka :mrgreen:

Niestety, moim aparatem nie udało mi się zrobić lepszego zdjęcia, jedynie "tył" jako tako czytelnie wyszedł. Na awersie jest korona.

moneta.jpg
Plik ściągnięto 3464 raz(y) 15,07 KB

Ostatnio zmieniony przez Grażyna Czw 12 Lip, 2012 00:08, w całości zmieniany 2 razy  

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Czw 12 Lip, 2012 08:01   

Grażyno - to nie jest grosz, ani moneta Zygmunta Starego!
to półgrosz świdnicki Ludwika II Jagiellończyka (po prawej stronie monety na zdjęciu widać legendę LVDOVICVS) - bardzo interesujące znalezisko (gratuluję!), choć moneta popularna (nawet "za bardzo") swego czasu, taka ówczesna podróbka - polecam lekturę:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wywo%C5%82anie_monety

Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 16 Lip, 2012 17:05   Półgrosz koronny, czy świdnicki?

Dzięki Hagedornie za odpowiedź i za link
Jednak to nie rozwiało moich wątpliwości, a jakby pogłębiło zagadkę ponieważ według wizerunków monet znajdujacych się pod tym adresem:
Rewers półgrosza koronnego ma nad okręgiem, w którym znajduje się orzeł (dokładnie nad jego głową - gwiazdkę? czy coś? Podobnego)
Moja monetka ma w tym miejscu krzyżyk ( równoramienny, ramiona górą rozszerzone); orzeł na mojej monecie jest identyczny (chudszy od świdnickiego) z tym na półgroszu koronnym, ma też przed dziobem coś wypukłego jak cienki półksiężyc.
Napis w otoku (sztanca jakby krzywo odbita i przesunięta w prawo: [krzyżyk] LUDOVIU (zatarte) RVN; wypukła kropka po "N" w górnej wysokości litery. Dalsze litery: - stylizowane duże E?, dołem kropka, następnie T; i coś, co przypomina 60 napis kończy[krzyżyk].

Awers - przekręcony w stosunku do rewersu o 90 stopni.
W okręgu korona identyczna (chuda) jak na półgroszu koronnym. Na otoku [krzyżyk - lekko przesuniety w prawo od czubka korony - nie dokładnie nad nim], dalej napis: CIVITAS [kółeczko=kropka po "S" u góry litery]; następnie S (dalej napis zatarty); 1520 (lekko zatarte i obcięte przez krzywe odbicie sztancy) [krzyżyk].

I to wszystko jest dla mnie trochę mylące.
Swoja drogą: jeśli jest to(półgrosz) moneta z okresu "gorszego pieniądza wypierajacego pieniądz dobry" to Ludwik II Jagiellończyk (w 1520) miał 14 lat i już tak zdążył popsuć walutę - zdolne dziecko, albo miał kreatywnych doradców :hahaha:
No to według poprzednich wyliczeń jednak niewiele zarobiłam :-/

Odpowiedz do tematu