Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - Tajemnice wieżyczek mostowych
Autor Wiadomość
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 16:42   Tczew - Tajemnice wieżyczek mostowych

Jest to nowy temat poświęcony: naszym pięknym, zabytkowym wieżyczkom mostowym.
Istnieje na naszym forum wiele pytań i domniemań na temat wieżyczek.
Ów temat pozwoli nam dogłębniej poznać wieżyczki, ich budowę, rozwiązania techniczne oraz różne wątki i tajemnice.

Była już dyskusja na temat: obronnych wieżyczek;
Słowa Ludwika Kiedrowskiego szefa Biura Promocji Miasta Tczew:
- wieżyczki budowano w celach obronnych, a świadczyć mogą o tym wąskie otwory strzelnicze.
Słowa kolegi dirschauowiec:
- rozśmieszyło mnie jego zdanie, że wieżyczki powstały w celach obronnych.
Słowa kolegi Brennus:
- może o tym świadczyć przedstawiony wyżej otwór strzelniczy.

Więc, wieżyczki takowych cech obronnych nie posiadały. Cechy obronne mostu występowały na przyczółkach mostu, gdzie były mury z wieloma otworami strzelniczymi. Oprócz murów były stalowe potężne bramy, które uniemożliwiały wiazd na most - zarówno po stronie zachodniej jak i po wschodniej stronie mostów.
Wieżyczki posiadające te, cytuję: "wąskie otwory strzelnicze" były tylko cztery. Jedna para na drugim filarze i druga para na czwartym filarze - te drugie istnieją do dzisiaj.
I tu ciekawostka - tych wieżyczek nie ma na planie mostu Lentzego ( projekt wieżyczek Stülera )
Na planie widnieją tylko wieżyczki o układzie schodowym ( klatkowym ) a wieżyczki z otworami strzelniczymi posiadały układ schodowy ( spiralny )
Najprawdopodobnie projekty wieżyczek zostały zmienione już w trakcie budowy mostu. Zaznaczam, że wpierw wybudowano filary,potem stalowe przęsła kratownicowe a na koniec budowano wieżyczki.

Czy ktoś może ma projekty wieżyczek o układzie schodowym ( spiralnym ) to proszę wkleić - ważne.

Plan wieżyczki.jpg
Plik ściągnięto 183 raz(y) 79,58 KB

Etapy budowy.jpg
Plik ściągnięto 208 raz(y) 82,23 KB

Otwór strzelecki.jpg
Plik ściągnięto 173 raz(y) 29,24 KB

_________________

 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 16:47   Wieżyczki

Moje fotki mogą być niewyraźne więc zamieszczam link do projektów portali i wieżyczek:
http://architekturmuseum....79&Daten=206185
gorąco polecam ten link.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kristoph Czw 20 Maj, 2010 16:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 17:23   

To może i ja dodam jedną ciekawostkę na temat wieżyczek Tczewskiego Mostu

Wiadomo że pierwszą parę ocalałych wieżyczek łączy murowany pomost nad kratownicami mostu ...ale mało kto wie że istnieje jeszcze przejście pod nawierzchnią ...w filarach. Jest to wąski tunel otoczony elementami kratownic - szczegóły na zdjęciach.

DSCF3249.jpg
Plik ściągnięto 190 raz(y) 70,95 KB

DSCF3247.jpg
Plik ściągnięto 190 raz(y) 72,41 KB

DSCF3246.jpg
Plik ściągnięto 187 raz(y) 90,09 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 17:37   

W pierwszej parze wieżyczek są zejścia do pod most, które umożliwiają przejście z jednej wieżyczki na drugą po filarze.
Natomiast w drugiej parze wieżyczek takiego zejścia nie ma. Pod tymi wieżyczkami na wysokości filaru są tylko dwa wejścia złączone ze sobą w wieżycce.(oczywiście pod jedną i pod drugą)
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 17:58   

...pojawiła się plotka o tym że w latach 1860-1861 mostowe wieże służyły jako czasowe więzienie/areszt dla Austriaków będących jeńcami pruskimi. To chyba nie była plotka, trzeba wyszukać wyrytych w cegłach napisów z okresów wojny austriacko-pruskiej, aby zdobyć potwierdzenie.

Na zdjęciach poniżej opisywane wcześniej "wąskie otwory strzelnicze" - widok od wewnątrz i z zewnątrz

DSCF2904.jpg
Plik ściągnięto 157 raz(y) 37,63 KB

DSCF2490.jpg
Plik ściągnięto 156 raz(y) 48,46 KB

SDC10821.jpg
Plik ściągnięto 177 raz(y) 68,83 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 18:28   

Szukanie napisów może byś trudne- bo nie wiemy w których wieżyczkach urządzono tymczasowe więzienie.
A zostało nam tylko 4 z pośród 14
Umieszczam jeszcze raz fotkę która wzbudziła zainteresowanie-tym razem pokolorowałem wieże, bo na wcześniejszej fotce trudno je dostrzec.

Etapy budowy wieżyczek.jpg
Plik ściągnięto 200 raz(y) 95,7 KB

_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 18:41   

Kristoph napisał/a:
Umieszczam jeszcze raz fotkę która wzbudziła zainteresowanie-tym razem pokolorowałem wieże, bo na wcześniejszej fotce trudno je dostrzec.

W książce Józefa Golickiego "Mosty Tczewskie" jest zdjęcie z 5 etapu budowy (licząc etapy ze schematu który dodałeś) ...stały już wszystkie kratownicowe przęsła Mostu a wieże dopiero w budowie.
Wynika z tego że wieże które ocalały do dnia dzisiejszego zostały zbudowane jako ostatnie :ok:

5.jpg
Plik ściągnięto 202 raz(y) 87,02 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Czw 20 Maj, 2010 18:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 19:28   

Tak. Wieże, które ocalały są z ostatniej fazy budowy. Dwie pierwsze od strony Tczewa z układem schodowym (spiralnym)
a dwie pozostałe od strony Lisewa z układem schodowym (klatkowym) Tam dopiero jest ciekawie.
Organizuję wyprawę na wieżyczki-na te od strony Lisewa. Kto zainteresowany wyprawą to proszę pisać. :ok:
_________________

 
 
 
Brennus 

Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 19:55   

Bardzo dobry temat
ja jestem zainteresowany taką inicjatywa tylko w ten łikend nie mogę,
do dzis mozna przejśc pod filarem na pierwszym bądź drugim filarze patrzac od tczewa
(nie do konca pamietam),
trzeba by go wreszcie preanalizowac na kazdy mozliwy sposob!
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 20:49   Link

Jeśli komuś podobał się link do planów mostu, informuje że mam jeszcze link do różnych planów architektonicznych w Malborku.
Plany zamku, jakiegoś kościoła, bramy, most itp. W razie zainteresowania proszę pisać - podam.
_________________

 
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 21:29   

Kristoph napisał/a:
Jeśli komuś podobał się link

Przewinął się już w kilku wątkach ;-)
_________________
Surge Polonia
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 18:11   Wyprawa

Dzisiaj zorganizowałem wyprawę na wieżyczki - niestety był tylko zet48 inni nie mogli przyjść (coś im wypadło)
Wyprawa była fantastyczna. Udało nam się wejść do najbardziej niedostępnej wieżyczki o układzie schodowym ( klatkowym )
Przez wiele lat była ona zamurowana. zet48 porobił piękne fotki, ja niestety nie mam aparatu.
Za to udało mi się zrobic wiele pomiarów.
zet obiecał, że wklei te fotki - czekamy.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 18:26   Re: Wyprawa

Kristoph napisał/a:
Dzisiaj zorganizowałem wyprawę na wieżyczki - niestety był tylko zet48 inni nie mogli przyjść (coś im wypadło)
Wyprawa była fantastyczna. Udało nam się wejść do najbardziej niedostępnej wieżyczki o układzie schodowym ( klatkowym )
Przez wiele lat była ona zamurowana. zet48 porobił piękne fotki, ja niestety nie mam aparatu.
Za to udało mi się zrobic wiele pomiarów.
zet obiecał, że wklei te fotki - czekamy.


Zanim dodam zdjęcia z najbardziej niedostępnej wieżyczki chce wspomnieć o istniejących jeszcze drewnianych piętrach które zachowały się w pierwszej wieżyczce po prawej stronie - patrząc od strony Tczewa

DSCF3659.jpg
Plik ściągnięto 79 raz(y) 62,52 KB

DSCF3660.jpg
Plik ściągnięto 72 raz(y) 92,35 KB

DSCF3662.jpg
Plik ściągnięto 69 raz(y) 71,94 KB

DSCF3663.jpg
Plik ściągnięto 65 raz(y) 72,21 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 19:40   Re: Wyprawa

Kristoph napisał/a:
Dzisiaj zorganizowałem wyprawę na wieżyczki (...) Wyprawa była fantastyczna. Udało nam się wejść do najbardziej niedostępnej wieżyczki o układzie schodowym ( klatkowym )
Przez wiele lat była ona zamurowana. zet obiecał, że wklei te fotki - czekamy.

Wyprawa fantastyczna :!: Trudno było znaleźć wejście do wieży ale udało się.
Na początek wieża z zewnątrz i widoczek z okienka na jezdnie Mostu
Na ostatnim zdjęciu zaznaczyłem którą wieży dziś zwiedzaliśmy

DSCF3748.jpg
Plik ściągnięto 63 raz(y) 64,48 KB

DSCF3746.jpg
Plik ściągnięto 65 raz(y) 94,42 KB

DSCF3705.jpg
Plik ściągnięto 64 raz(y) 64,88 KB

SDC10908.jpg
Plik ściągnięto 60 raz(y) 43,69 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 19:53   

Klatka schodowa ...jak wspomniał Kristoph ma układ schodowy klatkowy ...schody jak na swój wiek wyglądają dobrze - co prawda brakuje jednego połączenia i nie można dojść na samą górę ceglanej klatki schodowej ale trzeba liczyć sie z tym że stan tej wieżyczki jest najgorszy z ocalałych
Na ostatnim zdjęciu widać zachowane jeszcze elementy spiralnych drewnianych schodów

DSCF3700.jpg
Plik ściągnięto 72 raz(y) 65,25 KB

DSCF3730.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 50,23 KB

DSCF3731.jpg
Plik ściągnięto 79 raz(y) 57,83 KB

DSCF3687.jpg
Plik ściągnięto 77 raz(y) 62,11 KB

DSCF3723.jpg
Plik ściągnięto 69 raz(y) 86,92 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 20:02   Schody

We wieżyczce jest pięć ciągów schodowych - po 9 i 10 schodów każda i cztery spoczniki, jako piąty spocznik już było pierwsze piętro drewniane - dziś już nie istniejące.
_________________

 
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 20:02   

Gratuluję owocnej eksploracji :kciuki:
_________________
Surge Polonia
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 20:08   

Oto jeden ze spoczników i ceglany łuk ...na innym spoczniku zagnieździły się ptaszki - gołębie :mrgreen:

DSCF3691.jpg
Plik ściągnięto 70 raz(y) 65,74 KB

DSCF3724.jpg
Plik ściągnięto 66 raz(y) 54,16 KB

DSCF3711.jpg
Plik ściągnięto 66 raz(y) 79,47 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 20:18   

Kristoph napisał/a:
Za to udało mi się zrobić wiele pomiarów.


Pomiarów było sporo - nie często wchodzi się w takie miejsce :-D
Na pierwszej fotce Kristoph pokazuje cegłę z wyżłobionym otworem na drewnianą poręcz ...widać jak pięknie wyprofilowana musiała być ta poręcz
Na innych zdjęciach Kristoph wykonuje pomiary wysokości poręczy i szerokości schodów.
Może w późniejszych postach podzieli się z nami swymi notatkami, spostrzeżeniami i wiedzą.

DSCF3689.jpg
Plik ściągnięto 84 raz(y) 54,19 KB

DSCF3728.jpg
Plik ściągnięto 82 raz(y) 53,65 KB

DSCF3715.jpg
Plik ściągnięto 77 raz(y) 62,82 KB

DSCF3716.jpg
Plik ściągnięto 65 raz(y) 38,45 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Sob 22 Maj, 2010 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 20:50   

Pozwolę sobie jeszcze raz wkleić fotkę gdzie zaznaczyłem cegły do profilowanych poręczy schodowych.
I jeszcze parę fotek oryginalnych zawiasów. Przy każdych wejściach są one po parze z jednej i z drugiej strony - z czego możemy wnioskować że oryginalne drzwi były dwu skrzydłowe.

Cegły poręczowe.jpg
Plik ściągnięto 82 raz(y) 115,85 KB

Zawias 1.jpg
Plik ściągnięto 60 raz(y) 138,65 KB

Zawias 2.jpg
Plik ściągnięto 65 raz(y) 145,62 KB

Zawiasy.jpg
Plik ściągnięto 62 raz(y) 142,38 KB

_________________

 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 21:08   Piętro

Przepraszam najmocniej, ale się w jednym poście zagalopowałem.
Już prostuję: otóż w wieżyczkach o układzie schodowym (klatkowym) - te od strony Lisewa - pierwsze piętro jest murowane z cegły, jako piąty spocznik, a dopiero potem nieistniejące już dziś dwa piętra drewniane do których prowadziły drewniane schody.
_________________

 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 19:52   Plany - różnice

Witam. Pisałem wcześniej, że projekty Lentzego wieżyczek (Stülera) znajdujące się w Architekturmuseum Technische Universität Berlin różnią się z wieżyczkami, które ocalały do dzisiaj - bynajmniej klatkami schodowymi.
Dziś przedstawię więcej różnic, które występują między planem Lentzego, a stanem faktycznym.
Oto one:
Zdjęcie 1
Górne blanki wieżyczek na planie Lentzego są zaprojektowane po między okienkami wieżyczki, a w rzeczywistości są nad okienkami.
Zdjęcie 2
Cały górny krenelaż (blanki) są przesunięte: w projekcie widnieją z wypełnieniem patrząc wzdłuż mostu, a w rzeczywistości jest prześwit.
Zdjęcie 3
Przedstawia, nie istniejące już dziś wieżyczki prostokątne w bramie mostu, gdzie na projekcie widnieją cztery małe okienka, a z oryginalnego zdjęcia z lat międzywojennych wynika, że było ich pięć. Można jeszcze zauważyć, że okienka zewnętrzne - jedno po prawej, a drugie po lewej stronie są zaślepione.

Plan różnica.jpg
Blanki z okienkami nie w jednej osi
Plik ściągnięto 88 raz(y) 116,95 KB

Plan różnice 2.jpg
Przesunięte blanki
Plik ściągnięto 85 raz(y) 89,78 KB

Plan różnice 3.jpg
Różnica ilości okienek
Plik ściągnięto 100 raz(y) 91,43 KB

_________________

 
 
 
aga_piet 


Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 21:53   

A którędy tam da się wejść (mam na myśli ostatnią wyprawę)?
I niedyskretne trochę pytanie - jak potraktowało Was ptactwo rezydujące w wieży? ;)
_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 22:05   

aga_piet napisał/a:
A którędy tam da się wejść (mam na myśli ostatnią wyprawę)?
I niedyskretne trochę pytanie - jak potraktowało Was ptactwo rezydujące w wieży? ;)

Ptactwo nas oszczędziło :)
Jeśli chodzi o wejście to jedna szczelina w kratownicy Mostu jest szersza :-P
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
aga_piet 


Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 22:14   

A jak bardzo szersza? (zet i Kristoph do zbyt tłustych nie należą) :mrgreen:
_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 22:47   

Chodzi o teką szczelinę (otwór) w kratownicy ...przez taki otwór przeszliśmy aby zwiedzać wieżyczkę

DSCF2918.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 55,91 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 22:55   

Elementy otaczające wieżyczkę
Kamienna balustrada i "balkonik" (na którym według planów miała powstać mniejsza wieżyczka)

DSCF3741.jpg
Plik ściągnięto 81 raz(y) 100,54 KB

DSCF3742.jpg
Plik ściągnięto 70 raz(y) 81,72 KB

DSCF3751.jpg
Plik ściągnięto 78 raz(y) 84,02 KB

DSCF3749.jpg
Plik ściągnięto 75 raz(y) 103,97 KB

DSCF3750.jpg
Plik ściągnięto 82 raz(y) 79,95 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 23:00   

I jeszcze coś z wyprawy :-D
Kristoph, pokazuje otwór w filarze Mostu służący jako odpływ wody deszczowej

DSCF3744.jpg
Plik ściągnięto 96 raz(y) 91,8 KB

DSCF3745.jpg
Plik ściągnięto 77 raz(y) 39,79 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 26 Maj, 2010 11:57   Wyprawa

Organizuję znowu wyprawę na wieżyczki. Tym razem potrzebna by była miara (taśma) 20m i linka asekuracyjna (wspinaczkowa lub inna) nie długa wystarczyło by 8m. Trzeba dokładnie zbadać wejścia dolne do wieżyczek, znajdujące się pod mostem, oraz wejść na ostatnią wieżyczkę do której nie ma dostępu.
Myślę że w tym tygodniu. Zainteresowani proszę pisać - ustalimy termin.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 26 Maj, 2010 13:59   

Mam taką miarę, linę i sprzęt mogę załatwić, bardzo chce iść ale w tym tygodniu niestety nie mogę :-(
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group