Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Fosa - wnęka w murze
Autor Wiadomość
Steinbrecht 


Wysłany: Nie 27 Maj, 2007 20:08   

Jest to po prostu łuk który przenosi zaciążenie ziemi z muru na własny fundament. W budowlach gotyckich często używany trik mający na celu odciążyć kolumny w wysokich kościołach najpopularniejszy przykład to katedra Notre dame paryż
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Maj, 2007 20:20   

Steinbrecht napisał/a:
Jest to po prostu łuk który przenosi zaciążenie ziemi z muru na własny fundament


Chyba nie mowimy o tym samym, podpory są trzy, a łuk tylko pod jedną z nich, jeżeli parcie gruntu by wymagało dodaktowego rozłożenia obciążeń na fundament to konstrukcja powinna wykazać symetrię - proste, poza tym łuk w ścianie rozkłada tylko naprezenia pionowe, udział parcia gruntu na ten łuczek jest minimalny.

W załączeniu zdjęcia

filary 00.jpg
Plik ściągnięto 9042 raz(y) 87,89 KB

filary.jpg
Plik ściągnięto 9042 raz(y) 98,24 KB

 
 
Steinbrecht 


Wysłany: Nie 27 Maj, 2007 20:27   

a to oto ci chodziło
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 27 Maj, 2007 20:42   

Hagedorn napisał/a:
jest to Młynówka Malborska!
jak słyszę "kanał Juranda" dostaję apopleksji...


człowiek uczy się całe życie :mrgreen:
również dostaję apopleksji jak ktoś kaleczy i mówi Kwidzyniu - a fuj, obrzydlistwo :roll:
 
 
mistyrose 

Wysłany: Czw 30 Sie, 2007 19:39   

Do Hagedona - o nazwę ,,Kanał Juranda" nie ma co się ,,pultać" - nazwa jakoś tak się ,,uklepała" z czasem, moja Babcia (mieszkająca nomen omen przy owym ,,kanale:) zawsze tak o nim mówiła, i dopiero po latach, gdy pracowałam na Zamku jako grafik, po raz pierwszy zetknęłam się z ,,właściwą" nazwą (robiąc opracowania dla wydawnictw) - malborscy mieszkańcy (nawet ci starsi) ,,kojarzą" nazwę ,,Kanał Juranda" zatem proponuję mniej nerwów, więcej łagodnej tolerancji :))
 
 
mistyrose 

Wysłany: Czw 30 Sie, 2007 19:43   

Ps ...Mówiło się o tym również (za przeproszeniem :) ,,SMRÓDKA" :)))
 
 
dziarek 
http://www.tiutiaputia.com/


Wysłany: Pią 31 Sie, 2007 10:27   

albo po prostu - rzeczka:)
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Maj, 2009 19:53   

Azaziz napisał/a:
Chyba nie mowimy o tym samym, podpory są trzy, a łuk tylko pod jedną z nich, jeżeli parcie gruntu by wymagało dodaktowego rozłożenia obciążeń na fundament to konstrukcja powinna wykazać symetrię - proste, poza tym łuk w ścianie rozkłada tylko naprezenia pionowe, udział parcia gruntu na ten łuczek jest minimalny.

W załączeniu zdjęcia


A nad tym łukiem wygrawerowany w cegle rok: 1940

luk data.jpg
Plik ściągnięto 7988 raz(y) 119,07 KB

data.jpg
Plik ściągnięto 7992 raz(y) 115,02 KB

Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pią 15 Maj, 2009 19:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 15 Maj, 2009 20:06   

Różne skojarzenia mi przychodzą do głowy ale nie napiszę ani jednego... Niech się wypowiedzą znawcy wojennej i powojennej historii zamku.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 16 Maj, 2009 16:05   

Jeszcze mam pytanie bo jak będę to chcę sobie obejrzeć: czy to jest ten mur co na zdjęciu poniżej?
Właściwie co jest z drugiej strony, bo mi wynika, że nic, mur do lasu. :mrgreen: :)

P.S. To jakiś budynek był tak w ogóle? Co to było ten fragment muru?

murek.jpg
Plik ściągnięto 7950 raz(y) 45,8 KB

_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Sob 16 Maj, 2009 16:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Maj, 2009 16:08   

Aida napisał/a:
Jeszcze mam pytanie bo jak będę to chcę sobie obejrzeć: czy to jest ten mur co na zdjęciu poniżej?
Właściwie co jest z drugiej strony, bo mi wynika, że nic, mur do lasu. :mrgreen: :)


Byłaś kiedyś na lub przy zamku? :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Sob 16 Maj, 2009 16:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 16 Maj, 2009 16:10   

Nie śmiej się. :-P Byłam, ale w tamto miejsce akurat nie polazłam. Zamek w końcu dość spory jest do łażenia. :roll: (I tak, wiem, że mury przy fosie to mury przy fosie, obronne i tak dalej. :) Ale pytam czy w tym miejscu; poza tym po co robić drzwi w murze na wylot - jeśli to drzwi to czemu opisane w stronę na zewnątrz? I czemu ten mur ma takie potężne podpory jakby miał być wyższy? Czemu to służyło?)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Sob 16 Maj, 2009 16:17, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Maj, 2009 16:20   

Ech Aida, to nie są drzwi ;-)
To jest mur oporowy, za tym murem z lasem wg Ciebie jest ziemia i grunt sięga prawie całego szczytu, dalej jest Stare Miasto...

Większy fragment na zdjęciu

Ps: zapraszam do Malborka

mur w fosie.jpg
Plik ściągnięto 3192 raz(y) 181,18 KB

 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 16 Maj, 2009 17:16   

Azaziz napisał/a:
To jest mur oporowy, za tym murem z lasem wg Ciebie jest ziemia i grunt sięga prawie całego szczytu
Ok dzięki, teraz jasne. Hm. Ale dalej nie wiem po co robić wnękę w murze POD podporą. Czy to jest data jakiejś reperacji muru? Część cegieł jest nowsza a część to stare cegły. Ciekawi mnie to. :->
A w Malborku będę niedługo to sobie to dokładnie obejrzę.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Maj, 2009 17:28   

Aida napisał/a:
Ok dzięki, teraz jasne. Hm. Ale dalej nie wiem po co robić wnękę w murze POD podporą. Czy to jest data jakiejś reperacji muru? Część cegieł jest nowsza a część to stare cegły. Ciekawi mnie to. :->
A w Malborku będę niedługo to sobie to dokładnie obejrzę.


No przecież ktoś te renowacje tam robił ;-)

Fosa była zapewne oczyszczana, pogłębiana, wyrównana itd itp
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group