Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół św. Jana w Malborku
Autor Wiadomość
evelinn 

Wysłany: Pią 14 Maj, 2010 12:20   

Witam, mam do opisania niniejszy kościół jako zadanie na objazd zabytkoznawczy, a że nie mam już czasu sięgnąć do żadnej innej publikacji niż przewodnik postanowiłam zapytać tutaj. Czy sklepienie w tej świątyni to sklepienie kryształowe? Czy w całej budowli jest takie samo? Jak wygląda fasada? I mniej więcej jaka jest bryła budowli (prezbiterium jest zamknięte prosto? jest kruchta?) Proszę o wskazówki, będę bardzo wdzięczna.

Linka 
Mistrz
Bride of Francula

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 14 Maj, 2010 12:25   

Takie informacje znajdziesz np. tutaj: http://www.zabytkowe.kosc...malbork_jan.htm
Fasadę możesz obejrzeć na zdjęciach. Najlepiej byłoby jednak osobiście zobaczyć to, o czym się pisze ;-)
Polecam również lekturę całego wątku, w którym się wpisałaś.
Ostatnio zmieniony przez Linka Pią 14 Maj, 2010 12:27, w całości zmieniany 1 raz  

evelinn 

Wysłany: Pią 14 Maj, 2010 12:53   

Dziękuję, na pewno skorzystam. Wiadomo, że najlepiej zobaczyć osobiście;) Ale w mojej sytuacji to niemożliwe, właśnie we wtorek będziemy z całą grupą oglądać, a ja mam im opowiedzieć jak najwięcej:) Zabieram się za lekturę.

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pią 14 Maj, 2010 18:00   

Jest to hala trójnawowa ze sklepieniami sieciowymi, sklepienia kryształowe występują tylko w niektórych polach sklepiennych. Część wschodnia zamknięta prostą ścianą, prezbiterium wydzielone "optycznie" poprzez istniejący podest. Pod posadzką krypty grzebalne, także z okresu średniowiecza, jedna z nich dostępna.. Pierwotnie świątynia była dłuższa o jedno przęsło od zachodu, ale w następstwie obsunięcia skarpy przęsło zachodnie runęło około połowy XVII wieku (jest to widoczne na fasadzie zachodniej. Nietypowy - ze względu na konfigurację terenu - układ wejść do świątyni. Do dzisiaj istnieje portal południowy w III przęśle od wschodu, z wejściem przez kruchtę pod wieżą. Od północy były trzy portale - wszystkie średniowieczne. Dwa z nich nakładają się na siebie, jednak zachowały się z nich jedynie węgary wschodnie, reszta runęła w połowie XVII wieku. Trzeci z portali w połowie długości ściany północnej (od zamku), od II połowy XVI wieku zamurowany. To zamurowanie było następstwem wykonania w w tym czasie wspomnianych sklepień, które wsparto po stronie północnej na filarach wewnętrznych (przyporach). Jeden z tych filarów wypadł w świetle wspomnianego portalu.
Kościół pochodzi zapewne z końca XIII bądź samego początku XIV wieku. Relikty tej budowli widoczne są w części wschodniej, szczególnie po odsłonięciu fundamentów, co miało miejsce przed dwoma laty. Na elewacji północnej fragment ściany w wątku wendyjskim z biforyjnym układem blend (okien) zapewne też z tej fazy. Pod nawą północną niedostępna krypta grzebalna, widoczne są dwa otwory doświetlające od północy.
W XV, XVI i XVIII wieku przebudowywany.

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pon 21 Cze, 2010 21:01   

Wnętrze na widokówce z ebay

sw_Jan.JPG
Plik ściągnięto 156 raz(y) 18,07 KB

Larina 

Pomogła: 4 razy
Wysłany: Nie 25 Lip, 2010 13:02   

http://www.82-200.pl/inde...id=450&Itemid=1

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pią 20 Sie, 2010 17:44   

Obraz Matki Bożej Malborskiej

20100820_120957.JPG
Plik ściągnięto 109 raz(y) 180,09 KB

Linka 
Mistrz
Bride of Francula

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 21 Paź, 2010 21:22   

Jeszcze jedno historyczne ujęcie z wydanej w 1928r. publikacji pt. Das malerische Ostpreussen, dostępnej w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej:

św jan.jpg
Plik ściągnięto 134 raz(y) 125,75 KB

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sob 17 Wrz, 2011 21:16   

...

20110917_194313.JPG
Plik ściągnięto 3701 raz(y) 90,05 KB

edsawen 

Wysłany: Sob 01 Wrz, 2012 18:14   

Witam, u dziadka wygrzebałem 4 zdjęcia zrobione z okna jego mieszkania z czasu odbudowy wieży kościoła.

41.jpg
Plik ściągnięto 3163 raz(y) 89,03 KB

31.jpg
Plik ściągnięto 3163 raz(y) 75,67 KB

21.jpg
Plik ściągnięto 3163 raz(y) 99,87 KB

11.jpg
Plik ściągnięto 3163 raz(y) 93,63 KB

Ostatnio zmieniony przez edsawen Sob 01 Wrz, 2012 18:18, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu