Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Groby wielkich mistrzów?
Autor Wiadomość
Kot 
Żywiołak Cynizmu

Wysłany: Czw 18 Gru, 2008 20:25   

Aida napisał/a:
...a zobaczcie cyferki na końcu linku.

To spisek! Oni są w zmowie!

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 18 Gru, 2008 20:28   

Kot napisał/a:
Aida napisał/a:
...a zobaczcie cyferki na końcu linku.

To spisek! Oni są w zmowie!
Niee, to tylko mnie ta liczba prześladuje. ;)

wielki_mistrz 

Wysłany: Pią 19 Gru, 2008 17:39   

znalazłem linki na innym forum, więc wklejam, z prasy Kurier Powiatu Kwidzyńskiego, Dziennik Bałtycki:

1
http://img214.imageshack....19122008ob0.jpg

2
http://img377.imageshack....19122008bx1.jpg

3
http://img238.imageshack....19122008tb3.jpg

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pią 19 Gru, 2008 18:51   

Niech za cały komentarz do wątpliwości związanych z prawdziwością tej tezy wystarczą słowa Pana Bogumiła Wiśniewskiego zawarte w cytowanym artykule. Czy takie stwierdzenie może służyć uwiarygodnieniu tezy??? - z artykułu wynika, że w Kwidzynie tak. :hahaha:
Nie będę powtarzał swoich wątpliwości, one są w tym wątku - na nie na konferencji niestety nie odpowiedziano. Powtórzę tylko tyle
- czy w latach określonych w trakcie badań dendrologicznych zmarli tylko ci trzej Panowie?
- czy tylko oni mogli spocząć w budującej się wówczas katedrze? Czy w tym miejscu nie mogli spocząć darczyńcy katedry"
- czy tylko ci Panowie mogli nosić się w jedwabiach, czy tylko ich na to było stać, czy jedwab "przypisany był" prawnie tylko Wielkim Mistrzom?
- czy tylko dla Wielkich Mistrzów sprowadzano do Państwa Zakonnego jedwab? Tak wynika z artykułu Profesora Czaji, czy to nie jest nadinterpretacja źródeł historycznych dla uwiarygodnienia założonej tezy? Czy źródła pisane z XIV wieku nic na ten temat nie mówią poza faktami przytoczonymi w referacie?
- czy przypadkiem Wielcy Mistrzowie nie powinni być chowani w innych szatach (jak mistrzowie innych zakonów) - taki temat historyczny w ogóle nie został przedstawiony. A w związku z tym- czy nie powinniśmy znaleźć w pochówkach śladó innych tkanin?
- czy tylko Wielcy Mistrzowie ćwiczyli się we włądaniu "bronią białą"? a w związku z tym mieli bardziej rozwinięte mięśnie temu służące - czy to nie dotyczyło całego rycerstwa?
Innych pytań (a jest ich jeszcze wiele) nie będę stawiał.Odpowiedzi na te wątpliwości nie znalazły się w referatach sesyjnych - ani potwierdzające te wątpliwości ani ich rozwiewających. Szkoda!!!
A na marginesie - interdyscyplinarność przeprowadzonych badań jest wspaniała - to niewątpliwy sukces zespołu badawczego.
I jeszcze jedno - jest jeden argument, który może w znacznej mierze uwiarygodnić tezę o pochowaniu w tym miejscu Wielkich Mistrzów. Ale autorzy referatów nie zwrócili na niego uwagi. Cóż - z zawiści wynikającej z faktu mego związania z Malborkiem nie podzielę się nim z zespołem badawczym :roll: 8-) :roll:
I na zakończenie - gratuluję Antoniemu i zespołowi badawczemu odkrycia - wszak znalezienie szczątków średniowiecznych pochówków wysoko postawionych w hierarchii społecznej osób należy w naszym kraju do rzadkości.

wielki_mistrz 

Wysłany: Pią 19 Gru, 2008 19:13   

http://www.polskieradio.p...tykul79643.html

Gdańszczanka 
Zwiedzacz

Wysłany: Pią 19 Gru, 2008 19:48   

kolekcjoner napisał/a:
znalezienie szczątków średniowiecznych pochówków wysoko postawionych w hierarchii społecznej osób należy w naszym kraju do rzadkości.

Tak, to jest faktem - nie zdarza się to nagminnie. Ktokolwiek by to nie był - fakt, iż Panowie "położyli się" w jedwabiach - już daje powody do zrobienia z tego sensacji nie tylko na skalę naszego województwa.

To, że owi Panowie - są pochowani w jedwabiach, a nie w szatach specjalnie przeznaczonych do pochówku (a mówi przecież o tym Reguła) nie znaczy że to nie "Miszcze". Ale... z drugiej strony czemu nie dobrodzieje, jak Kolekcjoner napisał. Wiele pytań - ja osobiście czekam na dalsze odkrycia. Jest tam bowiem pochowana postać z Gdańska, syn kupieckiej rodziny. Tropię życie tej rodziny od dość dawna..

Sprawa, która mnie zaciekawiła, to grupy krwi - skoro więcej grupy A w zachodniej Europie a we Wschodnie więcej B, to ... aż korci zapytać - w takim razie kim są owi Panowie... Czy ja dobrze pamiętam - wszyscy to grupa B?

W każdym razie - konferencja była fascynująca. Pozostaje mieć nadzieję, że nastepne znaleziska zaowocują podobnym spotkaniem.

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Pią 19 Gru, 2008 20:09   

Pierwszy: A lub B, pozostali B.
Ale w sumie, nikt nie mówi przecież, że tutaj musi być koniecznie zachowana jakaś reguła. Gdyby panowie mieli wśród przodków jakichś wschodnich mieszkańców, grupa B mogłaby się w genach uchować.
Np. w mojej rodzinie dominuje grupa A. Może po niemieckiej praprababce a może i po jakichś innych przodkach - w końcu koligacje rodzinne bywają dość skomplikowane, a geny dziedziczy się i po dziadkach. Wtedy też były zawiłe, mimo, że wśród szlachty dawały się dokumentować. :)

Gdańszczanka 
Zwiedzacz

Wysłany: Pią 19 Gru, 2008 20:19   

Wiem i właśnie dlatego mnie to ciekawi. W mojej rodzinie nic nie da się podciągnąć pod jakąkolwiek regułę, więc wiem, jak trudno czepiać się utartych opinii. Ale - to mnie pchnęło do szperania w papierach - ciekawe czego się doszukam :mrgreen:

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Pią 19 Gru, 2008 20:27   

Gdańszczanka napisał/a:
ciekawe czego się doszukam :mrgreen:
Może Winrycha von Kniprode. 8-) 8-) 8-)

Gdańszczanka 
Zwiedzacz

Wysłany: Pią 19 Gru, 2008 21:41   

niestety nie :-/

Odpowiedz do tematu