Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Stalewo - kościół
Autor Wiadomość
stalewiak 
:)


Wysłany: Pią 19 Paź, 2007 20:02   

ok tu macie kościół ze Stalewa http://www.plikus.pl/wyswietl_plik-56834.html 2 zdjęcie kościoła http://www.plikus.pl/wyswietl_plik-56837.html . :-D mogę jeszcze wrzucić aktualne zdjęcia domu podcieniowego :):)
_________________
admin http://ciekawerosliny.pl Zapraszamy :)
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Paź, 2007 20:05   

fotki z bildindex'u 8-)
 
 
stalewiak 
:)


Wysłany: Pią 19 Paź, 2007 20:16   

jak macie jakies fotki to wrzucajcie jestem ciekaw jak było kiedyś w stalewie oki :) :-D
_________________
admin http://ciekawerosliny.pl Zapraszamy :)
 
 
Jurek171989 


Wysłany: Pią 19 Paź, 2007 20:19   

A no z bildindex'u niestety innych znalezc sie nie da. :-( szukałem dzisiaj pół dnia i tylko to udało mi sie znależć z moją szczątkową wiedzą o jęz. niemieckim :-) . Z ciekawostek to ołtarz widoczny na zdjęciach z kościoła jest w katedrze sw.Mikołaja w Elblągu a dzwon w kościele w Kaczym Nosie.

Pozdrawiam
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 19 Paź, 2007 20:51   

Jurek171989 napisał/a:
...a dzwon w kościele w Kaczym Nosie.
Pozdrawiam

Już raz zwracałem na forum uwagę na poprawność odmiany nazwy wsi Kaczynos. Czynię to raz jeszcze - nie mówimy w "Kaczym Nosie" ale w "Kaczynosie".
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Pią 19 Paź, 2007 20:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Paź, 2007 20:53   

kolekcjoner napisał/a:
Czynię to raz jeszcze - nie mówimy w "Kaczym Nosie" ale w "Kaczynosie".


Bo nazwa to Kaczynos pisana łącznie a nie Kaczy Nos pisane oddzielnie
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 19 Paź, 2007 21:14   

stalewiak napisał/a:
ok tu macie kościół ze Stalewa http://www.plikus.pl/wyswietl_plik-56834.html 2 zdjęcie kościoła http://www.plikus.pl/wyswietl_plik-56837.html . :-D mogę jeszcze wrzucić aktualne zdjęcia domu podcieniowego :):)

o kościele trzeba było założyć oddzielny wątek, a z fotkami lepiej zrób tak:

kirche 1.JPG
Plik ściągnięto 21410 raz(y) 42,04 KB

kirche 2.JPG
Plik ściągnięto 21410 raz(y) 38,12 KB

_________________

 
 
Jurek171989 


Wysłany: Pią 19 Paź, 2007 23:52   

spoko mój błąd. Poprawie sie 8-) macie może dostęp do fotek kościoła w Stalewie z zewnątrz??
 
 
Jurek171989 


Wysłany: Sob 20 Paź, 2007 17:17   

Dzisiaj buszowałem troche po forum i znalazłem pare intrygujących rzeczy... Mianowicie temat o wieży w Jasnej (mieszkam 3 km od Jasnej i nigdy o niej nie słyszałem) i jeszcze jeden. Temat o Kaczynosie. Tamtejszy kościół ma wnętrze uderzająco podobne do tego w Stalewie... . Czy to możliwe że i z zewnątrz był podobny :roll: ?? Dodaje fotke z tamtego tematu do porównania.

image_79_417.jpg
Plik ściągnięto 21344 raz(y) 99,46 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 20 Paź, 2007 19:35   

Kilka zdjęć z kościoła w Stalewie z początku XX wieku wykonanych na zlecenie Bernarda Schmida do jego katalogu zabytków „Die Bau- und Kunstdenkmaler der Provinz Westpreussen, Kreis Marienberg. Danzig 1919.

Image-01.jpg
widok kościoła
Plik ściągnięto 21322 raz(y) 107,26 KB

Image-04.jpg
Rzut kościoła
Plik ściągnięto 21322 raz(y) 107,84 KB

Image-08.jpg
Ołtarz w Stalewie
Plik ściągnięto 21322 raz(y) 90,19 KB

Image-16.jpg
Wschodnia ściana świątyni
Plik ściągnięto 21322 raz(y) 105,42 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 20 Paź, 2007 19:38   

cd

Image-13.jpg
anioł chrzcielny
Plik ściągnięto 16947 raz(y) 76,64 KB

Image-05.jpg
malowidło na sklepieniu świątyni
Plik ściągnięto 16947 raz(y) 89,65 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sob 20 Paź, 2007 19:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 20 Paź, 2007 19:48   

Z aniołem chrzcielnym związana jest następująca historia (nie wiem czy prawdziwa):
W latach 1945 do około 1947 opuszczoną świątynią opiekował się jeden z mieszkańców Stalewa. Mówiono, że nie do końca jest ... hm. Pewnego dnia jego sąsiadka przyszła do niego i zauważyła, że z otwartych drzwiczek pieca (czy kuchni) wystaje noga. Przerażona pobiegła na miejscowy posterunem MO i tam poinformowała, że ten człowiek pali w piecu zwłoki. Natychmiastowa interwencja milicjanta wyjaśniła całą sytuację.
Nie wiem czy to prawda - opowidał mi to swego czasu jeden z mieszkańców Stalewa.
A jeśli chodzi o podobieństwa do zboru w Kaczynosie to są to podobieństwa tylko powierzchniowe. Wynikały one z tego, że są to świątynie ewangelickie i pochodzą one z tego samego okresu. Kościół w Stalewie powstał w 1669 roku (pośwęcenie) a ten w Kaczynosie w 1706 roku.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Jurek171989 


Wysłany: Nie 21 Paź, 2007 00:16   

Co do tej historii to ja słyszałem inną wersję. Podobno amator "kościelnego opału" powiedział "Ale wam teraz aniołki w d*** ciepło" kiedy palił fiurkami w piecu. Rok póżniej zdaignozowano u niego jakąś chorobe i amputowano mu obie ręce. Ale nie tylko to z kościoła ludziom się przydało. Bagnety z ogrodzenia otaczającego stelle (podobno) założyciela wsi przydały się na ozdoby do bramy itd... .

Jednym słowem- głupota ludzka nie zna granic... :-?
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 21 Paź, 2007 00:28   

Tam w kościele wisiało mnóstwo blach trumiennych oraz jedna tablica pamiątkowa ufundowana przez żołnierzy z okresu wojen napoleońskich, na którą do około 1875 roku dowieszano różne odznaczenia bojowe. Między innymi wisiał tak Krzyż Żelazny z 1813 roku, w sumie tych odznaczeń około 1910 roku było 44 sztuki. W kościele zawieszona była tablica ufundowana przez mieszkańca Żuławki Sztumskiej Johanna Friedricha Haselmayera. Wśród wielu pamiątek zawieszony na niej był rapier z 1697 roku darowany temu żołnierzowi przez króla Szwecji Karola XII z napisem "Vivat Carolus XII Rex Suecciae".
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
stalewiak 
:)


Wysłany: Nie 21 Paź, 2007 21:34   

ja pitole aż łezka sie kręci w oku ... :) osz te nasze stalewo :):] a co do domu podcieniowego to ponoć już sprzedany ?? niedawno widziałem ogłoszenie w necie ze jest na sprzedaż .
Ostatnio zmieniony przez stalewiak Nie 21 Paź, 2007 21:45, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Nie 21 Paź, 2007 21:38   

kliknij odpowiedz i dobrze sie przypatrz ;-)
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
stalewiak 
:)


Wysłany: Nie 21 Paź, 2007 21:47   

noo jest nazwa załącznika hehe ale ja ślepy:)
_________________
admin http://ciekawerosliny.pl Zapraszamy :)
 
 
stalewiak 
:)


Wysłany: Nie 28 Paź, 2007 17:07   

2 fotki .Gdzie te czasy jak to wszystko było ... :]

stalewo dnia 28 .10.2007 tu był kosciół.jpg
Plik ściągnięto 16329 raz(y) 74,7 KB

stalewo dnia 28 .10.2007 () była plebania.jpg
Plik ściągnięto 16329 raz(y) 95,32 KB

_________________
admin http://ciekawerosliny.pl Zapraszamy :)
 
 
E-30 
E-30

Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 22:43   

co do stalewiaka Slawek to bym sie nie potrzywal ze mieszkasz iles tam lat to guzik to znaczy cos wspomne na temat Kosciola ,byl taki zalorzyciel kolka rolniczego ktury zamurowal drzwi od kosciola zeby go nie rozkradali to przesto siedzial tydzien czy dwa w Malborku co do aniolka to prawda tylko nie rece a nurzki panu Szczygiel bozia odebrala niekturzy przesiedlency do swoich ostatnich dni tak byli9 zaslurzeni ze nie odwiedzili swoich rodzinnych stron to mieli nagrabione co do ogrodzenia to naprzeciwko Pai Heleny Marcula jeszcze jest brama z CMENTARZA bynajmiej gurna jej czesc a plebania znajdowala sie na terazniejszym boisku stoi tam jeszcze kamien na ktorym stal chlopiec ten zalorzyciel zwalil tego chlopca i lerzy gdzies kolo plotu adlatego to zrobil zeby komunisci go nie zniszczyli byl to pomnik za poleglych 1wojnie swiatowej
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 22:48   

E-30 napisał/a:
co do stalewiaka Slawek to bym sie nie potrzywal ze mieszkasz iles tam lat to guzik to znaczy cos wspomne na temat Kosciola ,byl taki zalorzyciel kolka rolniczego ktury zamurowal drzwi od kosciola zeby go nie rozkradali to przesto siedzial tydzien czy dwa w Malborku co do aniolka to prawda tylko nie rece a nurzki panu Szczygiel bozia odebrala niekturzy przesiedlency do swoich ostatnich dni tak byli9 zaslurzeni ze nie odwiedzili swoich rodzinnych stron to mieli nagrabione co do ogrodzenia to naprzeciwko Pai Heleny Marcula jeszcze jest brama z CMENTARZA bynajmiej gurna jej czesc a plebania znajdowala sie na terazniejszym boisku stoi tam jeszcze kamien na ktorym stal chlopiec ten zalorzyciel zwalil tego chlopca i lerzy gdzies kolo plotu adlatego to zrobil zeby komunisci go nie zniszczyli byl to pomnik za poleglych 1wojnie swiatowej


ORTOGRAFIA!!!!!

Ojjjjjj.....
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Nie 11 Maj, 2008 22:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
karVVan 
Pierwszy Burmistrz Marienburga


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 22:50   

Rece opadaja,jak sie to czyta.. :oops:
_________________
-Tam można przyjść,usiąść se,pokontemplować ,trochę pomarzyć i taki spokój z tego bije.
-Nie,nie,cały czas to tylko zamek,zamek i jeszcze raz zamek.No i rzeka Nogat jest,no i nic więcej.(...)
 
 
E-30 
E-30

Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 22:53   

[quote="Jurek171989"]Co do tej historii to ja słyszałem inną wersję. Podobno amator "kościelnego opału" powiedział "Ale wam teraz aniołki w d*** ciepło" kiedy palił fiurkami w piecu. Rok póżniej zdaignozowano u niego jakąś chorobe i amputowano mu obie ręce. Ale nie tylko to z kościoła ludziom się przydało. Bagnety z ogrodzenia otaczającego stelle (podobno) założyciela wsi przydały się na ozdoby do bramy itd... .

Je

do zalorzyciela mu daleko bo juz go niema byl zwielu co nabruzdzil u siebie a tu na nowych terenach byl czlowiekiem bez skazy ale sa tacy co moga cos POWIEDZIEC
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 22:54   

Załamałem się !! :bag: Stary,daj już spokój z tymi historyjkami,albo pisz je normalnie.
Ostatnio zmieniony przez Kuglow Nie 11 Maj, 2008 22:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 22:55   

ale treść ciekawa widać koleś po szkole GG gdzie znaki diakrytyczne nie obowiązują. Polecam koledze przeglądarkę Mozilla Firefox podkreśla na czerwono błędy :mrgreen:
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 23:15   

napioo napisał/a:
ale treść ciekawa

... popieram Napioo - tylko nie banujcie ..... ale wiesz E-30 przyłóż się. U nas panuje zwyczaj, że patrzymy na to, co piszemy. Nie mówię o interpunkcji - ale trochę staranności. Szanujemy ludzi co mają coś do powiedzenia, ale trochę szacunku dla innych też trzeba mieć. :piwo:
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
E-30 
E-30

Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 23:23   

blad bledem ale byl jeszcze nagrobek w Stalewie dobrze z durzej litery od strony Jasnej zostal tam jeden Niemiec Polacy go uwarzali gdy Rosjanie wjechali bez slowa go zabili a ten Nowy wlasciciel to zaoral
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 23:26   

E-30 napisał/a:
blad bledem ale byl jeszcze nagrobek w Stalewie dobrze z durzej litery od strony Jasnej zostal tam jeden Niemiec Polacy go uwarzali gdy Rosjanie wjechali bez slowa go zabili a ten Nowy wlasciciel to zaoral

.... proszę - nie graj .... chyba nikt poza Tobą nie wie o co Ci chodzi.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Maj, 2008 23:37   

Warn za ortografie
 
 
stalewiak 
:)


Wysłany: Pią 28 Lis, 2008 22:37   

co do stalewiaka Slawek to bym sie nie potrzywal ze mieszkasz iles tam lat to guzik to znaczy cos wspomne na temat Kosciola




edit o co ci chodzi ????? :nook:
_________________
admin http://ciekawerosliny.pl Zapraszamy :)
 
 
stalewiak 
:)


Wysłany: Sro 14 Paź, 2009 09:20   

Witam ponownie w elblag24.pl opisali kosciół w Stalewie :)

http://www.elblag24.pl/el...3361,0,0,0.html
_________________
admin http://ciekawerosliny.pl Zapraszamy :)
Ostatnio zmieniony przez StormChaser Sro 14 Paź, 2009 12:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group