Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Sławomir Taczak
Autor Wiadomość
mw
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Maj, 2007 11:18   Sławomir Taczak

Dzięki niezastąpionej gazecie malborskiej ;-) dowiedziałem sie ostatnio że na jednym z malborskich cmentarzy znajduje się grób pierwszego dowódcy powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczka

W wikipedii i innych źródłach czytamy że

W dniu 16 stycznia 1919 roku, z przyczyn personalnych (zbyt niski stopień) i politycznych (dopuszczał do organizacji rad żołnierskich), dowództwo zostało przekazane gen. Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu...

w przed powstaniowej Wielkopolsce funkcjonowały legalne rady będące organami władzy niemców, jednak zdominowali je Polacy

Czym różniły się rady ludowe od żołnierskich i robotniczo żołnierskich...
chciałbym dowiedzieć się w czym dokładnie tkwiły przyczyny polityczne zmiany głownodowodzącego...

Może ktoś dysponujący odpowiednią wiedzą mi to wyjaśni?
Ostatnio zmieniony przez mw Nie 13 Maj, 2007 11:19, w całości zmieniany 2 razy  

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Maj, 2007 11:32   

mw napisał/a:
dowiedziałem sie ostatnio że na jednym z malborskich cmentarzy znajduje się grób pierwszego dowódcy powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczka

Etam znajduje ;-) ekshumowano 30 listopada 1988 r. i przeniesiono na Wojskowy Cmentarz Powstańców w Poznaniu, ewentualnie mógł zostać nagrobek na cmentarzu parafialnym w Kałdowie, a taki był napis:

Kod:
Śp. Stanisław Taczak
inż. dypl. głównodowodzący Powstania
Wielkopolskiego 1918-1919
ur. 8.IV.1874 zm. 2.III.1960.

A na cmentarzu tablica na lewo od bramy:

Kod:
Na tym cmentarzu znajduje się mogiła inż. dyplomowanego
gen. brygady Stanisława Taczaka I głównodowodzącego
powstania wielkopolskiego 1918-1919.
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Nie 13 Maj, 2007 11:33, w całości zmieniany 1 raz  

mw
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Maj, 2007 14:33   

Azaziz napisał/a:
mw napisał/a:
dowiedziałem sie ostatnio że na jednym z malborskich cmentarzy znajduje się grób pierwszego dowódcy powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczka

Etam znajduje ;-) ekshumowano 30 listopada 1988 r. i przeniesiono na Wojskowy Cmentarz Powstańców w Poznaniu,

tak tak, wiem o tym :) ale pytanie pozostaje otwarte
Ostatnio zmieniony przez mw Nie 13 Maj, 2007 14:33, w całości zmieniany 1 raz  

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Nie 13 Maj, 2007 16:24   

Pierwszy i dość jasny powód to że Taczak w chwili wybuchu Powstania był zdaje się w stopniu kapitana i został awansowany na majora gdy stanął na jego czele, dowództwo przejął generał to dość zrozumiałe. Przyczyny polityczne: konieczność przeciwwagi dla marsz.Piłsudskiego, który za ważniejszą uważał sprawę wschodnich granic niż zachodnich, wojska wielkopolskie ślubowały wierność radzie a nie naczelnikowi, legioniści byli zastępowani byłymi żołnierzami armii carskiej.
Rada Ludowa do 11 listopada 1918 Centralny Komitet Obywatelski (inaczej Komitet Międzypartyjny), a od 18 listopada Naczelna Rada Ludowa była uznana za polską, legalną władzę państwową na terenie zaboru pruskiego była zalążkiem demokracji na ziemiach polskich. Zasadnicza różnica z Radami Żołnierskimi i Żołniersko-robotniczymi polegała na narodowości, skupiały one niemców w zaborze pruskim i rosjan w rosyjskim, a były zalażkami partii komunistycznych.

mw
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Maj, 2007 17:32   

Feuchtwangen napisał/a:
Pierwszy i dość jasny powód to że Taczak w chwili wybuchu Powstania był zdaje się w stopniu kapitana i został awansowany na majora gdy stanął na jego czele, dowództwo przejął generał to dość zrozumiałe. Przyczyny polityczne: konieczność przeciwwagi dla marsz.Piłsudskiego, który za ważniejszą uważał sprawę wschodnich granic niż zachodnich, wojska wielkopolskie ślubowały wierność radzie a nie naczelnikowi, legioniści byli zastępowani byłymi żołnierzami armii carskiej.
Rada Ludowa do 11 listopada 1918 Centralny Komitet Obywatelski (inaczej Komitet Międzypartyjny), a od 18 listopada Naczelna Rada Ludowa była uznana za polską, legalną władzę państwową na terenie zaboru pruskiego była zalążkiem demokracji na ziemiach polskich. Zasadnicza różnica z Radami Żołnierskimi i Żołniersko-robotniczymi polegała na narodowości, skupiały one niemców w zaborze pruskim i rosjan w rosyjskim, a były zalażkami partii komunistycznych.

a! czyli komunista! tak przeczuwałem ;] ale wolałem upewnić się czy nie mamy w Malborku grobu bohatera o orientacji narodowo-demokratycznej :)

Wielkie dzięki za wyjaśnienia

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Nie 13 Maj, 2007 20:34   

Dokonałeś jakiejś dziwnej nadinterpretacji i podstawiłeś sobie samemu nogę :mrgreen:
Bowiem NRL popierała ententę, ściśle współpracując z założonym 15 sierpnia 1917 w Lozannie i prowadzonym przez Dmowskiego, Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, który uznawała za legalne władze Polski. Stanisław Taczak podporządkował się wszystkim decyzjom NRL, fakt dopuszczania do powstawania rad żołnierskich nie czyni go komunistą, tym bardziej że rady mimo organizacji na wzór bolszewickiej i niemieckich komunistów z czasem przestały istnieć wraz z uformowaniem się także z ich członków regularnej Armii Polskiej. Polskie Rady Żołnierskie pomimo znaczenia marginalnego stanowiły poparcie dla PPS Piłsudskiego, anie komunistów, podałem przykłady rad w Niemczech i Rosji jako najbardziej obrazowe, głównie po to by podkreślić inne znaczenie przymiotnika "Ludowa" w NRL i w PRL.

mw
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Maj, 2007 22:01   

nie podstawiłem sobie nogi, z tym komunistą to był żart, chyba nawet tam jest stosowna emotikona. Chodziło o to ze nie był z obozu narodowego i tyle :P

jednak co powstaniec wielkopolski to powstaniec wielkopolski i będziemy jako MW o tej sprawie pamiętać
Ostatnio zmieniony przez mw Nie 13 Maj, 2007 22:06, w całości zmieniany 3 razy  

Orselen
[Usunięty]

Wysłany: Sob 19 Maj, 2007 18:34   Sławomir Taczak

Stanisław Taczak trafił po wojnie do Malborka ze swoim zięciem - dr. Gogołkiewiczem, który przez wiele lat prowadził kolejową przychodnię (naprzeciwko wieży ciśnień). Tu zmarł i dlatego w M-ku było pierwsze miejsce jego pochówku.

mw napisał:
Cytat:
... będziemy jako MW o tej sprawie pamiętać.

Więc pamiętajcie, że w historii współczesnej też musicie się douczyć, bez emotionków, choćby w zakresie wskazanym przez WM Feuchtwangera. (A właściwie to Ty jesteś Konrad, czy Siegfried? Pozdrawiam Cię - właśnie teraz wykopany w Kwidzynie - Werner).

mw
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Maj, 2007 17:36   Re: Sławomir Taczak

Orselen napisał/a:

mw napisał:
Cytat:
... będziemy jako MW o tej sprawie pamiętać.

Więc pamiętajcie, że w historii współczesnej też musicie się douczyć, bez emotionków, choćby w zakresie wskazanym przez WM Feuchtwangera. (A właściwie to Ty jesteś Konrad, czy Siegfried? Pozdrawiam Cię - właśnie teraz wykopany w Kwidzynie - Werner).

Skoro ma Pan tyle do powiedzenia to szkoda ze nie odpowiedział na moje pytania.

Moja aktywność w tym temacie jak i pytania które zadaje chyba nie świadczą o niczym innym tylko o tym że się dokształcam, proszę sobie darować tego typu komentarze, jak pisze że z komunistą żartowałem to żartowałem, potrafię sie przyznać do niewiedzy/błędu.

Pan Feuchtwanger też za mną nie przepada ale przynajmniej ma wiedzę i coś do powiedzenia, a Ty złośliwości zostaw dla siebie
Ostatnio zmieniony przez mw Nie 20 Maj, 2007 17:41, w całości zmieniany 1 raz  

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 22 Maj, 2007 12:58   

Feuchtwangen
Prawdziwa cnota krytyki się nie boi, a tu widzę że jakakolwiek krytyka przejawia się zawsze z takim samym odzewem.
Tak wogóle to ta tzw. wiedza pochodzi z powszechnie dostępnych źródeł np.: Wikipedia, ja osobiście nie lubię tego okresu historii (Polska emigracyjna, XX-lecie międzywojenne), ale skoro ja mogę znależć to czego innym się nie chce poszukać to czemu nie...

Odpowiedz do tematu