Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Bomboskład- lasek wojskowy za Malborkiem
Autor Wiadomość
Dariusz 

Wysłany: Sob 27 Gru, 2008 19:42   

Mapka rewelacyjna czy są inne?
Umocnienie wieżyczek są zlokalizowane w miejscu "czarnej plamy" jako prawe skrzydło bateri B6. W stosunku do kierunku ostrzału baterii są one zlokalizowane prostopadle. Ich pole rażenia obejmowały biegnąca poniżej wzgórza drogę Malbork-Dzierzgoń. Na zamieszczonych przeze mnie zdjęciach wyraźnie tego nie widać. Obok lewej wieżyczki zlokalizowano niszę obserwatora (Dowódcy?) ale ponieważ w pozostałych bateriach wystepują dwa takie stanowiska mimo braku stanowisk Grussonów, może ona byc przynalezna do baterii B6

IMG_2354_(640_x_480).jpg
Nisza stanowiska obserwatora (dowódcy?)
Plik ściągnięto 4977 raz(y) 83,49 KB

IMG_2348_(640_x_480).jpg
Prawa stanowisko wieżyczki Grussona
Plik ściągnięto 4977 raz(y) 96,63 KB

Dariusz 

Wysłany: Sob 27 Gru, 2008 19:54   

Co do pytania dotyczącego schronu nr 2 to użyta przeze mnie nazwa jest nazwą własną, wynikająca z cech tego schronu. Jak na razie jest to jedyny schron zaobserwowany przeze mnie, który posiada drewniane okna skrzynkowe (zebezpieczane od środka stalowymi płytami). Schron ten ma dwie komory pełnowymiarowe + latrynę oraz komorę (o mniejszej objetosci) z kanałem kablowym z osobnym wejściem.

IMG_3357_(640_x_480).jpg
Widok na schron
Plik ściągnięto 4970 raz(y) 57,71 KB

IMG_2462_(640_x_480).jpg
Pozostałosci kabli w kanale kablowym (oplot z drutów stalowych?)
Plik ściągnięto 4970 raz(y) 42,05 KB

IMG_2450_(640_x_480).jpg
Nietypowe okno schronu
Plik ściągnięto 4970 raz(y) 41,83 KB

Dariusz 

Wysłany: Sob 27 Gru, 2008 22:00   

Natomiast mam trudności żeby w 100 % odpowiedzieć na pytanie dotyczące schronów nr 3 i 4.
Wersja I - Schron nr 3 prawdopodobnie został rozebrany bowiem w tym miejscu stoi inny budynek o powojennej konstrukcji. Jako obiekt nr 4 przedstawiono wówczas drugi schron amunicyjny przedstawiony przeze mnie błednie jako "schron bierny dla baterii artylerii". Wersja ta wynika z lokalizacji obiektu nr 3 na prawo od łuku drogi do Libenthal. Na zdjeciu sateliatarnym umieszczonym w na wstępie watku widać zarys tego łuku.
Z opisu hege22 wynika że na terenie były dwa schrony amunicyjne. Schrony amunicyjne umieszczano z prawej i lewej strony baterii dział ( tak jest w wiekszosci Malborskich bateriach). Lokalizacja obok siebie sch. amunicyjnych wydaje mi się więc nie logiczna oraz wbrew przyjętemu schematowi budowy.
Stąd wersja II - Schron nr 3 to faktycznie schron amunicyjny przedstawiony na zdjeciach nr ( 2394) a obiekt nr 4 to schron stanowiska dowodzenia z niszą dla obserwatora. Schron ten bowiem osłonięty jest dodatkową ściana oporową z cegieł a do stanowiska obserwacyjnego wykonano schody betonowe. Więc obiekt nr 4 to nie schron ale rozbudowane stanowisko obserwacyjne? (Zdjecia nr 2382 i 2383)
Tak więc gdzie jest drugi schron amunicyjny? Wersja II ma tą słaba stronę, że ukształtowanie terenu idealnie odpowiada za wersją że obiekt nr 4 to schron amunicyjny, czyli wracamy do wersji nr I

IMG_2383_(640_x_480).jpg
Plik ściągnięto 4952 raz(y) 79 KB

IMG_2382_(640_x_480).jpg
Plik ściągnięto 4952 raz(y) 78,9 KB

hege22 

Wysłany: Nie 28 Gru, 2008 13:53   

Plan pochodzi z książki Rudiego Rolfa o pruskiej fortyfikacji do 1918 roku, tytułu nie pamiętam. Był tam tylko ten plan dotyczący Malborka.

Informacje pochodzą z innej książki Rolfa (tytułu też nie znam :ops: , mam tylko kilka stron ):
I-Werk 6 Altmarker Chaussee (1 I-Raum, 2-5 cm Pz. Laf.) 1901
Batterie 5 Altmark (2 M-Räume) 1901

Wygląda, że to chyba błędnie opisane.
IW6 ma chyba 2 schrony piechoty tak jak pobliski IW7.
1 - lewy IR większy
2 - prawy IR mniejszy
ewentualnie do IW6 należy
? - 2 stanowiska wieżyczek (czy są przy nich nisze amunicyjne?)

B5
3- MR (pewnie 2 komorowy, być może z jedną komorą podzieloną na pół)
4- nisza obserwacyjna z schronem pogotowia dla obserwatora (wygląda na pierwszy rzut oka podobnie do schronów pogotowia na B6)

Ceglana nisza przy Grusonach to wg mnie prawe stanowisko obserwacyjne B5.

Miło, że w prawym IR zachowała się chyba jedyna w Malborku pancerna ościeżnica widoczna na prawo zdjęcia IMG_3357_(640_x_480).jpg
Ciekawe czy te zielone okna w środku są oryginalne.

Jestem w końcowej fazie nowego opracowania Malborka na naszą stronę www.fort.xn.pl
Dariusz czy mogę wykorzystać te nowe zdjęcia i zdjęcia znalezionych przez Ciebie schronów jednokomorowych (niestety zza płota nic nie widać)?

Off-topic
Do kogo należałoby się zwrócić, by można było zwiedzić schrony na terenie wojskowym, jeżeli nie bomboskład to chociaż te 5 miejscówek wzdłuż płotu?
Do dowódcy jednostki, dowódcy garnizonu?

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Nie 28 Gru, 2008 14:00   

hege22 napisał/a:
Off-topic
Do kogo należałoby się zwrócić, by można było zwiedzić schrony na terenie wojskowym, jeżeli nie bomboskład to chociaż te 5 miejscówek wzdłuż płotu?
Do dowódcy jednostki, dowódcy garnizonu?
Dowódcy 22BL?

Dariusz 

Wysłany: Nie 28 Gru, 2008 15:41   

Dowiem się czy jest to możliwe
Ostatnio zmieniony przez Dariusz Nie 28 Gru, 2008 15:42, w całości zmieniany 1 raz  

hege22 

Wysłany: Nie 28 Gru, 2008 17:48   

Cały plan
Daję na fotosiku, bo nie mogę wrzucić jako załącznik

herben 

Wysłany: Pon 21 Wrz, 2009 23:17   

w roku 83 miałem okazje zwiedzac jako kocur wartowniczy te obiekty nie napisze dokładnie ale był to skład bomb i rakiet i amunicji pułku mysliwców

Odpowiedz do tematu