Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Cmentarz Jerozolimski w Malborku
Autor Wiadomość
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Wto 07 Sty, 2014 20:03   

Zastanawiam się, dlaczego przedstawione na str.12 tablice nagrobne młodych żołnierzy są różne od tych, które zapamiętałam z tego cmentarza. Zapamiętałam takie, jakie przedstawiono na str. 3 i 6 tego tematu np. 20090504_153507.JPG
Tamte były zwieńczone krzyżem u góry, natomiast te zaprezentowane teraz, mają krzyż wyryty na tablicy.
:?:

Andrzej 123 

Wysłany: Wto 07 Sty, 2014 20:43   

seiko napisał/a:
Jak mam być spokojny ?.A jak za 100 lat na Komunalnym powstanie parking, plac zabaw dla dzieci. I ja mam być spokojny ?.

Mnie tam za sto lat będzie wsio rawno, czy na moich doczesnych szczątkach będą parkowały samochody, samoloty czy inne latające spodki, albo też będą ustawione huśtawki bądź inne piaskownice dla dzieci, Ty seiko pewnie będziesz się przewracał z boku na bok, bo ci będzie za głośno i za ciężko? Wydaje mi się, że od czasu jak istnieje ludzkość i grzebiemy swoich zmarłych, to nie ma na naszej ziemi wolnego miejsca, gdzie by ktoś nie leżał. Chyba nie ma powodu, by się tak obruszać.

Dohler 

Wysłany: Wto 07 Sty, 2014 22:22   

Patrząc na stare plany Malborka, Elbląga, Kwidzyna, trudno doszukać się miejsca, gdzie nie było w przeszłości cmentarza. 800 lat pochówków, łatwo obliczyć, ile to mogił.

Kuglow 

Wysłany: Wto 07 Sty, 2014 23:24   

Tak gwoli ścisłości to w kwestii grobów wojennych i cmentarzy obowiązuje w naszym kraju Ustawa z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. Parking na grobach wojennych jest chyba łamaniem prawa.

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 08 Sty, 2014 06:09   

Chyba, że jest zgoda wojewody...

seiko 

Wysłany: Sro 08 Sty, 2014 10:16   

To wojewoda może łamać prawo i działać wbrew ustawie ?. Ja nadal nie rozumiem :idont:

Item 
Item

Wysłany: Sro 08 Sty, 2014 15:02   

Tylko że ten parking nie jest na grobach - groby zostały zlikwidowane (mam nadzieję, że nie tylko powierzchniowo ale też dość głęboko zostało tam wszystko przekopane - w końcu pochówków na tym terenie dokonywano od średniowiecza) a szczątki zostały wydobyte i przeniesione na cmentarz komunalny. Europejskie miasta się rozwijają i tego typu działania na byłych nekropoliach są naturalne i następuje ich likwidacja i wykorzystanie terenu na inne cele. Tak na przykład jest z wszelkimi nekropoliami na terenach pod budowę autostrad. Odkrycie, przebadanie, zabezpieczenie (jeśli możliwe), przeniesienie (na inną nekropolię, do muzeum, jakiegoś instytutu itp.), ponowne wykorzystanie terenu. Jeśli za 200 lat nikt nie będzie korzystał z cmentarza komunalnego na Wielbarku (a miejsce się kurczy szybko) nie będzie grobów odwiedzanych i zadbanych ani też nie będzie żadnego zainteresowania terenem jako cmentarzem to zapewne też dojdzie do podobnego potraktowania pochowanych tam szczątków i wykorzystania terenu na inne cele, chyba że powstaną tam jakieś obiekty o dużej randze i wartości w zakresie sztuki sepulkralnej - ale jakoś wątpię w taki rozwój sytuacji, patrząc na to co już tam stoi - to nie Powązki.

argus 

Wysłany: Sro 08 Sty, 2014 18:44   

Likwidacja grobu następuje po 20 latach jeżeli nie jest on pod czyjąś opieką (czytaj opłacony).
Taki przykład:
Cytat:
Zgodnie z prawem po 20 latach od pogrzebu, jeśli bliscy nie zapłacą za następne 20 lat, administrator cmentarza może zlikwidować grób i sprzedać miejsce komuś innemu. - Mamy kilkaset mogił z zaległymi opłatami – mówi Tomasz Piekarski, kierownik Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, gdzie już rozłożono laminowane kartki przypominające o konieczności uiszczenia 1560 zł.

Likwidujemy 200-250 mogił rocznie. Ale nie od razu. Zwykle odczekujemy kolejne kilka lat. Staramy się też przesyłać informacje pocztą, na adresy podane w kartotekach. Właśnie wnioskuję do sanepidu o ekshumacje grobów, którym 20-letni okres minął w latach 1999-2002. Szczątki trafią do zbiorowych mogił – mówi Piekarski.

http://biznes.newsweek.pl...y,273576,1.html
Ostatnio zmieniony przez argus Sro 08 Sty, 2014 18:44, w całości zmieniany 1 raz  

Kumak56 

Wysłany: Sro 08 Sty, 2014 19:12   

Grażyna napisał/a:
Zastanawiam się, dlaczego przedstawione na str.12 tablice nagrobne młodych żołnierzy są różne od tych, które zapamiętałam z tego cmentarza. Zapamiętałam takie, jakie przedstawiono na str. 3 i 6 tego tematu np. 20090504_153507.JPG
Tamte były zwieńczone krzyżem u góry, natomiast te zaprezentowane teraz, mają krzyż wyryty na tablicy.
:?:
zapamiętałaś groby z okresu II wojny .

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Czw 09 Sty, 2014 03:50   

argus napisał/a:
Likwidacja grobu następuje po 20 latach jeżeli nie jest on pod czyjąś opieką (czytaj opłacony).
Nie dotyczy to grobów wojennych i zabytkowych... Cmentarz jako całość uległ degermanizacji, bodajże za Gomułki, przeniesienie pogrzebanych tam szczątków odbyło się ewentualnie tylko na papierze, patrząc po wykopach na całym terenie, jak było pod parkingiem nie wiem. Wojewoda natomiast może wyrazić zgodę na przeniesienie grobów wojennych - takie prawo daje mu Ustawa, nie łamie więc tym samym prawa, tylko, ze decyzja taka jest wydawana na wniosek, w postępowaniu administracyjnym, pozostaje jeszcze kwestia czy ktokolwiek w trakcie prac dopuścił do myśli termin cmentarz wojenny...

Odpowiedz do tematu