Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Grunwald 2009
Autor Wiadomość
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 16 Lip, 2009 12:31   Grunwald 2009

Kto z forum się wybrał lub wybiera?
:)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 16 Lip, 2009 12:48   

czemu "wybrał"? bitwa jest w sobotę dopiero :->
ja mam w tym samym czasie inną, gdzie indziej, poza tym nie lubię tlumów...
_________________

 
 
Cayenka 


Pomogła: 2 razy
Wysłany: Czw 16 Lip, 2009 13:02   

Hagedorn napisał/a:
inną, gdzie indziej, poza tym nie lubię tlumów...

Inną, gdzie indziej i to kameralną, to brzmi jakbyś miał tłuc talerze w domu... :mrgreen:
Z przykrością muszę stwierdzić, że i w tym roku mnie impreza ominie...Wielkopolska czeka...heh
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 16 Lip, 2009 13:26   

Cayenka napisał/a:
Inną, gdzie indziej i to kameralną, to brzmi jakbyś miał tłuc talerze w domu... :mrgreen:

już zapraszałem forumowiczów http://www.marienburg.pl/...t=2869&start=50
myślę, że to ciekawa alternatywa dla Grunwaldu z 30 tys. widzów...
powiem więcej! jeśli jest ktoś chętny (raczej mężczyzna niestety...) by zakosztować tego od "środka" i samemu się pobawić - zapraszam! może jechać ze mną, a na miejscu dostanie wszystko co trzeba! :-D
_________________

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Lip, 2009 15:15   

Hagedorn napisał/a:
nie lubię tlumów

Ja mieszkam ponad 20 km. od Grunwaldu, ale nigdy tam się nie wybiorę, znam sprawę z opowieści tych co byli, a jeszcze jak deszcz popada wcześniej czy w trakcie to gumaki niezbędne, ale to jest moje prywatne zdanie ponieważ nie lubię tłumnych zgromadzeń tak jak meczy na stadionie, wielu lubi takie imprezy i atmosferę chętnie polecam i zapraszam.
 
 
Laskowski 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 16 Lip, 2009 17:24   

to prawda ludzi jest od groma, straganów z różnymi bzdetami też od liku (nawet kapelusze kowbojskie lub piropusze indiańskie),

byłem 2 razy ale bitwy ni razu nie widziałem bo to z kolegami z OSP się stało i piwko w wozie popijało.

ale potem są jeszcze koncerty na które warto zostać.


aa sprawa zostawienia samochodu. najlepiej i najtaniej to chyba jeszcze w Stębarku i potem z buta ze 2-3km, na polu bitwy jak się nie myle było 20zł albo i więcej.

zamiast jechać DK7 to radze przez wioski jechać, droga dobra, ruch znikomy, a powrót jak cała chmara się zbierze naraz to ciężko jest.
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 09:32   

sobota (18 lipca) TVPolonia 14.25 transmisja Bitwy Pod Grunwaldem
 
 
MrKłosik 
Mistrz
Inwestycji


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 11:25   

http://malbork.naszemiast...ia/1025634.html

Cytat:
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem - zobacz program

Będą zabici i ranni. Będzie też zwycięska armia. To wojska polsko-litewskie dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, które pokonają armię zaciężną mistrza zakonu krzyżackiego Urlicha von Jungingena. Wszystko na polach grunwaldzkich, na których już dzisiaj (sobota, 18 lipca) rozegra się wielka bitwa, a dokładniej mówiąc inscenizacja tej, która na tych polach miała miejsce w 1410 roku.

Dzień 15 lipca 1410 r. na trwałe zapisał się w polskiej historii. Właśnie wtedy, w pobliżu wsi Stębark i Grunwald doszło do największej bitwy w ówczesnej Europie. Naprzeciw siebie stanęli rycerze dwóch wrogich armii. Zakuci w zbroje, trzymając w dłoniach miecze, topory, kusze i łuki zaczęli walkę. Wojska polsko-litewskie, pod wodzą króla Władysława Jagiełły, starły się z Krzyżakami. Niepokonany dotąd zakon poniósł klęskę, a w walce zginął sam wielki mistrz Ulrich von Jungingen. To właśnie starcie na polach grunwaldzkich zapoczątkowało zmierzch potęgi zakonu.

Pomysł na inscenizację bitwy wyszedł w 1998 roku od Jacka Szymańskiego z warszawskiego Bractwa
Miecza i Kuszy. Jemu też, jako pomysłodawcy, przypadła rola Władysława Jagiełły. Chociaż samo widowisko trwa zaledwie godzinę, niezmiennie przyciąga rzesze turystów. Na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy, aby wziąć udział w największej plenerowej inscenizacji bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju.

Poza bitwą na miejscu zobaczyć można, jak żyli ludzie w średniowieczu. Są gry i zabawy rycerskie, pojedynki, można być zakutym w dyby, zrobić sobie zdjęcie w zbroi z rycerzami, a także obejrzeć występy zespołów folkowych.

Co cię czeka

18 lipca, sobota

10.00 Msza De Divisione Apostolorum (identyczna jak w 1410 r.)
11.30 Apel Grunwaldzki
13.00 Wyjście na pole bitwy
14.00 Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem
15.30 Koncert zespołu r.D&K
17.00 Melee (turniej grupowych starć rycerskich "na ostre")
18.30 Koncert Jacka Kowalskiego z zespołem Klub św. Ludwika


Marta Legieć - POLSKA Dziennik Bałtycki
_________________

"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości." - Władysław Grzeszczyk

"Co ludzi najchętniej nazywają głupotą? Mądrość, której nie rozumieją." - Marie von Ebner-Eschenbach
 
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 11:52   

Trochę obszerniejszy harmonogram dla tych co w sobotę dłużej zostaną i niedzielę
Cytat:
Sobota, 18 lipca
godz. 9- 10 – Uroczysta Sesja Rady Gminy u harcerzy (Harcerskie Miasteczko Zlotowe ) .
godz.10 — Msza De Divisione Apostolorum — Msza św. trydencka w oprawie średniowiecznej (ten sam formularz co w 1410!)
godz. 11.30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym: powitanie gości przez Wójta Gminy Grunwald, wystąpienie Pana Marszałka i gości, wręczenie drużynom harcerskim Tytułów i Odznak Grunwaldzkich, ogłoszenie Grunwaldzkich Wici na 2009 r., złożenie kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim, pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej, pokaz sprawności bojowej pododdziałów wojska, pokaz działań dynamicznych Straży Granicznej z użyciem specjalnych samochodów i psów służbowych
godz. 13- 14 – Rycerstwo wychodzi w pole
godz. 14 -15 – Inscenizacja „Bitwy Grunwaldzkiej”
godz. 15.30 — Koncert zespołu "r.D&K"- (nowy projekt muzyczny, członków zespołu "Żywiołak")
godz. 17 – Melle (turniej grupowych starć rycerskich „na ostre”)

scena Lata z Radiem:
godz. 15-22 — Lato z radiem: Jerzy Grunwald, Jacek Kowalski z zespołem, Centrum Uśmiechu, pokaz kulinarny, wybory „Miss Lata z Radiem”
godz. 16- 17 –Prezentacja artystyczna „Piosenka harcerska i turystyczna”, gry i zabawy dla dzieci, symultana warcabowa
godz. 17-22 Koncerty:
godz.17 Kangaroz,
godz. 18:15 Starsi Pankowie,
godz. 19.30 Walerian Ostrowski,
godz. 20.45 Kaczki z Nowej Paczki.
W przerwie koncertów konkursy sponsora
godz. 22- 1 – Wspólna zabawa z zespołami (scena główna)
godz. 21 –24 –– Ogniobranie – harcerskie widowisko plenerowe (organizator harcerze)

Niedziela, 19 lipca
godz. 10 — Msza św. według formularza z niedzieli- Msza św. trydencka w oprawie średniowiecznej
godz. 11– 14 — V Grunwaldzkie Spotkania z folklorem . Przegląd kapel i zespołów ludowych
godz. 13 — Slovacky Krużek – występ zespołu ludowego z Czech
godz. 14 — IV Grunwaldzki Turniej Konny, gonitwy sprawnościowe,
Boghurt — walki bezpośrednie na maczugi, wspólny pokaz uczestników warsztatów sztuk kuglarskich, Joust – walki bezpośrednie na kopie
organizatorzy zastrzegają mozliwość zmian programu

http://gazetaolsztynska.w...-Grunwald,75356
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 15:39   

Ciekawa transmisja, szczególnie pogawędka historyka, np. o tym jak 30 lat poszukiwali pozostałości i nie znaleźli, dlatego bo kibice (okoliczni mieszkańcy) ogołacali poległych, oraz teren po bitwie co do kawałka metalu, również, co dla znawców pewnie nie jest novum, o podpisaniu rok wcześniej w Krakowie nowelizacji o wojnie sprawiedliwej i niesprawiedliwej, dzięki czemu Jagiełło mógł skorzystać z pomocy "niewiernych" co wcześniej nie było w Europie praktykowane.
Nagrałem na DVD ale skasowałem całą audycję.
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 18:31   

A do tego po bitwie parę razy w tym miejscu wszystko przeorywano w tym sprzętem ciężkim wojennym, czyli pancernym. :)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 18:57   

Przepraszam za błędne podanie emisji Bitwy, zaufałem prasie i jak się okazuje nawet program tv kłamie, transmisja trwała od 14-15.
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 18:59   

Prasa kłamie, tv kłamie, cyganka prawdę ci powie. ;)
Jeśli ktoś ma zdjęcia do zapraszam do pochwalenia się.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 19:02   

Aida napisał/a:
Prasa kłamie, tv kłamie, cyganka prawdę ci powie. ;)
Jeśli ktoś ma zdjęcia do zapraszam do pochwalenia się.

z tego co zaobserwowałem to aparat z dużym zoomem niezbędny, miałem wrzucić z DVD fotki, ale jakość by była nie najlepsza, pewnie w sieci będzie masa zdjęć.
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 19:06   

...mnie o forumowe chodzi, jak kto był... :->
P.S. Ciekawe czy Mistrz znowu ociągał się z byciem zabitym jak zdaje się w zeszłym roku. :-P
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Sob 18 Lip, 2009 19:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 19:12   

Aida napisał/a:
...mnie o forumowe chodzi, jak kto był... :->
P.S. Ciekawe czy Mistrz znowu ociągał się z byciem zabitym jak zdaje się w zeszłym roku. :-P

W takim upale to wszyscy padli, teraz u mnie jest 29,5 st. i duchota, widać było po twarzach i aktywności rycerzy, że mieli dość zanim się zaczęło.
 
 
Dohler 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 21:13   

Mam dużo zdjęć z całej bitwy, ale nie potrafię bez pomocy wnuczki (jest na wakacjach), wrzucić na forum.
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 21:14   

http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=4193
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Dohler 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 21:46   

Na dodatek nie łączy mi kabel USB.A Struś bronił się długo, nawet po stracie konia, w końcu pachołcy go dobili.
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 19 Lip, 2009 14:03   

Dohler napisał/a:
Na dodatek nie łączy mi kabel USB.A Struś bronił się długo, nawet po stracie konia, w końcu pachołcy go dobili.
:ok: :ok: :ok:
Ten kabel to może pożycz od kogoś, gdybyś mógł. :roll:
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group