Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - Herb Miasta
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 20 Sie, 2010 16:49   Tczew - Herb Miasta

Cytat:
Herb Miasta Tczewa - w polu srebrnym (białym) gryf czerwony, wspięty w prawo, z dziobem i pazurami złotymi, językiem czerwonym

To zatwierdzony przez Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 roku herb dla Tczewa.

Tczewianie wyjaśniają pojawienie się Gryfa w herbie przytaczając legendę o ptaku rabusiu:
"Przed wiekami Tczew otaczały olbrzymie bory, w których żyły różne drapieżne zwierzęta. Mieszkańcom młodego miasta szczególnie we znaki dawał się olbrzymi ptak - rozbójnik porywający inwentarz z ich zagród. Pewnego dnia ptak porwał bawiące się koło domu dziecko miejskiego rajcy. Ludzie podnieśli lament i w tym momencie na niebie pojawił się gryf. Po krwawej bitwie ranny orło - lew złożył u stóp matki wystraszonego malca i sam skonał. Mieszkańcy Tczewa sprawili dzielnemu obrońcy uroczysty pogrzeb i z wdzięczności za pomoc w potrzebie przyjęli jego wizerunek jako swój herb."

Prawda jest niestety inna. Gryf był pospolitym znakiem na pomorzu, używanym na pieczęciach książęcych Pomorza Zachodniego. "Orli lew" trafił do Tczewa za sprawą Księcia Sambora II, a raczej dzięki małżonce księcia Matyldy, która wywodziła się z Gryfitów (dynastia książąt pomorskich).

e.jpg
Plik ściągnięto 27838 raz(y) 35,95 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 20 Sie, 2010 17:38   Gryf

Jakiś czas Tczew posługiwał się: żółtym gryfem na niebieskim tle. Bodajże w między wojniu.
Jeszcze w latach 80-tych był taki w parku na budynku Zakładu Wodociągów.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 20 Sie, 2010 17:45   Re: Gryf

Kristoph napisał/a:
Jakiś czas Tczew posługiwał się: żółtym gryfem na niebieskim tle. Bodajże w między wojniu.
Jeszcze w latach 80-tych był taki w parku na budynku Zakładu Wodociągów.


Chodzi Tobie o coś takiego? (niestety większego zdjęcia nie zdobyłem).

521417828.jpeg
Plik ściągnięto 27832 raz(y) 15,71 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 20 Sie, 2010 17:51   

Dokładnie tak. Taki herb widniał na budynku wodociągów.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 20 Sie, 2010 18:08   

Gryf na pieczęci Księcia Sambora II (reprodukcja)

Sambor_II_Tczewski_seal_1229.PNG
Plik ściągnięto 27832 raz(y) 93,52 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 21 Sie, 2010 07:24   Gryf

Cytat:
SAMBOR II syn Mestwina I, od 1233? do 1269 - Książę Lubiszewsko-Tczewski; zmarł 1276/78; prawdopodobnie pierwszy na Pomorzu Nadwiślańskim używał gryfa w herbie.

piecz-sambor2.gif
Plik ściągnięto 27805 raz(y) 4,9 KB

_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 21 Sie, 2010 11:47   

Zmiany Tczewskiego herbu

017.jpg
Plik ściągnięto 802 raz(y) 138,85 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 22 Sie, 2010 20:52   

Kristoph napisał/a:
Jakiś czas Tczew posługiwał się: żółtym gryfem na niebieskim tle. Bodajże w między wojniu.

Może chodziło Ci o taki wizerunek Tczewskiego Herbu ...proporzec z 1982 roku.

DSCF7395.jpg
Plik ściągnięto 229 raz(y) 55,38 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 23 Sie, 2010 15:56   Herb

Właśnie taki. Widać, że nie tylko w latach międzywojennych się nim posługiwano. Wyczytałem gdzieś, że były to prawdopodobnie barwy dworskie władców kociewskich.
Ale było nie było. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 marca 1939r. mówi wyraźnie jak ma herb Tczewa wyglądać.
Cytat:
Na podstawie art. 4 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 roku o godłach i herbach państwowych
oraz oznakach i pieczęciach - w brzmieniu obwieszczenia Prezesa RM z dnia 12 października 1938 roku (Dz. U. RP nr 2. poz. 6 z 1939 roku)
- po porozumieniu się z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, zatwierdzam herb miasta Tczewa w następującej postaci:
w polu srebrnym (białym) gryf czerwony, wspięty w prawo,
z dziobem i pazurami złotymi, z językiem czerwonym.
Jeden wizerunek zatwierdzonego herbu pozostaje w przechowaniu Zarządu Miejskiego m. Tczewa, drugi identyczny - w przechowaniu MSW.

Za Ministra Spraw Wewnętrznych
( - ) Korsak
Podsekretarz Stanu.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 23 Sie, 2010 19:52   

Fragment tego obwieszczenia dałem w pierwszym poście ...ale miło jest przeczytać to jeszcze raz w całości.

Niech zgadnę cytat obwieszczenia z książki R. Landowskiego "Tczew - w czasie i przestrzeni" ?
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 24 Sie, 2010 09:11   

Trochę inny gryf

683103810.jpeg
Plik ściągnięto 338 raz(y) 14,16 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 24 Sie, 2010 09:18   

Pawęż (XV w.) z herbem miejskim Tczewa - Bractwo Rycerskie Zamku Bytowskiego

scu9.jpg
Plik ściągnięto 235 raz(y) 37,26 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 24 Sie, 2010 19:12   Gryf

A ja, dodam taki z mojego avataru:

Herb Tczewa.jpg
Plik ściągnięto 260 raz(y) 134,05 KB

_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 30 Sie, 2010 18:36   

Gryf z dekoracji Balu karnawałowego organizowanego w Hali Miejskiej (okres międzywojenny)

g.jpg
Plik ściągnięto 227 raz(y) 94,93 KB

g (2).jpg
Plik ściągnięto 244 raz(y) 69,05 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Pon 30 Sie, 2010 18:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 30 Sie, 2010 18:47   

Ciekawy obraz Gryfa przedstawiono w bajce dla dzieci "Skrzat Samborek z Tczewa"
...poniżej fragment bajki i dwie ilustracje

P300810_19.41.JPG
Plik ściągnięto 231 raz(y) 89,49 KB

P300810_19.42.JPG
Plik ściągnięto 314 raz(y) 118,98 KB

P300810_19.42[01].JPG
Plik ściągnięto 228 raz(y) 113,42 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2010 21:40   

Do Tczewa wrócił oryginał przywileju Sambora II z 1260 roku potwierdzającego lokację miasta, przechowywany do tej pory w Archiwum Państwowym w Gdańsku.
To wspaniała okazja, by uwiecznić na zdjęciach pieczęć księcia Sambora II
Piękny jest pierwszy wizerunek tczewskiego Gryfa

DSCF7913.jpg
Plik ściągnięto 229 raz(y) 56,74 KB

DSCF79131.jpg
Plik ściągnięto 220 raz(y) 58,63 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 17 Wrz, 2010 16:19   

Gryf Gazety Tczewskiej w 1890 roku

DSCF7953.jpg
Plik ściągnięto 242 raz(y) 52,92 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Pią 17 Wrz, 2010 21:11   

zet48 napisał/a:
Gryf Gazety Tczewskiej w 1890 roku


A podobno GT powstała dopiero w 1982 r... :mrgreen:
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 17 Wrz, 2010 21:31   

dirschauowiec napisał/a:
A podobno GT powstała dopiero w 1982 r... :mrgreen:

Pierwsza tczewska gazeta ukazała się 1850 roku i był to tygodnik "Dirschauer Anzeige - Blatt" liczył do 6 stron i zawierał głównie reklamy, ogłoszenia i obwieszczenia urzędowe. Od 1871 roku gazeta istniała już pod nazwą "Dirschauer Zeitung" i ukazywała się dwa razy w tygodniu z dodatkowymi stronami, poświęcono je na informacje kulturalne. W 1878 roku gazeta została przekształcona w dziennik.
Od początku istnienia gazety na pierwszej stronie widniał gryf.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Pią 17 Wrz, 2010 21:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 06 Paź, 2010 18:51   

Krótka notka o herbie miasta ...
Cytat:
Przez ponad siedem stuleci gryf był miejskim znakiem Tczewa. To rzadko spotykana wierność. Kolorystyka tczwskiego herbu wzbudzała kontrowersje. We wszystkich dostępnych herbach symbol Tczewa znany był jako czerwony na srebrnym lub białym polu. Raz stało się odwrotnie, co wszyscy znawcy heraldyki tłumaczą zwykłą pomyłką drukarską. W latach międzywojennych, od 1920 do 1938 roku, miasto posługiwało się złotym gryfem na niebieskim polu. Tę odmienność przerwało Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 2 marca 1939 roku w sprawie zatwierdzenia herbu miasta Tczewa. Według tego dokumentu herbem Tczewa jest czerwony gryf, wspięty w prawo, z dziobem i pazurami złotymi, z językiem czerwonym, umieszczony w polu srebrnym (białym). Zarządzenie w sposób formalny, zakończyło spór o barwy tczewskiego herbu. Jeszcze raz do sprawy powróciła Rada Miejska w 1990 roku, a załączony do podjętej uchwały szczegółowy projekt herbu rozwiał wszelkie wątpliwości, bowiem rysunek gryfa precyzuje kształt i kolorystykę wszystkich elementów tczewskiego orło-lwa.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
mirza2 
gryfita


Wysłany: Nie 17 Paź, 2010 15:54   

Przedstawiony zgodnie ze średniowiecznym oryginałem i kolorystyką gryf z tczewskiego Rynku

Pl Hallera 2.jpg
Plik ściągnięto 135 raz(y) 60,92 KB

_________________
Pozdrawiam
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 17 Paź, 2010 16:01   

Chyba jest źle pomalowany ...brakuje kawałka białego tła między ogonem a tułowiem Stwora
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 17 Paź, 2010 16:13   

zet48 napisał/a:
Chyba jest źle pomalowany ...brakuje kawałka białego tła między ogonem a tułowiem Stwora

dokładnie! tak to chyba powinno wyglądać... ;-)

Pl Hallera 2.jpg
Plik ściągnięto 137 raz(y) 32,29 KB

_________________

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 17 Paź, 2010 16:23   

Mam cichą nadzieje że podczas renowacji kamienicy ktoś poprawi tan błąd
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 05 Lis, 2010 19:28   

dwa tczewskie gryfy na pruskich zalepkach (z eBay)

dirschau 01.jpg
Plik ściągnięto 23526 raz(y) 15,25 KB

dirschau 02.jpg
Plik ściągnięto 23526 raz(y) 17,46 KB

_________________

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 27 Lis, 2010 16:34   

zet48 napisał/a:
Mam cichą nadzieje że podczas renowacji kamienicy ktoś poprawi tan błąd

...i po remoncie kamienicy, niestety herb nie został poprawiony

DSCF9261.jpg
Plik ściągnięto 129 raz(y) 64,91 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 08 Lut, 2011 23:44   

Jeszcze jedno ciekawe przedstawienie herbu

bez tytułu.JPG
Plik ściągnięto 119 raz(y) 41,05 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group