Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - miejskie ciekawostki
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 19:33   Tczew - miejskie ciekawostki

Czyli to co ciekawe i mało znane.

Na początek ul. Jana z Kolna

Na tej ulicy pod wiaduktem, znajduje się coś jakby niedokończony płot. Wykonano go ze ...starych szyn kolejowych pochodzących z drugiej połowy XIX wieku. Na niekórych elementach widoczne są lata produkcji: 1869, 1871...
Szczegóły - na zdjęciach.

SDC13492.jpg
Plik ściągnięto 31130 raz(y) 50,77 KB

SDC13490.jpg
Plik ściągnięto 31130 raz(y) 50,02 KB

SDC13497.jpg
Plik ściągnięto 31130 raz(y) 37,76 KB

SDC13491.jpg
Plik ściągnięto 31130 raz(y) 48,36 KB

SDC13495.jpg
Plik ściągnięto 31130 raz(y) 31,28 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Czw 16 Lip, 2009 09:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 01 Paź, 2009 16:18   

Podczas remontu fasady starej kamienicy na rogu ul. Kardynała S. Wyszyńskiego i ul. Skromnej pod grubą warstwą tynku zostały odkryte ceglane łuki sklepień okiennych.

SDC14472.jpg
Plik ściągnięto 205 raz(y) 94,05 KB

SDC14471.jpg
Plik ściągnięto 283 raz(y) 98,6 KB

SDC14470.jpg
Plik ściągnięto 209 raz(y) 77,33 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Czw 01 Paź, 2009 17:03   

zet48 napisał/a:
ceglane łuki sklepień okiennych.

Nie spotkałam się z takim pojęciem. Z tego co wiem, są to łuki odciążające :roll:
_________________
Surge Polonia
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 01 Paź, 2009 17:54   

Sam nie wiedziałem jak to fachowo nazwać :) ...nie jestem dobry w tych sprawach
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 11 Lis, 2009 22:31   

Kolejna ciekawostka :)

Parter budynku przy ul. J. Dąbrowskiego, gdzie dawniej mieścił się hotel z restauracją ( obecnie drogeria Rossmann ) został wzniesiony z bali mostowych rusztowań użytych w 1857 roku do stawiania kratownicowych przęseł Mostu Tczewskiego.

SDC14789.jpg
Plik ściągnięto 222 raz(y) 78,24 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Sro 11 Lis, 2009 22:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Sro 11 Lis, 2009 23:48   

Teraz Was zaskoczę, ale z pewnością jestem "w temacie " tego wątku

Oto Tczew nieznany - to są resztki czyli pozostałości dawnych (ok. 1922 r) tzw. mechanizmów windek korbowych, które służyły do opuszczania i podnoszenai ulicznych opraw oświetleniowych wiszących np. na tzw przewieszkach czyli stalowej lince wiszącej w poprzek ulicy, między budynkami

Szukam juz ładne kilka lat wszelkich możliwych informacji o tych mechanizmach

Może żyją jeszcze gdzieś starzy tczewscy monterzy, którzy na ulicach Tczewa konserwowali te mechanizmy? Znacie kogoś takiego? Może mają jakąś wiedzę o tym, albo nawet zdjęcia czy fabryczne karty katalogowe czy może nawet ktoś ma na pamiątkę w domu takie cóś?

te mechanizmy istniały w użuyciu do lat 60 a nawet 70-tych w czasach PRL

Czy ktoś z Tczewa może sfocić inne miejsca, gdzie takowe ślady na murach sie znajdują ??????


















oto znane mi miejsca występowania śladów po windkach, czy znacie inne?
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 11 Lis, 2009 23:58   

Jeszcze jedno takie urządzenie jest na Kaplicy Ewangelickiej przy ul. 30-go Stycznia

nr (1065).jpg
Plik ściągnięto 200 raz(y) 43,6 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Czw 12 Lis, 2009 00:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Czw 12 Lis, 2009 00:11   

zet48 napisał/a:
Jeszcze jedno takie urządzenie jest na Kaplicy Ewangelickiej przy ul. 30-go Stycznia


To świetnie!
Dzięki bardzo :peace:

:arrow: zet48 - mieszkasz w Tczewie?

- po cichutku liczę, że może wrzucisz tu kiedyś kolejne tego typu pozostałosci ? :roll:
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 12 Lis, 2009 00:40   

ORZ-1 napisał/a:
zet48 - mieszkasz w Tczewie?

- po cichutku liczę, że może wrzucisz tu kiedyś kolejne tego typu pozostałosci ? :roll:


Tak ...mieszkam w Tczewie i jeśli coś znajdę to na 100% wrzucę tu kilka zdjęć.
Na niektórych starych fotografiach Tczewa ( szczególnie na tych z okresu niemieckiej okupacji ) dobrze widać miejskie latarnie o których pisałeś. Posługując się starymi fotografiami można poszukać innych pozostałości.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Czw 12 Lis, 2009 23:59   

zet48 napisał/a:
ORZ-1 napisał/a:
zet48 - mieszkasz w Tczewie?

- po cichutku liczę, że może wrzucisz tu kiedyś kolejne tego typu pozostałosci ? :roll:


Tak ...mieszkam w Tczewie i jeśli coś znajdę to na 100% wrzucę tu kilka zdjęć.
Na niektórych starych fotografiach Tczewa ( szczególnie na tych z okresu niemieckiej okupacji ) dobrze widać miejskie latarnie o których pisałeś. Posługując się starymi fotografiami można poszukać innych pozostałości.


Więc - czekam cierpliwie *)









*) - kłamałem! :hihi: :hahaha:

Czekam niecierpliwie
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 00:07   

Dowiedziałem się że wiele z tych wiszących kloszy trafiło na okoliczne ogródki działkowe ...ludzie używali ję jako zwykłe lampy przy działkowych altanach
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 00:10   

zet48 napisał/a:
Dowiedziałem się że wiele z tych wiszących kloszy trafiło na okoliczne ogródki działkowe ...ludzie używali ję jako zwykłe lampy przy działkowych altanach


Słuchaj! To warto by kiedys tam wyruszyc z foto-pstrykiem, nie?

A teraz na jesien to najlepsza pora na focenie lamp - liści już prawie nie ma, widać daleko, także w te działki, więc . . . . :roll: :?: :idea: :idea: :idea: :idea: w pole ruszyc trzeba :hihi:
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 00:11   

Tylko czasu ostatnio brak na spacery z aparatem.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 22:09   

zet48 napisał/a:
Tylko czasu ostatnio brak na spacery z aparatem.


Wiesz, to sprawa względna

Ja większość swoich zdjęć opraw zrobiłem w sposób niezamierzony!

Wystarczy nosić niewielki aparat, którego w każdej chwili można użyć - i trzeba uzyć - i tego sie trzymajmy :hihi:

Teraz nie ma juz prawie liści, więc mówię Ci i mówię Wam - taaaaaaaaakie cuda oświetleniowe wychodza na światło dzienne - licze na Wasze udane łowy :lol:
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 26 Lis, 2009 18:55   

Na początku XX wieku istniał drogowy most na wysokości dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego łączący dzisiejsze ulice 30-go Stycznia i Targową :)

Poniżej plany miasta z 1904 r. i 1931 r. na których widoczny jest most ...oraz współczesna mapa, dziś po moście nie ma śladu, a takie rozwiązanie odkorkowało by miasto.

plan_1904.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 82,62 KB

(1395).jpg
Plik ściągnięto 92 raz(y) 81,85 KB

mapa tczew.jpg
Plik ściągnięto 98 raz(y) 110,85 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 26 Lis, 2009 19:46   

Znalazłem jeszcze zdjęcie lotnicze Tczewa prawdopodobnie z 1928 roku :) ...zaznaczyłem na tym zdjęciu ów most :)

SDC14886.jpg
Plik ściągnięto 121 raz(y) 46,42 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 07 Gru, 2009 19:01   

Wracając do tematu wiszących lamp ulicznych ...to pocztówka z Allegro na której widać takie właśnie latarnie

843364095.jpeg
Plik ściągnięto 117 raz(y) 32,71 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Wto 08 Gru, 2009 00:53   

Zabytkowe one, zabytkowe, więc typu ani producenta nie znamy :-/
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
aga_piet 


Wysłany: Nie 11 Kwi, 2010 22:20   

Zwróciłam uwagę na takie ustrojstwo na ul. Kościuszki i zastanawiałam się co to jest. Obstawiałam że pozostałości po sklepowych roletach :D To moje jest chyba ujęte w Twoim schemacie, na pewno bacznie się przyjrzę.
_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 04 Maj, 2010 13:40   windki korbowe

Cześć.Te windki korbowe służyły nie tylko do opuszczania i podnoszenia ulicznych opraw oświetleniowych.
Częściej miały inne zadania. Ale chyba wiecie to lepiej niż ja.
W razie zainteresowania napiszę troszkę więcej.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kristoph Wto 04 Maj, 2010 13:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
aga_piet 


Wysłany: Wto 04 Maj, 2010 19:55   

Napisz, napisz! :ok:
_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 04 Maj, 2010 21:05   Mechanizm

Cześć aga_piet. Właśnie tak jak przypuszczasz bardzo często te urządzenie służyło do
zwijania i rozwijania rolet sklepowych ( markiz ). Tych urządzeń w Tczewie było wiele.
Na pewno także podciągały linki stalowe z oświetleniem.
_________________

 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 22:58   

aga_piet napisał/a:
Zwróciłam uwagę na takie ustrojstwo na ul. Kościuszki i zastanawiałam się co to jest. Obstawiałam że pozostałości po sklepowych roletach :D To moje jest chyba ujęte w Twoim schemacie, na pewno bacznie się przyjrzę.


A może pokaż nam zdjęcie tego czegoś? :roll:
Na 99,9 % jestem w stanie ocenić, czy to windka korbowa do opuszczania opraw ulicznych czy nie

Mechanizmy do opuszczania sklepowych rolet są inaczej zbudowane, to najczęściej jest taka metalowa, kwadratowa skrzynka z miejscem do włożenia korby, zaś w środku są dwa koła zębate, stykające się bokiem (tak jakby widzieć połowę mechanizmu różnicowego w samochodzie). Jedną zebatkę kręci się za pomocą korby, a druga porusza już tymi roletami. Takie ustrojstwo nie ma nic wspólnego z windką korbową do opraw ulicznych (no, poza tym, że jest tam i tam zastosowana korba :-) )

:arrow: Kristoph - nie wykluczam możliwośći użycia windek korbowych ("oświetleniowych") do opuszczania i podnoszenia rolet sklepowych, chciałbym ujrzeć taka adaptację tego mechanizmu - dasz radę to gdzieś sfocić ????????????
_________________
Pozdrawiam

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Czw 06 Maj, 2010 23:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aga_piet 


Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 09:55   

ORZ-1 - pisałam o tym samym mechanizmie, który pokazałeś w swoich zdjęciach,(na Kościuszki kamienica obok sklepu) więc nie robiłam zdjęcia:
http://images41.fotosik.p...4a368d7e6e7.jpg

Zainteresowana tematem chodzę bacznie obserwując ściany kamienic. Namierzyłam niemal wszystkie pokazane w tym wątku, nie mogę jednak zlokalizować tych z ul. Ogrodowej. Mógłbyś powiedzieć w którym to miejscu?
_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 10:49   

aga_piet napisał/a:
Zainteresowana tematem chodzę bacznie obserwując ściany kamienic. Namierzyłam niemal wszystkie pokazane w tym wątku, nie mogę jednak zlokalizować tych z ul. Ogrodowej. Mógłbyś powiedzieć w którym to miejscu?

Ja myślę że chodzi tu o budynek Centrum Edukacji Dorosłych
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 15:10   Mechanizm

Taki okrągły mechanizm widać właśnie na fotce ZETA - w tym temacie str.2 po prawej stronie,
a dokładnie nad nim markiza sklepowa. Pamiętam dobrze że w północnej pierzei rynkowej od Baru Wisełka
w prawo były cztery takie mechanizmy, a nad jednym z nich była jeszcze cała rama po markizie sklepowej.
_________________

 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Nie 09 Maj, 2010 21:11   

aga_piet napisał/a:
ORZ-1 - pisałam o tym samym mechanizmie, który pokazałeś w swoich zdjęciach,(na Kościuszki kamienica obok sklepu) więc nie robiłam zdjęcia:
http://images41.fotosik.p...4a368d7e6e7.jpg



Tak, tak - ten mechanizm http://images41.fotosik.p...4a368d7e6e7.jpg to właśnie windka korbowa! ! :clap:

aga_piet napisał/a:
ORZ-1 -
Zainteresowana tematem chodzę bacznie obserwując ściany kamienic. Namierzyłam niemal wszystkie pokazane w tym wątku, nie mogę jednak zlokalizować tych z ul. Ogrodowej. Mógłbyś powiedzieć w którym to miejscu?


Aga - kolejne fotki tych mechanizmów będą mile widziane! :-D
_________________
Pozdrawiam

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Nie 09 Maj, 2010 21:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 11 Maj, 2010 20:36   

Na mapce nie jest zaznaczona windka korbowa znajdująca się na ul. Zamkowa 16.
Przyjrzałem się jej dokładnie >> jest to windka korbowa OŚWIETLENIOWA.
Zrobiłem ujęcie z innego profilu.

Windka korbowa.jpg
Plik ściągnięto 54 raz(y) 115,22 KB

_________________

 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Nie 16 Maj, 2010 23:55   

:arrow: Kristoph REWELACJA! :ok:



Dodatkowo miałbym prośbę, czy możesz też rzucić okiem w górę? NAd każdym takim mechanizmem muszą być widoczne w górze na elewaci takie specjalne kółka wystające z muru - przez nie szła stalowa linka z windki do oprawy wiszącej nad środkiem ulicy

A czy mógłbyś sfocić inne egzemplarze tego mechanizmu?
Wraz z ewentualnymi resztkami kółek wysoko na elewacji?
_________________
Pozdrawiam

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Nie 16 Maj, 2010 23:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 17 Maj, 2010 17:26   Mechanizmy korbowe

Zobaczę co da się zrobić. Borykam się właśnie z aparatem.
Pomimo że jest na gwarancji nie chcą mi go naprawić. :cry:
_________________

Ostatnio zmieniony przez Linka Pon 17 Maj, 2010 19:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group