Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczewski zamek
Autor Wiadomość
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 17 Cze, 2009 08:31   

svistak napisał/a:
Taaa... wyjaśnia: Zawsze znajdą się ludzie, którzy przypiszą sobie twój pomysł.
Pozdrawiam ozięble, panie K.


:?: :?: :?:
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 17 Cze, 2009 11:46   

W prawo od muru, na ścianie wykopu widać ciemny ślad będący pozostałością wysypiska śmieci.
Przyglądając się temu wczoraj, znalazłem (wykopałem) fajną butelkę (o dziwo całą!!!)
Wysokość 19 cm, średnica 7,5 cm.
Na spodzie napis "SP-2"
i poniżej "500"
Nie wygląda na całkiem współczesną, więc może ktoś znający temat pomożę rozpoznać z jakiego okresu pochodzi?

butelka1.jpg
Plik ściągnięto 27616 raz(y) 40,57 KB

butelka2.jpg
Plik ściągnięto 27616 raz(y) 58,62 KB

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 17 Cze, 2009 15:02   

Myślę, ale mogę się mylić, że jest to butelka po jodynie ...wygląda jak mi to na początek XX wieku i wtedy to podobnych butelek używano w szpitalach właśnie do przetrzymywania Jodyny. W okolicy tych wykopalisk były aż dwa szpitale - pierwszy św. Wincentego na ul. ks. Ściegiennego i drugi św. Jerzego na Wodnej ...
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Cze, 2009 17:27   

http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/15/9188

Cytat:
Odkryto ślady zamku Sambora II? Sensacyjne wykopalisko w Tczewie

TCZEW. W miniony weekend historycy i archeolog Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odebrali sygnał, że koparki na placu budowy przy ul. Zamkowej 8 w Tczewie, natknęły się na ciekawe znalezisko. Odkryto fragmenty murów średniowiecznych w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się tajemniczy zamek założyciela Tczewa księcia Sambora II.

Te kilka fragmentów murów, które się zachowały, w połączeniu z wiedzą archeologiczną pozwalają na interesujące ustalenia. W przeddzień 750-lecia Tczewa odkryto ślady budowli powstałej prawdopodobnie na gruzach dawnego tczewskiego zamku. Być może jeszcze głębiej pod zachowanym obiektem znajduje się północny mur zamku założyciela Tczewa!
Na placu budowy, w miejscu gdzie odkryto cenne pozostałości, powstają obecnie dwie kamienice, które buduje deweloper Janusz Dziczek.

Archeologiczna sensacja?
Sygnał o znalezisku przekazał zrzeszeniu tczewianin Krzysztof Jach. Na miejsce robót budowlanych udali się działacze Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego: Bartosz Świątkowski (archeolog) oraz Michał Kargul i Krzysztof Korda (historycy). Dokonali oni wstępnej oceny sytuacji. Ich zdaniem może to być archeologiczna sensacja! Nie ma bowiem zbyt wielu wzmianek na temat historycznego zamku tczewskiego. Zapiski pochodzą jedynie z kronik, a brakuje namacalnych dowodów, że zamek istniał. Członkowie zrzeszenia podejrzewają, że mogą to być nawet fragmenty - dziedzińca zamkowego lub kaplicy.

Gotyckie cegły
Jakie są obecne ustalenia? Dokopano się do przynajmniej 30-metrowej długości muru, który na krawędzi wykopu, tuż przy zabudowaniach przy ul. Zamkowej, ma przynajmniej 2 m wysokości i 1 m szerokości. Są tam cegły o wymiarach ok. 30 cm x 9 cm x 14 cm oraz biała zaprawa wapienna z widocznymi grudkami wapna. Na cegłach widoczne są ślady ręcznej obróbki („palcówek”). Cegły są gotyckie, używane od średniowiecza do początku XVI w. Wschodnia krawędź wykopu jest zlokalizowana ok. 25 m od krańca skarpy staromiejskiej.
Kilka metrów dalej zlokalizowany jest w ciągu muru narożnik z cegły o długości ok. 25-27 cm, mającej jednak podobną strukturę i kolor do tej wcześniejszej. Być może mamy tu do czynienia z tzw. cegłami przejściowymi, które były stosowane w XVI i XVII w.
Mur ciągnie się jeszcze przynajmniej dwadzieścia kilka metrów w stronę Wisły, jednak zalegające błoto nie pozwala w pełni oszacować jego grubości, ani wymiarów większej liczby cegieł. Na południe od muru w przekroju wykopu widać ciągnącą się warstwę zasypanego gruzu. Po tej stronie muru występują liczne ułamki ceramiki nowożytnej i średniowiecznej oraz różnych cegieł, w tym średniowiecznych.

Resztki po budowli
W odległości kilku metrów po obu stronach muru zlokalizowane są dwie ławy (resztki filarów/fundamentów), które były wykorzystane do budowy hali Handlowej Spółdzielni Inwalidów. Trudno jednoznacznie ocenić czy są one osadzone na jakichś wcześniejszych budowlach.
Mur zlokalizowany jest bardzo płytko w krawędzi wykopu, dwumetrowej wysokości fragment przy jego krawędzi jest kilkanaście centymetrów pod poziomem parkingu przy ul. Zamkowej 12/13. Na drugim końcu szczyt zachowanych resztek znajduje się ok. metra od poziomu gruntu.
Mur znajduje się idealnie na przedłużeniu dawnego ciągu murów miejskich w okolicach fary, w północno-wschodnim narożniku średniowiecznych umocnień miejskich, gdzie kronikarze odnotowywali resztki budowli tczewskiego zamku z ostatnią wzmianką z początków XIX wieku o 59-metrowym murze północnym szerokości ok. metra.

Zamek - część miejskich umocnień
- Wiemy, że pierwotna siedziba Sambora II z połowy XIII wieku posiadała jakieś budynki murowane (badacz tego okresu prof. Błażej Śliwiński wyklucza by cały zamek był murowany, gdyż w tamtym czasie takich nie stawiali nawet Krzyżacy, którzy pomagali w budowie tczewskiemu księciu) – tłumaczy Krzysztof Korda, prezes OK ZKP. - Prawdopodobnie murowana była zatem przynajmniej jedna wieża zamkowa oraz jakieś budynki użytkowe. Jesienią 1308 r. zamek spalono, a następnie zapewne adoptowano jego budynki na siedzibę tczewskiego wójta. Przypuszcza się, że siedzibę tę zniszczono w czasie wojny trzynastoletniej i już jej nie odbudowano. Być może od początku istnienia, a na pewno od końca średniowiecza, zamek stanowił integralną część umocnień miejskich, zajmując ich północno-wschodni narożnik.
Tczewscy działacze przytaczają fakty, że w okresie nowożytnym w charakterze muru miejskiego użyto być może zachowanego fragmentu północnego muru jakiejś budowli zamkowej (kronikarze identyfikowali ją z kaplicą zamkową, choć nie wiemy na jakiej podstawie). Przed rozbiórką murów, w początkach XIX wieku, tenże wschodni kraniec północnego muru miejskiego sięgał prawdopodobnie ok. 60 m od krańca skarpy (od ul. Zamkowej) do Wisły.

Mury na reliktach zamku?
- Patrząc na szerokość odkopanego muru oraz jego lokalizację jesteśmy zdania, że dokopano się właśnie do fragmentu muru, powstałego najprawdopodobniej na reliktach zamku (a dokładniej do północnego muru szerokiego prawie na metr z oknami) – dodaje Krzysztof Korda. - Jak wskazują źródła pisane, ów mur mógł stanowić północny mur jakiejś budowli zamku, sięgającej czasów krzyżackich, a być może i Sambora II. Uważamy, że konieczne jest przedstawienie mieszkańcom Tczewa analizy archeologów z tego miejsca wykopów! W związku z odkryciem, postanowiliśmy zwrócić się do stosownych władz o przeanalizowanie naszych spostrzeżeń i wniosków.
Członkowie zrzeszenia kontaktowali się już w tej sprawie z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Zamek? Nie chcę spekulować
Mirosław Jankowski, archeolog nadzorujący i prowadzący badania na terenie prywatnej inwestycji, gdzie odkryto odkrycia:
- Rozpoczęliśmy dokumentowanie znaleziska. Z całą pewnością odkryto mury średniowieczne. Wskazuje na to duża, ręcznie wykonana cegła „palcówka”. Zeszliśmy do poziomu posadzki, by mieć punkt wyjściowy do dalszych badań. Chcemy się dowiedzieć jaka jest relacja pomiędzy murami, a fragmentem posadzki. W kilku miejscach trzeba sprawdzić jak głębokie są nawarstwienia. Na jednym narożniku zabrakło ok. 30-40 cm do odkrycia posadzki. Elementy ceglane doczyści konserwator z Gdańska. Na wysokości dwóch filarów z przełomu wieków, znajdują się gotyckie mury obronne. Odsłoniliśmy także gruz i warstwę spalenizny z końca XIX w. i początku XX w. Jest tam też cegła maszynowa. Nie chcę spekulować co to dokładnie jest. Trudno powiedzieć na tym etapie czy może to być fragment dziedzińca czy kaplicy zamkowej. Dla mnie jako badacza na pewno jest to rzecz bardzo ciekawa. Ale czy rzeczywiście związana z zamkiem?

Co odnotowano przed wiekami
Zachowane historyczne wzmianki o tczewskim zamku (za W. Długokęckim, „Dzieje Tczewa”, Tczew, 1998, str. 41):
● w 1565 r. zanotowano, że spustoszone mury zamkowe leżą w obrębie murów miejskich zajmując „plac niemały”;
● w połowie XVIII w. zauważono, że poniżej klasztoru (dominikanów – dzisiejszy kościół św. Stanisława) w kącie miasta zachowała się ściana budynku z wysoka wieżą, która stoi w rogu oraz połowa muru kościoła zamkowego z siedmioma półkulami okiennymi;
● w pierwszej połowie XIX w. (a więc mając jeszcze przed oczyma pozostałości murów miejskich) odnotowano, że północny mur dawnego zamku miał ok. 59 m długości. ok. 1,9-2,1 m wysokości i blisko 1 m szerokości. Ten mur miał mieć 5 sklepionych otworów o wymiarach ok. 1 m na 1,10 m, co pozwala go identyfikować z murem o którym wcześniej pisano, jako o pozostałości zamkowej kaplicy.
Poza tym wiadomo, że zamek leżał w okolicy dzisiejszej ul. Zamkowej pomiędzy numerami 8 do 13. Był nietypowy, usytuowano go bowiem nie na górze, lecz na płaskim terenie. Był budowlą obronną trudną do zdobycia, bowiem leżał nad Wisłą, otoczony był fosami i skarpą (na której dzisiaj stoi kościół szkolny).

Autor: Wawrzyniec Mocny
Źródło: Gazeta Tczewska
 
 
Loki 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 17 Cze, 2009 21:49   

No zobaczymy co z tego będzie... cholera brakuje mi tej roboty..
_________________
To co najprostsze, nie zawsze jest najlepsze, ale to co najlepsze zawsze jest proste.

Heinrich Tessenow.
 
 
keslinka 


Wysłany: Czw 18 Cze, 2009 09:04   

Tczewiak napisał/a:

Przyglądając się temu wczoraj, znalazłem (wykopałem) fajną butelkę ?


Wygląda to na typową, XX wieczną, maszynowo robioną, apteczną butelkę recepturową z korkiem na szlif. Produkuje się je do dzisiaj.
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 08:10   

Dzisiaj w Onecie http://polskalokalna.pl/w...wie,1324941,223
A te tczewskie odkrycia układaja sie w ciekawą całość. Żeby tylko nie spaprano tego..
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 14:20   

kolekcjoner napisał/a:
Dzisiaj w Onecie http://polskalokalna.pl/w...wie,1324941,223

...ale mi tu fote strzelili :-/ dziwnie wyglądam :-P

kolekcjoner napisał/a:
A te tczewskie odkrycia układaja sie w ciekawą całość. Żeby tylko nie spaprano tego..

...będę bacznie obserwować przebieg badań archeologicznych i również mam nadzieje, że wszystko pójdzie zgodnie z planem ...lub lepiej :)
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Pią 19 Cze, 2009 14:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 14:31   

Artykuł na portalu tcz.pl
http://nowe.tcz.pl/index..../zamku/Sambora?
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 14:46   

W temacie Tczew - Mury obronne:
svistak napisał/a:
W dniu, w którym zasugerowałam sceptycznym archeologom, że odnaleźli resztki tczewskiego zamku...


...a ja dodoaję, że tamta ekipa archeologów ( która 6 czerwca zjawiła się na placu budowy ) nic w tej sprawie nie zrobiła ...dopiero archeolog z ZKP Tczew, który zjawił sie 14 czerwca w niedziele zaczął działać i sprawa sie nagłośniła
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 19:40   

...kilka najnowszych zdjęć fragmentów murów przy ul. Zamkowej.

SDC13026.jpg
Plik ściągnięto 13522 raz(y) 54,96 KB

SDC13024.jpg
Plik ściągnięto 13522 raz(y) 64,49 KB

SDC13022.jpg
Plik ściągnięto 13522 raz(y) 74,23 KB

SDC13019.jpg
Plik ściągnięto 13522 raz(y) 50,63 KB

SDC13018.jpg
Plik ściągnięto 13522 raz(y) 54,99 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 19:43   

...i jeszce kilka zdjęć

SDC13039.jpg
Plik ściągnięto 13512 raz(y) 58,21 KB

SDC13038.jpg
Plik ściągnięto 13512 raz(y) 55,6 KB

SDC13037.jpg
Plik ściągnięto 13512 raz(y) 54,16 KB

SDC13035.jpg
Plik ściągnięto 13512 raz(y) 61,92 KB

SDC13029.jpg
Plik ściągnięto 13512 raz(y) 69,27 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 21:40   

Hmmm... patrząc na te mapy:
http://images.google.pl/i...sa%3DG%26um%3D1

http://images.google.pl/i...sa%3DG%26um%3D1

można się domyślić skąd ten "potężny pożar" - na tym miejscu stał na początku XXw. młyn parowy :-D
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 21:55   

To również pomoże w określeniu co znajdowało sie tam przedtem :clap:

dokładnie za tym ładnym budynkiem z czerwonej cegły odkopano fragmenty murów ...na pocztówce widać jakieś budynki gospodarcze ( to te po prawej z łamanym dachem ) …pocztówka z początku XX wieku

Zamkowa.jpg
Plik ściągnięto 13496 raz(y) 52,78 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 19 Cze, 2009 23:48   

zet48 napisał/a:
na pocztówce widać jakieś budynki gospodarcze


raczej: budynki przemysłowe (dla ściśłości) - na pocztówce widoczna jest wyrąźnie hala przemysłowa.

Poza tym, tak sobie kombinuję, że dla podkreślenia wagi odkrycia o jakim tu mówimy,
warto byłoby zrobić wykop w pobliżu miejsca, w którrym widać postać w żółtym płaszczu.
Dlaczego... ?

zamek1.jpg
Plik ściągnięto 13481 raz(y) 112,04 KB

 
 
svistak 


Wysłany: Nie 21 Cze, 2009 08:27   

Tczewiak napisał/a:


Poza tym, tak sobie kombinuję, że dla podkreślenia wagi odkrycia o jakim tu mówimy,
warto byłoby zrobić wykop w pobliżu miejsca, w którrym widać postać w żółtym płaszczu.
Dlaczego... ?


Gdy kopano miesiąc temu dziury pod jezdnią - widać było jakieś cegły,ale trudno było stwierdzić z jakiego okresu (koparka mi dzieci straszyła ;-) ).Jak wykopki-to tylko teraz, niedługo będzie tu placyk dla młodzieży ze ścianą graffitti i ścieżkami opłaconymi przez UE. Nawet na wyrywkowe sondażowe wykopki potrzebna KASSSSA, KASSSSA, KASSSSA!

Poza tym jeśli zamek był drewniany i położony na wysepce (łasze?) rzecznej to... może nie być rzeczywiście po nim śladu... Ale nawet fosa byłaby łakomym kąskiem dla badaczy!

No bo grób neolityczny znaleziony (pod obecnym parkingiem) przy Zamkowej 11 to nie ta bajka :-D
(Jak znajdę fotki na starym dysku to KIEDYŚ MOŻE pokażę :-P )
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 21 Cze, 2009 18:45   

svistak napisał/a:
niedługo będzie tu placyk dla młodzieży ze ścianą graffitti i ścieżkami opłaconymi przez UE.


No, jeśli UE opłaciła, to już się niczego nie dowiemy co w ziemi schowane...
Urzędnicy już się postarają, żeby nic nie przeszkodziło w realizacji inwestycji.
Proponuję zdwoić czujność!
 
 
svistak 


Wysłany: Nie 21 Cze, 2009 23:10   

Ehhh.... znalazłam tylko to...
Pod obecnie dobudowaną nową częścią posesji przy Zamkowej 11 dwa lata temu było widać "tajemnicze
ale niezbyt stare fundamenty" a w widocznych otworach PONOĆ znaleziono "jakieś bardzo dawne kości" ;-)

zamkowa11podnowadobudowka.jpg
Plik ściągnięto 13448 raz(y) 111,05 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
gacek 

Wysłany: Nie 21 Cze, 2009 23:46   

A tak właściwie to macie jakieś materiały (linki chętnie przyjmę :-) ) o tym zamku? Kiedy powstał, kto zbudował... takie podstawowe informacje :->
 
 
svistak 


Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 07:41   

Ehhh,
Gaceeeek, :hahaha: w poście zakładającym ten wątek...str. 2,3... faceci... wszystko trzeba im podsunąć pod nos... ;-)

http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/15/9188
http://tczew.portalpomorz....org/wiki/Tczew

http://www.zst.etczew.eu/...=171&Itemid=113

http://www.zamki.pl/?idzamku=tczew

:czytaj:
http://www.kaszubi.pl/kbi...ow_w_1308_r.pdf
http://74.125.77.132/sear...lient=firefox-a

... a reszty poszukaj sam :-P
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 19:57   

Rycina przedstawiająca Tczew ...jest tu również Zamek Tczewski

tczew_fotografia_nr_30_141.jpg
Plik ściągnięto 13825 raz(y) 27,87 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
gacek 

Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 22:12   

svistak napisał/a:
Ehhh,
Gaceeeek, :hahaha: w poście zakładającym ten wątek...str. 2,3... faceci... wszystko trzeba im podsunąć pod nos... ;-)


:ops: hehe taki już jestem zamotany :bag:

ale dzięki za linki :ok:
 
 
svistak 


Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 14:09   

zet48 napisał/a:
Rycina przedstawiająca Tczew ...jest tu również Zamek Tczewski



Yyyy? Niby gdzie?
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 14:18   

Zaznaczyłem

1.jpg
Plik ściągnięto 13800 raz(y) 42,91 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 16:03   

Hmmm... jeśli to jest brama zachodnia to zamek byłby na linii obecnego pl. Hallera> mniej więcej obecny klub Pandora... i mimo położenia w Dolnym Mieście przewyższałby budynki Miasta Górnego... musiałby być zaiste wielką budowlą... zważywszy, że... w XIV w. spalony... w XIXw. opisywany jako rumowisko ze szczątkami zaledwie jednej ściany...na rys. Rozenkranza i wg opisów z w. XVI był raczej na linii klasztoru dominikanów... cóż, wiem, dusza artysty nie zawsze trzyma się miar i proporcji, więc A.Boot mógł w 1627/28 też popuścić wodze fantazji... ale... MOŻE masz rację.

panorama-tczewa-17w.jpg
Plik ściągnięto 13794 raz(y) 81,33 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 17:09   

svistak napisał/a:
... cóż, wiem, dusza artysty nie zawsze trzyma się miar i proporcji, więc A.Boot mógł w 1627/28 też popuścić wodze fantazji...


Jestem tego samego zdania i przedstawiam interpretacje ryciny wg znanego tczewskiego historyka (prosił aby nie podawać imienia i nazwiska)

...ze wzglęgu ze ksero ryciny, które dodałem jest nieczytelne skorzystałem z ryciny dodanej przez svistak

poniżej Tczew w okresie krzyżackim wg J. Modzelewskiego

panorama_tczewa_17w_144.jpg
Plik ściągnięto 13782 raz(y) 56,63 KB

lastscan.jpg
Plik ściągnięto 13782 raz(y) 47,93 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 23 Cze, 2009 20:07   

Analizują inne źródła dotyczące okolic ul. Zamkowej dotarłem do książki "Stromiejska Fara i klasztor dominikanów" Józefa Golickiego gdzie autor przedstawia zarys budynków klasztornych i wg niego wyglądało to tak jak przedstawiam to na pierwszymn rysynku.
Wg tego rys moja analiza rysiny dodanej przez svistak wygląda tak jak na drygim rys

bez tytułu.JPG
Plik ściągnięto 13764 raz(y) 53,39 KB

panorama_tczewa_17w_144.jpg
Plik ściągnięto 13764 raz(y) 58,44 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 24 Cze, 2009 20:30   

Z każdym dniem coraz więcej zostaje odsłonięte :-D

SDC13185.jpg
Plik ściągnięto 13739 raz(y) 55,18 KB

SDC13176.jpg
Plik ściągnięto 13739 raz(y) 52,39 KB

SDC13175.jpg
Plik ściągnięto 13739 raz(y) 54,81 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 21:35   

Dziś ...

SDC13251.jpg
Plik ściągnięto 13721 raz(y) 50,82 KB

SDC13248.jpg
Plik ściągnięto 13721 raz(y) 51,55 KB

SDC13243.jpg
Plik ściągnięto 13721 raz(y) 44,12 KB

SDC13238.jpg
Plik ściągnięto 13721 raz(y) 48,87 KB

SDC13233.jpg
Plik ściągnięto 13721 raz(y) 53,13 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 22:51   

... Taaa...Inwestor w końcu rozryje glebę i zaleje ławy fundamentowe- stanie tam budynek i koniec pieśni :-/

A mogłoby być tak pięknie... gdyby nie Krzyżacy wrrr! ;-)
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group