Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Napoleons Kiefer zu Liebenthal
Autor Wiadomość
mr_x 

Wysłany: Sob 05 Lis, 2011 14:55   

stanisławn napisał/a:
skoro był tam szaniec to może miał nazwę Szczęka Napoleona. Natomiast drzewo to może przypadek


Na korzyść drzewa przemawia więcej przesłanek, nawet legenda mapy z drzewkiem i opisem hervorragender Baum, czyli wybitne drzewo, wskazuje na to. Problem w tym, że opieramy się ciągle tylko na mapie z 1905 roku. Brak innych dowodów, które by te info zweryfikowały. Kolejna wątpliwość, co dla człowieka z 1905 roku oznaczało "wybitne drzewo", jeśli ktoś widział sekwoje sięgające 100 metrów, to nasza sosna Napoleona była by czymś małym. "Szczęka Napoleona" jakoś mnie nie przekonuje. W szaniec na początku XIX wieku w tamtym miejscu jakoś trudno mi uwierzyć, nawet z samej analizy sztuki wojennej wojen napoleońskich, wtedy większość bitew rozstrzygano różnymi manewrami na otwartej przestrzeni, dopiero I wojna światowa przyniosła walkę "pozycyjną" w okopach, bunkrach, fortyfikacjach itp. Szaniec przypisałbym, o ile jakiś tam istniał, bardziej do XX wieku, ale nie na początek XIX w., oczywiście fortyfikacje czy umocnienia były w tamtym czasie, ale jaki sens miał by mieć szaniec w tamtym miejscu i kto by miał go zbudować (Prusacy, Rosjanie, Francuzi?). Przy armiach liczących od 60 do 200 tys.żołnierzy w czasach napoleońskich taką fortyfikację zdobyto by w pół godziny. Bez zbadania drzewa nie ruszymy dalej.
 
 
jacek.km 

Wysłany: Sob 05 Lis, 2011 18:45   

Szańce to raczej czasy szwedzkie, Francuzi nie budowali szańców na tych terenach. Szwedzi w tym rejonie też raczej nie, choć były na przedmieściach miasta od strony Nowej Wsi.
Nie spotkałem na mapach przed 1900 oznaczenia tego miejsca, z drugiej strony warto pamiętać, że Napoleon nie był kochany w Prusach i raczej wątpliwe by takie miejsce mogło przetrwać tym bardziej na początku XX wieku przy budowie pasa obronnego "Festung Marienburg". Ciekawe jest to, że to dosyć opuszczone miejsce w czasach dawnych, zwykłe pole na górce.
W kilku książkach, które przeglądałem nie ma wzmianki o tym miejscu. Pozostają tylko mapy z XX wieku.

Może ktoś wie więcej. ;-)
Ostatnio zmieniony przez jacek.km Sob 05 Lis, 2011 18:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group