Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
WENECJA zespół dworsko- parkowy
Autor Wiadomość
maLuuuśka 


Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 15:22   WENECJA zespół dworsko- parkowy

Wieś położona 15 km na południowy- zachód od Morąga. Swoja nazwę zawdzięcza rycerzom Zakonu Krzyżackiego, którym to miejsce skojarzyło się z włoską Wenecją prawdopodobnie ze względu na kanał Ostródzko- Elbląski. Sam dwór pochodzi z XVII i XVIII w. Po 1865 r został powiększony przez dobudowanie drugiego piętra, a elewacja frontowa wzbogaciła się o parterowe skrzydło. Główny budynek założony na rzucie prostokąta, dwupiętrowy, przekryty dachem naczółkowym. W elewacji ogrodowej trójosiowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem z eliptycznym otworem okiennym trój podziałowym 20-to kwaterowym.Naroża głównego budynku jak i ryzalitu opięte boniowaniem. Mnogość niewykorzystanych pomieszczeń w których króluje pustostan poza interesującymi piecami kaflowymi. Obiekt ma swojego właściciele od 2000 roku jednak nie wiem kto jest tym szczęśliwcem :)
Jakos wyjątkowo spodobało mi się to miejsce... :)

S5000253.JPG
elewacja boczna
Plik ściągnięto 13895 raz(y) 73,56 KB

S5000246.JPG
Plik ściągnięto 13895 raz(y) 63,95 KB

S5000245.JPG
elewacja od strony ogrodu 05.04.2009
Plik ściągnięto 13895 raz(y) 66,21 KB

 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 20:25   Re: WENECJA zespół dworsko- parkowy

maLuuuśka napisał/a:
Wieś położona 15 km na południowy- zachód od Morąga. Swoja nazwę zawdzięcza rycerzom Zakonu Krzyżackiego, którym to miejsce skojarzyło się z włoską Wenecją prawdopodobnie ze względu na kanał Ostródzko- Elbląski....


Oj chyba z tą nazwa to coś nie tak ...kanał powstał dopiero w latach 1844-1860.

1.jpg
Plik ściągnięto 13860 raz(y) 30,02 KB

Ostatnio zmieniony przez marti Wto 07 Kwi, 2009 20:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mark 

Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 20:47   

Podmorąska Wenecja nie ma nic wspólnego z włoską Wenecją niestety;)
Venedien spolszczono na Wenecja podczas gdy niemiecka nazwa włosk iej Wenecji to Venedig ;-) Pozdrawiam
Przepraszm jednak ma strasznie tam mokro czasami i błoto straszne:)
Ostatnio zmieniony przez Mark Wto 07 Kwi, 2009 20:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maLuuuśka 


Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 21:33   

właśnie interesowała mnie opinia co do nazwy wsi :) Ta piękna i budująca jakby nie było informacja o kojarzeniu warmińsko mazurskiej Wenecji z włoską jest zaczerpnięta z książki "Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich"
 
 
maLuuuśka 


Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 21:37   

a co do błota... nie przeszkadza (bynajmniej mi)... swoja droga panie teraz dużo placa chociażby za kąpiele błotne hehe :) ale to taka mała dygresja
 
 
Mark 

Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 21:53   

Miejscowość jest super żeby nie marudzić za bardzo ;-)
Błoto to małe piwo ;-) Dwór super. Szlachta porządna mieszkała. Szkoła fajowa a w zasadzie inskrypcja na niej!!!
Cmentarz niestety skasowany jak zwykle :cry:
Wioska nawet ma swoją monografię :-)
 
 
maLuuuśka 


Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 22:11   

szczerze mówiąc byłam tam pierwszy raz w tamtym tygodniu i szkoła również zwróciła moją uwagę obok szkoły grała jakaś miejscowa młodzież w piłkę nożną i jak ich zapytałam ogólnie o ta szkole odpowiedzieli, że jedna ściana służy im bardzo dobrze do kopania piłki :)
Teraz zainteresowałam się tym miejscem, a co do tej monografii pierwsze słyszę, coś więcej na ten temat?
Jak byłam to pokusiłam się o "włamanie" do środka przez piwnice i dziurę w podłodze i w 2ch pomieszczeniach widziałam odkrywki takie jak robi się w badaniach na obecność polichromii czyli coś się jednak tam dzieje
 
 
Mark 

Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 22:18   

Wygonią nas z tymi tematami z Pałaców. Na szkole jest piekna inskrypcja -ryta ladnym krojem pisma - w drewnie- "Nicht fuer Schule lehren oder fuer Leben " czyli Że niby nie dla szkoły się uczymy.........
Monografia istnieje w jezyku wiadomym- niemieckim ale krąży tez jej tłumaczenie. autorstwa jesli się nie mylę kogoś z rodziny Butlarów czyli włascicieli majątku.:0
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 22:47   

Owa inskrypcja na szkole o której tak gaworzycie ;-)

2008_021701200042.JPG
Plik ściągnięto 13793 raz(y) 98,11 KB

 
 
Mark 

Wysłany: Wto 07 Kwi, 2009 23:08   

:-) właśnie
 
 
maLuuuśka 


Wysłany: Sro 08 Kwi, 2009 09:23   

dzięki bardzo za te zdjęcia Panowie :) :)
To i ja coś wrzucę odnośnie dworku, tylko tym razem od wewnątrz:

1. więźba dachowa
2. piec
3. drzwi zewnętrzne (obecnie wychodzące na dobudowany drewniany ganek)- płycinowe pseudo żaluzjowe

S5000286.JPG
Plik ściągnięto 11706 raz(y) 63,38 KB

S5000267.JPG
Plik ściągnięto 11706 raz(y) 57,19 KB

S5000293.JPG
Plik ściągnięto 11706 raz(y) 56,24 KB

 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Sro 08 Kwi, 2009 09:51   

Poproszę o więcej pieca!!! :clap:
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2009 10:40   

Wenecja została założona w 1336 roku przez komtura dzierzgońskiego Hartunga von Sonnenborn . W tym czasie wieś była otoczona przez jeziora które osuszono podczas budowy kanału Ostródzko-Elbląskiego . Być może położenie wsi przypominało troszkę Wenecję i zdaje się tu można doszukiwać się genezy powstania nazwy miejscowości. Pierwszym właścicielem wsi był niejaki rycerz Walter . Więc jednak cos wspólnego z włoska Wenecja ma :-) Piec sliczny - jakieś miejcowe wizerunki zameczków ?
Ostatnio zmieniony przez marti Sro 08 Kwi, 2009 10:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maLuuuśka 


Wysłany: Sro 08 Kwi, 2009 13:32   

Też mnie zastanawia co to są za wizerunki i czy da się je rozszyfrować. Ja jestem chyba za mało kompetentna ale może ktoś z Was dałby rade się czegoś dopatrzyć. Załączę inne zdjęcia pieca ale obawiam się, że mogą i tak być za małe, ewentualnie mogłabym przesłać na maila bliżej zainteresowanym

S5000265.JPG
Plik ściągnięto 11664 raz(y) 57,05 KB

S5000264.JPG
Plik ściągnięto 11664 raz(y) 57,39 KB

 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Sro 08 Kwi, 2009 18:36   

Mark napisał/a:
Szlachta porządna


czy to od nich jeden dostał medal za zasługi w I wojnie?

http://cgi.ebay.ie/Brande...bayphotohosting


Jeśli jest coś o nich - to podaj jakiś tytuł, bo "zszukałam się" i nic nie znalazłam, poza Almanachem Gotajskim ...
:bag:

Buttlar-Brandenfels.JPG
Plik ściągnięto 11630 raz(y) 26,59 KB

_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
maLuuuśka 


Wysłany: Czw 09 Kwi, 2009 10:33   

Jeżeli chodzi o osoby związane z Wenecją to:
1466- 1716 w posiadaniu Thomasa podskarbiego miejskiego w Sztumie- założyciel rodu von Venedyer
Następnie Rudolf von Glaubnitz
1791- sprzedana majorowi von Radecke
1860- kupione przez Ludwiga i Traugotta von Lucke
1885- 1945 odziedziczyła córka jednego z braci von Lucken i wyszła za mąż za barona Treusch von Buttlar- Brandenfels
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Czw 09 Kwi, 2009 18:25   

Tak, to wyczytałam, ale to są informacje od Garnców. Szukałam czegoś "detalicznego". Mark wspomniał o czymś, co wyszło spod pióra któregoś z Buttlarów... Mam tylko nadzieję, że przetłumaczone na polski ;-)
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Mark 

Wysłany: Nie 12 Kwi, 2009 20:50   

szukam, szukam,szukam
http://www.geocities.com/wappenrolle/b/b171.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group