Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Krzyżacy są zmęczeni
Autor Wiadomość
kapsztyl 

Wysłany: Wto 03 Mar, 2009 14:01   Krzyżacy są zmęczeni

Aida, wrzucam to tutaj, ponieważ nie wiem, czy moje pw dochodzą.

Gdańszczanka 
Zwiedzacz

Wysłany: Wto 03 Mar, 2009 14:13   

rewelacyjny artykuł!!!!!!

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 03 Mar, 2009 15:12   

Kapsztyl wielkie dzięki!
Co Wy na to? Piszcie. :mrgreen:

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Wto 03 Mar, 2009 17:10   

Aida napisał/a:
Co Wy na to? Piszcie

a nie łaska zacząć od siebie? :-P
jako świeży rekrut 52 regimentu królewsko-pruskiej piechoty powiem, że nie mam tego dylematu co nasi Krzyżacy - dziś my dostajemy w d... (Jena, Auerstadt), jutro oni dostaną (Lipsk, Waterloo)
:mrgreen:

Robin Hood 

Wysłany: Wto 03 Mar, 2009 17:12   

Wielkie BRAWA :clap: dla Mariusza Sieniewicza za ten tekst. Zaprezentowane - dalekie od obowiązujących schematów - spojrzenie na dotychczasowe utarte przez lata schematy (poniekąd wynikające z historii) daje wiele do myślenia. Może więc warto bołoby zgodnie z sugestiami autora przełamać mentalne bariery i zacząć myśleć ponad schematami. Historia historią ale marketing, innowacyjność i myślenie o możliwych innych korzyściach powinna wziąć chyba górę. Historii nie zmienimy lecz istnieje możliwość stworzenia ciekawych nowych propozycji programowych będących atrakcją zarówno w wymiarze widowiskowym jak i intelektualnym.

Skoro wielokrotnie spotykamy się na gruncie poważnych dysput historyków w stylu: " co by było gdyby" dotyczących: czy to udanego zamachu na Hitlera w Wolfschanze, czy włączenia się do wojny (zgodnie z zawartymi traktatami) we wrześniu 1939 roku tchórzliwych żabojadów czy flegmatycznych herbatopijców, to nic nie stoi na przeszkodzie by ta Jubileuszowa bitwa jako pewnego rodzaju show była także intelektualną prowokacją dla mas. Równie dobrze można byłoby w tym samym roku przy okazji oblężenia Malborka przyjąć dla równowagi zdobycie zamku przez oblegających.

Sądzę, że przy umiejętnie napisanych scenariuszach imprezy na niczym nie stracą, a „świeży” powiew "historii” niczym ferment tworzący bukiet szlachetnego wina spowoduje, że posmakujemy czegoś co dotąd było jedynie fantazją.

Nie wiem jedynie czy tak poważnemu wyzwaniu byłby w stanie sprostać zarówno scenarzysta bitwy pod Grunwaldem jak i Jacek Spychała dowodzący spektaklem oblężenia.

Dla naszej kompaniji z lasu Sherwood byłoby fajnie zobaczyć cosik innego bo od co najmniej trzech lat wieje nudą.
Ostatnio zmieniony przez Robin Hood Wto 03 Mar, 2009 17:15, w całości zmieniany 2 razy  

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Mar, 2009 19:53   

Czy kogoś stać w tym skostniałym układzie na coś nowego? Na nowy scenariusz? Na coś co zaskoczy widownie. :idont:

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Wto 03 Mar, 2009 20:25   

Hagedorn napisał/a:

a nie łaska zacząć od siebie? :-P
Hehe, otóż właśnie, tylko nie chciałam niczego narzucać. :) Mnie, oprócz sytuacji dotyczącej bractw rycerskich płn-wsch Polski zaskoczyła najbardziej reakcja na propozycję: to zbyt kontrowersyjne.
Excuse me jakie?!
Kontrowersyjne to by było jakby konnica krzyżacka w strojach baletowych odtańczyła kankana (najlepiej na koniach), albo król Jagiełło przebrał się za rycerza Jedi i zaczął deklamować Goethego w oryginale. :hihi: :hihi: :hihi:
Natomiast co do scenariusza... W niejednym miejscu na wschodzie i zachodzie (bardziej na wschodzie) od nas z okazji historycznych bitew daje się rycerzom "wolną rękę" i wynik starcia jest różny. Zdarza się, że niektórzy wracają do domu z połamanymi nosami, ale przynajmniej mogą się czymś wykazać - bo co to za przyjemność skoro z góry wiadomo, że masz się poddać, nawet jeśli przeciwnik trzyma broń trzeci raz w życiu. :) Nie ma chyba u nas wielu np. turniejów pojedynkowych pozwalających wykazać się umiejętnościami (jak chcecie pokażę Wam filmik z takiego z Białorusi, chłopaki są naprawdę nieźli - czysta technika, po prostu sport, krzywdy sobie nie robią a widać, co kto umie!).
Za rok mija rocznica która się zdarza raz na sto lat - co za sto lat się u nas będzie działo nie wiadomo. Może to jedyna okazja na opracowanie ciekawego oryginalnego scenariusza do bitwy: nie twierdzę od razu, że "Krzyżacy" muszą z góry wygrać (choć naprawdę: po 600 latach można by im dać raz się wykazać ;-) ;-) ;-) ) - ale może pozwolić im się chociaż bronić. ;)

Przypomina mi się zabawna scenka z zeszłego roku, jak to zgodnie z narzuconym scenario mistrz zsiada z konia w odpowiednim momencie bitwy, jeden z rycerzy pokazuje mu, że ma się uwalić z godnością na szmacie, a ten... kłania się uprzejmie. Nieco skonsternowany kolega próbuje coś tłumaczyć, na co "mistrz" wskazuje grzecznie gestem: "pan pierwszy". "Rycerz" na to kłania się "nie, to pan pierwszy". Na to mistrz: "nie, nie, pan pierwszy". Kłaniali się sobie tak dobrą minutę, a tymczasem dookoła "rycerstwo" zaczynało się niecierpliwić... :hihi: :hihi: :hihi:

A może rzeczywiście, rzućmy hasło: dajmy im raz wygrać. :-> ;-) Raz na 600 lat mają chyba prawo. :-P ;-) Tak z uprzejmości i w drodze wyjątku. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Aida Wto 03 Mar, 2009 20:26, w całości zmieniany 1 raz  

Kot 
Żywiołak Cynizmu

Wysłany: Sro 04 Mar, 2009 12:22   

No cóż, mam pewną wiedzę w tej materii i wiem, że wszelkie próby zrobienia "czegoś innego" rozbiją się o utarte schematy poprawności politycznej. A mówią one mniej więcej tyle: "krzyżacy nie mogą wygrać"...
Pamiętam opowieści z dawnych inscenizacji grunwaldzkich, gdzie tylko interwencja organizatorów powstrzymywała klęskę wojsk polskich (zwykle dzięki naszym straszliwym gościom ze wschodu). Na szczęście/niestety* po wprowadzeniu ścisłych zasad i reżyserii wygląda to o wiele lepiej pod względem realiów historycznych...

Ja osobiście chętnie obejrzałbym wspólną inscenizację krzyżacko-słowiańską, przy czym słowianie po lekkim retuszu mogliby robić za prusów. Niestety. To też niosłoby za sobą frustrację... Słowian, gromionych również przez wikingów...

I jak tu komu dogodzić? No, mam pomysł. Inscenizacje niehistoryczne. Zmyślone scenki które mogłyby się wydarzyć. Inscenizacje alternatywnych wizji, np. co by było, gdyby powstanie pruskie podzieliło państwo zakonne na dwie części - wyzwoloną pogańską i krzyżacką...

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Mar, 2009 18:52   

Miasto buduje miniaturę zamku to go krzyżacy w noc oblężenia pojąc się w czasie bitwy i po zdobędą :-D

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Sro 04 Mar, 2009 18:58   

Azaziz napisał/a:
Miasto buduje miniaturę zamku to go krzyżacy w noc oblężenia pojąc się w czasie bitwy i po zdobędą :-D
:hihi: Dobre.
Podoba mi się bardzo pomysł Kota.
Warto by rozpuścić wici po forach, co Wy na to?
Może jak pomysł pokrąży to ktoś pomyśli nad czymś fajnym. ;-)

Odpowiedz do tematu