Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Kaplica Mennonicka w Malborku
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lut, 2007 11:11   Kaplica Mennonicka w Malborku

Kaplica Mennonicka w Malborku

Kaplica Mennonicka została wzniesiona w latach 1906-1907 i znajdowała sięę przy ulicy Wilhelmiego (obecnie Reymonta) na drugim zdjęciu obecne miejsce - znajduje się tam budynek przedszkola, pozostały najprawdopodobniej drzewa posadzone wokół kaplicy. Po okolicznej zabudowie można sądzić, że kaplica została rozebrana po wojnie, a nie uległa zniszczeniu w czasie walk obronnych 1945, wszystkie okoliczne budynki są przedwojenne.

kaplica menonicka.jpg
Plik ściągnięto 7637 raz(y) 11,22 KB

przedszkole.jpg
Plik ściągnięto 7637 raz(y) 31,76 KB

Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Sob 03 Maj, 2008 23:27, w całości zmieniany 1 raz  

Steinbrecht 

Wysłany: Czw 22 Mar, 2007 19:59   

Kaplica stała kilka lat po wojnie niezniszczona lecz komunistyczne władze to rozebrały

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 06 Cze, 2007 06:10   

Lepsza jakosc

Gdzie był cmentarz?

kaplica monnonicka.JPG
Plik ściągnięto 7579 raz(y) 57,22 KB

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2007 21:45   

Kaplica na rzucie prostokąta o ceglanych elewacjach ze skromnym detalem architektonicznym, nakryta dwuspadowym dachem bez wieży. Wejście do wnętrza prowadziło przez płytki portal zwieńczony prostym szczytem. Otwory okienne miały wykrój ostrołuczny. Świątynia zbliżona była styslistycznie do neogotyckich realizacji z przełomu XIX i XX wieku na terenie Malborka. Wnętrze uzyskało 350 miejsc siedzących, a jedyną ozdobą ścian były dwa wersy z Biblii bedące dewizą załozyciela tego ruchu religijnego Menno Simonsa.
W 1910 roku w Malborku było 1520 mennonitów, do 1768 korzystano do modlitw z mieszkań prywatnych, później ze zboru w Stogach.

źródło: Artur Dobry "Budownictwo Malborskie drugiej połowy XIX wieku i poczatku XX wieku"

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 04 Lip, 2007 09:23   

Parczek był placem jeszcze przed wojną więc może...

GoogleEarth_Image.jpg
Plik ściągnięto 7487 raz(y) 80,82 KB

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 04 Sie, 2007 22:23   

Ładny skan tej pocztówki bez tekstu pisanego

Marienburg kosciol menonitow.jpg
Plik ściągnięto 7374 raz(y) 54,63 KB

pacoss 

Wysłany: Nie 05 Sie, 2007 09:36   

Z tego co pamiętam świątynie po wojnie przejęła szkoła. Nie jestem w stanie obecnie napisać skąd wziąłem te informacje, ale wiem, ze czytałem o tym w jakiejś książce, która już do mnie nie wróciła. Dowiedziałem się, że wejście do sali gimnastycznej od strony ulicy to pozostałości elewacji kaplicy mennonitów. Ale mogę się mylić

002.jpg
Plik ściągnięto 7351 raz(y) 29,56 KB

Ostatnio zmieniony przez pacoss Nie 05 Sie, 2007 09:39, w całości zmieniany 1 raz  

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 05 Sie, 2007 09:49   

pacoss napisał/a:
Z tego co pamiętam świątynie po wojnie przejęła szkoła. Nie jestem w stanie obecnie napisać skąd wziąłem te informacje, ale wiem, ze czytałem o tym w jakiejś książce, która już do mnie nie wróciła. Dowiedziałem się, że wejście do sali gimnastycznej od strony ulicy to pozostałości elewacji kaplicy mennonitów. Ale mogę się mylić

To nie jest ten rejon miasta, kaplica menonitów po wojnie została rozebrana a na tym miejscu obecnie stoi przedszkole, na zdjęciu z pierwszego postu - ul. Reymonta obecnie

malborczyk 

Wysłany: Nie 05 Sie, 2007 11:41   

pacoss napisał/a:

Taką informacje zawarł ks. dr Mieczysław Józefczyk w książce pt. "Elbląg i okolice 1937 - 1957. Chrześcijaństwo w tyglu dwu totalitaryzmów", Elbląg 1998, s. 339. Informacja ta jest oczywiście błedna, zdjęcie umieszczone w książce przedstawia Kaplice na Reymonta a nie na 17-Marca.

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Wto 07 Sie, 2007 20:35   

Na mapie szkoła przy Ordensstr. później A. Hitler Str., dzisiaj Liceum Ogólnokształcące nr 1. Fragment starej elewacji to szczyt sali gimnastycznej z okresu budowy zespołu. Została ona rozebrana w 1996 roku ze względu na zbyt małe rozmiary sali. Elewację szczytową od 17 Marca zachowano wbudowując ją w nowy budynek ze względu na jej walory zabytkowe.

szkoła.jpg
fragment planu Malborka z 1933 roku z kompleksem szkolnym
Plik ściągnięto 7291 raz(y) 15,38 KB

Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Wto 07 Sie, 2007 20:38, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu