Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
OT z tematu ' Buldożerami w stare budynki'
Autor Wiadomość
Grzegorz 
Grzegorz D.


Wysłany: Sob 05 Lip, 2008 08:25   

w mieście rządzą ludzie którzy nie sa rodowitymi Malborczykami ich nie obchodzą sprawy "ducha miasta" to banda dorobkiewiczów i karierowiczów pt."za kaskę wszystko" i klika kilkunastu osób które miasto trzymają w szachu.
Ja wiem jedno, gdyby Niemcy wrócili szybko byłby porządek w mieście,sam bym się przyłączył.
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sob 05 Lip, 2008 08:37   

Grzegorz napisał/a:
Ja wiem jedno, gdyby Niemcy wrócili szybko byłby porządek w mieście,sam bym się przyłączył.
Tylko bez rewizjonizmu tu! :evil:
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 09 Lip, 2008 15:39   

Grzegorz napisał/a:
Ja wiem jedno, gdyby Niemcy wrócili szybko byłby porządek w mieście,sam bym się przyłączył.


Czy Ty wiesz, co piszesz? Można mieć pretensje do władz, ale nie zapominaj, że jesteś w Polsce! Ciekawe, jak miałby wyglądać ten "porządek" w Twoim wykonaniu? Jeśli tak bardzo Ci na nim zależy, zacznij od siebie i otoczenia - pozbieraj papierki, wyrzuć śmieci do śmietnika, pomóż przy sprzątaniu cmentarza, zamiast pisać głupoty :evil:
_________________
.............................................
 
 
Grzegorz 
Grzegorz D.


Wysłany: Sro 09 Lip, 2008 19:50   

Słuchaj, nie zapominaj, że to nie Polska to pierwsze, te ziemie nigdy nie należały do Polski i należeć nie będą, nie będę się tutaj teraz z Tobą rozpisywał bo szkoda czasu, ale moim zdaniem lepiej bedzie jak zaczniesz uczyć się Niemieckiego, zresztą zobacz co "Polacy" zrobili z tym Miastem, i nie tylko, szkoda gadać,poprostu beznadzieja, koniec tematu.
Ostatnio zmieniony przez Grzegorz Sro 09 Lip, 2008 19:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 09 Lip, 2008 20:01   

Grzegorz napisał/a:
Słuchaj, nie zapominaj, że to nie Polska to pierwsze, te ziemie nigdy nie należały do Polski i należeć nie będą
Nie zapominaj, że ziemie te rdzennie niemieckimi nie są, we władaniu Polski 1457 - 1772, a od 1945 w granicach Rzeczypospolitej Polskiej - państwa skonfederowanego traktatem akcesyjnym do UE i sprzymierzonego z Republiką Federalną Niemiec
:ot: koniec
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 09 Lip, 2008 20:02   

Grzegorz napisał/a:
że to nie Polska to pierwsze


To jest Polska, nic mi nie wiadomo bym mieszkał w innym kraju

Grzegorz napisał/a:
te ziemie nigdy nie należały do Polski i należeć nie będą


Ech... historię warto postudiować
 
 
Grzegorz 
Grzegorz D.


Wysłany: Czw 10 Lip, 2008 09:22   

No właśnie,tak wszyscy myślą, a więc dobrze :) myślcie tak dalej,ale czasami trzeba umieć czytać między wierszami,a wiadomo ,że historia lubi się powtarzać tylko ,że następnym razem będzie zupełnie inaczej.
To takie moje małe spostrzeżenie, a Wy hodujcie dalej sobie róże.Przepraszam i pozdrawiam.
 
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 10 Lip, 2008 11:08   

Spomiędzy wierszy można wyczytać, skąd się brali volksdeutsche, na ten przykład :-P
Nie zapominaj, że teraz Malbork należy do Polski. To prawda, że komuna zniszczyła to miejsce, a i nowe władze nie bardzo zmieniają ten stan rzeczy, ale MY możemy próbować to zmienić. My, czyli polscy mieszkańcy tych ziem. Możemy współpracować z Niemcami, bo to ich spuścizna, ale Malbork jest polski, czy się Tobie to podoba, czy nie.
 
 
Grzegorz 
Grzegorz D.


Wysłany: Czw 10 Lip, 2008 12:28   

no więc właśnie, spuścizna,i widzę,że lepiej się nie odzywać w końcu każdy wie swoje, tak? pozdrawiam,cześć.
 
 
 
Grzegorz 
Grzegorz D.


Wysłany: Czw 10 Lip, 2008 13:04   

Acha i jeszcze jedno,skoro ktos tam wspomiał o tych akcesach UE i jakis tam traktatach to spójrz sobie na te wszystkie fotografie popatrz na daty, Polska????? i tacy Polacy?spójrzcie na swoje jak to mówicie avatary? jak nie macie z nimi nic wspólnego to przestańcie uzywać bo albo? albo, jak mawiają. ;-)
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 10 Lip, 2008 13:08   

proszę zakończyć :ot: w tym temacie i przenieść się na Freestyle! (wydzieliłem - F)
_________________

Ostatnio zmieniony przez StormChaser Pią 06 Lut, 2009 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ottopeter 
Traurig


Wysłany: Czw 05 Lut, 2009 19:34   

W kwestii rdzenności ziem, to radziłbym trochę poczytać początków tzw. chrystianizacji ziem w wydaniu Hermana von Balk, zresztą założyciela większości warowni a późniejszych miast wzdłuż wschodniej linii wisły Herman von Balk begründete die Burgen Marienwerder, Culm, Elbing und Thorn auf dem Magdeburger Stadtrecht.
Pojęcie rdzenność jest mocno subiektywne i zawsze jest nadużywane w imię politycznych interesów, bezprzecznie jednak należy przyznać koledze Grzegorzowi rację że ziemię te opanował Deutschritterorden, który wedle swojego prawa i z nadań papieskich zasiedlał i budował tutaj swoją germaśką kulturę. Zresztą sposób zarzadzania wedle różnych kronik długo się sprawdzał i region był jednym z bogatszych w ówczesnej europie. Wraz z początkiem niepowodzeń krucjat nastapił ruch który wiemy jak się zakończył dla regionu i jego mieszkańców, nie tylko zakon a przede wszystkim mieszkańcy odpokutowali inawzję Jagiełły i jego brata. Długosz wyraźnie pisał w swoich kronikach o buncie niemieckich miast przeciw braciom zakonnym. Król Polski zresztą litwin wykorzystał rozgardiasz i zajął uporządkowane świetnie zorganizowane ziemie - prawo zwycięzcy. Na tym zakończę bo bezprzecznie genealogicznie - te ziemie sind Deutsche Länder jetzt im Polen
_________________
Liebe hört nimmer auf.....
 
 
Muschelsucher 
Wnuk Brunnera tej swini


Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 08:47   

I znowu stary temat sie zaczyna. Po pierwsze wazne sa fakty, a faktem jest ze tereny naleza do Polski i sa defacto obszarem nalezacym do panstwa polskiego. Po drugie: Kuzwa czy to jest wazne jaki narod ile lat tam mieszkal, podatki placil, budowal, niszczyl? Co z tego kazdy z nas ma? Mi osobiscie nie daje to nic. Interesuja mnie fakty i po czesci wpadam w melancholie widzac jak glupota i zaslepienie moga znisczyc piekne rzeczy. Tu mam na mysli Adolfa, Iwana i Komune.
Ja, i wiekszosc spoleczenstwa neimieckiego zreszta tez, nie mam zamiaru Leopardem II czy kapitalem odbijac jakichkolwiek obszarow.
Wypowiedzi Grzegorza nie sa reprezentacyjne ani dla Niemcow ani dla Polakow. Jednoczesnie widze w jego wypowiedziach typowe dla mlodych ludzi skrajnosci rezultujace z braku zyciowego doswiadczenia.

Wszystko to przypomina mi takie "jalowe" gadanie o cielaku podczas ktorego kazdy udowadnial ze to jego cielak a nikt sie nim nie zajmowal az w koncu cielak zdechl.

Dla wiekszosci forumowiczow jest wazne aby zachowac dla WSZYSTKICH to co pozostalo. reszta jest drugorzedna. Czy w palacycku mieszka Herr Müller czy Pan Kowalski zwisa mi totalnie jesli palacyk bedzie uratowany.

Wspolne korzenie to nie powod do klotni tylko wspolna odpowiedzialnosc za przeszlosc i przyszlosc.
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 09:56   

Dyskusja o rdzenności Prus jest i tak bez sensu, nie są one rdzennie ani polskie ani niemieckie, z tą prawdą się trzeba pogodzić i nie próbować na siłę udowadniać, że było inaczej.

europaxiiwiek.jpg
Plik ściągnięto 12063 raz(y) 150,91 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 10:50   

Muschelsucher napisał/a:
Dla wiekszosci forumowiczow jest wazne aby zachowac dla WSZYSTKICH to co pozostalo. reszta jest drugorzedna. Czy w palacycku mieszka Herr Müller czy Pan Kowalski zwisa mi totalnie jesli palacyk bedzie uratowany.

Wspolne korzenie to nie powod do klotni tylko wspolna odpowiedzialnosc za przeszlosc i przyszlosc.
Dzięki Musch!!!!Porządni Niemcy są na świecie!!!! :clap: :ok: :piwo:
 
 
 
ottopeter 
Traurig


Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 14:27   

Dla mnie osobiście jest to ogromnie ważne kto zamieszkiwał dany teren z jakiej kultury wyrósł i co pozostawiono następnym pokoleniom, mówienie że mi jest to obojetnę jest prymitywnym ignoranctwem zwłaszcza że forum Marienburg z nazwy jest forum historyków i często do historii się tutaj odnosimy. Latami spłycano wagę historii i rodowodu tzw. "ziem odzyskanych", zacierano ślady bytności niemców, żydów i innych mniejszości, nie wspominano a wręcz zakazywano mówić o tym, więc teraz gdy mamy doczynienia z wolnym słowem, nie skrępowanym cenzurą dlaczego się nawzajem obrażamy. Ja przepraszam nie należę do Deutsche Gemeinschaft aus Marienburg więc nie zabiorę głosu w imieniu społeczności niemieckiej znad Nogatu ale dziwi mnie autoryzowanie wypowiedzi że wszyscy niemcy tak właśnie myślą, że jest to najogólniej wszystkim niemcom obojętne - otóż z takim stwierdzeniem się nie zgadzam, tak jak ktoś wcześniej napisał dyskusja nie potrzebnie podszyta została rozliczaniem historii a każdemu z nas jedynie chodziło o przedstawienie faktów historycznych i oddanie szacunku tym którzy tutaj kiedyś zamieszkiwali.

a propos naprawdę nie czujecie że region tchnie inną kulturą że posiada coś wyjątkowego i warto to wszystko podtrzymywać i być dumny z tego????
_________________
Liebe hört nimmer auf.....
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 15:12   

ottopeter napisał/a:
każdemu z nas jedynie chodziło o przedstawienie faktów historycznych
faktem jest, że o zaistnieniu Zakonu Niemieckiego na ziemiach pruskich można mówić od 1226 roku przedtem to były Prusy, nie Niemcy, nie Polacy. Pomimo braku państwowości w naszym rozumieniu tego określenia byli tu od kilkuset lat i PRUSY SĄ RDZENNIE PRUSKIE.
To że pewne królestwo niemieckie upatrzyło sobie przymiotnik "pruskie" nie swidczy o tym, że Prusy = Niemcy. Po raz pierwszy o Królestwie Pruskim można mówić od 1701 roku, kiedy to Fryderyk III ogłosił się w Królewcu Królem w Prusach (przyjął imię Fryderyk I), nie Prus ale w Prusach, ponieważ tytuł Króla Prus, choć od tej chwili tylko tytuł należał do króla polskiego. Natomiast dopiero od 1870 roku mówimy o zjednoczeniu Niemiec pod berłem króla Prus i jednocześnie Cesarza Niemiec.
Reasumując żaden z narodów nie ma prawa nazwania ziem pruskich jako rdzennie swoje, raz były zakonne, raz polskie, książęce, niemieckie, rosyjskie - taki już przebieg historii tej ziemi, tego się nie zmieni żadną argumentacją zwłaszcza pomijającą pewne okresy i fakty historyczne, a próby ich przekręcania pomijania to tylko zakłamywanie historii nie wiadomo czym motywowany
ottopeter napisał/a:
region tchnie inną kulturą że posiada coś wyjątkowego i warto to wszystko podtrzymywać i być dumny z tego
- A to jak najbardziej
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
ottopeter 
Traurig


Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 16:49   

Oczywiście, że pierwszym właścicielem tych ziem byli Prusowie, należy dodać że zalicza sie ich do Bałtów, nie jestem pewny czy to ta sama grupa co dzisiejsi Estończycy i Łotysze? nie wiem
_________________
Liebe hört nimmer auf.....
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 17:14   

ottopeter napisał/a:
Oczywiście, że pierwszym właścicielem tych ziem byli Prusowie, należy dodać że zalicza sie ich do Bałtów, nie jestem pewny czy to ta sama grupa co dzisiejsi Estończycy i Łotysze? nie wiem
Tak,

baltowie1200.png
Plik ściągnięto 12086 raz(y) 133,49 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
ottopeter 
Traurig


Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 22:42   

Siegfried, danke dir für die Erklärung, wirklich schwierige Geschichte.
_________________
Liebe hört nimmer auf.....
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 22:45   

ottopeter napisał/a:
Siegfried, danke dir für die Erklärung, wirklich schwierige Geschichte.
nie ma za co, pozornie trudna wystarczy poznawać ją od początku wtedy logicznie sama się w całość układa :peace:
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Muschelsucher 
Wnuk Brunnera tej swini


Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 08:37   

Kuglow napisał/a:
Muschelsucher napisał/a:
Dla wiekszosci forumowiczow jest wazne aby zachowac dla WSZYSTKICH to co pozostalo. reszta jest drugorzedna. Czy w palacycku mieszka Herr Müller czy Pan Kowalski zwisa mi totalnie jesli palacyk bedzie uratowany.

Wspolne korzenie to nie powod do klotni tylko wspolna odpowiedzialnosc za przeszlosc i przyszlosc.
Dzięki Musch!!!!Porządni Niemcy są na świecie!!!! :clap: :ok: :piwo:


Hehehe Kulgow... nie martw sie. Sa tez porzadni Polacy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group