Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Sztynort
Autor Wiadomość
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Pią 30 Sty, 2009 14:40   Sztynort

Pod wpływem artykuły w Zamkowym Lapidarium - a dotyczącego kościoła Św. Wawrzyńca - przypomniało mi się jak ważne miejsce w historii zajmuje ród von Lehndorff lub jak chcą inni von Legendorff.
Wystarczy wspomnieć jednego z biskupów warmińskich. Barwna z niego była postać. Ale przy wzmiance o nazwisku pojawia się ich gniazdo... Sztynort (Steinort)

poniżej wklejam artykuł o pałacu mając wielką i szczerą nadzieję, że nie skończy się na czczej gadaninie... I że tym razem nie ujrzymy za lat parę ruiny rozkradanej na budulec...

http://www.turystycznapol...orcie-ma-szanse


Pałac w Sztynorcie ma szansę...

Sztynort Pałac Rodu Lehndorff

fot. mazury.info.pl

Pojawiła się szansa na uratowanie niszczejącego od lat pałacu w Sztynorcie na Mazurach, wspólnego dziedzictwa kulturowego Polaków i Niemców. W środę historycy i konserwatorzy sztuki z obu krajów rozpoczęli dyskusję nt. ratowania pałacu.

Honorowym gościem polsko-niemieckiego seminarium jest Vera von Lehndorff, córka Henricha von Lehndorffa, który 20 lipca 1944 roku w Wilczym Szańcu brał udział w nieudanym zamachu na Hitlera. Gdy na początku września 1944 roku hrabia Lehndorff został stracony w Berlinie jego przebywająca cały czas w Sztynorcie żona i cztery córki, wśród których była pięcioletnia wówczas Vera, zostały aresztowane i wywiezione z majątku w Prusach Wschodnich.

"Od tamtej pory aż do jesieni ubiegłego roku nie odwiedzałam Sztynortu, nie widziałam pałacu, ani jego stanu. Gdy w zeszłym roku go zobaczyłam poczułam się tak, jakby żywym organizm prosił mnie o pomoc. Czułam, że pałac mówi +przetrwałem tyle wieków, przetrwałem narodowy socjalizm, ale teraz błagam o pomoc+" - mówiła płacząc Vera von Lehndorff, pracująca jako modelka i aktorka.

Pałac w Sztynorcie znajduje się obecnie w stanie zagrażającym jego przetrwaniu, błyskawicznej degradacji ulega także wyjątkowe założenie parkowo-pałacowe, mimo że od 1989 roku znajduje się on w prywatnych rękach (właściciele się zmieniają). Z tego powodu przed rokiem środowisko konserwatorów i historyków z Polski i Niemiec zawiązało w Berlinie inicjatywę "Foerderkreis Steinort", która ma na celu uratowanie pałacu poprzez jego gruntowny remont i renowację, a także utworzenie w budynku Akademii Europy Północno- Wschodniej.

Środowe dyskusje i odczyty dotyczyły historii zbudowanego w XVI wieku pałacu w Sztynorcie oraz dóbr, które się w nim znajdowały. Dr Kiljan Heck ujawnił m.in., że w archiwum w Lipsku znajduje się kilka tomów niepublikowanych dotąd pamiętników żyjących w XVIII i XIX wieku członków rodu. Inny z prelegentów, Bernd Wippert, dyrektor Muzeum Burg Kriebstein w Saksonii opowiedział, jak w 1986 roku w nieczynnym od lat szybie kominowym odnalazł ukryte dobra Lehndorffów, które do zamku w Kriebstein wywieziono po aresztowaniu wdowy po Henrichu von Lehndorff.

"Rzeczy z pałacu w Sztynorcie przed Bożym Narodzeniem 1944 roku pod nadzorem Ericha Kocha zapakowano w skrzynie i w dwóch wagonach wywieziono właśnie do zamku Kriebstein. Część tych dóbr zabrali potem Rosjanie, ale o tych ukrytych w szybie kominowym rzeczach, wśród których były książki, gobeliny, srebra nikt nie wiedział" - mówił Wippert.

W czwartek odbędą się dyskusje na temat tego, jak uratować walący się pałac. Głos w dyskusji ma zabrać m.in. jego obecny właściciel.

Organizatorami seminarium nt. pałacu w Sztynorcie są Niemiecko- Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, działacze inicjatywy "Foerderkreis Steinort" oraz olsztyńska Fundacja Borussia.

Pałac w Sztynorcie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej okazałych pałaców z czasów Prus Wschodnich znajdujących się na terenie Warmii i Mazur. Polacy i Niemcy uznają go za wspólne dziedzictwo kulturowe. Pałac pd czasów jego budowy do 1945 roku znajdował się cały czas w rękach rodu von Lehndorff. W czasach PRL w pałacu mieściły się biura PGR-u.

polecam też artykuł pod adresem:
http://polskalokalna.pl/w...ynorcie,1207275

Uprzedzam - denerwujący jak wszystko co się u nas dzieje.


Mam tylko nadzieję, że sprawa nie zakończy się tak jak kończy się Pieśń V Kochanowskiego.... :evil:
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 30 Sty, 2009 17:08   

Tak, ta córka to słynna Veruschka (Vera Gottlieb von Lehndorff) - jedna z pierwszych top-modelek w latach 60. Obecnie gra w awangardowych i ambitnych filmach, bo ponoć nieprzeciętna z niej kobieta.
My też chcielibyśmy, by jej gniazdo rodowe odzyskało swój blask...
I jeszcze jedno - jak kogoś nie stać na renowację i utrzymanie zabytku, niech go nie kupuje. A nuż znalazłby się ktoś inny, kto mógłby odbudować całą urodę pałacu :-|
_________________
.............................................
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group