Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Gnojewo - obóz jeniecki
Autor Wiadomość
adam74 

Wysłany: Pon 08 Gru, 2008 23:06   Gnojewo - obóz jeniecki

Gnojewo - obóz jeniecki

Mam pytanko. Czy prawdą jest iż okolicach Gnojewa podaczas IIWŚ, gdy budowano sławna 'berlinke", istniał jakiś obóz? słyszałem że miescił sie tam obóz jeniecki-jencow wykorzystywano do budowy drogi. Czy jest to prawdą?
Ostatnio zmieniony przez Wto 23 Gru, 2008 19:16, w całości zmieniany 1 raz  

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pon 08 Gru, 2008 23:25   

NIe wiem dokładnie, ale nie jest wykluczone, że jeńców przy tym wykorzystywano, tym bardziej, że w Malborku istniał obóz takowych. 100% pewności jednak nie mam, ponieważ - jak się nie mylę - most knybawski ukończono budować w początku 1940 roku i wtedy otwarto berlinkę na tym odcinku. A faktycznie obóz malborski na dobre wówczas dopiero zaczynał funkcjonować.

adam74 

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 00:05   c.d obóz Gnojewo

Dzieki Kolekcjoner. Ale cos mi tu nie do konca pasuje. Otóz most knybawski ukończono w roku 1940 a co dalej z "betonka"( berlinką ) w kierunku Malborka. Bo jak wiadomo kończy sie ona w Gnojewie. A co dalej w kierunku wschodnim? Chyba że jest ona na odcinku Gnojewo-Malbork zalana asfaltem, ale nie wydaje mi sie. Gdzies w lokalnej prasie, jakis spory kawałek czasu wstecz, wyczytałem że właśnie w pobliżu tego " zakonczenia" berlinki w Gnojewie znajdował sie obóz jeniecki ( wobec tego mogła to być filia jakiegos stallagu, moze jakis obóz pracy?hm a moze aresztowani w Tczewie i okolicach i przetrzymywani w obozie przejsciowym który miescił sie w obecnym Muzeum Wisły? -hipotez jest tu wiele ) i jak sobie przypominam to własnie było napisane ze miescił sie on przed wsią po prawej stronie patrząc w kierunku Malborka od MK. Redaktor który o tym pisał, wspominał ze ludzie ci byli tam bardzo źle traktowani. Rosjanie? Nie pasuje mi tu data. Kurcze ze tez człowiek wówczas nie pomyślał nawet o tym aby ta gazete zostawić. Moze udac sie do Gnojewa i porozmawiac z ludźmi którzy zaraz po wojnie zasiedlili te tereny, moze cosik wiedzą, jakies resztki po ewentualnym obozie pozostac powinny. Nie da mi to teraz spokoju. Nic, bede szukał ale i Was proszę o wszelkie informacje za które dzieki

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 07:13   

pewnie już znasz te strony, ale na wszelki wypadek podaję:
BERLINKA
może tam znajdziesz parę odpowiedzi na swoje pytania?
o obozie w Gnojewie nie słyszałem, bardziej prawdopodobne, że mogło to być jakieś duże kommando ze stalagu XXB...

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 07:45   

http://dziennikelblaski.w...-historia,52358
Cytat:
Niektórzy również zaliczają do tzw.”berlinki” odcinek od Gnojewa pod Malborkiem do mostu Knybawskiego przy Tczewie powstałe w 1941 r. Należy podkreślić,że przy ich budowie pracowali robotnicy przymusowi narodowości polskiej (jeńcy wojenni lub przywiezieni z łapanek), Żydzi i obywatele radzieccy. Wielu z nich znalazło na placu budowy miejsce wiecznego spoczynku , w wyniku całkowitego wycieńczenia organizmu spowodowanego wielogodzinną ciężką, katorżniczą pracą. W 1943 r. zaprzestano dalszych robót.

Coś w tym może być, ponadto nie pamiętam gdzie, ale czytałem o obozie zlokalizowanym w okolicy dzisiejszego jeziorka koło Gnojewa.

Gdańszczanka 
Zwiedzacz

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 08:33   

W Jantarowych Szlakach, (nie pamiętam numeru - znajdę po powrocie do domu, po południu...) jest artykuł o "obozie" dla jeńców - na polach za kapliczką, i o kościach znajdowanych podczas budów domów po przeciwnej stronie drogi. Znajdę artykuł i napiszę precyzyjniej, bo przyznam, że parę lat temu wstrząsnęła mną ta informacja. pozdrawiam.

adam74 

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 15:40   Gnojewo obóz

Witam, dzieki serdeczne za poswiecenie w temacie obozu w Gnojewie. Jak widac temat babiera rozpedu

Gdańszczanka 
Zwiedzacz

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 18:14   

No i nie mam tego numeru Jantarowych Szlaków - na spisie mam zaznaczone, że pożyczyłam :evil: ... nie wróciło. :cry:
To numer 3 z roku 1986.... Tytuł - Gnojewo - miejsce martyrologii.
Może gdzieś w którejś z bibliotek jest dostępny ten artykuł...

Dość na tym, że mówi się w nim o miejscu, gdzie mieli mieszkać a raczej "koczować" jeńcy / więźniowie. Pola - za kapliczką - jak poprzednio napisałam. Warunki były bardziej niż spartańskie, bowiem nie było tam baraków. Stamtąd gnano ich do pracy na moście. Co do kości - to znaleziono ich wiele podczas prac fundamentowych pod nowe budynki - po przeciwnej stronie drogi. Część szkieletów miała dziury w czaszkach - czyli wyglądało to na egzekucję (lub egzekucje). Część szczątków określono jako radzieckie. Nie pamiętam całości artykułu, ale miałam niegdyś w grupie starszych państwa, których ktoś z rodziny pisał iż pracował przy moście na Wiśle, i mieszkał w polu niedaleko "takiej starej kapliczki". Moi wycieczkowicze byli z Kanady... Na cmentarzu nie znaleźli grobu z nazwiskiem ich krewnego, ale jechaliśmy za Ryjewo do jakiegoś gospodarstwa, gdzie ów krewny pracował. Niestety nie udało mi się ustalić kiedy i co się z nim stało. :-(
Ostatnio zmieniony przez Gdańszczanka Wto 09 Gru, 2008 18:29, w całości zmieniany 1 raz  

adam74 

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 18:42   c.d.

Gdańszczanka koleżanko, ważne że wskazałas tytuł publikacji i jej nr. Teraz zabieramy sie tylko za jej odnalezienie i dalej zobaczymy. Zrobiłas naprawde duuuuzy krok jak na poczatek. Dla mnie OK. Byłoby całkiem fajnie gdyby udało sie zlokalizowac miejsce tego obozu, cóż, czas pokaże

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 19:05   Re: c.d.

adam74 napisał/a:
Gdańszczanka koleżanko, ważne że wskazałas tytuł publikacji i jej nr. Teraz zabieramy sie tylko za jej odnalezienie i dalej zobaczymy. Zrobiłas naprawde duuuuzy krok jak na poczatek. Dla mnie OK. Byłoby całkiem fajnie gdyby udało sie zlokalizowac miejsce tego obozu, cóż, czas pokaże

Nr 3/1986 i inne może można kupić np. tu http://www.forum.dawnygda...pic.php?p=92717

Odpowiedz do tematu