Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Zawroty
Autor Wiadomość
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 19 Paź, 2008 17:15   Zawroty

Zawroty (niem. Schwenkendorf) to wieś położona na rozwidleniu dróg Morąg – Olsztyn i Morąg – Ostróda, powstała na początku XV wieku.
W XX wieku znajdował się tu majątek rodziny Rekittke, zasłużonej dla Morąga. Zawroty na początku ubiegłego wieku były centrum hodowli ziemniaków (kartofli lub pyr, jak kto chce tą cenną roślinę nazywać) na Ziemi Morąskiej. Walter Rekittke, właściciel tutejszego majątku – można śmiało napisać „Kartoflany Król”, wiedział, że ziemniak to nie tylko źródło jedzenia... Dlatego w Zawrotach powstała gorzelnia zachowana do dziś. Profilu działalności majątku nie przerwała wojna, choć Rekittke zmarł w Pilawie w 1945 podczas ucieczki przed Sowietami. W powstałym tu po wojnie PGR sadzono oczywiście ziemniaki.
W samej wsi na zachowały się: dawna gorzelnia, przedwojenne domy pracowników majątku oraz fragment ceglanego muru okalającego majątek. Niestety dwór uległ zniszczeniu.

W jednym z wątków Forum pojawiła się informacja o egzekucji niemieckich żołnierzy jaka miała mieć miejsce w 1945 roku w tej gorzelni. Szczegółów nie znam.

zawroty-gorzelnia.jpg
Plik ściągnięto 19369 raz(y) 90,31 KB

zawroty-mur.jpg
Plik ściągnięto 19369 raz(y) 91,73 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 24 Paź, 2008 17:51   

Witam!
Z Zawrot posiadam tylko jeden stary skan , zdaje się ta sama gorzelnia .

1.jpg
Plik ściągnięto 19347 raz(y) 74,7 KB

 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pią 24 Paź, 2008 20:20   

Na starym zdjęciu jest widoczny częściowo dwór Kurta Rekitte, wiatrak gospodarczy (do pompowania wody, jeśli mnie pamięć nie myli) i budynki gospodarcze (chyba spichlerz). Znajdowały się one po drugiej drogi. Gorzelnia ze względów estetycznych zapewne (super zapach i dym) była zlokalizowana dalej.
Na mapce z z kazikowego portalu naniosłem przybliżona lokalizację, nie mam pewności co do lokalizacji dworu.
Pozdrawiam

zawroty-mapka.jpg
Fragment mapy z najlepszej polskiej strony z mapami
Plik ściągnięto 19336 raz(y) 106,08 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Anrep Pią 24 Paź, 2008 20:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 25 Paź, 2008 19:44   

Przebywajac na starym lesnym cmentarzu w Zawrotach próbowałem znaleźć choćby jeden nagrobek z którego dałoby się odczytać jedno nazwisko, niestety dewastacja tego cmentarza jest całkowita. W okolicy jest grób rodziny Rekittke ale w Bogaczewie.

2008_030201200010.JPG
Plik ściągnięto 19312 raz(y) 86,82 KB

 
 
Andrew 

Pomógł: 4 razy
Wysłany: Sob 01 Lis, 2008 18:08   

Odnośnie rodu Rekittke - w Morągu w parku miejskim (przedwojenny Kummelberg) stoi kamień ku czci Gustawa Rekittke z napisem:

"Zur Erinnerung an Gustav Rekittke die Stadt Mohrungen 1900"

Sam Gustaw był osobą zasłuzoną dla miasta Morąga (Dziękuję koledze Markowi G. za informacje):

Gustav Rekittke- Urodzony w 1826 roku, wielokrotnie zasłużony dla miasta dekorator wnętrz, który między innymi w 1884 roku dokonał wystroju sali posiedzeń rady Miejskiej i gabinetu Burmistrza w ratuszu. W stuletnią rocznice jego urodzin w sali posiedzeń morąskiego ratusza zawisł jego portret.

W 1882 roku założył Stowarzyszenie Upiększania (niem. Verschoenerunsverein)
Marti - czekamy na fotkę kamienia :-)
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 01 Lis, 2008 18:30   

fotka kamienia

2007_040401200001.JPG
Plik ściągnięto 19276 raz(y) 104,08 KB

 
 
Mark 

Wysłany: Sob 01 Lis, 2008 23:25   

Pozwólcie że dorzucę wygląd wspomnianej "rekittkowej" sali obrad rady miejskiej oraz burmistrza Morąga no i "kartoflanego" syna -Waltera

rathausaal.jpg
Plik ściągnięto 19247 raz(y) 58,23 KB

gabinet.jpg
Plik ściągnięto 19247 raz(y) 38,88 KB

 
 
Mark 

Wysłany: Sob 01 Lis, 2008 23:31   

Walter

Walter Rekittke.jpg
Plik ściągnięto 19233 raz(y) 110,97 KB

Ostatnio zmieniony przez Mark Sob 01 Lis, 2008 23:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
damianos12 

Wysłany: Sob 19 Sty, 2013 22:11   

Witam.Sorki że odświeżam temat.Mam takie informacje a mianowicie od starszej kobiety która mieszkała przymusowo pracowała właśnie w tej gorzelni słyszałem że baraki dla jeńców znajdowały się przy wyjeździe na morąg a mianowicie na tej góreczce stoi tam przystanek , Idąc za tymi brakami były łazienki(jeśli tak mogę to nazwać) Oczywiście już ich nie ma niestety zostały tylko fundamenty ;/ mówiła też że była wieża strzelnicza na której pilnował ich niemiecki żołnierz jak wiadomo i to też potwierdziłem gdy kolega przekopywał działkę były resztki spróchniałych belek a obok wykopaliśmy 2 łuseczki od mausa znów jadąc w stronę jeziora można powiedzieć 10 metrów za gorzelnią znajdował się również jakiś obiekt mówili że też był tam obóz (barak) kopiąc tam chwilę natknęliśmy się na fundament i czerwoną cegłę nie kopaliśmy dalej bo nie warto było tam gdzie stał pałac który został wysadzony przez Rosyjskich żołnierzy do czasu kiedy istniał PGR stały jeszcze ściany z czasem ludzie rozebrali go na cegłę wykupił teren jakiś gość rozkopali kawałek koparką na wierzchu w rozkopanej ziemi leżały kawałki połamanej porcelanki i łuseczki i inne tego typu rzeczy oczywiście teren gość ogrodził bo ktoś mu chyba naopowiadał że w piwnicach tego pałacu jest skarb w skrzyniach :D Uśmiałem się z chłopakami nie mówiąc już że i kawałki kości też tam leżały trochę nam się to nie spodobało , Na podwórku na przeciw gorzelni od strony wyjazdu na drogę Zawroty-Morąg były 2 widoczne groby niemieckie które z czasem zanikły ale tylko z wierzchu jak wiadomo heh :) Na przeciwko PGR gdzie była kiedyś stajnia zginął młody chłopak mówili że Niemiec go zastrzelił i też był grób który zniknął z czasem .Porobię foto dokładnie tych miejsc o których jest mowa . Jeśli ktoś chcę dowiedzieć się czegoś więcej piszcie tutaj lub na Priv.Ps : Mieszkam w tej miejscowości więc z własnych poszukiwań i informacji chciałem co nie co opowiedzieć Andrq odezwij się na Priv. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez damianos12 Sob 19 Sty, 2013 22:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Wto 29 Sty, 2013 20:17   

Inne aktualne zdjęcia gorzelni u mnie na http://www.closeddoor.eu/...wenkendorf.html
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
damianos12 

Wysłany: Pon 08 Kwi, 2013 17:42   

Kolego meickel nic nie widać :) ja wrzucę fotki poniżej :)
 
 
damianos12 

Wysłany: Pon 08 Kwi, 2013 17:53   

Gorzelnia dziś :)

gorzelnia...JPG
Plik ściągnięto 12715 raz(y) 99,48 KB

 
 
damianos12 

Wysłany: Pon 08 Kwi, 2013 17:58   

Miejsce w którym stał pałac teren właśnie jest wykupiony ale ciekawe czy panowie mają zezwolenie na takie prace wsumię pałac tam był jak myślicie sprawa dla konserwatora zabytków czy nic z tego ? Śnieg zakrył cegły niestety..

pałac.JPG
Plik ściągnięto 12712 raz(y) 96,37 KB

 
 
damianos12 

Wysłany: Pon 08 Kwi, 2013 18:02   

...

wiatrak.JPG
Plik ściągnięto 12710 raz(y) 97,25 KB

 
 
damianos12 

Wysłany: Pon 08 Kwi, 2013 18:07   

z tyłu za barakami były również łaźnie ale ich również nie ma ..........

baraki.JPG
Plik ściągnięto 12708 raz(y) 87,86 KB

 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2013 19:45   

Bo robiłem reorganizację na stronie i link się zmienił (a edytować nie można). Aktualny link: http://www.closeddoor.eu/...wenkendorf.html
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
damianos12 

Wysłany: Wto 09 Kwi, 2013 15:21   

Wybacz jest okej :) ja nie zrobię od środka ponieważ jest zamknięta już ktoś chyba wykupił ją i będzie robił coś z tego... Hmm kolego masz może jakieś ciekawe mapki ?? Jakiś walk w okolicy stare fotki ?? Szukałem ale nic z Zawrot znaleźć nie mogę a szkoda...
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Wto 09 Kwi, 2013 18:24   

Środek był już opróźniony ze wszystkiego, niezbyt ciekawy. Wszystkie potrzebne mapy są dostępne na http://polski.mapywig.org/news.php albo w linkach stamtąd. Starych zdjęć nie posiadam.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
damianos12 

Wysłany: Pon 20 Maj, 2013 20:35   

A ja mam zdjęcie od kolegi zawroty rocznik bardzo stary ponieważ budynku z tyłu nie ma zapewne rocznik 39-50 coś takiego. Pozdrawiam

DSC01415.JPG
Plik ściągnięto 12552 raz(y) 49,28 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group