Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Zamek Morąg - Akademia Rzemiosł Dawnych
Autor Wiadomość
castleman68 

Wysłany: Czw 20 Lis, 2008 14:26   Zamek Morąg - Akademia Rzemiosł Dawnych

Chcialbym wszystkich pasjonatów historii i zabytków zaprosić do udziału w warsztatach i pomocy przy odbudowywaniu prawdziwego zamku. Każda polozona przez nas cegła zostanie już na kolejne kilkaset lat Wszystkie informacje znajdziecie pod linkiem

http://www.ruinyizamki.pl...memoria/zm.html

Dla osób chcących w większym stopniu rozreklamować ideę odbudowy własnoręcznie zamku, mogę wysłac button na forum lub stronę
 
 
castleman68 

Wysłany: Czw 20 Lis, 2008 17:49   

pzepraszam, podaje właściwego linka

http://www.ruinyizamki.pl...omemoria/zm.htm
 
 
svolo 

Wysłany: Wto 05 Maj, 2009 18:57   

Wszystkich którzy zajrzeli na pod stronkę AKADEMII RZEMIOSŁ DAWNYCH i mają jakieś uwagi, opinie propozycje, związane z tym pomysłem bardzo proszę o ich prezentacje tu, bądź w temacie Zamek Morąg.

Wasze opinie dotyczące tego pomysłu pomogą nam lepiej zorganizować i nagłośnić,zachęcić do uczestnictwa w warsztatach .
Być może spowodują ,że dotrzemy z tą informacją w miejsca o których nie mamy "zielonego pojęcia" :)


Jeśli uważacie ,że pomysł jest nietrafiony, bądź należałoby zmienić początkową formułę Akademii , podzielcie się swoimi uwagami .

Jak już wielokrotnie pisałem staramy się rozruszać ,nagłośnić, na wszystkie możliwe sposoby zarówno Zamek Morąg jak również przepiękne miasteczko jakim jest sam Morąg.

Nie zawsze jest to proste. Nie zawsze spotykamy się z sympatią i choćby "dobrym słowem".

Jeśli przychodzi Wam do głowy jakiś sposób,nawet najdziwniejszy,najbardziej zwariowany zrealizowanie powyższych celów bardzo proszę podzielcie się nim .

Oczywiście zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w warsztatach.
Pozdrawiam
Svolo

Negative0-37-37(1).jpg
Fragment wylicowanego i wyfugowanego narożnika zamku.
Plik ściągnięto 11038 raz(y) 74,87 KB

 
 
svolo 

Wysłany: Wto 05 Maj, 2009 19:21   

Fragmenty zrekonstruowanego wnętrza wieży ostatecznej obrony.

00013.jpg
Plik ściągnięto 11026 raz(y) 63,53 KB

 
 
svolo 

Wysłany: Wto 05 Maj, 2009 19:25   

Odkryta,uzupełniona i wy fugowana XVIII wieczna ściana w skrzydle płn-zach. zamku.

as040714_018.JPG
Plik ściągnięto 11017 raz(y) 59,15 KB

 
 
maLuuuśka 


Wysłany: Wto 05 Maj, 2009 20:43   Re: Zamek Morąg - Akademia Rzemiosł Dawnych

castleman68 napisał/a:
pomocy przy odbudowywaniu prawdziwego zamku


Coś co jest odbudowywane nie jest już prawdziwe, stanowi nowy twór jaki nie istniał w żadnym historycznym momencie. Może lepiej dbać o to co jest? zastanowić się nad lepszą ekspozycją prawdziwej substancji i przyciągającą adaptacją? Mam sceptyczne podejście do odbudowy i była bym bardzo, bardzo ostrożna.

co do samych warsztatów to jak najbardziej popieram wgłębianie się w tajniki budownictwa i technik budowlanych ale tylko i wyłącznie z mojego punktu widzenia wolałabym nie praktykować tego przy odbudowie zamku (chyba, że coś źle zrozumiałam).
 
 
svolo 

Wysłany: Sro 06 Maj, 2009 03:07   

>Coś co jest odbudowane,nie jest już prawdziwe....<

Owszem to prawda. Wręcz truizm (bez urazy).
Weź jednak pod uwagę fakt ,,że chyba na palcach jednej ręki można zliczyć na świecie zamki które nie były w swojej historii burzone i odbudowywane.
Najczęściej wielokrotnie.
Jak zatem wyznaczyć datę graniczną po której ten proces należałoby zahamować.
Czy powinien być to właśnie wiek XXI -szy ?
I jeśli tak, to dlaczego?
Poza tym odbudowa Zamku Morąg to raczej pojęcie powiedzmy symboliczne.
Chodzi tu raczej o rekonstrukcje i szeroko pojętą konserwacje tego co pozostało.
A wbrew pozorom pozostało bardzo dużo.
 
 
svolo 

Wysłany: Sro 06 Maj, 2009 15:46   

I jeszcze jedno przyszło mi do głowy.

Napisałaś.
>..Stanowi nowy twór który nie istniał w żadnym historycznym momencie... <

Jest takie powiedzenie które pewno nieprecyzyjnie zacytuje. Ale odda mam nadzieję istotę sprawy.

: " Historia to nasza teraźniejszość. Tylko trochę później "
:)

Broń Boże nikogo nie próbuje atakować.
Sam się nad tymi kwestiami zastanawiałem bardzo,bardzo długo.
pozdrawiam
s

00001.jpg
Popatrzcie na to zdjęcie.
Czy tak to wszystko powinno zostać ???
Plik ściągnięto 10970 raz(y) 65,73 KB

 
 
maLuuuśka 


Wysłany: Sro 06 Maj, 2009 18:07   

Ja owszem również nie atakuje, powiedzmy, że głośno myślę :) i tak samo zastanawiam się dużo nad kwestiami konserwacji i restauracji...

a co do hasła "historia to nasza teraźniejszość ale trochę później" zgadzam się :) więc może dlatego warto pisać nową historię na miarę naszych czasów, stworzyć coś ciekawego i wartościowego pasującego do oryginalnej substancji jednak równocześnie by nie przyćmiewało uroku samego zabytku. Tak w skrócie tworzenie nowej wartości, a nie naśladowanie starej, taka druga opcja... czy słuszna? nie wiem...

Jest to bardzo delikatny temat. To co piszę to tylko taka moja refleksja... jak już napisałam głośno myślę :) bo jest dużo możliwości odbudować czy nie odbudować, jak odbudować to w jakim stylu powrót do historii czy jakaś nowość itd :)

Obiekt stwarza duże możliwości więc życzę mu samych dobrych wyborów, które spoczywają w ludzkich rękach :).

również pozdrawiam :)
 
 
maLuuuśka 


Wysłany: Sro 06 Maj, 2009 18:08   

ciekawy temat...
Ostatnio zmieniony przez maLuuuśka Sro 06 Maj, 2009 18:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 06 Maj, 2009 18:53   

maLuuuśka napisał/a:
Coś co jest odbudowywane nie jest już prawdziwe, stanowi nowy twór jaki nie istniał w żadnym historycznym momencie. Może lepiej dbać o to co jest? zastanowić się nad lepszą ekspozycją prawdziwej substancji i przyciągającą adaptacją? Mam sceptyczne podejście do odbudowy i była bym bardzo, bardzo ostrożna.


Chłopaki na Zamku w Malborku też ciągle coś tam budują ;-) odbudowują, po 1945 też odgrzebali prawie od podstaw zamek steinbrechtowski ;-) Myślę, że warto, że trzeba, brawo za zapał, chęci i środki.

Dla mnie bomba, dosyć często bywam w Morągu... Jak będę pamiętał, zajadę ;-)
 
 
svolo 

Wysłany: Sro 06 Maj, 2009 20:17   

Ciesze się ,że pomysł się podoba.
Zapraszamy do współpracy.
:)
Co do budowy nowego na starym (upraszczając.)
oczywiście jest to dobre rozwiązanie. Bardzo lubię również takie mariaże.
Ale nie jestem pewny czy aby to dobry pomysł w tym wyniszczonym kraju,gdzie w zasadzie każdy zabytek jest na wagę złota .
Poza tym w takim wypadku na morąskim zamku powinna powstać politechnika z wydziałem architektury :)
A na to już za późno.
Słowo się rzekło :)
pozdrawiam

00005.jpg
Plik ściągnięto 6964 raz(y) 41,8 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group