Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - Rathaus
Autor Wiadomość
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Lis, 2008 22:21   Morąg - Rathaus

Na początek plany
http://www.fotomarburg.de/

rathaus 1900-1940.jpg
Plik ściągnięto 5593 raz(y) 84,8 KB

rathaus.jpg
Plik ściągnięto 5593 raz(y) 96,5 KB

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Lis, 2008 17:39   

Ratusz
http://www.etang.hg.pl/pliki/index1.htm

69zng.jpg
Plik ściągnięto 5570 raz(y) 65,87 KB

15p.jpg
Plik ściągnięto 5570 raz(y) 83,19 KB

11p.jpg
Plik ściągnięto 5570 raz(y) 74,71 KB

Andrew 

Wysłany: Sro 19 Lis, 2008 18:11   

Dzięki za reklamę mojej stronki :-)
Ostatnio zmieniony przez Andrew Sro 19 Lis, 2008 18:12, w całości zmieniany 1 raz  

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Lis, 2008 18:20   

Andrew napisał/a:
Dzięki za reklamę mojej stronki :-)

Tak podejrzewałem po identycznych zdjęciach zamku.

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sro 19 Lis, 2008 18:29   

Czy możecie mi powiedzieć kiedy ratusz został wybudowany? Chodzi mi konkretnie o datę powstania szczytu - czy jest wzorowany czy nie.

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Lis, 2008 18:44   

Aida napisał/a:
Czy możecie mi powiedzieć kiedy ratusz został wybudowany? Chodzi mi konkretnie o datę powstania szczytu - czy jest wzorowany czy nie.

Morąski ratusz - zachowany w stosunkowo niezmienionej postaci - zbudowano w 1444 roku. Był kilkakrotnie niszczony przez pożary i odbudowywany (także w latach 1947-1948). Mimo to nie stracił swojego średniowiecznego charakteru. Prostokątną bryłę budynku murowanego z cegły, z dwoma silnie rozczłonkowanymi szczytami, pokrywa dach z wysmukłą wieżyczką zegarową na szczycie. Przed budynkiem stoją dwie armaty z wojny francusko-pruskiej w latach 1870-1871.
http://miasta.gazeta.pl/o...26,2829763.html

marti 

Wysłany: Sro 19 Lis, 2008 19:02   

Ratusz a raczej sam jego szczyt został zadaje się przebudowany w ostatnich latach podczas gruntownego remontu wewnątrz jak i na zewnątrz.

2008_010701200001.JPG
Plik ściągnięto 5538 raz(y) 53,81 KB

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Lis, 2008 19:11   

Został obrócony w ruinę w styczniu 1945 r. Zawaliły się dach i wieża, pozostał jedynie szkielet zabytkowego budynku. Na szczęście wkrótce po wojnie ratusz odbudowano. Pełnił funkcję siedziby władz miejskich, potem mieściło się w nim muzeum. Od 1985 r. niszczejący budynek był w zasadniczej części nieużytkowany.
Szansą na nowe życie zabytkowej budowli stał się projekt jej restauracji i rewitalizacji. W jego ramach dokonano generalnego remontu wszystkich kondygnacji, elewacji, wieży i piwnic, a także otoczenia i stojących obok armat napoleońskich. Wnętrza odzyskały w znacznej mierze historyczny, średniowieczny wystrój. Jedyny fragment ratusza nieobjęty projektem to mieszczący się na parterze punkt informacji turystycznej, odnowiony wcześniej. W wyniku rewitalizacji ratusz odzyskał naturalne walory estetyczne, a także stał się kulturalnym centrum miasta. Na poddaszu starannie odrestaurowano i udostępniono do zwiedzania salę konferencyjno-szkoleniową, w której m.in. odbywają się koncerty. Cały budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
Restauracja i rewitalizacja ratusza otrzymała wyróżnienie w kategorii Obiekty Użyteczności Publicznej w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2006 organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.
http://www.pascal.pl/atrakcja.php?id=58980

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sro 19 Lis, 2008 19:16   

Milek45 napisał/a:

Morąski ratusz - zachowany w stosunkowo niezmienionej postaci - zbudowano w 1444 roku.
Dziękuję!
To wspaniała dla mnie wiadomość, znaczy to, że wraz ze szczytami kościoła, może służyć za wzór przyszłych gotyckich szczytów zamku.

tomek86 

Wysłany: Sro 19 Lis, 2008 19:21   

marti napisał/a:
Ratusz a raczej sam jego szczyt został zadaje się przebudowany w ostatnich latach podczas gruntownego remontu wewnątrz jak i na zewnątrz.

Szczyty nie zostały przebudowane, chodziło Ci zapewne o wieże, której nadano wygląd przypominający ten sprzed wojny, jednak nie jest on dokładną rekonstrukcją, np. kwadratowa podstawa wieży w pierwotnej formie nie występowała, dopiero podczas powojennej odbudowy ją dodano, a przy okazji ostatniej restauracji nie dało się jej usunąć ze względów konstrukcyjnych:)

Odpowiedz do tematu