Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Dom Polski - masowy grób, ekshumowane szczątki
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 30 Paź, 2013 15:49   

http://www.malbork1.pl/ar...ul-piastowskiej
Cytat:
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przyjętym uchwałą Rady Miasta Malborka 21 stycznia 2010 r., „na terenie należy zlokalizować płytę pamiątkową odkrytego w trakcie prac masowego grobu”. Co więcej, „propozycję lokalizacji płyty wskazano na rysunku planu”. Skoro więc prawo miejscowe przewiduje takie rozwiązanie, upamiętniające zbiorową mogiłę, to jak do tego zapisu ma się odpowiedź burmistrza Andrzeja Rychłowskiego, udzielona nam w czerwcu tego roku? Oto stwierdzenia włodarza: „Cały czas uważam, że nie ma potrzeby utworzenia specjalnego miejsca lub specjalnego pomnika, postumentu, który by o tym przypominał, tym bardziej, iż tak to przyjmowaliśmy wcześniej w planach budowy hotelu, przestrzeń przed hotelem będzie przestrzenią zieleni, będzie strefą niezabudowaną – odpowiada Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.”

A kto by sobie stawiał obelisk, ku pamięci niekompetencji i ignorancji, no może EFH (czy też Cefarm) by dał na obelisk parę groszy w podzięce za umożliwienie wyślizgania się z inwestycji.

Blitz 

Wysłany: Sro 30 Paź, 2013 16:13   

http://www.youtube.com/watch?v=dqECgROBks8

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 15:32   

Cyrk na grobach ofiar wojny...
Panie Burmistrzu - gdzie Pana obietnice o upamiętnieniu TEGO MIEJSCA? Gdzie poszanowanie dla pamięci zmarłych? NIE WSTYD PANU?????

Copy of Zdjęcie-0137.jpg
Plik ściągnięto 2462 raz(y) 86,39 KB

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 18:30   

Prywatny grunt, prywatna sprawa, choć nie wiem czy to nie podpada pod imprezę masową... Jak znam życie gdyby nawet w tym namiocie było 500 miejsc, to jedno by zdemontowano... Natomiast co do upamiętnienia, jest jak jest... Nie wierzę by za tej władzy do jakiegokolwiek upamiętnienia doszło, wręcz przeciwnie. Można się spytać http://malbork.naszemiast...5349756c,1,3,12

karVVan 
Pierwszy Burmistrz Marienburga

Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 19:07   

kolekcjoner napisał/a:
Panie Burmistrzu - gdzie Pana obietnice o upamiętnieniu TEGO MIEJSCA?

Nadarza się okazja, jak StormChaser wskazał, by zapytać wprost. Mam nadzieję, że ją wykorzystasz.

Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 20:15   

Pozwólcie, że wygłoszę zdanie odrębne.
W naszym mieście jest niemało miejsc, na których kiedyś znajdowały się cmentarze. Z nielicznych tylko rzeczywiście ekshumowano szczątki pochowanych tam zmarłych. Miejsca te zmieniły w przeciągu dziesiątek lat swoje przeznaczenie: Cmentarz przy Szpitalu Jerozolimskim nazywany jest "parkiem" chociaż nikt stamtąd szczątków nie ekshumował. Podobnie przy dawnym cmentarzu przy ul Poczty Gd./ Piłsudzkiego. Podczas budowy dzisiejszej Al. Rodła i przerwania ciągu ul. Sienkiewicza, która dochodziła aż do ul. Kościuszki, w miejscu gdzie stawiano dzisiejsze budynki pod filarami znajdował się cmentarz. Podczas prac budowlanych natrafiono przecież na szczątki. A cmentarz przy ul. Ciepłej? - była ekshumacja? Przy kościele św. Jana też był cmentarz; na terenie dziedzińca zamkowego też byli pochowani niemieccy żołnierze.
Z Solnej wydobyto około 3000 szkieletów (mam nadzieję, że wszystkie) Szczątki te zostały należycie pochowane na cmentarzu w Glinnej. To, że teren ten był kiedyś miejscem pochówku, ale już przestał nim być, chyba nie znaczy, że mamy w nieskończoność "upamiętniać" jego ówczesne przeznaczenie.
Pod każdym domem, w każdym ogródku, prawdopodobnie znajdują się czyjeś prochy - przecież historia ludzkości liczy setki tysięcy lat...

Andrzej 123 

Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 20:30   

Grażyna napisał/a:
Pozwólcie, że wygłoszę zdanie odrębne.
Przyłączam się. Ludzie chodzą po ziemi i umierają od kilku tysięcy lat. Już kiedyś pisałem na tym forum, że nie ma skrawka na tej ziemi, gdzie nie znalazłbyś prochów jakichś naszych przodków, cała ziemia jest święta i tak naprawdę trzeba się z tym pogodzić i normalnie żyć.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej 123 Sro 07 Maj, 2014 20:31, w całości zmieniany 1 raz  

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 20:44   

Napisałem:
"Cyrk na grobach ofiar wojny...
Panie Burmistrzu - gdzie Pana obietnice o upamiętnieniu TEGO MIEJSCA? Gdzie poszanowanie dla pamięci zmarłych? NIE WSTYD PANU?????
"
Tu chodzi o słowa Pana Burmistrza, o jego obietnice. Tu chodzi o uszanowanie pamięci tych, KTÓRZY CHCIELI ŻYĆ. Ale nie było im to dane. Taka jest różnica pomiędzy cmentarzami na Sienkiewicza, Ciepłej, Armii Krajowej, przy kościele Św. Jana, Alei Wojska Polskiego i wielu, wielu innych miejsc pochówku dawnych mieszkańców naszego miasta. Oni umarli - pewnie w 99% w sposób naturalny. A ich najbliżsi wiedzieli, gdzie spoczęły ich doczesne szczątki. Przychodzili na groby, kładli kwiaty, zapalali świece. Potem przyszli inni i te cmentarze zlikwidowali, nie przeprowadzili ekshumacji. Ale nic tam nie zbudowali. Nie zbudowali CYRKU!
Na Solnej było inaczej. Tam po kryjomu, być może nawet z pomnożeniem ilości zwłok (domniemuję likwidację grabarzy - oddzielna mogiła ze śladami rozstrzelania odkryta na samym początku) zakopano 2.200 bezimiennych zwłok. Odarto je ze wszystkiego - z osobowości, dokumentów, ubrań, przedmiotów umożliwiających identyfikację. ŻYCIA!!! Zabrano im to co mieli, wszystko. I zakopano jak niepotrzebne truchło. Teraz, po upływie kilkudziesięciu lat odkryto przypadkowo tą tajemnicę marca 1945 roku. Pojawiła się okazja, by przywrócić tym ofiarom wojny "osobowość" - pamięć o tych zapomnianych bezimiennych. Niestety - nie uczyniono tego, zrobiono wszystko, by nigdy już nie udało się rozwiązać ponurej zagadki 1945 roku. To zrobiły władze naszego miasta wybierając nieludzki sposób wydobywania szczątków ludzkich. Sposób niedopuszczalny w takich przypadkach w cywilizowanym świecie. Prowadzono ekshumacje koparką wydobywając szczątki spod jej łychy. A potem, po zniwelowaniu terenu, zbierając zmiażdżone maszynami kości na ponurym placu. I nakarmiono MALBORSKĄ GAWIEDŹ obietnicą. Obietnicą, której do dzisiaj w żaden sposób nie zrealizowano. A pochówek na cmentarzu wojennym pod Szczecinem? - kto to zrobił? Władze naszego miasta? NIE!!! One rzuciły nam obietnicę...
Czyż te kości miały być spalone, wyrzucone do morza, zapomniane, czy ci LUDZIE na to zasłużyli? Chyba nie, nawet jeśli byli wśród nich mordercy. A tam dominowały szczątki kobiet i dzieci, nawet noworodków. Tych, którym zabrano szansę przeżycia.
To MIEJSCE JEST ŚWIĘTE!!! A dzisiaj mamy tam cyrk....
O to mi chodzi, o pamięć

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 20:54   

Wiem co to jest cmentarz, ocierałem się o nie w swojej poprzedniej pracy na codzień. I potrafię odróżnić mogiłę na normalnym cmentarzu od MOGIŁY MASOWEJ, jaka kryła się na Solnej. Grażyno i Andrzeju, pozwólcie, że pozostanę przy swoim stanowisku. Proszę Was. Jest mi bardzo przykro z powodu tego, co stało się w naszym mieście. Zwyczajnie przykro...

Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 07 Maj, 2014 21:25   

Kolekcjonerze, bardzo Ciebie szanuję i w pełni doceniam. Ale tak sobie myślę: Ja, sama do swoich szczątków doczesnych mam już ugruntowaną opinię, którą zna rodzina ( "Prochem jesteś i w proch się obrócisz"). To, co się stało kiedyś było tragedią ludzkości: Skutkiem II wojny światowej życie straciły miliony ludzi, przed nimi niezliczone ofiary pochłonęła I wojna światowa. Miliony ludzi na całym świecie w tym samym czasie, oprócz śmierci z powodu działań wojennych zmarły na grypę "hiszpankę". Każdy człowiek, który umiera, chciałby żyć - czy to leciwy starzec, młodzieniec, dziewczyna, mężczyzna, czy dziecko. Dziś, bez wojen też umieramy, czy nam się to podoba, czy nie. Też - życie naszych najbliższych, przyjaciół i znajomych zostaje przerwane często w brutalny i niezrozumiały dla nas sposób.
Myślę, że dobra pamięć, radość, że byli z nami, ciche wspomnienie wystarczą. Murowane grobowce, granitowe pomniki, znicze i wieńce i tak nie wrócą im życia.
Zmarli mogą żyć w pamięci swoich żyjących zstępnych.
Przypomniał mi się wiersz Asnyka:
"Trzeba z żywymi wciąż naprzód iść
Po życie sięgać nowe,
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę".

Należy pamiętać, ale nie ze wszystkiego trzeba robić ołtarze.
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Sro 07 Maj, 2014 21:33, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu