Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Dom Polski - masowy grób, ekshumowane szczątki
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 15:49   

Czy ktoś się jeszcze dziwi, że nic nie znaleziono? Jednoznacznie ustalono, że to jedyny grób. Wszystko jasne.

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 15:59   

Ech. :( No tak. Tylko teraz wynika, że i tak nic z tym raczej nie da się już zrobić.
Pracownik firmy budowlanej nadzorujący prace, szczególnie w takim miejscu jak Malbork, gdzie jest mnóstwo starych cmentarzy i szczątków powojennych, powinien być pouczony, że w przypadku znalezienia ww. szczątków ma obowiązek niczego nie dotykać, zaprzestać prac i natychmiast powiadomić policję. Właściwy fragment ustawy był wcześniej cytowany na forum.
Jeżeli robotnicy naruszyli grób przed przybyciem odpowiednich służb - tzn. wydłubali z ziemi kości przed przybyciem policji - to było już po herbacie. Owszem powinno się zabezpieczyć teren i wstrzymać prace do momentu przeszukania terenu, ale z tym znaleziskiem raczej wiele się już nie zrobi. I oczywiście jakakolwiek identyfikacja jest potencjalnie bardzo trudna w tej sytuacji. (Kilkadziesiąt rodzin w konsekwencji nie dowie się nigdy o losie swoich krewnych.)
Nawet jeżeli firma budowlana zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, to i tak skończy się pewnie karą finansową i jakąś naganą dla pracownika. Wykopalisku to niewiele pomoże.
Z drugiej strony, z tego co piszecie wynika, że nie jest to pierwszy taki wypadek w Malborku, i firmy powinny wiedzieć, że postępując w ten sposób łamią prawo - i tego prawa nie łamać. Czemu jest inaczej nie mam pojęcia. Być może dlatego, że nikt nie reaguje? :-|
Sama nie wiem, może powinniśmy się zastanowić, co w tej sytuacji należałoby zrobić, żeby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Na spokojnie.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 16:25   

Aida napisał/a:
Sama nie wiem, może powinniśmy się zastanowić, co w tej sytuacji należałoby zrobić, żeby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Na spokojnie.

Nie możesz zapobiec - władza jest nieomylna i robi swoje, od ekshumacji do pogrzebu minęło tak niewiele czasu, że nie dało się nic zrobić, teraz jest "po ptakach", sprawa już zamknięta.

Item 
Item

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 16:32   

W sprawie informacji na temat tego wszystkiego, może ktoś ma dojście do Prokuratury i Policji? Policja z racji interwencji musi mieć raport z miejsca zdarzenia, to samo z prokuratorem (jeśli był na miejscu), nie wiem jak Urząd Miasta (czy musi mieć). Takie raporty wniosą konkretne informacje i fakty. Pewnie dostęp będzie możliwy dopiero po zakończeniu sprawy, o ile nie będzie klauzuli poufności (co wcale by mnie zdziwiło, w tym mieście wszystko jest możliwe), a także decyzję o pochówku wraz z umotywowaniem warto też by przejrzeć. Dlaczego tak i KTO jest za to wszystko odpowiedzialny, bo pod takimi raportami i decyzjami podpisują się konkretni ludzie. Oczywiście nie udostępnią tego komuś z ulicy, bo chce zobaczyć. Ale różni ludzi mają różne kontakty :mrgreen: , więc może akurat jakieś dokumenty wypłyną? Może ktoś z prasy (w końcu to trzecia władza, mimowieszania na nich psów ;-) ) Żeby nie dywagować po próżnicy. Poza tym warto by pomyśleć może o założeniu jakieś bardziej formalnej grupy np. stowarzyszenia albo coś, związanego z Forum. Bo władze zawsze inaczej traktują i rozmawiają z osobą prywatną, fizyczną, a inaczej z osobą prawną.

mieszkAnka 

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 16:35   

Jutro zapytam. Ale tak naprawdę nie trzeba być kimś wyjątkowym, by sprawdzić takie rzeczy, nie trzeba mieć "dojść". Nie mam ich, ale z racji wykonywanego zawodu mogę zebrać wszelkie informacje na ten temat, które zresztą przydadzą się w mojej fabryce.
Zapytam wszędzie gdzie się da o wszystko co się da.

argus 

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 16:48   

mieszkAnka napisał/a:
Jutro zapytam. Ale tak naprawdę nie trzeba być kimś wyjątkowym, by sprawdzić takie rzeczy, nie trzeba mieć "dojść". Nie mam ich, ale z racji wykonywanego zawodu mogę zebrać wszelkie informacje na ten temat, które zresztą przydadzą się w mojej fabryce.
Zapytam wszędzie gdzie się da o wszystko co się da.

Wierzcie mi, że na mieszkAnce można polegać, więc poczekajmy czego się dowie w tej materii ;-)

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 17:23   

francula napisał/a:
Nie wiem, czego tu się czepiać?

Ekshumacja to takie specyficzne zajęcie, które wykonuje się trochę innymi metodami niż widoczne na zdjęciach. Az ma rację - to skandal. Nie mam słów na profesjonalizm przeprowadzenia eksploracji pochówku masowego.
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Wto 04 Lis, 2008 17:23, w całości zmieniany 1 raz  

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 17:31   

Nie wiem. Dla mnie najbardziej nie do pojęcia jest, że to nie pierwszy raz taka sytuacja.
Gdyby o tym powiedzieli w TV byłaby afera na cały kraj. :-|
Cytat:
warto by pomyśleć może o założeniu jakieś bardziej formalnej grupy np. stowarzyszenia albo coś, związanego z Forum
Dlatego:
1. Reagować. Z rozmysłem i konsekwentnie. Żeby nie dopuścić do takich wydarzeń w przyszłości.
2. Powinno się zareagować chyba też w tej sytuacji. Wiem, że u nas każda taka sytuacja kojarzy się z donosicielstwem, ale jeżeli rzeczywiście nastąpiło tu łamania prawa, to po to są niezawisłe instytucja prawne, żeby łamaniu prawa na przyszłość zapobiegać.
Bardzo przykra sytuacja. :-( :-|
Ostatnio zmieniony przez Mytoon Wto 04 Lis, 2008 19:40, w całości zmieniany 1 raz  

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 23:08   

Aida napisał/a:
ale jeżeli rzeczywiście nastąpiło tu łamania prawa, to po to są niezawisłe instytucja prawne, żeby łamaniu prawa na przyszłość zapobiegać

trudno jest sprawę wychwycić, zauważcie pośpiech, przypadek zrządził, że udało się w miarę coś dowiedzieć wcześniej, a zdjęcia to już istny cud :-D no ale to zasługa tego, że jest forum :hihi: :-P

Aida 
Homeisterynn

Wysłany: Wto 04 Lis, 2008 23:11   

Wypadałoby uświadomić ludziom chyba po prostu jak reagować w takiej sytuacji (tzn. że trzeba np. przerwać prace i niczego nie dotykać itd.) Żeby na przyszłość było wiadomo i nie popełniano błędów uniemożliwiających identyfikację....

Odpowiedz do tematu