Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Dom Polski - masowy grób, ekshumowane szczątki
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 19:04   

Aida napisał/a:
Dziwi mnie, że ciał nie "posegregowano",
Według czego trzeba by praktycznie każdą kość porównywać DNA

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 19:06   

Aida napisał/a:
Dzięki za zdjęcia.
Dziwi mnie, że ciał nie "posegregowano", to znaczy chyba zwykle się szczątki rozdziela do osobnych urn. Ale może się czepiam. :-|

Może z innej strony..

http://malbork.naszemiast...nia/917600.html
Ekshumacja trwa podobno już 3-4 tygodnie i trwać będzie, u nas szczątki 67 ludzi ekshumowano, zbadano i pochowano w ciągu 2-3 dni - czego oczekujesz? :->

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 19:06   

Feuchtwangen napisał/a:
Według czego trzeba by praktycznie każdą kość porównywać DNA
Zwykle daje się złożyć na podstawie wieku i wielkości, ale przy tym stanie znaleziska jak widzę na zdjęciu to chyba masz rację. :-?

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 19:44   

Kuglow napisał/a:
... Ci ludzie byli katolikami.

Chrześcijanami - krzyż jest symbolem Chrześcijaństwa,a Katolicyzm należy do tej grupy wyznaniowej (obok Prawosławnych, Protestatntów, Monnonitów, Amiszów, Baptystów itd, itp).
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Pon 03 Lis, 2008 19:45, w całości zmieniany 1 raz  

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 19:51   

Aida napisał/a:
Dzięki za zdjęcia.
Dziwi mnie, że ciał nie "posegregowano", to znaczy chyba zwykle się szczątki rozdziela do osobnych urn. Ale może się czepiam. :-|

W pochówkach masowych nie rozdziela się kości na poszczególne pochówki (bo się nie da). Czasami dzieli się na rodzaje kości (żebra, czaszki, kości długie) ale to dla celów statystycznych.
Jeszcze jedna informacja. Ze słów osób biorących udział w ekshumacji szczątki znajdowały się w dużej skrzyni (nie wiem czy to prawda). To może świadczyć o wtórności pochówku lub też o pochowaniu tu szczątkó zebranych bądź wydobytych na terenie miasta.
Tylko dlaczego nie cmantarzu ??????

Robin Hood 

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 19:54   

Dziękuję Kolekcjonerze za wnikliwą ocenę tematu,próbę odpowiedzi i przedstawione hipotezy. Które z nich okażą się prawdziwe?. Wszystko zależy jak już wcześniej pisałem od rzetelnego zebrania materiału dowodowego. Sądzę, że wykonujący wydobywanie szczątków gdyby zdawali sobie sprawę z czym mogą mieć do czynienia zrobili by to w sposób bardziej usystematyzowany a użycie ciężkiego sprzętu byłoby ostatecznością. Co jeszcze może kryć ziemia w tym miejscu.? Możemy się nie dowiedzieć lub dowiedzieć się przy okazji na przykład wykonywania wykopów pod przyłącza do nowych budynków. Może więc mimo zapowiedzi burmistrz zmieni zdanie i dla spokoju sumienia wykonane zostaną wykopy próbne na pozostałym terenie w sąsiedztwie masowego grobu ? Przerażać może jedynie takie szukanie po omacku i kopanie dołków co 3 metry. Poza tym zastanawia mnie jaką część szczątków zabrano do badania. Czy starano się skompletować szkielety (choćby parami kości długich) w celu pobrania materiału do badań odrębnie od każdego z pochowanych. Gdyby takie układanie parami obarczone było błędem można było pobrać materiał z np. z wszystkich kości udowych (134 szt.) w celu ekstrakcji DNA. Byłaby to swojego rodzaju metryka ofiar dająca cień szansy na późniejszą identyfikację.

P.S. Widzę..., że wraz z upływem czasu coraz więcej osób ma wątpliwości w stosunku do dotychczasowych działań związanych z odkryciem masowego grobu oraz potwierdza konieczność zainteresowania sprawą instytucje z poza Malborka. Tak więc widzisz Azaziz, że mój (jak to wcześniej opisałeś) wielki żal do całego świata, że nie poświęca tej sprawie wszystkich swoich sił - na coś się jednak przydał ... ;-)

P.S. 2
Jeżeli rzeczywiście szczątki byłyby w skrzyni, to dlaczego w tak bezładnie i po omacku grzebano koparką w ziem i?
Ostatnio zmieniony przez Robin Hood Pon 03 Lis, 2008 19:59, w całości zmieniany 1 raz  

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 19:54   

kolekcjoner napisał/a:
Ze słów osób biorących udział w ekshumacji szczątki znajdowały się w dużej skrzyni (nie wiem czy to prawda).
Skoro grób zajmował powierznię 5 m2 - to musiałoby tak być, może chowano tam już kości, tylko właśnie dlaczego nie na cmentarzu?

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 19:57   

To wyjaśnia brak ubrań, jeśli to prawda.
Jeżeli nie na cmentarzu to znaczy, że albo na cmentarz nie chcieli ich przyjąć z jakichś przyczyn, albo były to ciała pospiesznie pochowane tymczasowo, bo na cmentarz nie można ich było przenieść (może był niedostępny), albo też nie mogli zostać pochowani na cmentarzu z powodów np. wyznaniowych.
Bardzo dziwne.
Czy w Malborku funkcjonowała jakaś gmina żydowska? Bo z chrześcijan to chyba głównie byli protestanci?

Kuglow 

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 19:58   

kolekcjoner napisał/a:
krzyż jest symbolem Chrześcijaństwa
Dobrze towarzyszu Kolekcjonerow,nie kłócę się z Wami :peace: Macie rację,co wcale wg.mnie nie usprawiedliwia tego,co wcześniej napisałem .Jeśliby okazało się,że to ludzie wyznania mojżeszowego,to taki symbol nijak do nich nie pasuje.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 03 Lis, 2008 20:05   

Aida napisał/a:
Czy w Malborku funkcjonowała jakaś gmina żydowska? Bo z chrześcijan to chyba głównie byli protestanci?

czytaj forum --> funkcja szukaj

Feuchtwangen napisał/a:
Skoro grób zajmował powierznię 5 m2 - to musiałoby tak być, może chowano tam już kości, tylko właśnie dlaczego nie na cmentarzu

komentujesz plotkę

Robin Hood napisał/a:
Tak więc widzisz Azaziz, że mój (jak to wcześniej opisałeś) wielki żal do całego świata, że nie poświęca tej sprawie wszystkich swoich sił - na coś się jednak przydał ...

Tak wiem, ale z 50 postów w tym wątku jest moich :hihi:

Robin Hood napisał/a:
Może więc mimo zapowiedzi burmistrz zmieni zdanie i dla spokoju sumienia wykonane zostaną wykopy próbne na pozostałym terenie w sąsiedztwie masowego grobu ? Przerażać może jedynie takie szukanie po omacku i kopanie dołków co 3 metry

Ale tak to się robi, burmistrz nie będzie opóźniał inwestycji - wystarczyłoby obkopać zarys budynku....

Ogólnie problemem tej sprawy jest zmowa milczenia, wszystko przecieka jako plotki, ja na przykład nie słyszałem o skrzyni... skoro dół 5 m2 to trochę sporo na skrzynie, no ale...

Sprawa została szybko załatwiona a oszołomy się uaktywnili na forum...

Odpowiedz do tematu