Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
OSIR - sen o aquaparku
Autor Wiadomość
agrest123 
Dojrzały/niedojrzały owoc


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 08 Wrz, 2010 14:31   PR

StormChaser napisał/a:
agrest123 napisał/a:
Jednak po co w Malborku baseny odkryte?
To jeszcze nie wiesz, że nie ważne jak i po co? Ważne, że się coś robi, to starcza do kanonizacji.


NO i wszystko jasne... Tak tworzy się historię. To może w Malborku zamiast AquaParku z prawdziwego zdarzenia wystarczy wybudować aleję zasłużonych dla miasta :)

Np. w Bukowinie Tatrzańskiej zainwestowano kupe szmalu. I ten szmal przynosi krocie zysków. Nie da się zarobić na popierdółkach które tylko będą namiastką czegoś co mają przypominać oryginał :/
_________________
Malbork - kocham to miasto!!!
Ale czy ludzi niekompetentnych, robiących z niego własny folwark i prowincję?
 
 
wscibski 

Wysłany: Czw 09 Wrz, 2010 17:15   

agrest123 napisał/a:
Np. w Bukowinie Tatrzańskiej zainwestowano kupe szmalu. I ten szmal przynosi krocie zysków. Nie da się zarobić na popierdółkach które tylko będą namiastką czegoś co mają przypominać oryginał :/


OSiR jak mi wiadomo jest finansowany z kasy miejskiej, a baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej nie są inwestycją miejską. Cytat ze strony: "Właścicielem obiektu "Terma Bukowina Tatrzańska" jest Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne Sp. z o. o., zawiązana w 2002 roku przez mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Obiekt powstał wyłącznie z kapitału właścicieli spółki oraz był współfinansowany przez konsorcjum Banku Polskiej Spółdzielczości SA i Zrzeszonych Banków Spółdzielczych."

Jest tu trochę malkontentów i utyskiwaczy na władze lokalne. Wystarczy energię wkładaną w krytykę przenieść na Termy Malborskie. Jaki problem?
_________________
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A. Einstein
 
 
agrest123 
Dojrzały/niedojrzały owoc


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 10 Wrz, 2010 18:49   A kto powiedział...

wscibski napisał/a:
agrest123 napisał/a:
Np. w Bukowinie Tatrzańskiej zainwestowano kupe szmalu. I ten szmal przynosi krocie zysków. Nie da się zarobić na popierdółkach które tylko będą namiastką czegoś co mają przypominać oryginał :/


OSiR jak mi wiadomo jest finansowany z kasy miejskiej, a baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej nie są inwestycją miejską. Cytat ze strony: "Właścicielem obiektu "Terma Bukowina Tatrzańska" jest Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne Sp. z o. o., zawiązana w 2002 roku przez mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Obiekt powstał wyłącznie z kapitału właścicieli spółki oraz był współfinansowany przez konsorcjum Banku Polskiej Spółdzielczości SA i Zrzeszonych Banków Spółdzielczych."

Jest tu trochę malkontentów i utyskiwaczy na władze lokalne. Wystarczy energię wkładaną w krytykę przenieść na Termy Malborskie. Jaki problem?


A kto powiedział że "przyszłościowy" AquaPark ma powstać przy udziale podmiotów miejskich? Może inwestorzy, którym zaproponowano by dobrą lokalizację jak i warunki zdecydowaliby się na takie przedsięwzięcie?

Nie popadajmy w skrajność że OSIR ma być udziałowcem takowej inwestycji. Trzeba potężną kasę wyłożyć by zbierać zyski. OSIR nie ujmując, takowej nie posiada.

To inna bajka. Mówiłem jedynie że w Malborku przydałby się Park wodny z prawdziwego zdarzenia, a nie kilka baseników- brodzików. Na nich bogactwa Malbork się nie dorobi.

Tworzenie tego rodzaju rozrywki ( poza MZ i aleją z pseudo deptakiem) na pewno przyczyniłoby się do pozostania turysty jeden dzień dłużej.


W Bukowinie Tatrzańskiej obok basenów nic nie ma. Teraz dopiero inwestor poszedł po rozum do głowy i dobudowuje tam bazę hotelową.

By móc powiedzieć że miasto Malbork jest turystycznym miastem - trzeba coś zaoferować a nie jedynie aleję zasłużonych. Turysta jest wymagający. Będzie zadowolony to zostawi pieniądze i poświęci swój czas by w tym mieście pozostać. W przeciwnym wypadku pojedzie do Gdańska po jednym dniu.
_________________
Malbork - kocham to miasto!!!
Ale czy ludzi niekompetentnych, robiących z niego własny folwark i prowincję?
 
 
wscibski 

Wysłany: Pon 13 Wrz, 2010 19:42   

agrest123 napisał/a:
Może inwestorzy, którym zaproponowano by dobrą lokalizację jak i warunki zdecydowaliby się na takie przedsięwzięcie?

Tereny jakie ma Malbork pod inwestycje zna każdy mieszkaniec i nie tylko. Osobiście nie znam dobrej lokalizacji na aquapark za wyjątkiem terenów OSiR-u.
Poczekałbym na dokończenie planowanej inwestycji. Jak już będą otwarte baseny, to zadaszyć jest łatwo.
_________________
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A. Einstein
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Pon 13 Wrz, 2010 20:03   

Pewnie się narażę działkowcom , ale gdyby tereny działek pomiędzy OSiRem, a stadionem Pomezanii zamienić na tereny rekreacyjne to byłby strzał w 10. Mógłby powstać potężny kompleks sportowy z infrastrukturą dla różnych dyscyplin. :ok:
Starczyłoby miejsca i na baseny odkryte i kryte.
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 13 Wrz, 2010 20:07   

I o pobliski Nogat zadbać - byłby tor kajakowy jak się patrzy
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 13 Wrz, 2010 22:42   

Mytoon napisał/a:
Pewnie się narażę działkowcom
Pewnie , że się narazisz !!! Mam tam dwie działki gdzie uprawiane są warzywa i robi się grille i nie chciałbym aby kopano mi na nich jakiś basen. :nook: :nununu:
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 06:44   

Kuglow napisał/a:
Mam tam dwie działki gdzie uprawiane są warzywa i robi się grille i nie chciałbym aby kopano mi na nich jakiś basen

bliższa koszula ciału - chyba już wiem, dlaczego nie możemy w Polsce doczekać autostrad... :-P
_________________

 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 06:52   

[quote="Kuglow"]
Mytoon napisał/a:
Mam tam dwie działki gdzie uprawiane są warzywa i robi się grille i nie chciałbym aby kopano mi na nich jakiś basen. :nook: :nununu:
"My home (działka) is my castle" :hahaha:
 
 
agrest123 
Dojrzały/niedojrzały owoc


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 07:17   Aquapark

wscibski napisał/a:
agrest123 napisał/a:
Może inwestorzy, którym zaproponowano by dobrą lokalizację jak i warunki zdecydowaliby się na takie przedsięwzięcie?

Tereny jakie ma Malbork pod inwestycje zna każdy mieszkaniec i nie tylko. Osobiście nie znam dobrej lokalizacji na aquapark za wyjątkiem terenów OSiR-u.
Poczekałbym na dokończenie planowanej inwestycji. Jak już będą otwarte baseny, to zadaszyć jest łatwo.


Myślę ę to błąd w rozumowaniu. Nigdzie Aquaparku z prawdziwego zdarzenia nie buduje się w centrum. Przeważnie buduje się go na obrzeżach miasta. Nielogicznym wydaje mi się ładowanie Aqua w terenach które mogą być wykorzystane do innych celów rekreacyjnych. AquaParki z prawdziwego zdarzenia są duże. Budowanie w takich miejscach z myślą żeby można było tam dojść piechotą mija się z celem.
Podobnie było z budowaniem stacji benzynowych w centrum miasta. Licznych stacji. Teraz mamy efekty.
I również błędem jest myślenie że "zbudujemy brodziki a potem rzucimy daszek na nie" i będzie to AquaPark.

Marzenie AQUAPARKU z prawdziwego zdarzenia pozostanie marzeniem.
Aquapark miałby być uzupełnieniem oferty turystycznej miasta, a nie jego głównym celem. Nie musi być przy pseudo-deptaku.

Może za bardzo się rozmarzyłem myśląc o nim, wiem że taka inwestycja i pomysł wymaga dużych inwestycji i pozytywnego przyszłościowego myślenia. Jednak sądzę że takie przyszłościowe myślenie ma swój cel: nie trzeba robić potem drugiej nitki mostu Nogatu i obwodnicy, gdyby wcześniej pomyślano o rozwoju długoplanowym.

Podam przykład: MCDonald w Malborku się sprawdził? Ile było obaw i protestów?
Czy np. budowa Multikina w Elblągu przyniosła straty? Bardzo dobrze że powstało. Wielu ludzi nie musi jeździć do Gdańska by obejrzeć film z pierwszej półki.

A totalnie nie rozumiem budowania basenów odkrytych w samym założeniu od początku. Budować coś co będzie służyć tylko sezonowo dla turystów i mieszkańców (albo i nie jeśli pogody nie będzie).

Pozdrawiam.
_________________
Malbork - kocham to miasto!!!
Ale czy ludzi niekompetentnych, robiących z niego własny folwark i prowincję?
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 07:34   

agrest123 napisał/a:
Myślę ę to błąd w rozumowaniu. Nigdzie Aquaparku z prawdziwego zdarzenia nie buduje się w centrum. Przeważnie buduje się go na obrzeżach miasta. Nielogicznym wydaje mi się ładowanie Aqua w terenach które mogą być wykorzystane do innych celów rekreacyjnych. AquaParki z prawdziwego zdarzenia są duże. Budowanie w takich miejscach z myślą żeby można było tam dojść piechotą mija się z celem.
Dojscie na piechotę przy malborskich układach uliczno-parkingowych to duży atut. Żeby na piechotę się dojść nie dało musiałby być w... Sztumie? Gdzie indziej miasto swobodnie dysponuje wystarczającą ilością miejsca jak nie w parku? Grunty wokół miasta i w jego granicach trzeba wydzierać AWRSP - a i infrastruktura na nich żadna, dalej to już gmina Malbork i lipa. Sam park zagospodarowany na OSiRze się kończy, powstał Jumpipark, będzie Dinopark, a dalej co...? Aquapark by pasował, ale pozostanie pewnie jak jest gardenpartypark :hahaha:
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Jan 


Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 07:54   

Ja też jestem za tym żeby powstał ten wyśmienity projekt i realizacja tych basenów tylko wieśniaki zawsze wodę mącą i są przeciwni takim budowlą.
Co kogo działka obchodzi stare dziadostwo co powstało za komuny jak te działki wyglądają?
Masakra można zdecydowanie powiedzieć,latem to tylko chleją tam nic więcej i menele śpią co nie którym to odbiło bo robią tam pole uprawne od dechy do dechy posiane maja warzywa beka....maks.
Dla mnie to powinni zrównać te działeczki i pobudować baseny jestem jak najbardziej za :ok:
Ostatnio zmieniony przez Jan Wto 14 Wrz, 2010 07:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 12:21   

Wiesz, powinieneś jednak włączyć opcję "kultura wypowiedzi", kiedy piszesz o ludziach, którzy mają tam działki. Dla niektórych stanowią one jedyną rozrywkę w życiu. Pewnie, że jeżeli miałby tam powstać kompleks rekreacyjny z prawdziwego zdarzenia, to działki mają w tym momencie mniejszą wartość, ale wtedy ludzie powinni dostać podobne gdzie indziej.
_________________
.............................................
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 12:31   

Jan napisał/a:
tylko wieśniaki zawsze wodę mącą
Nie przypominam sobie abym mieszkał na wsi. Nie wiem jednak skąd Ty się w naszym mieście wziąłeś "panie miastowy" i w sumie jest mi to obojętne. Kompleksy swoje racz zachować dla siebie.
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 12:35   

Panie M.J. w necie nie ma anonimowości to mit, a chamstwa zbytnio nikt nie toleruje.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 18:49   

[quote="Jan"]tylko wieśniaki zawsze wodę mącą[quote="Jan"]

Czy to miała być obelga? Na wsi jest więcej rozumnych, wykształconych i kulturalnych ludzi niż wśród populacjii tzw. "blokersów" z miasta.
Jan napisał/a:
i są przeciwni takim budowlą

Jak już chcesz wydalać z siebie głębsze myśli, to zainwestuj w Słownik Poprawnej Polszczyzny. Budowla: - w l.p. - b Narzędnik (kim, czym się zachwycam) -[b]budowlą[/b
w l.m. Celownik (komu ,czemu jestem przeciwny) budowlom
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Wto 14 Wrz, 2010 18:56, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
marcinmalb 

Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 20:34   

Również, tak jak Kuglow, mam działkę między poplularnym OSiRem a Pomezanią, lecz nie miałbym nic przeciwko jakby te tereny zagospodarowne zostały na mega kompleks rekreacyjno-sportowy. Jak dla mnie pomysł Mytona trafiony w dziesiątke! Oczywiście jestem za zadaszonym basenem z prawdziwego zdazenia niż z "odkrytym" aquaparkiem.
Z drugiej jednak strony zastanawiam się czy basen sportowy miałby u nas duże zainteresowanie. W weekend byłem dwa razy na basenie w ZST i było naprawdę pusto, więc skoro nie możemy jako mieszkańcy zapełnić "sadzawki" czy "brodzika" (jak to niektózy tu nazywają) to nie wiem czy byśmy zapełnili nowy basen sportowy.
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 20:44   

Gdyby był to kompleks z prawdziwego zdarzenia, a nie zwykły basenik, to z pewnością cieszyłby się dużym powodzeniem. No, ale to musiałaby być jakaś naprawdę dobra i duża inwestycja.
_________________
.............................................
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2010 21:39   

marcinmalb napisał/a:
Z drugiej jednak strony zastanawiam się czy basen sportowy miałby u nas duże zainteresowanie. W weekend byłem dwa razy na basenie w ZST i było naprawdę pusto, więc skoro nie możemy jako mieszkańcy zapełnić "sadzawki" czy "brodzika" (jak to niektózy tu nazywają) to nie wiem czy byśmy zapełnili nowy basen sportowy.


W tygodni za to ciężko się wbić ;-)
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
agrest123 
Dojrzały/niedojrzały owoc


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2010 07:14   AquaPark a basen pływacki...

Mytoon napisał/a:
marcinmalb napisał/a:
Z drugiej jednak strony zastanawiam się czy basen sportowy miałby u nas duże zainteresowanie. W weekend byłem dwa razy na basenie w ZST i było naprawdę pusto, więc skoro nie możemy jako mieszkańcy zapełnić "sadzawki" czy "brodzika" (jak to niektózy tu nazywają) to nie wiem czy byśmy zapełnili nowy basen sportowy.


W tygodni za to ciężko się wbić ;-)


Proszę o rozróżnienie co w Malborku przydałoby się wybudować. Budowanie basenów pływackich nawet kosztem działek mija się z celem. Wiadomo że basen pływacki w Malborku jest też potrzebny.
Jednak rozmawiamy tutaj o kompleksowym rozwiązaniu dla turysty i mieszkańca. Naprawde Aqua z prawdziwego zdarzenia nie miałby problemów z obsadą w tygodniu i w weekendy.
Dalej twierdze że budowanie brodzików, które mają przypominać Aqua to niefortunny pomysł.
Czym miasto chce zatrzymać turystę? Aleją zasłużonych? Konikiem na biegunach na pseudo deptaku?
Rozwiązanie z AQUA jest również dobrym pomysłem dla okolicznych miejscowości i regionu.
_________________
Malbork - kocham to miasto!!!
Ale czy ludzi niekompetentnych, robiących z niego własny folwark i prowincję?
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2010 07:34   

To ludzi przyciąga: Heide Park
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2010 07:43   

To też spowoduje, że będą tłumy cały rok:Tatralandia
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2010 08:42   

Dobrze , że za marzenia nie karzą bo wszyscy zgnilibyśmy w pudle. Uściślę swoje zeznania , gdyby naprawdę miał powstać AQUA z prawdziwego zdarzenia , to gotów byłbym odżałować działeczki jeśli byłaby taka potrzeba (oczywiście zakładając , że to jedyny w mieście dogodny teren do budowy). :ok:
 
 
 
agrest123 
Dojrzały/niedojrzały owoc


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2010 09:06   :)

Kuglow napisał/a:
Dobrze , że za marzenia nie karzą bo wszyscy zgnilibyśmy w pudle. Uściślę swoje zeznania , gdyby naprawdę miał powstać AQUA z prawdziwego zdarzenia , to gotów byłbym odżałować działeczki jeśli byłaby taka potrzeba (oczywiście zakładając , że to jedyny w mieście dogodny teren do budowy). :ok:

Wspaniała postawa obywatelska :)
Jeszcze tylko trzeba przekonać "władających" tym miastem by to w swoich wizjach uwzględnili ... :)
_________________
Malbork - kocham to miasto!!!
Ale czy ludzi niekompetentnych, robiących z niego własny folwark i prowincję?
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2010 14:52   

agrest123 napisał/a:
Proszę o rozróżnienie co w Malborku przydałoby się wybudować. Budowanie basenów pływackich nawet kosztem działek mija się z celem. Wiadomo że basen pływacki w Malborku jest też potrzebny.


A proszę bardzo. Gdyby zagospodarować teren działek to połączenie OSiRu i stadionu Pomezanii (w sumie też OSiR) to treny te można przeznaczyć np. na:
-rozbudowę bazy noclegowej i hotelowej,
-rozbudowę oferty campingowej, związanej zarówno z miejscami dla aut campigowych, jak i pól namiotowych,
-korty tenisowe,
-aquapark z basenami odkrytymi i zakrytymi,
-ścianki wspinaczkowe,
-boiska do siatkówki i koszykówki,
-nieduże boiska do piłki nożnej (a'la Orlik),
-tory dla rolkarzy, deskorolkarzy,
-tereny do gry w squasha,
-gabinety odnowy biologicznej,
-SPA i inne takie,
-tor cartingowy,
-wesołe miasteczko.

Niektóre z nich już są, ale można je znacząco rozbudować. Powstałby potężny kompleks rekreacyjno – sportowy z ogromnym zapleczem dla różnych dyscyplin sportowych. Jeśli do tego dorzucić zaplecze i tor dla kajakarzy to byłby strzał w 10. ;-) A wybudowanie hali widowiskowo sportowej to... marzenia ściętej głowy, ale nie takie marzenia się spełniały.
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 16 Wrz, 2010 19:05   

A działkowcy to potęga

dzialki.jpg
Plik ściągnięto 109 raz(y) 143,92 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 16 Wrz, 2010 19:18   

Cytat:
A działkowcy to potęga
Nie samym marketem i sklepem człowiek żyje , ale też tym co wchodzi mu do ust z działki jego. :hihi: :hahaha: :mrgreen:
 
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 16 Wrz, 2010 19:37   

StormChaser napisał/a:
A działkowcy to potęga
raczej prezesi w Warszawie, zgodnie z moją wiedzą tylko jeden nie jest zrzeszony ludzie mają dzierżawę wieczystą. Co do pomysłu Mytona to popieram ale ze skocznią narciarską na Wielbarku :hihi: Jakby to było pięknie usłyszeć Leeeeeć Adaaaaam i plusk w Nogacie
Ostatnio zmieniony przez stanisławn Czw 16 Wrz, 2010 19:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jan 


Wysłany: Pią 24 Wrz, 2010 11:17   

Kuglow napisał/a:
Cytat:
A działkowcy to potęga
Nie samym marketem i sklepem człowiek żyje , ale też tym co wchodzi mu do ust z działki jego. :hihi: :hahaha: :mrgreen:


To co wiem to chyba Gefrajter Kugel będzie po działce.
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2010 12:38   

Jan napisał/a:
To co wiem to chyba Gefrajter Kugel będzie po działce.
Też zdarza mi się dużo wiedzieć , np. słyszałem gdzieś i wiem że w parku naszym mieszka tygrys bengalski. :hahaha: :mrgreen: :-D Może podałbyś źródło swojej wiedzy? Bajuchy ja też umiem gadać.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group