Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - Villa Bowien - Kormoran
Autor Wiadomość
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 19 Paź, 2008 19:49   Morąg - Villa Bowien - Kormoran

Morąg – dawna Villa Bowien

Na ulicy 11 Listopada znajduje się rozbierana obecnie dawna „Villa Bowien”. Budynek (jego resztki) pochodzi z II połowy XIX wieku i był jednym z nielicznych domów posiadających własną nazwę. Należał kiedyś do znanej rodziny kupieckiej. Największy dom towarowy w Morągu przed wojną nosił nazwę „Theodor Bowien”.
Sama firma powstała w pierwszej połowie XIX wieku, na początku XX w. jej właścicielem był Friedrich Hegner. Mieściła się przy obecnej ulicy J.H. Dąbrowskiego.
Po II wojnie światowej w "Villi Bowien" wiele lat znajdowała się restauracja „Kormoran”, później w latach dziewięćdziesiątych XX wieku również m.in. zbór zielonoświątkowców i lumpeks.

Widoki stary dawnego "Kormorana" są tu:
http://www.etang.hg.pl/pliki/album/48zng.html

Pozdrawiam

morag-villa_bowien.jpg
początek XX wieku, zdjęcie z etanga:
http://www.etang.hg.pl/
Plik ściągnięto 19963 raz(y) 73,03 KB

morag-villa_bowien1.jpg
Plik ściągnięto 19963 raz(y) 95,86 KB

morag-villa_bowien2.jpg
Ostatnią funkcją "Kormorana"- "Villi Bowien" było "reklamonośnictwo".
Jak widać dobra reklama to i rozbiórkę przetrwa...
Plik ściągnięto 19963 raz(y) 65,03 KB

morag-villa_bowien5.jpg
Plik ściągnięto 19963 raz(y) 90,47 KB

morag-villa_bowien3.jpg
Plik ściągnięto 19963 raz(y) 94,4 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Wto 06 Sty, 2009 16:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 01 Sty, 2009 23:20   

Wygląda na to, że jest już za późno na jakieś akcje protestacyjne.
Mieszkałem na Starym Mieście i wiem jak wiele kamieniczek zostało tam zrujnowanych brakiem należej opieki/technicznego utrzymania. Dobrze się dzieje, że przynajmiej teraz jest trochę wiedzy o dawnym Morągu i o historii nawet poszczególnych budynków.
Kamieniczki nadal marnieją. Rejmonta - tu zostaly chyba tylko dwie, Rataja i Osińskiego i okolice - stan zawałowy.
Pewnie brakuje pieniędzy i sprawy własnościowe są zbyt powikłane?
Widziałem też kamieniczki odrestaurowane. Jak to się dzieje, że jedna jest odnowiona a druga marnieje?
Pewnie sprawy własności odgrywają tu niemałą rolę a i pewnie pieniędzy nie ma?
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009 01:16   

Morag podobnie jak Ostroda zostal bezlitosnie zmasakrowany. Okolice slynnego "rolnika" to najlepszy dowod na niegospodarnosc tepote i ogolne zbydlencenie tzw. wladz miasta. Tyle sie mowie, z enie ma pieniedzy etc. O zlym stanie technicznym i podobne dysdymaly. Czemu wiec nie oddac tych bundnkow wlascicielom? One sa prywatne, nikt ich nigdy nie wykupil, nawet symbolicznie. Wlasciciel dostal by dotacje na konserwacje zabytku, budynek by kwitl a miasto przestalo straszyc prlowska ochyda.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009 23:19   

Będąc już przy tym Rolniku - załączam zdjęcie grupy morążan zrobione na istniejącej już ulicy Jagiełły gdzieś w połowie lat 60-tych. Widać fragment połudnoiowej strony ulicy. To były małe ale urokliwe kamieniczki.
Ta sama historia i ten sam los. Brak należytego technicznego utrzymania pewnie od roku 1945.
Należy się dziwić, że utrzymały się tak długo.

Halina.grupa.jpg
Fragment południowej strony ulicy Jagiełły. Połowa lat 60-tych
Plik ściągnięto 19812 raz(y) 110,94 KB

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 16:55   

Posprzątałem wątek - za śmietnik jaki tu powstał - Aida i MP44 warny :kij:
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 19:33   

Ktos juz sie dowiedzial jakim cudem wyburza sie "Villa Bowien"? Przypuszczam, ze odpowiedz jest na tablicy inwestora, jaka zapewne juz ustawiono. Dobrze by bylo uwiecznic drania. Po zakonczeniu inwestycji z zasady robi sie "czeski film". Najlepiej fotograficznie. Szukalem jakis powiazanych z czasow swietnosci Villi ale jest jak zwykle. O zdjeciach wnetrz mozna pomarzyc.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
slawek 
dziadunio10

Wysłany: Nie 25 Sty, 2009 14:36   

mazur222 napisał/a:
Będąc już przy tym Rolniku - załączam zdjęcie grupy morążan zrobione na istniejącej już ulicy Jagiełły gdzieś w połowie lat 60-tych. Widać fragment połudnoiowej strony ulicy. To były małe ale urokliwe kamieniczki.
Ta sama historia i ten sam los. Brak należytego technicznego utrzymania pewnie od roku 1945.
Należy się dziwić, że utrzymały się tak długo.

Mieszkalem w Moragu,,od 1948 do 66 na Koloni Morag na ulicy Radnej,,, niestety fotki jakie mialem zaginely ,,a mieszkal u nas znany fotograf Mroczek,,,, z corka ,,, moze ktos sie odezwie,, czeslawek-49@wp.pl,,,,,,wielkie dzieki
_________________
dziadunio10
 
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 25 Sty, 2009 15:56   

To Sławku wymaga oddzielnego tematu.
Ja tu jestem też od niedawna ale z tego co już wiem to tu każdy zbiera skarby dla siebie.
Ludzie, którzy są tu i na Sercu Mazur mają wiele pamiątek, zdjęć i tak dalej.
Dzięki im i za to, że niektóre ze zdjęć i informacji umieszczają na tych dwóch znanych mi forach.
Mam zdjęcia rodzinne zrobione przez Mroczka. Muszę poszukać bo na jednym widać chyba kawałek Morąga. Pamiętasz, obok jego atelier były małe schodki prowadzące do nieużytków za Pałacem Dohnów. Wszędzie były gruzy i chyba cały teren był przed wojną czymś w rodzaju sadu bo rosły tam drzewa owocowe.
Nie zapomnij wpisać się do Serca Mazur.
Tu niemal wszyscy młodzi.
Miło powitać
Ostatnio zmieniony przez mazur222 Nie 25 Sty, 2009 15:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marcopolo72 
marcopolo72

Wysłany: Nie 25 Sty, 2009 16:07   

mam pytanie do zdjecia przy rolniku. Kto jest ten pan przy kracie... ?
 
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 25 Sty, 2009 17:02   

Markopolo, zdjęcie przedstawia osoby prywatne, niektóre żyjące dzisiaj w Morągu.
Mnie chodziło o pokazanie nieisniejącej zabudowy na ulicy Jagiełły. Taki podwątek wypłynął w tym wątku o budynku byłego Kormoranu. Chodziło o brak technicznego utrzymania i niedbałość władz ale i społeczeństwa
również jeżeli idzie utrzymanie zabytkowych obiektów.
Dam Ci na pw telefon do osoby, od której dostałem zdjęcie. Może ona poda Ci nazwiska.
 
 
spadochroniarzD 
szperacz morąski


Wysłany: Nie 25 Sty, 2009 22:31   

Pamiętam Kormoran z lodów sprzedawanych od ulicy Wyzwolenia obecnej 11-listopada... Zresztą, lokal z opowieści słynął z nadmiaru wypijanego alkoholu. ;-)
_________________
spadochroniarzD
 
 
marcopolo72 
marcopolo72

Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 13:37   

dobre byly tam lody i piwo :piwo: - W Kormoranie
 
 
 
Andrew 

Pomógł: 4 razy
Wysłany: Sro 11 Lut, 2009 15:56   

Dzisiaj wpadł mi w ręce numerek z szatni z restauracji KORMORAN - musiał to być okres świetności lokalu - za moich czasów szatnia już nie funkcjonowała ale nalewaki z piwem były sprawne :)

 
 
Mark 

Wysłany: Sro 11 Lut, 2009 18:41   

Niewątpliwy zabytek kultury materialnej :-)
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 04 Mar, 2009 20:56   

Pamiętam jeszcze topografie "terenu". Wchodziło się do małej werandy/przedsionka a potem do dużego baru, gdzie w gdzinach szczytu gromadził się zawsze tłumek.Tu piło się na stojąco. Po lewej była sala dla tych co gardzili szatnia albo na nią nie mieli czyli mordownia bez żadnych pretensji. Na prawo były dwie miejsze salki i tam szatnia obowiązywała.
Tam też podawano normalne jedzenie, obiady. Od czasu do czasu ktoś komuś przyłożył w mordowni lub przy barze po czym znowu całowano się z dubeltówki w oparach alkoholu.
Ten numerek to już prawdziwy relikt. Strzeż go Andrew dobrze
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group