Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - mury obronne
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 20:40   

Jak powiedzieli Nam archeolodzy palistrada została zakopana tylko ze względu na wysoki poziom Wisły, która już zaczęła zbierać sie w wykopie.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 20:55   

A co jeszcze Wam powiedzieli? :-D
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 20:58   

Nie mogę wiele informacji zdradzić, ale jutro wybieram się w okolice wykopu (przepraszam archeologów, ale dziś nie mogłem przyjśc ) proponuję więc kolejną wspólną wyprawe na ul. Chopina
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Pią 03 Lip, 2009 22:48   

Witam wszystkich od wtorkowej ulewy do dzisiejszego wieczoru byłam odcięta od internetu, dlatego milczałam jak zaklęta. Bardzo dziękujemy za spotkanie, bardzo się cieszę, że udało nam się spacyfikować. Wykop musi być zasypany ze względów bezpieczeństwa. Byliśmy na głębokości około 10 metrów od gruntu- w najgłęszym miejscu. Woda w Wiśle- jak widać, a profile nam się zarywają,że szok, jedna lampa już spadła do wykopu. Pozdrowienia
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 03 Lip, 2009 23:00   

rokoteruhijo napisał/a:
...jedna lampa już spadła do wykopu.


Lampe można naprawić lub wymienić na nową :-) ...ale mam pytanie (zapomniałem je zadać podczas spotkania, więc zadam je teraz) Kiedy znów wykop zostanie pogłębiony i na jaką głębokość?
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Pią 03 Lip, 2009 23:14   

W tej chwili badania są już praktycznie zakończone. Przy fundamencie doszliśmy do calca, czyli do archeologicznego "dna".Na pozostałej powierzchni działki mamy sondażowo przebadany cały teren- też do calca. Pozostaną nam jeszcze sondaże w miejscach, gdzie budowa wymuszać będzie przegłębienia. We wszystkich sondażach oraz w profilach odwiertów geologicznych jest "czysto".
Pewną ciekawostką jest, że w latach 80-tych fundamenty baszty zostały odkryte z drugiej strony płotu. Dotarłam do sprawozdania z tych badań. Mamy pełną dokumentację rysunkową, fotograficzną(!) no i opisową. Wzięliśmy jedną próbę biologiczną i około 20 prób dendro. Mogę teraz powiedzieć, że jest to być może baszta wodna, że mogę ją wstępnie datować na XV wiek.
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Pią 03 Lip, 2009 23:15   

Ciekawostką jest to, że calec przy fundamencie jest na większej głębokości niż na terenie gdzie niczego nie znaleźliśmy.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 03 Lip, 2009 23:24   

Czy bedzie to jakoś wyeksponowane po zakończeniu budowy kamienicy, np kolorową kostką jak fundamenty ratusza na pl. Hallera w Tczewie czy w postaci ścian piwnic jak w salonie urody na ul. Krótkiej
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Pią 03 Lip, 2009 23:27   

taki jest plan, tuż koło do mu mają być w miejscu istnienia baszty tablice informacyjne i zdjęcia na dużych formatach.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 03 Lip, 2009 23:28   

...i co z częściowo odkrytą ścianą muru obronnego biegnącego w stronę bulwaru?
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 03 Lip, 2009 23:34   

rokoteruhijo napisał/a:
taki jest plan, tuż koło do mu mają być w miejscu istnienia baszty tablice informacyjne i zdjęcia na dużych formatach.


...i to mi się podoba :clap: jestem za ...oby tak wszystkie historyczne miejsca w Tczewie były ukazane
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Pią 03 Lip, 2009 23:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
keslinka 


Wysłany: Wto 07 Lip, 2009 17:51   

Wiadomość ze strony http://www.tczew.pl/index...603e3a6e74939cb

Szlakiem murów obronnych - rodzinne wycieczki po Tczewie
Piątek, 3 lipca 2009

Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły „Fabryka Sztuk” oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie serdecznie zapraszają na Rodzinne Wędrówki po Tczewie. Miłośnicy naszego miasta, członkowie Zrzeszenia, zabiorą wszystkich chętnych – dorosłych i dzieci – na wspaniałą wędrówkę szlakiem murów obronnych Tczewa.

Podczas trwającej ok. 2 godz. wędrówki, jej uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję poznać długowieczną i pełną dramatycznych zwrotów dziejowych historię naszego grodu.

Wędrówki odbywać się będą w piątki: 17.07.2009, 31.07.2009, 14.08.2009 i 28.08.2009 r. Ruszamy z Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły „Fabryki Sztuk” o godz. 18.00 (zbiórka od 17.45).
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Wto 07 Lip, 2009 17:58   

Gratuluję pomysłu :ok: (i zazdroszczę :roll: )
_________________
Surge Polonia
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 07 Lip, 2009 18:05   

keslinka napisał/a:
Szlakiem murów obronnych - rodzinne wycieczki po Tczewie


...nie mogę tego przegapić :clap:
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 19:48   

A ja też mogę przyjść? Czy pierwsze spotkanie odbędzie się już w ten piątek?
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 23:03   

rokoteruhijo napisał/a:
A ja też mogę przyjść?
Oczywiście!
Obowiązki służbowe niestety nie pozwolą mi na obecność tym razem.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009 23:31   

rokoteruhijo napisał/a:
A ja też mogę przyjść? Czy pierwsze spotkanie odbędzie się już w ten piątek?

Zapraszamy :mrgreen: ...myśle że pierwsze spotkanie odbądzie się 17.07.2009 o godz. 18.00 :-D
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 03:09   

Z portalu tcz.pl
http://www.tcz.pl/index.p...da_sie_odkopac?
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 19:59   

Nooo... nie ma baszty-czyli z punktu widokowego obok młyna nici.

Te komentarze pod newsem, ehhh...

Jeśli chodzi o ten znaleziony 2 lata temu mur ciągnący się rzekomo pod placem zabaw to przesada... Rozmawiałam wtedy z archeologiem, obok obecnej ścieżki przy brzegu znaleziono resztki murowanych urządzeń no i owszem trochę muru ale z XIX/XXw. - wystarczy spojrzec na mapy z tamtego okresu: młyn, tartak... ogrodzenia itp. Jakaś butelczyna też tam była :-D Jak znajdę fotki to wrzucę.
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
svistak 


Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 00:06   

Ehh, jak ten czas leci... to już 3 lata temu... Aha... przypomniało mi się, że ten fragment muru w oddali na 3 fotce archeolog nazwał "murem starym", ale że już był uszkodzony, to pozwolił na powiększenie otworu i wsunięcie weń wielkiej rury.

pracenadwislaliniazamkowej19cz3obra.jpg
Plik ściągnięto 11603 raz(y) 101,18 KB

pracenadwislaliniazamkowej19obr.jpg
Plik ściągnięto 11603 raz(y) 119,99 KB

pracenadwislaliniazamkowej19cz2obr.jpg
Plik ściągnięto 11603 raz(y) 70,2 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Nie 12 Lip, 2009 09:52   

Witam, czy ktoś pamięta, czy te wykopy były wtedy poszerzone? I kto to kopał? Czy chodzi o Zbigniewa Sawickiego z muzeum w Malborku?
 
 
svistak 


Wysłany: Nie 12 Lip, 2009 22:19   

Był to archeolog z Malborka,ale nie pamiętam jego nazwiska, niestety. Czy kopano głębiej lub szerzej, wątpię...ale pewnie KTOŚ z władz coś wie.
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Pon 13 Lip, 2009 07:49   

Z tą pamięcią może być różnie, próbuję zlokalizować dokumentację ze starszych badań w Tczewie i.... chyba będzie trzeba zrobić regularne wykopaliska, żeby do niej dotrzeć. Co tu mówić o dawnych kronikach. Wspomnienia sprzed 20, 30 lat różnią się zdecydowanie, a papierowa forma- gdzieś jest...
 
 
svistak 


Wysłany: Pon 13 Lip, 2009 14:56   

Tak sobie myślę, że... skoro finansowała deptaczek UE to dokumentacja powinna być w jednym miejscu... przynajmniej kosztorysy-może to ułatwi sprawę. A ten archeolog był... słusznej postury ;-)
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Pon 13 Lip, 2009 15:44   

Pozostaje mi jeszcze urząd miasta do zbadania, a ten ludek, to będzie Z. Sawicki. Dziś byłam w MAG w Gdańsku i okazuje się ,że to nie muzeum będzie prowadzić badania na Zamkowej, tylko ktoś zupełnie jeszcze inny. Same ciekawostki.... :idont:
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Wto 25 Sie, 2009 06:38   

Drodzy forumowicze z Tczewa, szczególnie znani mi osobiście, jeżeli nie jesteście na wakacjach. Byłam wczoraj w Tczewie na ul. Zamkowej zaalarmowana przez znajomego, który zajrzał do wykopu pod kanalizę. Ponieważ w godzinach pracy trudno mi jest dojechać, sprawdźcie proszę, czy ktoś archeologicznie tych prac pilnuje, bo mi tu coś śmierdzi, niekoniecznie kanalizą...
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 25 Sie, 2009 14:58   

...byłem tam w nocy i nie wygląda mi to na "pilnowany" wykop ...
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Wto 25 Sie, 2009 21:46   

No właśnie,dzwoniłam dziś w tej sprawie do Pani konserwator w Tczewie i też za bardzo nie wiedziała o co chodzi. Jesteście na miejscu, zachowajcie czujność proszę, ja jestem na telefon,,,
 
 
svistak 


Wysłany: Wto 25 Sie, 2009 22:12   

Wykopu nikt nie pilnuje-biegają tam dzieciaki. Po lewej stara studzienka z cegły, po prawej z betonowych kręgów.Część dziury za betonową płytą jakoś dziwnie szybko zasypano... Ale o co chodzi???

kolektorrogzamkowejokrzei.jpg
Plik ściągnięto 11818 raz(y) 108,21 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Sro 26 Sie, 2009 10:25   

Ul. Zamkowa jest podejrzewana o to, że ma coś wspólnego z jakkolwiek rozumianym zamkiem, poza tym leży w granicach obszaru objętego ochroną konserwatorską i dlatego wszelkie planowane prace powinny być prowadzone co najmniej pod nadzorem archeo, który powinien robić przynajmniej zdjęcia. W tej części, która została szybko zasypana był jeszcze przedwczoraj widoczny na dnie mur gotycki. Skoro sprawa zamku Sambora jest tak problematyczna to może należałoby wykorzystać każdą okazję do poszerzenia wiedzy. Spróbujcie zaalarmować kogoś w mieście, może jak sie telefony będą powtarzać, to jakiś czynnik decyzyjny się ruszy...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group