Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Skwer Esperanto
Autor Wiadomość
MrKłosik 
Mistrz
Inwestycji

Wysłany: Pią 07 Sie, 2009 12:03   

http://malbork.naszemiast...ia/1033595.html

Cytat:
Obchody 100-lecia esperanto w Malborku

W Malborku zjawiły się najważniejsze osobistości ze świata esperantystów. Wśród gości, którzy 3 sierpnia uczestniczyli w uroczystościach, znaleźli się między innymi Zbigniew Antoni Kruszewski - wnuk Antoniego Grabowskiego (który przełożył m.in. "Pana Tadeusza" na język esperanto) oraz profesorowie John Wells z Uniwersytetu Londyńskiego i Probal Dasgupta z uniwersytetu w Kalkucie. Nie mogło zabraknąć też malborczyka Arkadiusza Binnebesela; jego ojciec, Bernard, był pierwszym Polakiem-esperantystą w Malborku.

W miniony poniedziałek uroczyście odsłonięto pięć obelisków: trzy w Parku Świata na skwerze Esperanto oraz dwa na Starym Mieście - kamień na 100-lecie esperanto i papieski ku czci Jana Pawła II. Z tym ostatnim wiąże się ciekawa historia...

- 25 maja 2008 roku odsłonięto kamień w Czechach. Po pełnym wrażeń dniu zasnęłam, śniąc o pięknym obelisku, który sam Jan Paweł II poświęcał. Kropił go tak mocno wodą święconą, że się obudziłam. Pojechałam na spotkanie esperanckie na ostatnią lekcję, gdyż zbliżał się czas wakacji. Opowiedziałam mój sen obecnym esperantystom. Bardzo zainteresował się tą sprawą nasz prezidanto, Edward Kozyra. Wziął do ręki zeszyt i zaczął szkicować kamień. Ucieszyłam się bardzo, że ta sprawa ruszyła od zaraz - opowiada Krystyna Mikołajczak, mieszkanka Malborka, esperantystka.

Przed poświęceniem obelisku papieskiego wystąpił zespół Kaszebsko Rodzezna, który zaśpiewał między innymi "Barkę", ulubioną pieśń Jana Pawła II.

Następnie uczestnicy przenieśli się do Parku Świata. W pierwszej kolejności pokazano obelisk poświęcony USA i dedykowany Antoniemu Grabowskiemu.

- Z głębokim wzruszeniem stoję przed kamieniem, który honoruje mojego dziadka. Był on przyjacielem Ludwika Zamenhofa. Jako pierwszy odbył z nim rozmowę w języku esperanto. Dziękuję serdecznie za tę wspaniałą okazję - mówi Zbigniew Antoni Kruszewski, politolog, na co dzień wykładowca na Uniwersytecie El Paso w Teksasie.

Drugi kamień, poświęcony Wlk. Brytanii, odsłonił prof. John Wells. Trzeci obelisk upamiętnia Indie, został odsłonięty przez prof. Probala Dasguptę, przewodniczącego Światowego Związku Esperanto.
Na skwerze Esperanto Edward Kozyra, szef Malborskiego Koła Esperantystów Kastelo, pokazał gościom wszystkie zgromadzone tam kamienie.

Z Parku Świata obchody przeniosły się ponownie na Stare Miasto. W miejscu nieistniejącej już
kamienicy "Pod Złotym Orłem" odsłonięto obiekt upamiętniający utworzenie sto lat temu koła esperanckiego w wówczas niemieckim mieście. Napis polski odkrył starosta malborski Mirosław Czapla wraz z przewodniczącym Rady Miasta Arkadiuszem Mroczkowskim, niemiecki - Arkadiusz Binnebesel, a esperancki - prof. Dasgupta.

Swój wymierny wkład w odsłonięcie obelisków w Malborku mają przyjaciele tutejszych esperantystów.
- Od Danieli Zając i Józefa Lisa z Rokitek koło Tczewa otrzymaliśmy aż pięć ładnych kamieni - wyjaśnia Krystyna Mikołajczak.

Obchody zakończyły się monodramem pod tytułem "Doktor Esperanto" autorstwa Włocha Mario Miglucciego, wystawionym w Miejskim Domu Kultury.

- Myślę, że uroczystości się udały. Goście byli zadowoleni z faktu, że poznali Park Świata - podsumowuje Edward Kozyra.

Zbigniew Antoni Kruszewski, politolog z USA, był wzruszony, że postawiono kamień na cześć jego dziadka

Piotr Jankowski - POLSKA Dziennik Bałtycki

"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości." - Władysław Grzeszczyk

"Co ludzi najchętniej nazywają głupotą? Mądrość, której nie rozumieją." - Marie von Ebner-Eschenbach

Odpowiedz do tematu