Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Cóż począć...
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 03 Wrz, 2008 18:30   Cóż począć...

Cóż począć...

Jeżdżę dużo i mam tez okazję oglądać różne miasta, wsie... tak mnie dziś naszło, około roku temu burmistrz obiecał wybudowanie pomnika ku czci więźniów stalagu XXB, minął rok, nic się nie dzieje, w sumie nic nowego, nic odkrywczego, raczej miasto wyburzamy niż czcimy historię i pamięć mieszkańców, zmarłych.
Zastanawia mnie też kto miałby się tym zająć, mamy tyle instytucji: MWC, UM, SP, UG, może trzeba stworzyć jakiś wspólny ponad podziałami wydział, który się by zajął sprawami historii, wiadomo nie od dziś, że instytucje nie pałają do siebie przyjaźnią (UM, SP, UG) więc nie ma czego oczekiwać, MZM nie jest zainteresowany, bo i nie ma takiej potrzeby, ważne jest, że MWC promuje MZM... a reszta kisi się we własnym sosie, niechęci, lenistwa...

Czy są jakieś nadzieję na zmianę tego stanu??? Co z tym można zrobić???

Dla przykładu: zabita dechami wioska i las na zachód od Wisły, nie ważne gdzie, ważne, że ktoś dba...

pomnik1.jpg
Plik ściągnięto 3361 raz(y) 187,13 KB

pomnik2.jpg
Plik ściągnięto 3361 raz(y) 123,61 KB

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 03 Wrz, 2008 18:49   

Ten pomnik stoi kilkaset m. od najbliższego domu i kilka km. od Olsztynka.
Dotyczy miejscowego stalagu dla więźniów wielu narodowości.
Nie wiem kiedy powstał i kto go postawił, ale wygląda dobrze.

100_1955.jpg
Plik ściągnięto 3352 raz(y) 109,61 KB

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 03 Wrz, 2008 19:07   

Azaziz napisał/a:
zabita dechami wioska i las na zachód od Wisły

Tak, ale to jest Kociewie, Kaszuby, Pomorze a nie Ziemie Odzyskane.
Milek45 napisał/a:
Dotyczy miejscowego stalagu dla więźniów wielu narodowości.
Nie wiem kiedy powstał i kto go postawił, ale wygląda dobrze.

Ten pomnik powstał w tej gorszej części naszej historii po 1945 roku (tak mi się wydaje po formie) - wówczas decyzje zapadały gdzie indziej i niezbadane były decyzje decydentów i ich argumenty :hahaha: . Pewnie pomnik powstał z powodu więzienia w nim Polskich żołnierzy, a któryś z tych więźniów był "dobrze umocowany politycznie".
Niestety - Stalag malborski - mimo więzienia w nim Polaków miał tego pecha, że tu głównie więziono tych złych żołnierzy ze "zgniłego zachodu". Cud Boski, że powstał cmentarz Wspólnoty.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 03 Wrz, 2008 19:11   

kolekcjoner napisał/a:
Tak, ale to jest Kociewie, Kaszuby, Pomorze a nie Ziemie Odzyskane

A co Rychłowski też z odzysku :hihi: , mówimy o czasach po 1989, szacunek władz do historii to o to chodzi, promowanie jej, ludzie, którzy rządzą to urodzeni po 1945, o Polakach też można mówić... co miasto robi dla pamięci o Młodym Lesie, o nagrobku było na forum...
historia Domu Polskiego - gdyby nie interwencja GM i artykuł to może coś z tego będzie...
Polacy też byli w Stalagu... nie lubią Niemców, niech kultywują Polaków :clap:
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Sro 03 Wrz, 2008 19:12, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu