Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Linia Prabuty - Myślice
Autor Wiadomość
grzebacz 

Wysłany: Nie 03 Lis, 2013 22:27   Linia Prabuty - Myślice

Koleją i jej historią interesuje się od dawna ,z ciekawością przeczytałem wątki na tym forum i no właśnie :
Posiadam warsztat samochodowy jeżdżę też do klijętów parę lat temu będąc w garażu u starszego pana zobaczyłem poziomice ale taką dziwną a raczej ten element rurka z wodą i mosiężna oprawka
Tak poziomica bo mój teść był kolejarzem układał i profilował łuki ,spadki tylko w/g tej poziomiczki -mówi ten pan i dalej na moje pytania :
Tory do Starego Dzierzgonia leżały i były mosty nad Liwą i linią do Iławy ale potrzeba była zbudowania mostu w Toruniu ,przęsło nad Liwą zostało podparte kratownicą z drzewa a nity środkowe ścięte w celu zrobienia dwóch części z przęsła od strony Prabut podjechał duży parowóz i zgarnoł część nasypu przed przęsłem ,odwrócili go i podczepili przęsło do parowozu a on przeciągnoł połowe przęsła na nasyp potem dzwigiem kolejowym załadowano go na platforme i zawieziono całość do Torunia ,tam znitowano i miał być posadowiony wówczas okazało się że przęsło jest łukiem jak ten nasyp ...gdzieś tam pozostało to przęsło a brak mostu to tory niepotrzebne zaczęto więc rozbiórkę
TAK to polacy zdewastowali tą linię a nie jak mi mówiono , rosjanie - byłem zaskoczony !roku nie można było ustalić ten pan nie dokładnie pamiętał co mówił teściu ,wspominał o roku 1950 ale ...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group