Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia pewnego zdjęcia
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sob 02 Sie, 2008 10:39   Historia pewnego zdjęcia

http://malbork.naszemiast...nia/881940.html
Cytat:
Wiadomość ukryta pod starym obrazem ujrzała światło dzienne po 90 latach

Ponad 90 lat przeleżała ukryta pod obrazkiem stara fotografia i zapisana na niej wiadomość. Natrafił na nią przypadkowo kolekcjoner starych przedmiotów, gdy chciał ramkę obrazka poddać renowacji. Teraz poszukuje jej adresatów.

Szczepan Czerwiński, mieszkający w Pręgowie w powiecie gdańskim, jest kolekcjonerem z kilkudziesięcioletnim stażem. Zbiera XIX- i XX-wieczne sprzęty codziennego użytku. W jego kolekcji znajdują się maszyny i narzędzia rolnicze, meble, dokumenty, różnego rodzaju bibeloty. Jest również trochę obrazów, z których najciekawszym okazał się niepozorny wizerunek Jezusa.

- Jakiś czas temu temu postanowiłem odnowić ramki tego obrazka, a kiedy zabrałem się za robotę, zobaczyłem, że pod spodem ukryta jest stara pocztówka - opowiada Szczepan Czerwiński. - Udało mi się odczytać kilka informacji.

Kartka, którą pan Szczepan odkrył pod wizerunkiem Jezusa, to zdjęcie z zapisaną odwrotną stroną. Jest na nim trzech niemieckich żołnierzy w beztroskiej pozie, przy kuflu piwa. Zdaje się pokazywać, że okrucieństwa wojny omijają ich z daleka. Trudno dochodzić, czy tak było w istocie. Z korespondencji można się dowiedzieć, że karta została wysłana 7 sierpnia 1915 r. z Malborka, przeszła przez cenzurę wojskową, a jej adresatką była Julianne Frank - żona i matka. Pełnej treści tekstu zamieszczonego na odwrocie fotki oraz nazwy miejscowości do której miała dotrzeć, niestety, nie można rozszyfrować. Wiadomo tylko, że chodzi o okolice Połęczyna w powiecie kartuskim. Szczepan Czerwiński ma nadzieję, że być może Wam i Czytelnikom "Tygodnika Kartuzy" nie jest obce nazwisko Frank i dzięki temu pozna do końca historię wojennej pocztówki, a może nawet i koleje losu rodziny.

Napisz do nas

Na informacje mogące pomóc w odszukaniu adresatki, bądź kogokolwiek z jej rodziny, prosimy o kontakt z redakcją "Polski Dziennika Bałtyckiego" w Kartuzach, ul. Jeziorna 2, tel. 058 685 47 24, lub e-mail: a.zielinska@prasa.gda.pl

MAREK ADAMKOWICZ - POLSKA Dziennik Bałtycki

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 17:12   

Na poniższej kartce świątecznej może kryć się podobna historia.

Kartka została wysłana 27 grudnia 1951 roku ze Sztumu do Berlina, treści nie jestem w stanie odczytać.

skanowanie0001.jpg
Plik ściągnięto 143 raz(y) 129,65 KB

skanowanie0004_1.jpg
Plik ściągnięto 164 raz(y) 168,71 KB

skanowanie0004.jpg
Plik ściągnięto 184 raz(y) 167,95 KB

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 18:02   

StormChaser napisał/a:
treści nie jestem w stanie odczytać

bo pisana wprawdzie po polsku ale sutterlinem... ;-)

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 20:32   

Hagedorn napisał/a:
po polsku
Stuhm widać

Siostra Irena 
Administrator

Pomogła: 14 razy
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 20:38   

StormChaser napisał/a:
Stuhm widać

i Umlauty też jakieś się przewijają

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Czw 17 Gru, 2009 20:43   

To jeszcze tłumaczonko sisterein plizzzz

Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 00:18   

Co udało mi się odcyfrować:
"Mój kochany
Przede wszystkim kochany bracie dziekuję serdecznie za twój miły list i szczególnie życzę ci na twoje zbliżajace się urodziny jak najlepszego zdrowia i Bożego błogosławienstwa dla ciebiei twojej rodziny. Daj Boże, zobaczyć się nam jeszcze raz.
Dziś jest 2 dzień Bożego Narodzenia. Jesteśmy w domu jest 3 godzina po południu. Ja czytam jeszcze raz twój list z 14.08(?) (...) [na razie nie odcztałam ostatnich 2 zdań]
życzę tobie i twojej rodzinie...

Siostra Irena 
Administrator

Pomogła: 14 razy
Wysłany: Pią 18 Gru, 2009 00:23   

:ok:

Odpowiedz do tematu