Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Rocznica plebiscytu na Powiślu
Autor Wiadomość
marian1410 

Wysłany: Pią 18 Lip, 2008 02:26   

Z całym szacunkiem. Coś niesamowitego jeśli chodzi o WASZĄ ( Twoją PanHavranek) wiedzę. Pozdro.
Ostatnio zmieniony przez marian1410 Pią 18 Lip, 2008 02:28, w całości zmieniany 3 razy  

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 09:32   

http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/9/9480
Cytat:
Walczyli o polskość, nie mają nawet tablicy pamiątkowej

MALBORK. Tablica została zdemontowana po 47 latach, do dzisiaj nie wmurowana została w nowym miejscu, bo – jak tłumaczy magistrat – nie ma jeszcze zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, by umieścić ją na historycznym staromiejskim ratuszu. Dlatego w tym roku w 89 rocznicę plebiscytu na Powiślu kwiaty zostały złożone przed innymi tablicami...

Niestety, tylko skromną uroczystością przed Młodzieżowym Domem Kultury Ratusz na Starym Mieście zostały upamiętnione wydarzenia z 1920 r.
Nie ma już budynku przy ul. Piastowskiej 15, który pamiętał spotkania polskich działaczy plebiscytowych. Dom Polski został rozebrany w ubiegłym roku. To właśnie na jego murach od 1961 r. znajdowała się tablica będąca hołdem dla odwagi Polaków, którzy stanęli po stronie swojej ojczyzny. Tablica została zdemontowana po 47 latach, do dzisiaj nie wmurowana została w nowym miejscu, bo – jak tłumaczy magistrat – nie ma jeszcze zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, by umieścić ją na historycznym staromiejskim ratuszu. Dlatego w tym roku kwiaty zostały złożone przed innymi tablicami, które upamiętniają działaczy organizacji społeczno-kombatanckiej Młody Las, znajdującymi się przed wejściem do Młodzieżowego Domu Kultury.
W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerskich oraz samorządowych.
89 rocznica plebiscytu, który, na mocy traktatu wersalskiego, odbył się w 1920 r. w powiatach: malborskim, sztumskim, kwidzyńskim i suskim, przypada 11 lipca. Jak opisują historycy, został przeprowadzony w ten sposób, że każdy uprawniony do głosowania miał się wypowiedzieć za Polską albo Prusami Wschodnimi. Ale, na skutek szykan i represji, wielu Polaków w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu lub głosowało za Prusami Wschodnimi. Na ogólną liczbę 7 889 uprawnionych do wyrażenia swej woli, za Polską odważyło się głosować 165 osób. Według innych niemieckich źródeł było ich 191.
Swe zwycięstwo Niemcy uczcili ustawieniem na placyku przed kościołem koło zamku dużego monumentu, na którym umieścili postać krzyżaka z ogromnym mieczem i napisem: “Ta ziemia pozostanie niemiecka, 11 lipca 1920”. Atmosfera stała się wybitnie antypolska. Wzmógł się terror. Polacy, którzy opowiedzieli się za Polską, byli więzieni, bici i wydalani z miasta.

Autor: (AMS)
Źródło: Gazeta Malborska

MrKłosik 
Mistrz
Inwestycji

Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 10:40   

...

IMG_6179.JPG
Plik ściągnięto 3675 raz(y) 118,82 KB

"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości." - Władysław Grzeszczyk

"Co ludzi najchętniej nazywają głupotą? Mądrość, której nie rozumieją." - Marie von Ebner-Eschenbach

Cayenka 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 10:47   

Mister MrKłosik, zamiast kropek napisałbyś jakieś zdanie, bo już nie wiem czy isnieje w Malborku tablica pamiątkowa czy nie. Zdjęcie dzisiejsze czy z lat wcześniejszych. A może to inna miejscowość niż Malbork?

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 10:51   

Cayenka napisał/a:
Mister MrKłosik, zamiast kropek napisałbyś jakieś zdanie, bo już nie wiem czy isnieje w Malborku tablica pamiątkowa czy nie. Zdjęcie dzisiejsze czy z lat wcześniejszych. A może to inna miejscowość niż Malbork?

Zdjęcie ściany po złożeniu kwiatów, kwiaty złozone pod inną tablicą dotyczącą Młodego Lasu - jest to ratusz w Malborku.

Jak zwykle magistrat nie miał czasu na tablice bo minął zaledwie rok od zburzenia domu polskiego?
Pewnie ktoś się obudził z ręką w nocniku i mu się przypomniało tydzień przed uroczystością o tablicy, że ma być, bo ma być od roku jak to jest zapewniane.

ŻENADA

PS: Ładne wiaderka, takie uroczyste.
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Sob 11 Lip, 2009 10:52, w całości zmieniany 1 raz  

MrKłosik 
Mistrz
Inwestycji

Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 11:03   

Azaziz napisał/a:
Jak zwykle magistrat nie miał czasu na tablice bo minął zaledwie rok od zburzenia domu polskiego?

W GM napisane jest, że magistrat nie otrzymał zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na umieszczenie tablicy na ścianie staromiejskiego Ratusza ;-)

"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości." - Władysław Grzeszczyk

"Co ludzi najchętniej nazywają głupotą? Mądrość, której nie rozumieją." - Marie von Ebner-Eschenbach

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 11:09   

No proszę, a od kiedy to potrzebują zgody? Rondo na Żeromskiego/17 marca zrobili tak sprytnie, pomimo, że całość wpisana do rejestru.
Poważny problem z tą tablicą, poważny. Jakby nie było innych budynków nie wpisanych do rejestru na których można powiesić tablicę, o parku z pomnikiem AK nie wspomnę...
Przypomina mi ta przepychanka, konflikt donald-lech, nic nie robić tylko odbijać piłeczkę i jechać po koledze. :hihi:

Cayenka 

Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 11:14   

Dzięki Azaziz za objaśnienie.
Czy kogoś plebiscyt interesuje? Mam książkę z 1921 roku w pdf. dotyczącą plebiscytu. Wielkiej rewelacji tam nie ma, ale rzuca światło na wydarzenia, oddaje klimat tamtych czasów.

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 11:19   

mnie plebiscyt interesuje, a jaka to książka? bo co nieco już mam (np. Zeszyty Kwidzyńskie etc.)

Cayenka 

Wysłany: Sob 11 Lip, 2009 11:35   

Masz wszystkie Zeszyty? Brakuje mi 5 numeru. Nie do zdobycia.
Książka to "Protest". Chciałam ją dołączyć do mojego tematu o plebiscycie w Kwidzynopedii, ale nie ma mądrego jak to zrobić.
Pierwsze zdania Przedmowy....

bez tytułu.JPG
Plik ściągnięto 3639 raz(y) 93,94 KB

Odpowiedz do tematu