Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Cmentarz żydowski w Malborku
Autor Wiadomość
malborczyk 

Wysłany: Pią 22 Cze, 2007 21:23   

KB napisał/a:
Poniżej informacja od znajomej, której ojciec pochodzi z Malborka:

"... cmentarzu ewangelickim
jeszcze "coś" było, resztki płyt, ...".

O jaki cmentarz chodzi, w najbliższej okolicy ewangelicki cmentarz znajdował sie koło Szpitala Jerozolimskiego!!

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Cze, 2007 22:15   

Cytat:
O jaki cmentarz chodzi, w najbliższej okolicy ewangelicki cmentarz znajdował sie koło Szpitala Jerozolimskiego!!

W tamtych czasach, być może dla Polaka to nie robiło różnicy wyznanie - przecież 2 cmentarze były w pobliżu, więcej belgijski czy baptystów z niemieckimi napisami na epitafiach to było ewangelickie i koniec, natomiast żydowskie macewy najczęsciej łatwo odróżnić

fotonet
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Cze, 2007 23:07   Cmentarz Baptystów

Z tego co wiem Baptyzm to najstarsza konfesja w chrześcijaństwie ewangelicznym. Czyli cmentarz Baptystów to jak najbardziej cmentarz ewangelicki no chyba, że się nie znam.

KB 

Wysłany: Sob 23 Cze, 2007 06:25   

Z cytowanej przeze mnie wypowiedzi nie wynika, że oba cmentarze były obok siebie. Po prostu człowiek wspomina oba.

zapała 

Wysłany: Pon 24 Wrz, 2007 11:45   

Bartosz napisał/a:
Według mojego Dziadka, cmentarz żydowski był po przeciwnej stronie ulicy, tam gdzie był cmentarz niemiecki (na początku tematu, Az zaznaczył go na mapie jako 5).

Słyszeliście o tej lokalizacji, popytam jeszcze kilka starszych ludzi których znam, może oni coś wiedzą.

Kilka lat temu, po drugiej stronie ulicy, na skarpie widziałem kawał muru w kształcie prostopadłościanu (znacznie mniejszy od tego, który leży nad Nogatem na wysokości Stalagu) - być może był to kawałek bramy wejściowej, być może teraz całkiem został zepchnięty na dół, bo kiedy wybrałem się tam drugi raz już go nie było. Wydawało mi się też że przy płocie zabudowań (patrząc w stronę Wielbarka) było trochę kamieni i nie sprawiały one wrażenia zwykłego gruzowiska - ponieważ było to lato i zielsko po pas nie przyjrzałem im się bliżej.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Wrz, 2007 18:53   

zapała napisał/a:
Kilka lat temu, po drugiej stronie ulicy, na skarpie widziałem kawał muru w kształcie prostopadłościanu

http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=220

bogdan 

Wysłany: Sob 17 Kwi, 2010 23:17   

konto_usunięte napisał/a:
Właśnie mi się przypomniało:

Jak ktoś ma dojście do ZGKIM w Malborku to tam powinna być dokumentacja cmentarza żołnierzy radzieckich (są zarządcą) i powinna być adnotacja o tych kamieniach, co to i skąd i dlaczego leży przy pomniku, bo raczej wątpliwa sprawa by pochodziły z poprzednich cmentarzy żołnierzy radzieckich z terenu Malborka

Nie wiem skąd pochodzą kamienie ale mogę wyjaśnić ich przeznaczenie. Na kamieniach leżało metalowe naczynie, które wypełniano łatwopalną cieczą np olej napędowy i zapalano 9 maja lub w kolejną rocznicę Rewolucji Pażdziernikowej. Żołnierze miejscowych jednostek w tych dniach wystawiali wartę przed pomnikiem.

MrKłosik 
Mistrz
Inwestycji

Wysłany: Wto 17 Wrz, 2013 23:40   

Ostatnio jak jechałem w stronę cmentarza komunalnego, zauważyłem że na terenie byłego cmentarza, w części bliżej chodnika postawiono ogrodzenie i furtkę :) Może ktoś wie coś na ten temat więcej? ;-)

"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości." - Władysław Grzeszczyk

"Co ludzi najchętniej nazywają głupotą? Mądrość, której nie rozumieją." - Marie von Ebner-Eschenbach

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Sro 18 Wrz, 2013 14:48   

ha! dokładnie o to samo chciałem zapytać, to samo wczoraj widziałem po południu, jakieś ostre prace tam trwają, ktoś wie coś więcej?

Dziadek 

Wysłany: Sro 18 Wrz, 2013 20:07   

Wystawa nagrobków zakładu kamieniarskiego.

Odpowiedz do tematu