Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Miłoradz - kolej wąskotorowa
Autor Wiadomość
Kösternitz 
Mistrz

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 21:17   Miłoradz - kolej wąskotorowa

Na jesieni 1994 roku oddano do użytku linię kolei wąskotorowej w relacji Lisewo - Miłoradz (Mielenz).
Pierwsza stacja kolejowa w Miłoradzu położona była kilkaset metrów na północ od Miłoradza i dochodziła
od strony wschodniej do drogi Miłoradz - Stara Kościelnica.Znajdowała się tam mała,jednostanowiskowa
parowozownia.Dzisiaj po tej stacji nie pozostał już żaden ślad.
W roku 1900 linia ta została przedłużona do Malborka od punktu Kraśniewo Rozgraniczenie ( Schönau-Abzw.)
W roku 1907 dokonano przebudowy linii,tak że dochodziła do Miłoradza od strony wschodniej.
Tam też znajdowała się ładownia,która do dnia dzisiejszego istnieje,chociaż wątpię czy dokładnie w tym samym miejscu.Linia następnie przechodziła przez cała długość wsi -od wschodu do zachodu.
W centrum wsi znajdował się również przystanek osobowy.
Przebieg linii można zauważyć na starej niemieckiej mapie

www.mapy.eksploracja.pl/m...1979_gnojau.htm

lub na polskiej mapie

www.mapy.eksploracja.pl/w...wo_(Gnojau).htm
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Pon 28 Maj, 2012 10:44, w całości zmieniany 2 razy  

Hamburger 

Wysłany: Pią 20 Cze, 2008 08:59   

Tu mala korekta, otwarcie linii Lisewo - Miloradz nie nastapilo w 1994 a rowno 100 lat wczesniej czyli przed kampania cukrownicza w 1894 r. 18 lat pozniej a wiec w 1912 r. wybudowano odcinek wiodacy przez wies Miloradz a w 1907 r. powstalo odgalezienie do Starej Koscielnicy przedluzone w 1911 r. na wschod, do Starej Koscielnicy Pole oraz w 1913 r. na polnoc, do Starej Koscielnicy Szosa. Oprocz tego powstalo tam kilka bocznic m.in. do fabryki serow w Starej Koscielnicy.
Ostatnio zmieniony przez Hamburger Pią 20 Cze, 2008 09:01, w całości zmieniany 1 raz  

Kösternitz 
Mistrz

Wysłany: Pią 20 Cze, 2008 15:19   

Hamburger napisał/a:
Tu mala korekta, otwarcie linii Lisewo - Miloradz nie nastapilo w 1994 a rowno 100 lat wczesniej czyli przed kampania cukrownicza w 1894 r. 18 lat pozniej a wiec w 1912 r. wybudowano odcinek wiodacy przez wies Miloradz a w 1907 r. powstalo odgalezienie do Starej Koscielnicy przedluzone w 1911 r. na wschod, do Starej Koscielnicy Pole oraz w 1913 r. na polnoc, do Starej Koscielnicy Szosa. Oprocz tego powstalo tam kilka bocznic m.in. do fabryki serow w Starej Koscielnicy.

Faktycznie w roku 1894 - pomyłka pisarska :oops:
Jeżeli chodzi o drugą datę to zasugerowałem się mapką,a nie tekstem R.Witkowskiego.
Co do tych ładowni,to na mapie odczytuję tylko bocznicę do fabryki serów.Nie wiesz czy jej budynek jeszcze
istnieje ?.
Czy mógłbyś oznaczyć na mapie gdzie znajdowały się ładownie ?
Jeszcze jedna wątpliwość czy przedłużenie lini od Starej Kościelnicy do Starej Kościelnicy Szosa przebiegało
po wschodniej czy po zachodniej stronie drogo tej samej relacji ?

Hamburger 

Wysłany: Pią 20 Cze, 2008 22:49   

Niestety, nie wiem jak ta okolica dzis wyglada gdyz nie bylem tam ladnych pare lat. Na mapach z roznych rocznikow kolejka biegla po prawej stronie drogi Stara Koscelnica - "autostrada". Dwie kolejne bocznice byly na luku przed Miloradzem (w lewo) i do jakiegos majatku miedzy Stara Koscielnica i rozgalezieniem toru do Miloradza. W sumie bylo to nieco ponad 9 km torow. Sladow tych odcinkow pozostalo do dzis pewnie niewiele ale mysle ze wytrawne oko mogloby jeszcze to i owo wytropic.
Ostatnio zmieniony przez Hamburger Pią 20 Cze, 2008 22:51, w całości zmieniany 1 raz  

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Nie 22 Cze, 2008 08:05   

byłem godzinę temu w Miłoradzu, na wschodnim krańcu wsi jest duży, pusty plac wyłożony trelinką, a przy tym placu ciągle widoczny tor wąskotorówki.
poniżej parę fotek (na mapce zaznaczyłem na czerwono sfotografowany przeze mnie odcinek toru)

Mielenz 1936.jpg
Plik ściągnięto 6027 raz(y) 62,8 KB

miłoradz 01.jpg
Plik ściągnięto 6027 raz(y) 86,02 KB

miłoradz 02.jpg
Plik ściągnięto 6027 raz(y) 101,56 KB

miłoradz 03.jpg
Plik ściągnięto 6027 raz(y) 110,25 KB

miłoradz 04.jpg
Plik ściągnięto 6027 raz(y) 117,43 KB

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Nie 22 Cze, 2008 08:07   

i jeszcze kilka ujęć...

miłoradz 05.jpg
Plik ściągnięto 6028 raz(y) 132,91 KB

miłoradz 06.jpg
Plik ściągnięto 6028 raz(y) 125,27 KB

miłoradz 07.jpg
Plik ściągnięto 6028 raz(y) 115,38 KB

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Cze, 2008 10:55   

To jest plac buraczany, w latach 70-80 tych. wywożono regularnie buraki do cukrowni.
Chodziłem tędy do szkoły.

Hamburger 

Wysłany: Nie 22 Cze, 2008 17:39   

Strasznie to wszystko zaroslo ale tor faktycznie lezy. To z tego miejsca do chyba 9.11.1996 r. transportowano kolejka buraki do cukrowni Nowy Staw. Dzieki "specom" od PKP pociagi buraczane jezdzily jednak przez Lisewo a nie jakby logika nakazywala, przez Kaldowo i Lipinke. Ciekawe gdzie na tej nitce toru znajduje sie obecnie koziol oporowy ?
Ostatnio zmieniony przez Hamburger Nie 22 Cze, 2008 17:41, w całości zmieniany 1 raz  

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Cze, 2008 17:51   

Jeszcze raz zwracam się z prośbą żeby ktoś zfocił napisy na szynach. Mieszkałem 50m od torów którymi chodziłem do szkoły i pamiętam napis KRUPP i jakieś cyfry. Nie wiem czy to był rok produkcji szyny czy jakiś inny numer.

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Nie 22 Cze, 2008 19:33   

Milek45 napisał/a:
Jeszcze raz zwracam się z prośbą żeby ktoś zfocił napisy na szynach

specjalnie się dziś przyglądałem szynom, ale żadnego napisu na nich nie znalazłem... :idont:

Odpowiedz do tematu