Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Denkmal Marienburg Westpreussen Infanterie Regiment nr 3
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Cze, 2008 21:13   

dopóki nie będzie niezbitych dowodów zawsze jest jakaś niepewność

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pon 23 Cze, 2008 21:20   

napioo napisał/a:
dopóki nie będzie niezbitych dowodów zawsze jest jakaś niepewność
mnie dośrodka na focenie raczej nie wpuszczą... ;-)

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Cze, 2008 21:22   

w środku nie ma co focić pomnik stał przy płocie naprzeciwko parterowego domku po drugiej stronie ulicy jakąs fotka z ulicy dałaby pewność

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Cze, 2008 21:33   

Ze względów technicznych, większy skan tutaj:

http://www.marienburg.pl/...p?p=48894#48894

Dariusz 

Wysłany: Pon 23 Cze, 2008 22:35   

Proponuje rozważyc jeszcze jedna lokalizację tj. pomiędzy bramą wjazdowa od strony ul. Jagiellońskiej ( na przeciwko wjazdu na plac targowy) a budynkiem hali sportowej. Wydaję mi się że zasadniczą kwestią przy ustaleniu lokalizacji są dwie kwestie:
1. Ogrodzenie
- kształt ogrodzenia zawęża rejon poszukiwania tylko do terenu kompleksu ograniczonego ul. 17 Marca, 3 Maja, Jagiellońskiej i 11 listopada (dawna Garnizonowa). Teren parku technicznego nie był według mnie ogrodzony ogrodzeniem stalowym kutym, gdyż nigdzie nie widac pozostałosci po podmurówkach ceglanych czy też fragmentu ogrodzenia widocznego na zdjęciu. Kompleks garażowy posiada fragment ogrodzenia stalowego ( wewnątrz koszar) ale o zupełnie innym kształcie, osadzone na słupkach murowanych tynkowanych.
- Kierunek osi zdjecia i tło drugo planowe (tj. ulica i parterowy dom). Ulica jest równoległa do ogrodzenia , a dom wydaje się zlokalizowany także równolegle do ogrodzenia. Takie usytuowanie wyklucza ul. Pastera ( zlokalizowana pod kątem do układu kompleksu koszarowego a wiec i dom nie mógł być usytuowany równolegle do ulicy. Lokalizacja fundamentu po kiosku ma takie same uwarunkowanie. Za fundamentem jest już skwer i w tle musiałyby się znaleś budynki wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Owszem na rogu ul. Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej istniał kiedyś budynek parterowy ale znajdował by się za daleko od fundamentu. Pozostałe lokalizacje wzdłuż płotu mają w tle budynki bądź koszarowe (ul. 17 Marca), skwer(3 Maja), budynek seminarium (Jagiellońska od hali sportowej), zabudowania kompleksu garażowego (ul 11 listopada). Tak więc uważam że prawdopodobną lokalizacją jest teren obecnego parkingu przy szczycie budynku hali sportowej na przeciwko wejściu do budynku 41 elt. Pomnik przesłania słupek ogrodzeniowy. W tle widać nie isniejącą zabudowę parterową. Że taka tam istniała może świadczyć istniejący budynek na rogu ul. Jagiellońskiej i Targowej.

zapała 

Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 10:09   

Dariusz napisał/a:
Proponuje rozważyc jeszcze jedna lokalizację tj. pomiędzy bramą wjazdowa od strony ul. Jagiellońskiej ( na przeciwko wjazdu na plac targowy) a budynkiem hali sportowej. Wydaję mi się że zasadniczą kwestią przy ustaleniu lokalizacji są dwie kwestie:
1. Ogrodzenie
- kształt ogrodzenia zawęża rejon poszukiwania tylko do terenu kompleksu ograniczonego ul. 17 Marca, 3 Maja, Jagiellońskiej i 11 listopada (dawna Garnizonowa). Teren parku technicznego nie był według mnie ogrodzony ogrodzeniem stalowym kutym, gdyż nigdzie nie widac pozostałosci po podmurówkach ceglanych czy też fragmentu ogrodzenia widocznego na zdjęciu. Kompleks garażowy posiada fragment ogrodzenia stalowego ( wewnątrz koszar) ale o zupełnie innym kształcie, osadzone na słupkach murowanych tynkowanych.
- Kierunek osi zdjecia i tło drugo planowe (tj. ulica i parterowy dom). Ulica jest równoległa do ogrodzenia , a dom wydaje się zlokalizowany także równolegle do ogrodzenia. Takie usytuowanie wyklucza ul. Pastera ( zlokalizowana pod kątem do układu kompleksu koszarowego a wiec i dom nie mógł być usytuowany równolegle do ulicy. Lokalizacja fundamentu po kiosku ma takie same uwarunkowanie. Za fundamentem jest już skwer i w tle musiałyby się znaleś budynki wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Owszem na rogu ul. Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej
istniał kiedyś budynek parterowy ale znajdował by się za daleko od fundamentu. Pozostałe lokalizacje wzdłuż płotu mają w tle budynki bądź koszarowe (ul. 17 Marca), skwer(3 Maja), budynek seminarium (Jagiellońska od hali sportowej), zabudowania kompleksu garażowego (ul 11 listopada). Tak więc uważam że prawdopodobną lokalizacją jest teren obecnego parkingu przy szczycie budynku hali sportowej na przeciwko wejściu do budynku 41 elt. Pomnik przesłania słupek ogrodzeniowy. W tle widać nie isniejącą zabudowę parterową. Że taka tam istniała może świadczyć istniejący budynek na rogu ul. Jagiellońskiej i Targowej.

a ja jeszcze inną :-) , pewnie mi się dostanie od Feuchtwangena bo powracam z uporem godnym lepszej sprawy do "koncepcji" ul. Pasteura ale co tam :-) , na kartce z 1916 r. na Jagiellońskiej w kierunku lazaretu, rosną spore drzewa (a po stronie domu mieszkalnego nie ma po nich śladu) i nie wygląda na to by pomiędzy terenem szkoły (seminarium nauczycielskim) i lazaretu było coś jeszcze nie licząc budynków gospodarczych

co do ogrodzenia od ul. Pasteura, to wydaje mi się, że podobnie jak na ul. Derdowskiego jest ogrodzenie metalowe, tak i na przeciwległym krańcu również przynajmniej na pewnym odcinku mogło ono występować,
ale jak zwykle się nie upieram :-) , jesteście na miejscu więc macie większe szanse zweryfikować wszystkie teorie

jeśli chodzi o narożnik z kioskiem, to z jednej strony (płn.) jest widok na skwer, a z drugiej (wsch.) na spory dom mieszkalny (chyba z 1909 r.) więc raczej jednak odpada, choć tak zachęcająco się zapowiadało

PS.
czy to nie zastanawiające, że dorośli ludzie zajmują się czymś takim ;-)

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 11:44   

fotka wykonana w 1929 roku pomnik postawiono po 1921 roku koszary wybudowano I bat 1906, II Bat -1911, Koszary broni maszynowej po 1922 r takie są fakty do tego analiza planów i wniosek taki jaki przedstawiłem wyżej jednak pewności nie ma.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 14:11   

dokonałem dzisiaj lustracji wspomnianych miejsc: od u. Pasteura nie wchodzą w rachubę od tej strony był i jest płot ceglany, koło hali sportowej nie bo na fotce widać byłoby drogę, co do Jagiellońskiej też mam obiekcje bo jest tam płot z cegieł dzisiaj otynkowany ale prawdopodobnie pochodzi z okresu budowy koszar bo taki sam płot jest od 17 Marca. Czyli trzeba szukać dalej :shock:

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 18:28   

od wschodu i południa koszary okalał taki płot z cegieł podobny ale młodszy okala koszary broni maszynowej. Foto przedstawia koszary od nie istniejącej jeszcze wtedy Haebler Str. (Derdowskiego)

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 20:45   

zapała napisał/a:
pewnie mi się dostanie od Feuchtwangena
A co to ja dres jakiś czy jak?
Ale do rzeczy przeciwko Pasteura świadczy, także fakt że jaki by ten płot nie był nie przylegał do ulicy, obecne ogrodzenie betonowe powstało po II w.ś., teren przydomowych ogreódków włączono wówczas do koszar. I klika fragmentów map

Pharus.jpg
Plik ściągnięto 3529 raz(y) 106,37 KB

schwandt_1_dark.jpg
Plik ściągnięto 3529 raz(y) 99,47 KB

Ubersichtkarte Marienburg.jpg
Plik ściągnięto 3529 raz(y) 90,23 KB

Odpowiedz do tematu