Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Pogorzała Wieś - kolej wąskotorowa
Autor Wiadomość
Kösternitz 
Mistrz

Wysłany: Pon 16 Mar, 2009 22:40   

Czy 20 lat temu leżały tu tory ?

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Mar, 2009 22:46   

Kösternitz napisał/a:

Oczywiście, patrząc na ten pas ornej ziemi jest dość szeroki, jak przyjeżdżałem motorem bez prawka i kasku, więc prawie przy torach po prawej były jakieś budynki lub płot, bo motor opierałem o coś niemal przy samych torach, na pewno jeszcze tory były na początku lat 90-tych, a może i później na 100% były gdy mieszkałem tam do jesieni 1988r.

Kösternitz 
Mistrz

Wysłany: Pon 16 Mar, 2009 22:58   

Milek45 napisał/a:
Kösternitz napisał/a:

Oczywiście, patrząc na ten pas ornej ziemi jest dość szeroki, jak przyjeżdżałem motorem bez prawka i kasku, więc prawie przy torach po prawej były jakieś budynki lub płot, bo motor opierałem o coś niemal przy samych torach, na pewno jeszcze tory były na początku lat 90-tych, a może i później na 100% były gdy mieszkałem tam do jesieni 1988r.

Pytanie :czy był to jeden tor, czy więcej.
Rozumiem że tor/y położone był/y na pasie ornej ziemi od strony mleczarni, obecna droga położoną na niskim nasypie była drogą a obecny płot ze słupkami z szyn już wtedy istniał ?

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 17 Mar, 2009 16:28   

Kösternitz napisał/a:
Milek45 napisał/a:
Kösternitz napisał/a:

Pytanie :czy był to jeden tor, czy więcej.
Rozumiem że tor/y położone był/y na pasie ornej ziemi od strony mleczarni, obecna droga położoną na niskim nasypie była drogą a obecny płot ze słupkami z szyn już wtedy istniał ?

Po latach trudno coś kolwiek powiedzieć, tym bardziej że wtedy to mnie nie interesowało.
Tory przez cały okres wegetacyjny bły niewidoczne, po za ścieżką wyjeżdżoną przez rowery i motory z lewej strony, ale na 90 % sądzę że był tylko 1 tor, chyba że drugi był po ziemią, motor zostawiałem z prawej, więc bym musiał forsować cztery szyny co dla 13-15 letniego chłopczyka było wysiłkiem

Kösternitz 
Mistrz

Wysłany: Wto 17 Mar, 2009 17:33   

Chodzi mi o to, że chciałbym ustalić lokalizację parowozowni,która kiedyś istniała, jednak nie wiadomo czy
tak naprawdę w Pogorzałej czy w Pogorzałej Wsi.Jeżeli przeanalizujemy stare mapy z ówczesnego okresu
(1913 i 1939 ) to taki obiekt znajduje się na załaczonej mapce, oznaczony czerwoną strzałką.
Jest to jednak tylko hipoteza, którą usiłuję potwierdzić.
Skala mapy, jak i jej charakter nie za bardzo się nadają do pełnego rozpoznawania obiektów kolejowych.
Poza tym tory niezupełnie dochodzą do budynku - błąd skali czy też zamierzony efekt twórców mapy ?
Z widocznych na mapce budynków ocalał budynek mleczarni.
Budynek pomiędzy mleczarnią a domniemaną parowozownią również nie istnieje.
Wydaje mi się że zachował się jedynie budynek mieszkalny na prawo o parowozowni, który sfotografowałem,
ale jeszcze wtedy nie było budynku gospodarczego z którym obecnie stoi w jednym ciągu.
Być może że budynek parowozowni istniał jeszcze jakiś czas po 1945r.,może pamiętają jeszcze go najstarsi
mieszkańcy ?

pogorzała.jpg
Plik ściągnięto 2962 raz(y) 75,81 KB

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 17 Mar, 2009 18:19   

Oprócz dwóch lub trzech budynków wszystkie są z początku XX wieku, jeśli to mapa z 1913 to mogli jeszcze nie nanieść. Starsi mieszkańcy to w dużej większości autochtoni, mówiący biegle po niemiecku (chodzi o samą wieś) wszyscy mieszkańcy kolonii to repatrianci. Musiałbyś kogoś z nich zapytać, jeszcze trochę ich żyje. Podejdź na cmentarz, tam czasem sprząta typowa miejscowa autochtonka.

Kösternitz 
Mistrz

Wysłany: Wto 17 Mar, 2009 18:39   

Chyba jednak to najlepsze wyjście, aby wypytać najstarszych mieszkańców.
Pozostały mi jeszcze widoczki z terenu ładowni, które wrzucam.

1.JPG
Plik ściągnięto 2965 raz(y) 94,63 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 2965 raz(y) 55,75 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 2965 raz(y) 58,48 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 2965 raz(y) 53,67 KB

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 14:15   

Na razie taka fotka, mom jeszcze ich kilka, niestety fotografie są bardzo małe (70x100mm z białym marginesem) więc skan 600 % niewiele pomógł, szkoda tylko, że klisze zostawiłem w Pogorzałej, mam sprzęt do zdjęć z kliszy to można by było coś uzyskać.
a więc "ciuchajka" jak mawialiśmy w dzieciństwie, miejsce to środek między Pogorzała Wsią, a Pog.W. Kol.
godz 12 +/- 10 min., towarowy w kierunku Kałdowa, na końcu doczepiony wagon osobowy. Pociąg ten wielokrotnie spóźniał się nawet po kilkadziesiąt min., ale do M-ka można było dojechać.
Fotka robiona na początku lat 80-tych.

pocztówki 005_(800_x_600).jpg
Plik ściągnięto 2913 raz(y) 25,74 KB

pociąg_(800_x_600).jpg
Plik ściągnięto 2913 raz(y) 20,53 KB

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 17:22   

Ale fajna fotka Milku :clap:

Moja wariacja z tej powyzej

pocztwki_005_800_x_600_202.jpg
Plik ściągnięto 2900 raz(y) 98,82 KB

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 17:28   

Będzie więcej z tego tematu, drogo mnie to kosztowało, aparat kiedyś służył do robienia zdjęć ludziom, a ja nie lubiłem focić ludzi co zostało mnie do dziś, po prostu źle wyglądają na foto, chyba, że z zakoczenia.
Nieźle wyostrzyłeś :ok:
Ostatnio zmieniony przez Milek Czw 25 Cze, 2009 17:29, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu