Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Skarb
Autor Wiadomość
kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Czw 22 Maj, 2008 23:20   Skarb

W 2002 roku czterej kilkunastoletni młodzieńcy - mieszkańcy wsi Piele leżącej niedaleko granicy z Rosją (Owłast Kaliningradskaja) w czasie typowych dla tego wieku zajęć prowadzonych w przypałacowym parku (który przeniósł się już był do nicości) polegających na poszukiwaniach skarbów z przeszłości natrafiło na głębokości około 70 cm na zakopaną skrzynię. Po otwarciu jej oczom odkrywców ukazała się zastawa porcelanowa na 60 osób wykonana w stylu neobarokowym pochodząca z kńca XIX wieku oraz inne skarby w tyn np. piękne kielichy szklane. Zastawa wymieniana jest we wspomieniach właścicieli. Od niedawna prezentowana jest ona w gablocie we wnętrzu szpitala św. Duche we Fromborku (Oddział Muzeum Mikołaja Kopernika).

Obraz 110.jpg
Plik ściągnięto 6918 raz(y) 119,52 KB

Obraz 109.jpg
Plik ściągnięto 6918 raz(y) 118,04 KB

Obraz 111.jpg
Plik ściągnięto 6918 raz(y) 119,63 KB

Obraz 307.jpg
Plik ściągnięto 6918 raz(y) 75,28 KB

fritzek 
Frysia z Warzywodu

Pomogła: 3 razy
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 22:19   

Te małolaty szukały złomu, a nie skarbów. Chociaż w okolicy, w której mieszkają złom to skarb. Chcieli te skorupy opchnąć za kilka stów. Dali jakieś ogłoszenia i namierzyła ich policja. Skarb skonfiskowało państwo, a chłopaki nigdy w życiu nawet grosza nie zobaczyli.
A skarb jest cudowny.
No to idę kopać :mrgreen:

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 22:28   

No Frysiu - chyba też się wybiorę, tylko czy mój kręgosłup wytrzyma (kwestia z Hamleta) :hahaha:
Ale skarb jest śliczny. Ja też kilkadziesiąt lat temu brałem udział w odkopaniu takiego skarbu, tylko tamten (z Miśni) by mocno zniszczony, bo traktory nad nim jeździły i skrzynie co nieco się pozapadały. Szkoda wielka, ale i tak ozdobą muzeum kwidzyńskiego w dziale skorup jest wyjątkową :peace: !

fritzek 
Frysia z Warzywodu

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 22:39   

kolekcjoner napisał/a:
No Frysiu - chyba też się wybiorę, tylko czy mój kręgosłup wytrzyma (kwestia z Hamleta) :hahaha:

Nie gadajmy o tym publicznie. Bo nas namierzą i skonfiskują szpadle w myśl ustawy :mrgreen:

Powiedz coś o tym skarbie miśnieńskim, proszę :-D

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 22:46   

Muszę napisać jeszcze dzisiaj coś do gazety, może za pół godziny :roll:

luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi

Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 00:58   

Mnie zawsze zachwyca, że takie skorupy po potraktowaniu wodą wyglądają, jak nowe...
(gang do f-ka?)

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 20:48   

fritzek napisał/a:
Powiedz coś o tym skarbie miśnieńskim, proszę

Wczoraj zrobiło się baaaardzo późno, więc dzisiaj ...
Około 1983-85 zgłosił sie do konserwatora wojewódzkiego w Elblągu pewien Niemiec, mieszkaniec okolic Kwidzyna, z prośbą w poszukiwaniu zakopanego przez niego wraz z ojcem w 1945 roku skrzyń z porcelaną szkłem, srebrami itp. Jego ojciec był leśniczym w okolicach Gardei - Nowej Wioski (juz nawet nie pamiętam gdzie). Nie mógł ten Pan znaleźć dokładnie tego miejsca, bo zmieniło się w diametralny sposób otoczenie, wycięto stary dąb a pola zasadzono lasem, przesunięciu uległy też polne drogi. Znana była tylko orientacyjna lokalizacja.
Pojechaliśmy we wskazane miejsce w towarzystwie dwu czy trzech żołnierzy z wykrywaczem metalu, no i oczywiście łopatami. W ekspedycji brali udział, poz mną, wspomiany Niemiec, leśniczy z tej leśniczówki, pracownica Muzeum w Kwidzynie, a także ci żołnierze, był jeszcze kierowca z Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu. Znaleźliśmy odziomek po ściętym dębie zarośnięty jeżynami i on wskazał nam orientacyjne miejsce poszukiwań. Kolejną wskazówką okazał się fakt, że koła samochodów wywożących drewno z lasu buksowały na wierzchołku niewielkiego pagórka tworząc na równej drodze zagłębienie. Gdy zrobiliśmy przekop sondażowy ukazały się ślady wkopu a głębiej zgniecione ciężarem skrzynie (dwie). A w nich porcelana (Miśnia i inne) z okresu od około 1870 do 1910, wyroby szklane i kryształy "okuwane" blachą srebrną z dedykacjami, zastawę srebrną, zbutwiałe dokumenty i pieniądze. Niemiec dostał jako znaleźne popielnicę kryształową z dedykacją dla jego dziadka na okuciu srebrnym oraz 12 kielichów - roemerów (jak te z Piela - Fromborka). Reszta trafiła do Muzeum w Kwidzynie i tam znajduje sie do dzisiaj.

fritzek 
Frysia z Warzywodu

Wysłany: Wto 27 Maj, 2008 14:29   

O kurka...Wstyd się przyznać, ale w muzeumie w Kwidzynie nigdy nie byłam. Po Twojej opowieści to już odwiedzę na pewno :-D
Mam nadzieję, że skorupy są na ekspozycji, a nie w magazynie.

Kuglow 

Wysłany: Wto 27 Maj, 2008 16:35   

fritzek napisał/a:
ale w muzeumie w Kwidzynie nigdy nie byłam
A w Malborku to Wacpanna była?My też mamy piękne szkiełka i na dodatek mamy jeszcze bursztynki Pana Myrty :mrgreen: :-P

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 27 Maj, 2008 16:37   

Cytat:
A w Malborku to Wacpanna była

W muzeum miasta Malborka? Podaj adres to wpadniemy i nas oprowadzisz :-D :ok:

Odpowiedz do tematu