Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Ostróda - Kaiser Wilhelm Gymnasium - ul. Drwęcka
Autor Wiadomość
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 16:48   Ostróda - Kaiser Wilhelm Gymnasium - ul. Drwęcka

Budynek wybudowano w 1907 r.
Obecnie znajduje się w nim Liceum Ogólnokrztałcące
Zdjęcia z mojego archiwum

FOTOS2_00025.jpg
Plik ściągnięto 18986 raz(y) 60,67 KB

100_1883.jpg
Plik ściągnięto 18986 raz(y) 96,49 KB

100_1879.jpg
Plik ściągnięto 18987 raz(y) 67,54 KB

100_1875.jpg
Plik ściągnięto 18987 raz(y) 94,82 KB

100_1774.jpg
Plik ściągnięto 18987 raz(y) 81,92 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Pon 20 Lip, 2009 12:07, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 20:13   

Kilka detali

100_1900.jpg
Plik ściągnięto 18972 raz(y) 58,41 KB

100_1884.jpg
Plik ściągnięto 18972 raz(y) 63,26 KB

100_1882.jpg
Plik ściągnięto 18972 raz(y) 83,16 KB

100_1881.jpg
Plik ściągnięto 18972 raz(y) 80,98 KB

100_1880.jpg
Plik ściągnięto 18973 raz(y) 84,77 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 21:18   

jeszcze jeden

100_1898.jpg
Plik ściągnięto 18964 raz(y) 79,56 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 12 Lip, 2008 12:58   

Kilka detali. Budynek z lewej strony Gymnasium

100_2839.jpg
Plik ściągnięto 18912 raz(y) 102,35 KB

100_2838.jpg
Plik ściągnięto 18912 raz(y) 112,3 KB

100_2837.jpg
Plik ściągnięto 18912 raz(y) 76,25 KB

 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 24 Wrz, 2008 22:23   Kaiser Wilhelm Schule und Oberschule fuer Jungen

Obecne LO jest powszechna kuznia stresu mlodych ostrodzian w wieku szkolnym. Na pocieszenie mozna dodac, ze tak bylo zawsze. :mrgreen:

Zeugnis1941b.JPG
Plik ściągnięto 18869 raz(y) 41,86 KB

_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
Ostatnio zmieniony przez MP44 Sro 24 Wrz, 2008 22:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Czw 05 Mar, 2009 15:46   

Czyżby nikt tej szkoły nie wkleił? Czy ja nie dowidzę?

ostr.jpg
Plik ściągnięto 18775 raz(y) 77,94 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Mar, 2009 17:03   

firyza napisał/a:
Czyżby nikt tej szkoły nie wkleił? Czy ja nie dowidzę?

http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=3793
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Mar, 2009 19:53   

Scaliłem tematy :peace:
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Mar, 2009 19:55   

:ok:
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Mar, 2009 11:40   

Kilka skanów z moich zbiorów

Kaiser Wilhelm Gymnasium 1908_(800_x_600).jpg
Plik ściągnięto 18721 raz(y) 39,17 KB

Kaiser Wilhelm Gymnasium1_(800_x_600).jpg
Plik ściągnięto 18721 raz(y) 60,01 KB

Kaiser W Gimn 1943_(800_x_600).jpg
Plik ściągnięto 18721 raz(y) 66,36 KB

 
 
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Nie 15 Mar, 2009 19:31   Emil Schnippel - nauczyciel ostródzkiego gimnazjum

Emil Schnippel urodził się w 1847 roku w Schönebeck, koło Magdeburga... Uczęszczał do Łacińskiej Szkoły Głównej w Halle, a potem studiował filologię klasyczną i germańską na uniwersytetach w Halle i Berlinie. Przez kilka lat po studiach był nauczycielem domowym w posiadłości Kochberg, koło Rudolstadt. Wolny czas w Kochberg wykorzystał na uporządkowanie i przetłumaczenie listów Goethe’go. W 1872 roku zdał w Berlinie egzamin państwowy na wyższy stopień nauczycielski, a także uzyskał doktorat z filozofii. W latach 1872-1878 był nauczycielem w Realnej Szkole w Gerze, a w latach 1878-1883 w Gimnazjum Książęcym w Oldenburgu. W 1883 roku przeniósł się do Prus Wschodnich, gdzie został nauczycielem historii, a następnie dyrektorem Miejskiego Gimnazjum Realnego w Ostródzie, które w początkach XX wieku nazwane zostało Gimnazjum Cesarza Wilhelma. W Ostródzie mieszkał przez 30 lat; pracując tam wyróżniony został w 1892 roku tytułem profesora. W mieście tym, mając już „swoje lata” ożenił się z Ellą Schmidt, miejscową dziewczyną z Oberlandu, „mocno zakorzenioną w ludzie” – jak podkreślał Erhard Riemann, autor notki biograficznej Schnippela. Ze związku tego urodziła się córka Ewa. Żona była dla Schnippela niewyczerpanym źródłem wierzeń i zwyczajów ludowych, inspirując go do zainteresowania się folklorem. Z czasem jego etnograficzne zainteresowania przerodziły się w pracę badawczą. W swoich licznych publikacjach poruszał różne zagadnienia z dziedziny etnografii, między innymi zajmował się kulturą materialną (czepce z terenu Prus Górnych, ręczne młynki, drewniane zabawki), budownictwem (zwieńczenia ścian szczytowych chałup z Półwyspu Helskiego) oraz kulturą duchową (wierzenia i zwyczaje, między innymi związane z topielcami). W swoich opracowaniach nie bazował tylko na starszej literaturze, lecz przede wszystkim na własnych obserwacjach, które prowadził podczas wyjazdów terenowych.…
Schnippel interesował się także prahistorią i historią swojej nowej ojczyzny – Oberlandu, zwłaszcza dziejami osadnictwa Prus Górnych oraz historią miasta Ostródy. W kręgu jego zainteresowań była też botanika i zoologia. Jeszcze pod koniec XIX wieku, w ostródzkim gimnazjum, które znajdowało się w budynku obecnej szkoły nr 2, Schnippel zaczął gromadzić zbiory etnograficzne, archeologiczne, botaniczne, zoologiczne i historyczne, w tym kilka tysięcy monet ze wszystkich stron świata i z różnych okresów historycznych2. Eksponaty zdobywał podczas swoich częstych wędrówek po Prusach Górnych, a także pozyskiwał od uczniów, nauczycieli, a także innych mieszkańców powiatu ostródzkiego. Kolekcja Schnippela eksponowana była w szafach ustawionych na korytarzach i w auli szkolnej. Każdego roku w sprawozdaniach gimnazjum drukowano listę nowych nabytków oraz nazwiska ofiarodawców.
W 1903 roku rozpoczęto budowę gmachu nowego gimnazjum, czyli obecnego Liceum Ogólnokształcącego. Podczas kopania fundamentów natrafiono na relikty cmentarzyska z okresu rzymskiego, które amatorsko przebadał Schnippel wraz ze swoimi uczniami. Emil Schnippel nie prowadził planowych wykopalisk archeologicznych, niemniej przyczynił się do uratowania licznych zabytków. Na przykład w Miłomłynie zlokalizował w miejscowym kościele przechowywane tam trzy popielnice z kurhanu z wczesnej epoki żelaza w Zalewie i spowodował przewiezienie tych naczyń z do zbiorów w Ostródzie. Mimo starań, nie udało mu się natomiast pozyskać do gimnazjalnej kolekcji inwentarza bardzo bogatego skarbu z wczesnej epoki żelaza z Wielowsi. Depozyt ten odkryty został w lutym 1902 roku przez gospodarza Görke’go podczas karczowania starej lipy w miejscu zwanym Szańce. Schnippel lustrował potem miejsce odkrycia, odnajdując jeszcze jeden zabytek z brązu i kilka fragmentów glinianego naczynia. Skarbu nie udało mu się pozyskać, gdyż odkrywca sprzedał go baronowi Albedyllowi z Karnitek.
W pamięci swoich uczniów zapisał się Schnippel jako dociekliwy, pełen wszelkich cnót pedagogicznych nauczyciel. Podczas budowy nowego gmachu gimnazjum przechadzał się po surowych, niewykończonych salach i planował miejsca ekspozycji zgromadzonych zbiorów. Na przyszkolnych gruntach założył ogród botaniczny i lapidarium, gdzie eksponowane były między innymi koła młyńskie. Do 1910 roku udało mu się wyhodować w ogrodzie botanicznym ponad pięćset różnych roślin.

W 1913 roku Schnippel przeniesiony został do Gdańska, gdzie kontynuował swoje zainteresowania historią Prus Górnych, publikując między innymi kilka interesujących rozpraw o osadnictwie krzyżackim w Sasinii. Podczas pobytu w Gdańsku penetrował obszar Pomorza Gdańskiego i szczególnie Żuław Wiślanych, a wyniki swoich badań opublikował, między innymi w rozprawach o znakach rybackich z rejonu Gdańska oraz pazdurach i śparogach w budownictwie ludowym Półwyspu Helskiego.
Po przejściu na emeryturę Schnippel osiedlił się w Berlinie, zmarł w 1936 roku.
Emil Schnippel znany był w kręgach uczonych przede wszystkim jako świetny znawca kultury ludowej. Dzięki aktywnej działalności terenowej zebrał w ostródzkim gimnazjum wielki zbiór wyrobów kultury ludowej z terenu Prus Górnych. Dla nauki uratował również zabytki z licznych niszczonych stanowisk archeologicznych, między innymi z kurhanu w Zalewie koło Ostródy. Swoje zainteresowania kulturą ludową, pradziejami i historią regionu realizował głównie poprzez działalność w powstałym w 1890 r. w Młynarach, koło Pasłęka Oberländischer Geschichtsverein, którego był współzałożycielem. Uczestniczył również w posiedzeniach Towarzystwa Starożytności Prussia w Królewcu. Jego zasługi dla prahistorii i etnografii Prus Górnych docenione zostały w 1919 r., kiedy podczas jubileuszu 75-lecia Altertumsgesellschaft Prussia wyróżniony został honorowym członkostwem królewieckiego towarzystwa wraz z tak znanymi archeologami jak: Nils Aberg, Oskar Almgren, Robert Beltz, Otto Olshausen oraz Paul Reinecke.
Skrót artykułu M. J. Hoffmanna pt. Elisabeth Lemke i Emil Schnippel – badacze starożytności Pojezierza Iławskiego z przełomu XIX i XX wieku; w: Zapiski Zalewskie nr 14
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Mar, 2009 20:06   

Temat wrócił do mnie :ok: , ale nie mogę dać punktu Firyzie :nook:
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Mar, 2009 21:34   

Dziwne ? Mam pierwszy post, a nie jestem autorem tematu ? Dlatego nie mogę przyznać punktu Firyzie.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Mar, 2009 21:46   

Milek45 napisał/a:
Dziwne ? Mam pierwszy post, a nie jestem autorem tematu ? Dlatego nie mogę przyznać punktu Firyzie.


Lajf is brutal :ot:
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Kwi, 2009 12:10   

W Naszej Klasie znalazłem ciekawe zdjęcie z 1920r. o tyle, że w miejscu obecnej okrągłej szyby jest zegar, jak to zauważył Laskowski :ok:

zegar.JPG
Plik ściągnięto 15286 raz(y) 11,64 KB

d356d7a500.jpg
Plik ściągnięto 15287 raz(y) 44,72 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Czw 30 Kwi, 2009 12:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Laskowski 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 01 Maj, 2009 12:52   

a no zauważył :)

w Lokalnym Programie Rewitalizacji widnieje zapis o rewitalizacji budynku LO. na stronie BIP Starostwa Powiatowego wisi informacj o remoncie tynków. ja bym chciał by jeszcze podświetlili ten budynek i wieże ciśnień po drugiej stronie ulicy.
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lis, 2009 19:47   

Rzadka widokówka z eBaya

!BdyidUw!mk~$(KGrHqUOKiMEq4+ykrN3BK6eBwIneQ~~_12.jpg
Plik ściągnięto 137 raz(y) 42,78 KB

 
 
klika73 
Znawca


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 19 Gru, 2009 18:57   

Taka sama tylko w kolorze. zbiory wlasne

gymnasium.jpg
Plik ściągnięto 125 raz(y) 48,04 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group