Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Malborskie lokomotywy SP-47.
Autor Wiadomość
axn 

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 12:26   

A może ktoś wie co stało się z dwiema jedynymi w Polsce a stacjonującymi w Malborku lokomotywami SP-47??? Z tego co wiem były to dwa i jedyne prototypy tej lokomotywy wyprodukowane w poznaniu. W latach 80 chodziłem z tatą przez tory od strony W.Polskiego na wysokości tej nie ukończonej hali (chyba lokomotywowni "na działkę" i widziałem obie lokomotywy w krzakach. Z tego co tata mi mówił (a pracował już wtedy jakieś 50 lat w PKP) to te lokomotywy nie weszły do seryjnej produkcji bo "związek radziecki" zakazał bo były silniejsze od "Gagarinów" i bali się, że fabryka rosyjska straci na nie zbyt.

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 12:49   

http://pl.wikipedia.org/wiki/SP47

axn 

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 15:55   

No tak. Wygląda to na prasową informację. Chodziło mi bardziej o prawdziwą historię.

Zoppoter 
Westpreuße

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 21:28   

axn napisał/a:
Z tego co tata mi mówił (a pracował już wtedy jakieś 50 lat w PKP) to te lokomotywy nie weszły do seryjnej produkcji bo "związek radziecki" zakazał bo były silniejsze od "Gagarinów" i bali się, że fabryka rosyjska straci na nie zbyt.

To akurat bzdet, bo "Gagariny" (na PKP ST-44) to były lokomotywy towarowe, a SP-47 pospieszne. Nie były dla siebie nawzajem żadną konkurencją. Fabryka lokomotyw M-62 (czyli Gagarinów właśnie) nie traciła zadnego zbytu, bo one były wmuszane odgórnie kolejom całego bloku wschodniego, ale rzadko kiedy prowadziły pociągi pasażerskie. Nie były do tego przeznaczone.

Nieczynny egzemplarz SP-47 stoi w Kościerzynie, niestety ma malowanie zielone, typowe dla SU-46. Obydwie lokomotywy z wyglądu były takie same, różniły sie odrobinę jedynie długością, te różnice widać dopiero jak sie je ustawi obok siebie. Pierwotne malowanie SP-47 było kremowe z czerwonymi paskami w dolnej części.

Seidel 
Seidel

Wysłany: Wto 22 Kwi, 2008 13:15   

Akurat nie różnniły się tylko długością. Kompletnie mijałoby się to z celem Różniły się (i to zdecydowanie)mocą i innym osłabieniem pola rozruchu silników.Oczywiście na kożyść SU 47,bo jako SP wyszły tylko z fabryki.A co do wędrówki tych lokomotyw,to z Malborka pojechały do Olsztyna. Tam,bez możliwości napraw(brak części zamiennych) stanęły w "krzakach". Nad jedną się zlitowano i trafiła do skansenu.

Zoppoter 
Westpreuße

Wysłany: Sro 23 Kwi, 2008 07:37   

Seidel napisał/a:
Akurat nie różnniły się tylko długością. Kompletnie mijałoby się to z celem Różniły się (i to zdecydowanie)mocą i innym osłabieniem pola rozruchu silników..

Przecież napisałem jak wół, że z wyglądu różniły sie tylko długością...

axn 

Wysłany: Sro 23 Kwi, 2008 13:11   

Zoppoter napisał/a:

To akurat bzdet, bo "Gagariny" (na PKP ST-44) to były lokomotywy towarowe, a SP-47 pospieszne. Nie były dla siebie nawzajem żadną konkurencją. Fabryka lokomotyw M-62 (czyli Gagarinów właśnie) nie traciła zadnego zbytu, bo one były wmuszane odgórnie kolejom całego bloku wschodniego, ale rzadko kiedy prowadziły pociągi pasażerskie. Nie były do tego przeznaczone.

I tu się mylisz SP-47 były wyprodukowane w wersji pasażerskiej i były to tylko 2 prototypy ale plany wykonane były również na wersję uniwersalną. Co przy tej mocy jednostki napędowej i rozwiązań technicznych pospolitego "gagarina" pozostawiało daleko w tyle.
Polecam http://pl.wikipedia.org/wiki/SP47 . Stronkę polecił mi troszkę wyżej "Feuchtwangen"
Ostatnio zmieniony przez axn Sro 23 Kwi, 2008 13:15, w całości zmieniany 1 raz  

Zoppoter 
Westpreuße

Wysłany: Sro 23 Kwi, 2008 16:20   

axn napisał/a:
I tu się mylisz SP-47 były wyprodukowane w wersji pasażerskiej i były to tylko 2 prototypy ale plany wykonane były również na wersję uniwersalną. Co przy tej mocy jednostki napędowej i rozwiązań technicznych pospolitego "gagarina" pozostawiało daleko w tyle.

Powyżej była mowa, że to pospieszna SP-47 nie weszła do seryjnej produkcji ze względu na Gagariny. A nie uniwersalna SU-47. To po pierwsze. Po drugie fabryka Gagarinów NIE MUSIAŁA się bać o zbyt swoich lokomotyw, jak to zostało ujęte, bo one były i tak na siłę wciskane wszystkim kolejom w Europie Wschodniej przez Moskwę. Nie miało najmniejszego znaczenia, czy hipotetyczna uniwersalna SU-47 by weszła do produkcji, czy nie, swój przydział Gagarinów PKP i tak musiałyby kupić.

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Sro 23 Kwi, 2008 16:21   

Dokładnie tak jakby zakłady w Togliatti bały się Żerania :hahaha: :peace:

axn 

Wysłany: Czw 24 Kwi, 2008 20:25   

Zoppoter napisał/a:
Powyżej była mowa, że to pospieszna SP-47 nie weszła do seryjnej produkcji ze względu na Gagariny. A nie uniwersalna SU-47. To po pierwsze.

Dlaczego mylisz dwie konstrukcje? SP-47 i SU-47? SU-47 jest zupełnie inną konstrukcją. SP-47 w wersji uniwersalnej nigdy nie wyjechała na tory. Jej żywot skończył się na desce kreślarskiej.

Odpowiedz do tematu