Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Władze miasta chcą wyróżniać własne organizacje pozarządowe
Autor Wiadomość
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sro 20 Maj, 2009 18:39   

Szkoda, że Gmina Miejska Malbork chce zawęzić konsultację ws.uchwały tylko z organizacjami działającymi w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej. A co i innymi organizacjami - np działającymi w zakresie kultury czy ochrony przyrody? Są be?
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Czw 21 Maj, 2009 10:02   Re: Władze miasta chcą wyróżniać własne organizacje pozarząd

(..), członkowie musieliby się składać na nagrodę. Jak już wspomniałem - można i tak.....

Nie wątpię, że w tym jest główny problem - znacznie prościej jest wyciągnąć ręce po "gotowe" pieniądze - rządowe i samorządowe.
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 21 Maj, 2009 16:53   Re: Władze miasta chcą wyróżniać własne organizacje pozarząd

zapała napisał/a:
(..), członkowie musieliby się składać na nagrodę. Jak już wspomniałem - można i tak.....

Nie wątpię, że w tym jest główny problem - znacznie prościej jest wyciągnąć ręce po "gotowe" pieniądze - rządowe i samorządowe.

Co to znaczy rządowe i samorządowe pieniądze???? To znaczy, że rząd/samorząd je wypracował???? Nie! Samorząd dysponuje pieniędzmi podatników!!! I te pieniądze, zgodnie z prawem, przeznaczone są również na takie inicjatywy! To zwykłe stwierdzenia, wykrzykniki są tylko dla podkreślenia wagi tych zdań.

Poza tym nie zrozumiałeś mnie, niestety. Chodziło mi o to, że skoro samorząd się czegoś podjął, to powinien to zrobić. Gdybyśmy wiedzieli, że tak będzie, sami byśmy to zorganizowali!
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Pią 22 Maj, 2009 09:06   Re: Władze miasta chcą wyróżniać własne organizacje pozarząd

Waldek.K napisał/a:
zapała napisał/a:
(..), członkowie musieliby się składać na nagrodę. Jak już wspomniałem - można i tak.....

Nie wątpię, że w tym jest główny problem - znacznie prościej jest wyciągnąć ręce po "gotowe" pieniądze - rządowe i samorządowe.

Co to znaczy rządowe i samorządowe pieniądze???? To znaczy, że rząd/samorząd je wypracował???? Nie! Samorząd dysponuje pieniędzmi podatników!!! I te pieniądze, zgodnie z prawem, przeznaczone są również na takie inicjatywy! To zwykłe stwierdzenia, wykrzykniki są tylko dla podkreślenia wagi tych zdań.

Poza tym nie zrozumiałeś mnie, niestety. Chodziło mi o to, że skoro samorząd się czegoś podjął, to powinien to zrobić. Gdybyśmy wiedzieli, że tak będzie, sami byśmy to zorganizowali!


Mam wrażenie, że inaczej zapatrujemy się na kwestię finansowania NGO'sów. Moim zdaniem, z istoty swojej "trzeci sektor" działa tam gdzie państwo/samorząd nie dają sobie rady albo w ogóle nie działają. Jeśli obywatele uważają, że coś jest dla nich ważne i chcą w tej dziedzinie działać, to powinni również przewidzieć coś tak prozaicznego jak finansowanie tej działalności.

Najprostszym zabiegiem jest sięgnięcie po pieniądze samorządowe i rządowe + quasi rządowe (programy etc.) znacznie trudniej jest utrzymywać się własnym "przemysłem" (działalność, darowizny, etc.).

Jeśli samorząd posiada pieniądze na finansowanie NGO'sów w Malborku, to oczywiście powinien je na nie przeznaczyć - czy koniecznie na nagrody, tego nie wiem być może w mieście są ważniejsze sprawy. Natomist nie widzę powodów dla których organizacje pozarządowe miałyby sobie "uzurpować" jakieś nadzwyczajne prawa do pieniędzy podatników, większe niż samorząd czy państwo. Używając Twojego argumentu - to nie NGO'sy je wypracowały (podobnie jak i nie samorząd i państwo) a jeśli podatnicy uznają działalność za ważną to będą ją wspierali (także finansowo).

Tyle w sferze teoretycznej - jak jest w praktyce w Malborku, jestem w stanie sobie wyobrazić - niestety.
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 22 Maj, 2009 23:36   Re: Władze miasta chcą wyróżniać własne organizacje pozarząd

To ciekawa dyskusja i chętnie w niej uczestniczę. Mam nadzieję, że ktoś to czyta poza nami :) W wielu kwestiach się z Tobą zgadzam, w kilku mam odmienne zdanie.

zapała napisał/a:
Mam wrażenie, że inaczej zapatrujemy się na kwestię finansowania NGO'sów. Moim zdaniem, z istoty swojej "trzeci sektor" działa tam gdzie państwo/samorząd nie dają sobie rady albo w ogóle nie działają.
Zgadzam się w 100 %

zapała napisał/a:
Jeśli obywatele uważają, że coś jest dla nich ważne i chcą w tej dziedzinie działać, to powinni również przewidzieć coś tak prozaicznego jak finansowanie tej działalności.
Też prawda :) Należy przy tym pamiętać o zapisanej w konstytucji zasadzie pomocniczości państwa wobec obywateli. Sprowadza się ona do tego, że wszędzie tam, gdzie obywatel wykazuje inicjatywę, to zadaniem rządu/samorządu jest wspomagać go w tym. Nie utrudniać, nie wyręczać a pomagać. W tym finansowo! Często jest tak, że organizacje pozarządowe realizują zadania własne gminy, czyli robią to, co samorząd MUSI. Nierzadko nie robi.


zapała napisał/a:
Najprostszym zabiegiem jest sięgnięcie po pieniądze samorządowe i rządowe + quasi rządowe (programy etc.) znacznie trudniej jest utrzymywać się własnym "przemysłem" (działalność, darowizny, etc.).
Jest wiele organizacji, które prowadzą działalność gospodarczą, więcej jest jednak takich, które tego nie robi, to prawda. Prawo nie jest doskonałe, puki co - samorządy mają OBOWIĄZEK współpracy z NGO-sami, które z zasady nie nastawiają się na zysk, czym różnią się od biznesu.

zapała napisał/a:
Jeśli samorząd posiada pieniądze na finansowanie NGO'sów w Malborku, to oczywiście powinien je na nie przeznaczyć - czy koniecznie na nagrody, tego nie wiem być może w mieście są ważniejsze sprawy.
Nagrody miały być naprawdę symboliczne. Głównym celem było pokazanie,że docenia się bezinteresowne często działania organizacji. Na nagrody dla biznesu pieniążki się znalazły...

zapała napisał/a:
Natomist nie widzę powodów dla których organizacje pozarządowe miałyby sobie "uzurpować" jakieś nadzwyczajne prawa do pieniędzy podatników, większe niż samorząd czy państwo. Używając Twojego argumentu - to nie NGO'sy je wypracowały (podobnie jak i nie samorząd i państwo) a jeśli podatnicy uznają działalność za ważną to będą ją wspierali (także finansowo).
Ja też nie widzę powodów do "nadzwyczajnego" prawa NGO do pieniędzy podatników. Ale do zwyczajnego - tak :) Czyli do takiego, jakie daje NGO-som prawo.

zapała napisał/a:
Tyle w sferze teoretycznej - jak jest w praktyce w Malborku, jestem w stanie sobie wyobrazić - niestety.
Tego nie komentuję ;)

Przedstawiłem swoją opinię na temat nagradzania NGO-sów. Pozostałe wynurzenia są czystą teorią.
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Sob 23 Maj, 2009 15:26   

Tak na prawdę, to wygląda na to, że nasze oceny są podobne - może oprócz tego, że podchodzę z dużą rezerwą do zapewnień administracji - generalnie w relacjach z nią sprawdza się powiedzenie "umiesz liczyc, licz na siebie" - niestety, choc wydawałoby się, że to "tabakiera jest dla nosa". I tym bardziej życzę powodzenia ;-) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group