Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Malbork czy Malborg
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 12:30   

malgos napisał/a:
gotowa jechać do Malborka i Gdańska
niech jedzie podróże kształcą

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 12:45   

malgos napisał/a:
Odświeżam temat bo pilnie potrzebuję wszelkich informacji, źródeł, publikacji i opracowań dotyczących "gwary malborskiej".

na początek niech próbuje zdobyć to (biblioteki, Allegro etc.):
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=1341

malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 13:18   

napioo napisał/a:
niech jedzie podróże kształcą

nie wiem czy się śmiać czy płakać :nook: z takiego "żartu" - nie pomagasz a jesteś złośliwy :-?

Hagedorn napisał/a:
niech próbuje zdobyć to

dziękuję przyjacielu :ok:
Ostatnio zmieniony przez malgos Pią 06 Cze, 2008 13:19, w całości zmieniany 1 raz  

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 13:23   

malgos napisał/a:
nie pomagasz a jesteś złośliwy
każdy by chciał znaleźć wszystko w internecie i to na co najmniej 6, skoro zadano zadanie siostrze to ona powinna szukać bo uczy się samodzielności "czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci" a to że podróże kształcą to prawda stara jak świat :->
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pią 06 Cze, 2008 13:26, w całości zmieniany 1 raz  

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 13:26   

sprawdzę w domu u Kolberga ("Pomorze") bo coś mi sie zdaje, że pisał tam też i o gwarze, ale pewnie dużo tego nie będzie, jakby co poskanuję w poniedzialek i Ci wyślę!

alix
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 13:30   

malgos napisał/a:
Odświeżam temat bo pilnie potrzebuję wszelkich informacji, źródeł, publikacji i opracowań dotyczących "gwary malborskiej". Taki temat :shock: zadała kobitka mojej bratowej do opracowania i ta wariatka jest gotowa jechać do Malborka i Gdańska w poszukiwaniu opracowań. Przepraszam że wpadam jak burza ale czas mnie goni (praca) :oops: i nie bardzo mam czas na szukanie w sieci :->

Jestem absolwentką polonistyki i miałam na studiach takich przedmiot jak dialektologia. Z mojej wiedzy wynika, że coś takiego jak "gwara malborska" w przyrodzie nie istnieje. Tutaj po 1945 roku nastąpiła wymiana ludności, owszem, zostało trochę mówiących z niemieckim akcentem autochtonów, ale trudno to nazwać gwarą. Obecnie Malbork i okolice zamieszkuje ludność pochodząca z różnych stron dawnej Rzeczpospolitej. Dużo osób przyjechalo z Wołynia, więc obecni Malborżanie, szczególnie starszego pokolenia pięknie kresowo zaciągają.
Jeśli chodzi o sąsiedztwo, to gwarą posługują się mieszkańcy Kociewia i Kaszub.

malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 13:39   

napioo napisał/a:
każdy by chciał znaleźć wszystko w internecie i to na co najmniej 6, skoro zadano zadanie siostrze to ona powinna szukać bo uczy się samodzielności "czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci" a to że podróże kształcą to prawda stara jak świat

och mylisz się i to bardzo. Nie siostra tylko bratowa, nie chce znaleźć "gotowca z netu" ale punktu zaczepienia. Książek, źródeł itepe. Kto mnie zna ten wie że z netu nie ściągam a przez książki i opracowania grozi mi zawalenie stropu w domu :hahaha:
Podsumowując - proszę o powstrzymanie się od niepotrzebnych złośliwości jeśli nie chcesz pomóc.
Pozdrawiam i rączki całuję
malgos

alix napisał/a:
(...) coś takiego jak "gwara malborska" w przyrodzie nie istnieje (...)

to już zostało wyjaśnione na początku tematu ale za chęć pomocy dziękuję :->

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 13:50   

malgos napisał/a:
och mylisz się i to bardzo
nie jestem nieomylny, życzę powodzenia w poszukiwaniach

Zoppoter 
Westpreuße

Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 13:58   

alix napisał/a:

O ile mi wiadomo, to Kaszubi posługują się własnym językiem, a nie gwarą.

Co oczywiście nie ma nic wspólnego z mową używaną w Malborku. Mnie też mocno zaskoczył pomysł, ze mogłaby istnieć gwara malborska.

alix
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 14:16   

Zoppoter napisał/a:
alix napisał/a:

O ile mi wiadomo, to Kaszubi posługują się własnym językiem, a nie gwarą.

Jak jeszcze byłam na studiach, mówiło się o gwarze kaszubskiej. Niedawno Kaszubi wywalczyli sobie, ze to język. Ale jest wiele opinii, że to decyzja polityczna. Kaszuba czasem łatwiej zrozumieć niż górala, a nikt nie mówi o języku "góralskim". Pożyjemy, zobaczymy...

Odpowiedz do tematu