Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Malbork czy Malborg
Autor Wiadomość
kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 10:06   

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich ... W. Sulimierskiego w tomie V używa tych nazw jako równoważne "Malbork alias Malborg". W hasłach dotyczących okolic Malborka nazwa występuje wymiennie, w zależności do tego jakiej formy używały źródła, z których korzystali autorzy haseł.
A co do gwary - jak słusznie zauważył Regan - należy raczej mówić o gwarze sztumskiej, jednak w badaniach jezykowych przyjęło sie stosować nazwę "gwara malborska". I kolejna uwaga - faktycznie po 1945 roku w samym Malborku ta gwara nie występowała, natomiast w okolicach była bardzo popularna, jako że w 1945 roku nie wyjechała do Niemiec ludność polskojęzyczna. Jej eksodus miał miejsce w latach 1960 - 1970. Dlatego wieś nadal bardzo często mówi tym językiem (w szczególności ludność, która stykała się z dawnymi mieszkańcami tych ziem.

0943-small.jpg
Strona ze Słownika Geograficznego ...
Plik ściągnięto 5197 raz(y) 93,71 KB

regan 

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 10:20   

Zoppoter napisał/a:
Co do "ostoi polskości" to odpuśćmy sobie ten patos.

Zgadzam się w pełni, w końcu ziemie zachodnie i północne nie zawdzięczamy "ludności która trwała przy mowie ojców" tylko (niestety) Stalinowi. Nie wspominając, że znaczna część ziem odzyskanych nigdy do polski nie należała.

Zoppoter napisał/a:
Ja się pytałem o te gwarę z 1945 roku, bo nie spodziewam się polskojęzycznych mieszkańców Malborka w 1945 roku w liczbie wystarczającej do istnienia oddzielnej gwary malborskiej.

Też pierwszy raz o tym usłyszałem tutaj. Przejrzałem książkę Grónowicza, który ją opisał i powiem szczerze nie była to rewelacja (to moje zdanie i nie chce nikogo urazić). Zrobił badania na grupie autochtonów z malborka i okolicy, tu zaznaczyc trzeba ze wiekszosć z badanych pochodzila z okolic sztumu, bo tam ludność miejscowa była liczniejsza (z mojej wiedzy ok. 40% w roku 1950r. - podaje z głowy wiec mogę się mylić) i jak sam przyznaje (Górnowicz) w następnych publikacjach to gwara barsziej sztumska niż malborska.

regan 

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 10:26   

A wracając do tematu to mi zależy głównie na wyjaśnieniu jak to było w okresie 1945 -1947. Kolekcjoner słusznie mi wykazał, że występowała forma Malborg w urzędowych pismach, co przeoczyłem - przyznaję się. Tylko jest problem bo stosowano również formę malbork (według mnie ta forma przeważała).
Interesuje mnie przyczyna tego stanu rzeczy.
To jak nazywano malbork przed wojną jest raczej wątkiem pobocznym i zgadzam się z Zoppoterem że miało to charakter umowny.

Zoppoter 
Westpreuße

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 10:55   

regan napisał/a:
Interesuje mnie przyczyna tego stanu rzeczy.
To jak nazywano malbork przed wojną jest raczej wątkiem pobocznym i zgadzam się z Zoppoterem że miało to charakter umowny.

Ale owo przedwojenne nazewnictwo było zapewne tym, o co pytasz: przyczyną tej "dwoistości". Oczywiście oprócz bałaganu w polskich urzędach, który uznać należy za coś wręcz oczywistego. Jak już wspominałem, z mapy samochodowej z 1946 roku wynika, że takich zjawisk było znacznie więceji. W końcu wprowadzono te urzędowe nazwy, śmiem podejrzewać, że forma -bork w nazwach (nie tylko Malborka) miała brzmieć bardziej polsko od formy -borg, mimo, ze ta druga jest niejako bardziej naturalna.

regan 

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 11:11   

Zoppoter napisał/a:
śmiem podejrzewać, że forma -bork w nazwach (nie tylko Malborka) miała brzmieć bardziej polsko od formy -borg, mimo, ze ta druga jest niejako bardziej naturalna.

Bardzo możliwe, a jeśli chodzi o rok 1947 - działalność komisji ds nazw miejscowości na ziemiach odzyskanych (o której pisał Kolekcjoner) to z pewnością.

Ja bym był skłonny "pójść tropem" pieczęci, które były wrzucone do poprzedniego wątku. Zwłaszcza te przywołane przez Kolekcjonera. Stempel nadawczy ma formę Malborg, a "erka" - Malbork. Jak twierdzi Kolekcjoner "erki" były produkowane lokalnie a stemple - centralnie; i to może być klucz do rozwiązania. W sumie nie zgadzam się z dalszą tezą Kolekcjonera, że Malborg było wersją oficjalną zatwierdzoną w Warszawie, a Malbork używała przez ludność napływowa, bo to by oznaczało, że urzędnicy Starostwa byli matołami, którzy mieli głęboko... oficjalna nazwę i permanentnie pisali z błędem nazwę miasta w którym mieszkali. Wg mnie mało prawdopodobne.

Zoppoter 
Westpreuße

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 11:35   

regan napisał/a:
Stempel nadawczy ma formę Malborg, a "erka" - Malbork. Jak twierdzi Kolekcjoner "erki" były produkowane lokalnie a stemple - centralnie; i to może być klucz do rozwiązania. W sumie nie zgadzam się z dalszą tezą Kolekcjonera, że Malborg było wersją oficjalną zatwierdzoną w Warszawie, a Malbork używała przez ludność napływowa, bo to by oznaczało, że urzędnicy Starostwa byli matołami, którzy mieli głęboko... oficjalna nazwę i permanentnie pisali z błędem nazwę miasta w którym mieszkali. Wg mnie mało prawdopodobne.

W matolstwo urzędoli to akurat uwierzę bez oporów :mrgreen: . Zwłaszcza po 1945 roku 8-)

Natomiast czy stemple pocztowe miałyby świadczyć o obowiązującej oficjalnej nazwie to bym powątpiewał. Nie zapominajcie ze to państwo to był wtedy jeden wielki bajzel. Sprawnie diziałał bodaj tylko jeden urząd: Urząd Bezpieczeństwa. Choć i za to głowy na pniu bym nie położył. Pisownia nazw własnych na terenach przejętych po Niemcach była w moim odczuciu wynikiem mniemania własnego poszczególnych urzędoli, którzy decydowali o treści stempli, map, rozkładów jazdy, ksiąg telefonicznych itp. Myślę, że dopiero ustalenia tej chorej komisji w 1947 roku były początkiem rzeczywistych urzędowych nazw.

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Maj, 2008 19:19   

Czy ktoś mógłby napisać jak zmieniała się nazwa Malborka od czasów założenia miasta i skąd się wzięła współczesna jego nazwa i co znaczy ?
W internecie nic nie znalazłem na ten temat.

alix
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 22:23   

Fanatyk napisał/a:
superfan napisał/a:
Jak zapytasz starsze pokolenie Malborka o nazwę miasta to odpowiedzią z pewnością jest Malborg, a młodsze pokolenie odpowei Malbork.

mój dziadek, który ma 75 lat mówi Malborg

Wszyscy członkowie mojej rodziny, którzy przybyli w 1947 na Ziemie Odzyskane i zamieszkali na Żuławach jeździli przez wiele lat po zakupy do "Malborga". Ci, którzy jeszcze żyją, do tej pory nie mówią inaczej jak "Malborg". Chyba widziałam kiedyś jakieś dokumenty z pieczątką "Malborg". I chyba tak właśnie powinna brzmieć prawidłowa nazwa tego miasta, jeśli wywiedzie się ją od "Marienburg" - też "g" na końcu, a nie "k".
Poza tym, "Malbork" trudno się odmienia, a także trudno tworzyć od rodziny wyrazów. Tzn można, ale brzmią jakoś niezręcznie.

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 23:20   

Cytat:
nazwa i co znaczy ?
Też mnie to zastanawia od dawna. Czemu Marienburg skróciło się w Malborg? Nazwę Malborg widziałam już chyba w XVI wieku jak nie w XV!
(Marienburg->Marburg->Marborg->Malborg->Malbork???)

malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 06 Cze, 2008 12:12   

Odświeżam temat bo pilnie potrzebuję wszelkich informacji, źródeł, publikacji i opracowań dotyczących "gwary malborskiej". Taki temat :shock: zadała kobitka mojej bratowej do opracowania i ta wariatka jest gotowa jechać do Malborka i Gdańska w poszukiwaniu opracowań. Przepraszam że wpadam jak burza ale czas mnie goni (praca) :oops: i nie bardzo mam czas na szukanie w sieci :->

Odpowiedz do tematu