Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Z jakiej miejscowości
Autor Wiadomość
wielki_mistrz 

Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 07:06   Z jakiej miejscowości

Z jakiej miejscowości budynek? Bo z Malborka chyba nie :lol:

bud.jpg
Plik ściągnięto 20157 raz(y) 108,27 KB

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 09:18   Re: Z jakiej miejscowości

wielki_mistrz napisał/a:
Z jakiej miejscowości budynek? Bo z Malborka chyba nie :lol:


Podpis pod zdjęciem mówi: Malborskie Żuławy, czyli oczywiście, że nie Malbork
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 13:04   

Dom podcieniowy w zespole zagrody (obora, spichlerz i stodoła) wzniesione w 1802 roku przez Petera Loewena w Marynowach. Dzisiaj istnieje "umierający" dom oraz totalnie przebudowana obora.
Po drugiej stronie nawsia (naprzeciwko) stoi dom wzniesiony przez Hermanna Heckera w 1804 roku
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 13:23   

:arrow: http://holland.org.pl/art...t=obiekt&id=382
_________________

 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 14:02   

Hagedorn napisał/a:
:arrow: http://holland.org.pl/art...t=obiekt&id=382


pomyłka 8-) policz belki nad górnym oknem i spójrz na kształt komina.
Stawiam na Orłowo niestety "nadgryzione zębem czasu" :-/
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 14:53   

masz chyba racje malgos! nie sprawdzałem fotek, zaufałem kolekcjonerowi :mrgreen:
rzeczywiście wygląda to na Orłowo III:
:arrow: http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=2916
_________________

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 20:41   

A ja będę bronił swego - to jest dom podcieniowy w Marynowach wzniesiony przez Petera Loewena. Proszę popatrzeć na ilustracje przytoczonych adresów - Orłowo PGR (czyli III) ma zupełnie inny układ słupów podcienia. A pokazany na stronie http://holland.org.pl/art...t=obiekt&id=382 jako pierwszy to dom Hermana Heckera, dom Loewena pokazany jest z boku. Dom w Marynowach jest jedną z najokazalszych realizacji Loewena, postraram sie znaleźć trochę argumentów za moim stanowiskiem.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:02   

kolekcjoner napisał/a:
A ja będę bronił swego

a ja swego :peace:
jako osoba na codzień związana z budownictwem (głównie dachy) widzę jak inny jest dom w Marynowach a inny w Orłowie, nie zgadza się ilość belek poprzecznie, nie zgadzają się wykończenia i szczyty, kominy (bardzo charakterystyczny kształt), kształt słupów - "kolumny" w podcieniu mogły zostać wymienione (zlikwidowane). Wiatrownice w Marynowach są lekko wysunięte, w Orłowie natmiast zlicowane ze ścianą. Nad nadprożem górnego okna powinny być jeszcze dwie poprzeczne belki - w Marynowach jest jedna. Odległość pomiędzy niżej położonymi oknami w Marynowach to jedna belka - w Orłowie trzy (jak na zdjęciu z zapytania) - to tylko mała część różnic.
Inna sprawa że dom ze zdjęcia może już nie istnieć więc nie upieram się że to Orłowo ale na pewno nie jest to budynek który wyskakuje od razu na linku podanym przez Hagedorna w Marynowach :-/
edit: byłoby super gdyby ktoś miał zdjęcie budynku nr 55 od frontu.
Ostatnio zmieniony przez malgos Czw 27 Mar, 2008 22:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:05   

malgos napisał/a:
Inna sprawa że dom ze zdjęcia może już nie istnieć więc nie upieram się że to Orłowo ale na pewno nie jest to budynek który wyskakuje od razu na linku podanym przez Hagedorna w Marynowach


W przyszlym tygodniu zrobie wam dokładne zdjecia jak bede w pobliżu, a zapewne będę po urlopie
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:16   

Azaziz napisał/a:
przyszlym tygodniu zrobie wam dokładne zdjecia jak bede w pobliżu, a zapewne będę po urlopie

bedę wdzięczna bo to piękne budynki a i zagadka nie do końca pewna 8-)
Byłoby super gdyby udało Ci się złapać identyczny kąt jak na zdjęciu - zagadce.
Ostatnio zmieniony przez malgos Czw 27 Mar, 2008 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:32   

Bardziej podobny do domu w Marynowach, ale moim zdaniem to może nie być ani ten ani ten
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:45   

Azaziz napisał/a:
Bardziej podobny do domu w Marynowach


ale tego pod numerem 55, bo na pewno nie pierwszego. Nie można się sugerować wyłącznie słupami :-P Zastanawia mnie jeszcze ile jest słupów przy samej ścianie głównego budynku. No i co się stało z ozdobnymi szczytami? Wszyskie przebudowano? Owszem, mogłoby o tym świadczyć zdjęcie Tomka jaśniejszy pas dachówek przy wiatrownicy.
Oj, przydałby się dokładniejszy skan zagadki :idont:
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:49   

Ważnym elementem fotografii w zagadce jest posadowienie budynku na znacznym podwyższeniu

Przy takiej dewastacji budynku to szczyty mogły spaść i zastąpiono je dachówkami, kominy niby pasują z domu w Marynowach i z zagadki :)
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Czw 27 Mar, 2008 22:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:55   

Nie mam w tej chwili zdjęć z tej części Żuław - pożyczyłem płytę znajomemu do Warszawy. Ale ściągnąłem kilka zdjęć ze strony http://holland.org.pl/art...=konf_2001&id=9 .no i chyba jednak mam rację.

bud_730[1].jpg
Plik ściągnięto 15563 raz(y) 68,58 KB

od frontu.jpg
Plik ściągnięto 15563 raz(y) 58,52 KB

widok ok 1930.jpg
to jest stan około 1960
Plik ściągnięto 15563 raz(y) 81,77 KB

stan dzisiejszy.jpg
Plik ściągnięto 15563 raz(y) 67,29 KB

z boku 1.jpg
Plik ściągnięto 15563 raz(y) 102,68 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:55   

cd.

inwentaryzacje 1955.jpg
Plik ściągnięto 15562 raz(y) 70,07 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:56   

Azaziz napisał/a:
Przy takiej dewastacji budynku to szczyty mogły spaść i zastąpiono je dachówkami

przy naszym narodowym podejściu do otrzymanego mienia pozostawionego nic dziwnego że się mogło "wziąść i spaść" :-P
Azaziz napisał/a:
kominy niby pasują z domu w Marynowach i z zagadki

jak również kominy i ozdobne szyczyty do domu w Orłowie :-P
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:58   

... to jak - mam rację ?
Jeszcze ta strona
http://elblag.2lo.elblag....y/marynowy.html
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Czw 27 Mar, 2008 22:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 22:59   

kolekcjoner napisał/a:
... to jak - mam rację ?


nikt nie ma racji :-P
Tobie brakuje szczytów (niezła zagadka co się z nimi stało i to nie tylko z przodu ale i na głównym budynku) a mi słupów :peace:
Ostatnio zmieniony przez malgos Czw 27 Mar, 2008 23:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 23:04   

kolekcjoner napisał/a:
... to jak - mam rację ?


Masz rację chłopaku! :mrgreen: Marynowy :idea:
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 23:07   

Popatrz na zdjęcia to jest ten sam budynek. Znam dosyć dobrzy domy Petera Loewena. Zachowały się domy w Żuławkach (przebudoiwny ze starszego), dwa w Orłowie (całkiem inne architektonicznie), Marynowy 55 (wcześniej 51), Lasowice Małe. We wszystkich poza Marynowami są kwadratowe słupy, tylko w Marynowach kolumny
Mylisz się Malgos w swojej analizie
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 23:30   

kolekcjoner napisał/a:
Mylisz się Malgos w swojej analizie

"analiza" dotyczyła pierwszego budynku (nr 42) więc się mylisz w analizie mojej analizy :->

Tak naprawdę to żadne z nas może nie mieć racji :idont:
Poza tym to w końcu jaki jest rok budowy tegoż? Katalog Zabytków podaje 1803, Ty podajesz 1802 (dom w Orłowie powstał w tym roku) - pytam z ciekawości.

Tak dla "ciekawości" pomijając sprawę słupów :-P

Schowek.jpg
Plik ściągnięto 16802 raz(y) 31,85 KB

Schowek1.jpg
Plik ściągnięto 16802 raz(y) 25,99 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 23:55   

Masz rację - to jest dom z 1803 roku. Najprościej można powiedzieć o domach Loewena, że powstały w latach 1802 - 1805 - tylko tyle lat działał ten genialny budowniczy na Żuławach. A ten ma datę 1803 - mój błąd. Natomiast jeśli chodzi o identyfikacją opieram się na katalogu Bernarda Schmida z 1919 roku. On tam wymienia wsystkie budynki Loewena (te co ja przywołałem powyżej).
A przedniot "naszego" sporu stracił naczółki około 1955 roku - pisze o tym w swojej monografii Krzyżanowski (Żuławskie domy podcieniowe" z 1956 roku. A przywołując przebudowy jeden z domów w tej wsi (wyjątkowo murowany) stracił w tym samym czasie podcień. Przytoczone przez Ciebie zdjęcie prawe w pliku "schowek" to jeśli się nie mylę szczyt domu Orłowo PGR. Tam na poziomie stropu nad pomieszczeniem piętra podcienia występuje gzyms zakryty obecnie deską (na Twoim zdjęciu). W Marynowach tej deski nie ma i nigdy nie było.
Ale jak bardzo chcesz - mogę ustąpić .
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 00:06   

kolekcjoner napisał/a:
Ale jak bardzo chcesz - mogę ustąpić


nie wygłupiaj się - każda taka dyskusja prowadzi nas do lepszego poznania tego co nas interesuje :->
Ciekawie piszesz i jeszcze jedno mnie tylko zastanawia - na starym zdjęciu widać że prawdopodobnie pomiędzy belkami był położony tynk - jeśli dobrze widzę to chyba dziś nie ma po nim śladu, czy to jakaś taka dziwna farba? Jak to wygląda? Wybacz że tak drążę ale lubię wyjaśniać wszelkie drążące mnie wątpliwości :oops:
Ostatnio zmieniony przez malgos Pią 28 Mar, 2008 00:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 00:22   

Jak mi się wydaje, to większość domów podcieniowych miała tynkowane pola rygla. Był to stosunkowo gruby tynk nakładany "powyżej" lica belek. W wielu przypadkach ten tynk zachował się albo został później uzupełniony. Dom nr 55 poddany był remontowi kapitalnemu ze środków konserwatorskich w latach 1963 - 1965 (data przybliżona). I wtedy ostatecznie zostały usunięte ozdoby ze szczytów budynku.
A teraz o sobie. Przez 15 lat mego życia zawodowego zajmowałem się dokumentowaniem stanu zabytków w dawnym województwie elbląskim. Podlegały mnie tereny wiejskie we wszystkich aspektach krajobrazu kulturowego. Także dotyczyło to Żuław, stąd moj czasem mentorski ton. Ale zdarza mi się mylić, nie znam ludzi nieomylnych. Ostatni raz byłem przy tym domu chyba w pażdzierniku 2007 roku - sejmik przewodnicki w Gdańsku, prowadziłe grupę gości po zabytkach mennonickich. te tematy są mi bardzo bliskie.

Lasowice Małe.jpg
dom Loewena
Plik ściągnięto 16771 raz(y) 99,84 KB

Złotowo.jpg
tynk na polach rygla
Plik ściągnięto 16771 raz(y) 102,28 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 00:29   

Ja się nie znam kompletnie ale dom w Orłowie ma na dachu kanciasty komin a ten tutaj okrągły.
Ale to może być późniejsza przeróbka, budynki są bardzo podobne nawet belek z przodu jest na obydwu 13. :)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 00:41   

Aida napisał/a:
dom w Orłowie ma na dachu kanciasty komin

To jest komin dodany później, w końcu XIX wieku. Loewen jako jesdenz niewielu budowniczych wznosił w domu dwa kominy, czyli ogrzewane były pomieszczenia po obydwu stronach sieni. To ewenement w budownictwie tego okresu. Cechą charakterystyczną kominów Loewena jest to, że są one okrągłe - a taki jest także w Orłowie PGR

Orłowo PGR.jpg
Plik ściągnięto 16764 raz(y) 72,69 KB

Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Pią 28 Mar, 2008 00:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 07:39   

ufff, ale mnie ominęła debata! :-D
to w końcu na czym stanęło? Orłowo czy Marynowy?
_________________

 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 07:59   

Hagedorn napisał/a:
to w końcu na czym stanęło?

na Marynowach i interesującym wykładzie o budownictwie charakterystycznym dla Żuław.
Kolekcjoner - poproszę o jeszcze (łykam wszystko z zainteresowaniem) :->

Jeszcze jedno pytanie odnośnie tego co jest pomiędzy belkami na poziomie piętra w budynku w Złotowie - czy to jest cegła? Znam tylko jednego producenta który parał się wykonawstwem cegły w tym kolorze (charakterystyczna dla budynków infrastruktury kolejowej [np. Sadlinki]).
Ostatnio zmieniony przez malgos Pią 28 Mar, 2008 08:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 08:48   

Marynowo - bo w Orłowie boczna ściana pomiędzy oknami ma "3 kwadraty" ;-) a w Orłowie 2, w zagadce 3 - więc raczej nikt by konstrukcji nie przerobił i przesunął okien :-D .

Biorąc pod uwagę dewastację budynku w Marynowach i uszkodzenia konstrukcji to szczyty poleciały same, a tym bardziej biorąc pod uwagę jak bardzo jest podstemplowany ten budynek. równie dobrze mogły zostać usunięte by uniknąć kolejnych zalewań konstrukcji... kto wie :-)

Analiza Malgos przekonała mnie na 100% - Marynowy :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pią 28 Mar, 2008 08:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 11:31   

Azaziz napisał/a:
Marynowo - bo w Orłowie boczna ściana pomiędzy oknami ma "3 kwadraty" ;-) a w Orłowie 2, w zagadce 3 - więc raczej nikt by konstrukcji nie przerobił i przesunął okien :-D .

Wczoraj o 0:34 wyłączyli mi internet i nie mogłam tego napisać. :) Azaziz czy Ty masz jakieś zdolności telepatyczne? Bo to już któryś raz. :D
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group